Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πωπωπω τι λες τώρα!!! Μπαλίτσα streaming από τη 4net? Πολύ καλή φάση. Και γιατί να μη δουλεύει σωστά? Πωωπωωω ...σόρρυ αλλα έχω πάθει σοκ! Νομίζω ότι αρχίζει ένας πολύ καλός ανταγωνισμός για το Conn-x TV.

 

Μια χαρά!!

Αυτα ειναι καλά νέα. Δουλίτσα στο PC και μπαλίτσα στην extension οθόνη :D

Χωρίς εξτρα χρέωση? Δηλαδή απλα είσαι στη forthnet και τέλος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Υποθέτω πως ναι. Θα γίνεται το authentication μέσω IP και gogogo!!!

Νομίζω ότι και με την 24άρα οθόνη μου θα βολευτώ να έχω τη μπαλιτσα δεξιά και τη δουλίτσα αριστερά! Έχω αρκετό χώρο στο desktop!! χεχε!!!

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ καλό!

Μακάρι να δούμε και άλλες τέτοιες ενεργειες γιατί αναβαθμίζουν κατά πολύ τις υπηρεσίες τους με αυτό τον τρόπο

Link to comment
Share on other sites

added value είναι!

και μεγάλο κίνητρο επίσης για κάποιον που ψάνει να βρει σε ποιο πάροχο να παει, αφού όλοι πάνω κάτω τις ίδιες τιμές σχεδόν έχουν! Τα έξτρα είναι που κάνουν τη διαφορά!

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το παράθυρο στον υπολογιστή και συνδυασμός μπαλίτσας με δουλειά είναι αυτό που σκεφτόμουν κι εγώ. Πολύ καλό. Ξέρουμε για τις μεταδόσεις αν θα είναι οι speakers κανονικά από την Nova?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι πως θα είναι το ίδιο stream που προβάλεται στην τηλεόραση. Άλλωστε γιατί να είναι διαφορετικό, δε βρίσκω λόγο.
Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε με το live streaming:

  • Τι ποιοτητα εικονας θα εχει?

  • Θα εχει μεγαλη καθυστερηση το streaming απο το κανονικο σημα?

  • Θα δειξει κανεναν σοβαρο αγωνα ή αελ, πανσερραικο και αστερα τριπολης καθε φορα

Και το κυριοτερο:

  • Θα αντεξει το δικτυο της?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Για να αντέξει το δίκτυο της, φαντάζομαι ότι δεν θα δίνει το περιεχόμενο σε HD και το latency θα εξαρτάται από τη σύνδεση του καθένα (και το τι άλλο κάνει με το δίκτυο εκείνη την ώρα). Κι εγώ όταν ακούω ραδιόφωνο από το eradio έχω αρκετή καθυστέρηση, λογικό είναι.

Για τους αγώνες που αναφέρεις, σύμφωνα με ότι διαβάζω, κάνει focus σε παιχνίδια περιφερειακών ομάδων, για τα οποία υπάρχει ενδιαφέρον κιόλας, τουλάχιστον σε τοπικό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Λογικο και φυσιολογικο το latency δεν αντιλεω, ποσο θα ειναι θελω να δω. Γιατι μπαλα δεν θα δουμε τωρα μεσα απο το internet βλεπαμε και απο αλλου χρονια πριν. Οποτε περιμενουμε να δουμε θα δωσει κατι καλυτερο απο τα "πειρατικα" ή τα ιδια. ;)

 

Τωρα για τα ματς που θα δειχνει ειμαι σιγουρος ποια θα ειναι. Δεν περιμενω να δω και το παοκ-Ολυμπιακος εδω δεν θα το δειξει το novasport1 (οπως κανει σχεδον σε ολα των μεγαλων) για να μπλοκαρει οσους εχουν σπασμενους παλιους αποκωδικοποιητες Filmnet.

 

Παρολα αυτα, ειναι μια καλη κινηση marketing μπας και φτιαξει λιγο την εικονας της στους πελατες και να κερδισει και καποιον "χαζουλη" που θα νομιζει οτι θα βλεπει ολα τα σπουδαια ματς και θα υπογραψει το συμβολαιακι του για ενα χρονο. :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, δε νομίζω ότι θα πάνε μόνο "χαζούληδες" για να υπογράψουν συμβόλαιο. Το ξανασκέφτομαι και φαίνεται πως στοχεύει στην επαρχία που σιγά σιγά ανεβαίνει σαν αγορά. Εσύ αν ήσουν από τις Σέρρες και ενδιαφερόσουν για ποδόσφαιρο, δεν θα πήγαινες σε forthnet για να μπορείς να δεις τα παιχνίδια της ομάδας σου; Πόσο μάλλον αν στα έδιναν δωρεάν.

 

Εγώ πάντως περιμένω ότι θα έχει καλή ποιότητα, δεδομένου ότι όλη η κίνηση θα διακινείται μέσα στην Ελλάδα. Νομίζω πως είχαν γίνει κάποιες δοκιμαστικές μεταδόσεις. Είδε κανείς πως ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, δε νομίζω ότι θα πάνε μόνο "χαζούληδες" για να υπογράψουν συμβόλαιο. Το ξανασκέφτομαι και φαίνεται πως στοχεύει στην επαρχία που σιγά σιγά ανεβαίνει σαν αγορά. Εσύ αν ήσουν από τις Σέρρες και ενδιαφερόσουν για ποδόσφαιρο, δεν θα πήγαινες σε forthnet για να μπορείς να δεις τα παιχνίδια της ομάδας σου; Πόσο μάλλον αν στα έδιναν δωρεάν.

 

Εγώ πάντως περιμένω ότι θα έχει καλή ποιότητα, δεδομένου ότι όλη η κίνηση θα διακινείται μέσα στην Ελλάδα. Νομίζω πως είχαν γίνει κάποιες δοκιμαστικές μεταδόσεις. Είδε κανείς πως ήταν;

 

Εδειξε χθες και εχει και σημερα, αλλα δεν ηταν live. Οχι οτι εχει μεγαλη διαφορα στην μεταδοση, απλα εκει δεν μπορεις να δεις τα προβληματα που μπορει να δημιουργηθουν κατα τo live και πως θα τα αντιμετωπισεις.

 

To θεμα ειναι ποσους αγωνες θα δειχνει το Σ/Κ? Φανταζομαι απο 2 τη μερα, αλλιως δεν εχει νοημα. Κανονικα πρεπει να βγει το προγραμμα απο βδομαδα.

 

Ξαναλεω ειναι μια καλη κινηση, να φυγει απο τη στασιμοτητα μεν αλλα δεν ειναι full υπηρεσια ή κατι το τρομερο. Δεν σου παρεχει ενα αθλητικο καναλι σε iptv.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι δωρεάν, δεν είναι υπηρεσία ακόμα. Ίσως σε επόμενο στάδιο το κάνουν κανονική υπηρεσία (με πληρωμή λογικά). Τα παιχνίδια που είδες από ποιότητα πως ήταν;
Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι υπόλοιποι εντός έδρας αγώνες του Ολυμπιακού στο Livestream!

Ο Ολυμπιακός στο Novasports!

 

Σε συμφωνία με την Forthnet προχώρησε η ΠΑΕ Ολυμπιακός και, μέσω live streaming, θα μεταδοθούν όλοι οι υπόλοιποι εντός έδρας αγώνες των Πειραιωτών στην Σούπερ Λίγκα μέσω του σάιτ της Nova, του novasports.gr. Ιντερνετικά τα παιχνίδια μεταδίδονται και απ' το woop.gr, ενώ τηλεοπτικά τα έχει η ΕΡΤ.

 

Η ανακοίνωση Forthnet για Ολυμπιακό!

 

H Forthnet εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση: "Απολαύστε το μοναδικό προνόμιο να είστε συνδρομητές της Forthnet, με τη νέα δωρεάν προσφορά στους συνδρομητές των broadband υπηρεσιών της.

 

Την Κυριακή 6/2, στις 15.00, δείτε στον υπολογιστή σας “Live Streaming” τον αγώνα Ολυμπιακός – Skoda Ξάνθη σε απευθείας σύνδεση από το Στάδιο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

 

Χωρίς user name & password και το πιο σημαντικό χωρίς καμία χρέωση

επισκεφθείτε την ιστοσελίδα http://www.novasports.gr και μπείτε στην ενότητα Live Streaming. Την ημέρα του αγώνα, 5 λεπτά πριν από την έναρξή του, θα εμφανιστεί το button ‘ΕΙΣΟΔΟΣ’ στη δεξιά πλευρά της σελίδας. Πατώντας το θα μπείτε στον player.

 

Κάθε αγωνιστική, παιχνίδια του ελληνικού πρωταθλήματος θα προβάλλονται «Live Streaming» μέσα από το web site http://www.novasports.gr, μία ακόμη προσφορά της Forthnet στους συνδρομητές της.

 

Η νέα εφαρμογή αφορά όλους τους συνδρομητές broadband υπηρεσιών εντός δικτύου Forthnet!

 

Την Κυριακή στις 6/2 Ολυμπιακός – Skoda Ξανθή στις 15.00 απευθείας από το Στάδιο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

 

Πατήστε play στον υπολογιστή σας και απολαύστε ζωντανά τους αγώνες της Superleague".

 

Πηγή: ThePlayer - http://www.theplayer.gr/index.php?ID=media&Rec_ID=40946

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρουσα εξέλιξη! Κι εγώ περίμενα να δείχνει μόνο τους αγώνες των περιφερειακών ομάδων! Nice move...
Link to comment
Share on other sites

εχω το μοντεμ crypto και εχω ξεσκιστει στις διακοπες για καποια δευτερολεπτα. ξερετε τι μπορει να φταιει?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι υπόλοιποι εντός έδρας αγώνες του Ολυμπιακού στο Livestream!

Κι ο Ολυμπιακός στο streaming? Μαλίστα. Μήπως είναι προάγγελος κάποιας άλλης συνεργασίας. Anw για να δούμε τι θα δούμε!!!

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

εχω το μοντεμ crypto και εχω ξεσκιστει στις διακοπες για καποια δευτερολεπτα. ξερετε τι μπορει να φταιει?

 

Κανένα restart/reset το μοντεμ το έχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

Κανένα restart/reset το μοντεμ το έχεις κανει?

 

οχι, ποτε. πως το κανουμε? δεν βλεπω καποιο κουμπι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τον εύκολο, αλλά κακό, τρόπο (το βγάζεις από τη πρίζα και το ξαναβάζεις), μπορείς να το κάνεις και από τις σελίδες διαχείρισης του router σου (ανοίγεις έναν browser - e.g. firefox - και πατάς για διεύθυνση το 192.168.1.254 - συνήθως αυτό έχουν). Αν το ψάξεις εκεί, κάπου έχει ένα κουμπί για να κάνεις restart.
Link to comment
Share on other sites

οχι, ποτε. πως το κανουμε? δεν βλεπω καποιο κουμπι.

Το reset γίνεται μέσω ενός "κρυφού" κουμπιού το οποίο για να πατηθεί θέλει κάτι μυτερό.

http://technicallyeasy.googlepages.com/di524reset.gif

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Το reset γίνεται μέσω ενός "κρυφού" κουμπιού το οποίο για να πατηθεί θέλει κάτι μυτερό.

http://technicallyeasy.googlepages.com/di524reset.gif

 

αυτο που εβαλες στην φωτογραφια ειναι router, ο φιλος παραπανω μιλησε για modem

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό για τον Ολυμπιακό ότι θα μεταδίδονται τα παιχνίδια του από το streaming ισχύει. Αύριο θα δείξει Ολυμπιακό σύμφωνα με το πρόγραμμα. Όταν το πρωτοανέφερε κάποιος εδώ μέσα νόμισα ότι θα ήταν φήμη αλλά τελικά ισχύει. Το ματσάκι σήμερα ήταν μια χαρά από από εικόνα . Το βασικότερο είναι ότι δε σου σπάει τα νεύρα με τα κοψίματα και τις διακοπές που είχαν τα Justin tv κτλ.
Link to comment
Share on other sites

ξερουμε απο ποτε θα παρει ισχυη το θεμα με το Live Steaming και αν θα εχουμε καποια επιβαρυνση ?

 

Ειμαι 7 χρονια χρηστης της Forthnet. :D

“In the name of god. Impure souls of the living dead shall be banished into eternal damnation. Amen.”

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μαια χαρά μου έπαιζε εχθές εμένα. Χωρίς κολλήματα και κατά πολύ ανώτερη από τα πειρατικά που κυκλοφορούν. Βολικό για συνδρομητές 4νετ που δεν έχουν νόβα! Ακόμα και τον Ολυμπιακό που τον είχε στην ΤV, το είδα λίγο από 4νετ επιτηδες και έπαιζε κι αυτό μια χαρά, κι ήμουν και στο pc μου και έκανα και κάτι δουλίτσες ταυτόχρονα.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...