Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα καλά ρε φίλε αυτό κατάλαβες απ' αυτό που είπα???

:blink:

Μα αυτό το πράγμα λες. Οτι είναι απατεώνες κλπ κλπ. Αφου απο την αρχή σου ξεκαθαρίζουν, οτι θα πιάσεις όσο τραβάει η γραμμή σου. Το πρωτόκολλο του ADSL έτσι λειτουργεί. Όσο πιο μακριά είσαι απο το κέντρο, σε τόσο μικρότερη συχνότητα θα συγχρονίσεις. Που βλέπεις την απατεωνιά;

 

Δες αυτά τα links. http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μα αυτό το πράγμα λες. Οτι είναι απατεώνες κλπ κλπ. Αφου απο την αρχή σου ξεκαθαρίζουν, οτι θα πιάσεις όσο τραβάει η γραμμή σου. Το πρωτόκολλο του ADSL έτσι λειτουργεί. Όσο πιο μακριά είσαι απο το κέντρο, σε τόσο μικρότερη συχνότητα θα συγχρονίσεις. Που βλέπεις την απατεωνιά;

 

Δες αυτά τα links. http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

 

Η απατεωνιά φίλε μου είναι η εξής: Μου είπαν πως στα 3 χιλιόμετρα που απέχω δεν υπάρχει περίπτωση να πέσω κάτω από 10mbit. Έχω άδικο λοιπόν για τον χαρακτηρισμό?

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είπαν αυτό το πράγμα, βεβαίως και είναι απατεωνιά. Χάθηκε ο κόσμος όμως ντε να το ψάξεις λίγο; :/

Αν όντως απέχεις 3χλμ απο το κέντρο σου, τότε θα έχεις attenuation γύρω στα 41.55db (3km*13.81=41.55). Αυτό μεταφράζεται σε συγχρονισμό της τάξης των 8,5Mbps. http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν σου είπαν αυτό το πράγμα, βεβαίως και είναι απατεωνιά. Χάθηκε ο κόσμος όμως ντε να το ψάξεις λίγο; :/

Αν όντως απέχεις 3χλμ απο το κέντρο σου, τότε θα έχεις attenuation γύρω στα 41.55db (3km*13.81=41.55). Αυτό μεταφράζεται σε συγχρονισμό της τάξης των 8,5Mbps. http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

 

Εγώ σου λέω πως είμαι άσχετος. Η εταιρεία δε θα 'πρεπε να με ενημερώσει αντί να το ψάξω εγώ που δεν έχω ιδέα? Όταν βγαίνεις φίλε να ανταγωνιστείς κρατικό φορέα (ΟΤΕ) και λοιπές εταιρείες, οφείλεις να είσαι σοβαρός. Ποιά forthnet λοιπόν και πράσινα άλογα...

Link to comment
Share on other sites

Μα και με ΟΤΕ να πήγαινες, αν είχε ADSL2+, αφήνοντάς σε να συγρονίσεις όσο τραβάει η γραμμή σου, τα ίδια θα έπιανες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου λέω πως είμαι άσχετος. Η εταιρεία δε θα 'πρεπε να με ενημερώσει αντί να το ψάξω εγώ που δεν έχω ιδέα? Όταν βγαίνεις φίλε να ανταγωνιστείς κρατικό φορέα (ΟΤΕ) και λοιπές εταιρείες, οφείλεις να είσαι σοβαρός. Ποιά forthnet λοιπόν και πράσινα άλογα...

στο συμβολαιο που υπεγραψες τα γραφει αυτα. και λεει εως...

δεν καταλαβαινω που ειναι η απατεωνια.

Link to comment
Share on other sites

στο συμβολαιο που υπεγραψες τα γραφει αυτα. και λεει εως...

δεν καταλαβαινω που ειναι η απατεωνια.

 

Nikoskat η απατεωνιά έγκειται στο "εως". Γιατί έως 24 δε σημαίνει 7. Εσένα σου φαίνεται φυσιολογικό? Όχι το 7! Η αναγγελία για το "εως"... Τι θα πει όσοι είναι στο χιλιόμετρο θα είναι προνομιούχοι? Διακρίσεις κάνουν? Άλλωστε είχαν πει πως τα 10mbit τα κάνουν 24 με την προϋπόθεση της καλωδιακής τηλεόρασης κλπ. Άρα λοιπόν? Που πάμε εμείς με τα 7 και τα 8? Σε τι έχω άδικο φίλε?

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα μόνο! Κατάλαβέ το.

Νατος ο ενημερωμένος χρήστης που τα ξέρει όλα χωρίς να έχει ψάξει τίποτα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νατος ο ενημερωμένος χρήστης που τα ξέρει όλα χωρίς να έχει ψάξει τίποτα.

 

Φίλε είμαι κόσμιος όπως βλέπεις. Κόψε τις ειρωνίες λοιπόν. Δεν κάνουμε ανταγωνισμό εξυπνάδας εδώ. Εσύ λοιπόν που είσαι "ενημερωμένος", για πες μου πως εξηγείται η παρακάτω περίπτωση:

http://insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=204567&page=6

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε, τα πρωτόκολλα ADSL, ADSL2, ADSL2+ δεν επινοήθηκαν στην Ελλάδα. Παντού έτσι είναι. Και στην Νέα Υόρκη να ήσουν (αν είχε adsl2+ και όχι cable) και απείχες 3km, τα 7mbps θα έπιανες. ΤΕΛΟΣ. Δεν ξαναασχολούμαι με την ασχετοσύνη σου. Σορρυ κιόλας.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε είμαι κόσμιος όπως βλέπεις. Κόψε τις ειρωνίες λοιπόν. Δεν κάνουμε ανταγωνισμό εξυπνάδας εδώ. Εσύ λοιπόν που είσαι "ενημερωμένος", για πες μου πως εξηγείται η παρακάτω περίπτωση:

http://insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=204567&page=6

Εξηγείται ακριβώς όπως σου εξήγησε ο hostolis πιο πάνω.

Το ADSL χρησιμοποιεί τον χαλκό. Ο χαλκός τοποθετήθηκε για να παρέχει φωνή, και αυτό το κάνει άψογα.

Πριν λίγα χρόνια σχεδιάστηκε ένα πρότυπο (το DSL) που περνάει και data πάνω από το χαλκό. Όμως δεν παρέχει καμία εγγύηση, καθώς ο χαλκός δεν είναι καλό μέσο για να περνάς data. Συγκεκριμένα το bit rate που μπορεί να δώσει εξαρτάται άμεσα από την απόσταση από το κέντρο και την ποιότητά του. Το δεύτερο μπορεί να αλλάξει (εγώ πχ είχα μια πολύ κακή γραμμή και όταν άλλαξα από τη Vivodi στη Net One είχα την τύχη να μου δώσει ο ΟΤΕ μια εξαιρετική γραμμή), το πρώτο όμως δεν αλλάζει.

Έτσι βλέπουμε λίγους τυχερούς να μπορούν να έχουν 24/1,3 Mbps (τα θεωρητικά μέγιστα του ADSL2+), τη συντριπτική πλειοψηφία να μπορεί να έχει downstream μεταξύ 10 και 20 Mbps και upstream γύρω στο 1 Mbps, και λίγους άτυχους που δε μπορούν να πιάσουν ούτε τα 10 Mbps.

Αυτό συμβαίνει σε όλον τον κόσμο, αλλού περισσότερο και αλλού λιγότερο, ανάλογα με το πόσο σπαταλούσε τα λεφτά του κόσμου ή έκανε οικονομία ο κρατικός τηλεπικοινωνιακός οργανισμός όταν περνούσε το χαλκό για φωνή. Η Ελλάδα, είτε θέλεις να το πιστέψεις είτε όχι, είναι μια μέση περίπτωση, και αν σε ενδιαφέρει, το Ηνωμένο Βασίλειο είναι σε πολύ χειρότερη μοίρα αφού και τα κέντρα της ΒΤ είναι πολύ αραιά αλλά και ο χαλκός -λόγω του καιρού- έχει αρχίσει να σαπίζει.

 

Λύσεις;

Να περαστούν οπτικές ίνες, είτε μέχρι τα σπίτια (Fiber to the Home), είτε μέχρι τα κτίρια (Fiber to the Building), είτε μέχρι κόμβους σε επίπεδο γειτονιάς (Fiber to the Node/Neighborhood).

Μέχρι να γίνει αυτό, όλος ο κόσμος αναγκάζεται να πιάνει όσα του επιτρέπει ο χαλκός του.

 

 

ΥΓ. Όσον αφορά αυτόν στο link που μου έδωσες, προφανώς έχει πάρει κακή γραμμή από τον ΟΤΕ, και θα πρέπει η εταιρία του να ζητήσει αλλαγή βρόχου. Κατά πάσα πιθανότητα θα δει βελτίωση.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εξηγείται ακριβώς όπως σου εξήγησε ο hostolis πιο πάνω.

Το ADSL χρησιμοποιεί τον χαλκό. Ο χαλκός τοποθετήθηκε για να παρέχει φωνή, και αυτό το κάνει άψογα.

Πριν λίγα χρόνια σχεδιάστηκε ένα πρότυπο (το DSL) που περνάει και data πάνω από το χαλκό. Όμως δεν παρέχει καμία εγγύηση, καθώς ο χαλκός δεν είναι καλό μέσο για να περνάς data. Συγκεκριμένα το bit rate που μπορεί να δώσει εξαρτάται άμεσα από την απόσταση από το κέντρο και την ποιότητά του. Το δεύτερο μπορεί να αλλάξει (εγώ πχ είχα μια πολύ κακή γραμμή και όταν άλλαξα από τη Vivodi στη Net One είχα την τύχη να μου δώσει ο ΟΤΕ μια εξαιρετική γραμμή), το πρώτο όμως δεν αλλάζει.

Έτσι βλέπουμε λίγους τυχερούς να μπορούν να έχουν 24/1,3 Mbps (τα θεωρητικά μέγιστα του ADSL2+), τη συντριπτική πλειοψηφία να μπορεί να έχει downstream μεταξύ 10 και 20 Mbps και upstream γύρω στο 1 Mbps, και λίγους άτυχους που δε μπορούν να πιάσουν ούτε τα 10 Mbps.

Αυτό συμβαίνει σε όλον τον κόσμο, αλλού περισσότερο και αλλού λιγότερο, ανάλογα με το πόσο σπαταλούσε τα λεφτά του κόσμου ή έκανε οικονομία ο κρατικός τηλεπικοινωνιακός οργανισμός όταν περνούσε το χαλκό για φωνή. Η Ελλάδα, είτε θέλεις να το πιστέψεις είτε όχι, είναι μια μέση περίπτωση, και αν σε ενδιαφέρει, το Ηνωμένο Βασίλειο είναι σε πολύ χειρότερη μοίρα αφού και τα κέντρα της ΒΤ είναι πολύ αραιά αλλά και ο χαλκός -λόγω του καιρού- έχει αρχίσει να σαπίζει.

 

Λύσεις;

Να περαστούν οπτικές ίνες, είτε μέχρι τα σπίτια (Fiber to the Home), είτε μέχρι τα κτίρια (Fiber to the Building), είτε μέχρι κόμβους σε επίπεδο γειτονιάς (Fiber to the Node/Neighborhood).

Μέχρι να γίνει αυτό, όλος ο κόσμος αναγκάζεται να πιάνει όσα του επιτρέπει ο χαλκός του.

 

 

ΥΓ. Όσον αφορά αυτόν στο link που μου έδωσες, προφανώς έχει πάρει κακή γραμμή από τον ΟΤΕ, και θα πρέπει η εταιρία του να ζητήσει αλλαγή βρόχου. Κατά πάσα πιθανότητα θα δει βελτίωση.

 

ΟΚ σ' ευχαριστώ πολύ ήσουν απόλυτα κατανοητός. Το ευχάριστο είναι ότι υπάρχουν λύσεις έστω και μακροπρόθεσμες...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ σ' ευχαριστώ πολύ ήσουν απόλυτα κατανοητός. Το ευχάριστο είναι ότι υπάρχουν λύσεις έστω και μακροπρόθεσμες...

Μιας και πιάσαμε τις λύσεις, ο ΟΤΕ θα ξεκινήσει εντός του 2007 δοκιμές για VDSL2. Αυτό βασίζεται σε Fiber to the Neighborhood αρχιτεκτονική, δηλαδή τοποθετούνται τα DSLAMs στα ΚΑΦΑΟ και μέχρι εκεί φτάνει οπτική, με αποτέλεσμα να χρησιμοποιεί το χαλκό για πολύ μικρότερη απόσταση (και άρα επηρεάζεται πολύ λιγότερο από αυτόν).

Δες περισσότερα: http://en.wikipedia.org/wiki/VDSL2. Με το VDSL2 το 99% των κατοίκων των πόλεων θα μπορεί να έχει 50 Mbps, και περισσότερο από το 60% θα μπορεί να έχει 100 Mbps.

 

Επίσης η HOL μπορεί να κάνει το μπαμ κάποια στιγμή, αλλά αρχικά μόνο στην Αθήνα όπου έχει αγοράσει τις Αττικές Τηλεπικοινωνίες. Aυτή θα εγκαταλείψει εντελώς το χαλκό και θα περάσει σε Fiber to the Building ή Fiber to the Home.

 

Και τέλος μια τελευταία πολύ σημαντική είδηση είναι αυτή: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=125210.

 

Εν πάσει περιπτώσει θεωρώ ότι το αργότερο σε 2 χρόνια από σήμερα θα μπορέσεις να έχεις κάτι καλύτερο από το ADSL2+.

Για την ώρα... υπομονή.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε, τα πρωτόκολλα ADSL, ADSL2, ADSL2+ δεν επινοήθηκαν στην Ελλάδα. Παντού έτσι είναι. Και στην Νέα Υόρκη να ήσουν (αν είχε adsl2+ και όχι cable) και απείχες 3km, τα 7mbps θα έπιανες. ΤΕΛΟΣ. Δεν ξαναασχολούμαι με την ασχετοσύνη σου. Σορρυ κιόλας.

 

Να 'σαι καλά ρε φιλαράκο:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκοπεύω να κ΄νω και εγώ αυτό το πρόγραμμα της forthnet και διαβ΄ζω αυτά που λέτε..Μπορω να ξέρω τι ταχυτητα θα πιάσω πριν κάνω συνδεση;Απο που μαθαινω την αποσταση απο το κέντρο;
Link to comment
Share on other sites

Κάτι λάθος βλέπεις. Βρες εκεί στα στατιστικά της γραμμής σου, κάπου που να λέει επακριβώς:

Downstream attenuation

SNR noise margin

 

Και δώσε μας τις τιμές σε db.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο το router σου. Πες μας πόσο downstream attenuation και πόσο SNR margin έχεις.

 

8a exw to router tis forthnet..oxi kapoio diko mou..Diaforetika se ka8enan dinei?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λάθος βλέπεις. Βρες εκεί στα στατιστικά της γραμμής σου, κάπου που να λέει επακριβώς:

Downstream attenuation

SNR noise margin

 

Και δώσε μας τις τιμές σε db.

 

που ακριβως το βλεπω αυτο?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο το forum

 

Έχω συνδεθεί στην forthnet πρόσφατα με 1024 kbps λόγω μη ιδιόκτητου ακόμη

Η αίτηση μου φυσικά είναι για 2play και θα περιμένω μέχρι 24/9

 

έχω ένα siemens cl110 από την forthnet και τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου αυτή τη στιγμή είναι

 

 

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 1023 Kbps 251 Kbps

Attainable Line Rate 5840 Kbps 50632 Kbps

Noise Margin 27.0 dB 25.5 dB

Line Attenuation 30.0 dB 32.1 dB

Output Power 12.3 dBm -25.2 dBm

 

Τι να περιμένω με την ενεργοποίηση του 2play κατα την γνώμη σας

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιους απαντήσουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο το forum

 

Έχω συνδεθεί στην forthnet πρόσφατα με 1024 kbps λόγω μη ιδιόκτητου ακόμη

Η αίτηση μου φυσικά είναι για 2play και θα περιμένω μέχρι 24/9

 

έχω ένα siemens cl110 από την forthnet και τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου αυτή τη στιγμή είναι

 

 

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 1023 Kbps 251 Kbps

Attainable Line Rate 5840 Kbps 50632 Kbps

Noise Margin 27.0 dB 25.5 dB

Line Attenuation 30.0 dB 32.1 dB

Output Power 12.3 dBm -25.2 dBm

 

Τι να περιμένω με την ενεργοποίηση του 2play κατα την γνώμη σας

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιους απαντήσουν

 

φιλε μου αυτα τα στατιστικα που ακριβως πας κ τα βλεπεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...