Jump to content

Tellas No Limit


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oπως ηταν αναμενομενο, η Tellas ανακοινωσε νεο προγραμμα με απεριοριστες αστικες και υπεραστικες κλησεις με μηνιαιο παγιο 17,95 €.

Το προγραμμα προσφερεται με υποχρεωτικη Προεπιλογη Φορεα ενω η ελαχιστη χρεωση των 60'' προς κινητα υφισταται και εδω.

 

Υπενθυμιζω πως αντιστοιχα προγραμματα προσφερει ηδη η Altec Telecoms (Altec Σταθερη Απεριoριστη) και η Forthnet (Forthnet εθνικα 24) με μηνιαιο παγιο 19,90 € και 17,90 € αντιστοιχα.

 

περισσοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Και σχολιαζω πρωτος της ειδηση :p :p

 

Καλο σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

 

Σε σχεση με την Altec

Δεν υπαρχει διακριση μεταξυ δικτυων (η Altec χρεωνει με χρονοχρεωση τις κλησεις προς ολα τα δικτυα εκτος ΟΤΕ και Altec) ενω εχει πολυ πιο φθηνο τιμολογιο στα κινητα και τα διεθνη.

Επισης πιο φθηνο μηνιαιο παγιο.

 

Σε σχεση με την Forthnet

Ιδιες τιμες σε Vodafone και Cosmote, λιγο πιο ακριβη σε TIM και πιο φθηνη σε Q.

Eπισης πιο φθηνες τιμες στα διεθνη (με εξαιρεσεις).

Τελος, (στο παρα τσακ) ιδιο παγιο.

 

Αυτα :D

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για οικιακούς πελάτες? Για εταιρικούς ξέρει κανείς κανένα καλό πρόγραμμα?

 

Αν εχεις μικρη επιχειρηση μπορεις να το παρεις δινοντας το πρωσωπικο σου ΑΦΜ :O

 

edit

To αντιστοιχο της Altec δεν νομιζω πως ειναι μονο για οικιακους πελατες :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις μικρη επιχειρηση μπορεις να το παρεις δινοντας το πρωσωπικο σου ΑΦΜ :O

 

edit

To αντιστοιχο της Altec δεν νομιζω πως ειναι μονο για οικιακους πελατες :)

 

Για μεγαλύτερη επιχείρηση? κανένα καλό πρόγραμμα με πάγιο χωρίς χρέωση τηλεφώνων?

 

EDIT: πήρα τηλ. την ALTEC... το πρόγραμμα της ισχύει μόνο για οικιακούς χρήστες (με προσωπικό ΑΦΜ).

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η altec σε email αλλα μου ειπε οταν τους ρωτησα αν μπορω να το ενεργοποιησω σε γραφειο, εσενα βεβαια παλι δεν σε καλυπτει απλα γιατι μπορει να ενδιαφερει αλλους το αναφερω.

 

Σε απάντηση του email σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το πρόγραμμα σταθερής τηλεφωνίας “Altec Unlimited” μπορείτε να το ενεργοποιήσετε και στο γραφείο σας, στην περίπτωση που τα στοιχεία του λογαριασμού του Οτε, ανήκουν σε ιδιώτη/ατομική επιχείρηση/ελεύθερο επαγγελματία και όχι σε Εταιρεία (εταιρικό α.φ.μ).

Link to comment
Share on other sites

Το καλό με αυτό το πρόγραμμα είναι ότι το δίνει ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ για κλήσεις ΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΕΛΛΑΔΑΣ ΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΚΤΥΑ ΣΤΑΘΕΡΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ!;)
Link to comment
Share on other sites

οπως και το Eθνικα 24 της Forthnet :O

Βέβαια η Forthnet περνάει όλες τις κλήσεις από VoIP χαμηλής ποιότητας που διακρίνεται εύκολα με μία κλήση.

 

Η Tellas δεν ξέρω πως τα έχει καταφέρει αλλά οι κλήσεις είναι άψογες στα σταθερά Ελλάδας. Η ποιότητα είναι σχεδόν ίδια με του ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια η Forthnet περνάει όλες τις κλήσεις από VoIP χαμηλής ποιότητας που διακρίνεται εύκολα με μία κλήση.

 

Η Tellas δεν ξέρω πως τα έχει καταφέρει αλλά οι κλήσεις είναι άψογες στα σταθερά Ελλάδας. Η ποιότητα είναι σχεδόν ίδια με του ΟΤΕ.

 

Eισαι σιγουρος οτι ολα περνανε απο VoIP; Δεν εχω δοκιμασει την Forthnet αλλα αν υπηρχε τετοια διαφορα στην ποιοτητα ολο και καποιος θα το ειχε αναφερει :confused:

Link to comment
Share on other sites

Eισαι σιγουρος οτι ολα περνανε απο VoIP; Δεν εχω δοκιμασει την Forthnet αλλα αν υπηρχε τετοια διαφορα στην ποιοτητα ολο και καποιος θα το ειχε αναφερει :confused:

 

Εγώ πάντως έχω την εντύπωση ότι οι κλήσεις της forthnet πρέπει να είναι voip από παλιά λόγω της κακής τους ποιότητας... Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που σταμάτησα να τη χρησιμοποιώ. Αντίθετα η Τellas είχε (στις εθνικές κλήσεις) σαφώς ανώτερη ποιότητα (παρόμοια με ΟΤΕ), όπως εξάλλου και η q telecom....To έχω γράψει και παλιότερα στο Myphone

Link to comment
Share on other sites

Eισαι σιγουρος οτι ολα περνανε απο VoIP; Δεν εχω δοκιμασει την Forthnet αλλα αν υπηρχε τετοια διαφορα στην ποιοτητα ολο και καποιος θα το ειχε αναφερει :confused:

Ναι. Είμαι σίγουρος, γιατί η διαφορά στην ποιότητα είναι αρκετά αισθητή...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η altec σε email αλλα μου ειπε οταν τους ρωτησα αν μπορω να το ενεργοποιησω σε γραφειο, εσενα βεβαια παλι δεν σε καλυπτει απλα γιατι μπορει να ενδιαφερει αλλους το αναφερω.

 

Σε απάντηση του email σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το πρόγραμμα σταθερής τηλεφωνίας “Altec Unlimited” μπορείτε να το ενεργοποιήσετε και στο γραφείο σας, στην περίπτωση που τα στοιχεία του λογαριασμού του Οτε, ανήκουν σε ιδιώτη/ατομική επιχείρηση/ελεύθερο επαγγελματία και όχι σε Εταιρεία (εταιρικό α.φ.μ).

 

Και εγώ για εταιρικό ΑΦΜ έλεγα... απλά δεν το ξεκαθάρισα και πολύ καλά... φυσικά και αν έχεις ατομικό ΑΦΜ, ακόμα και αν είναι σε γραφείο, μπορείς να το ενεργοποίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Eννοω να παρεις ενα ασυρματο με δυνατοτητα να καλει μονο του το προθεμα της καθε εταιριας αναλογα με το ειδος της κλησης :)
Link to comment
Share on other sites

οπως και το Eθνικα 24 της Forthnet :O

 

 

Αυτό είναι σίγουρο;

Εννοώ πως ακόμα δεν έχω μάθει με βεβαιότητα τι παίζει για τις κλήσεις σε αριθμούς με πρόθεμα 211, 212 (εναλλακτικούς φορείς δηλαδή).

Η Φορθνετ σε ένα τηλεφώνημα μου, μου είχε πει πως στα περισσότερα 211,212 είναι δωρεάν και οταν ξαναπήρα για να επιβεβαιώσω σε ποιά μου απάντησαν πως σε όλα τα 211, 212 υπάρχει χρέωση.

Μυστήρια πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σίγουρο;

Εννοώ πως ακόμα δεν έχω μάθει με βεβαιότητα τι παίζει για τις κλήσεις σε αριθμούς με πρόθεμα 211, 212 (εναλλακτικούς φορείς δηλαδή).

Η Φορθνετ σε ένα τηλεφώνημα μου, μου είχε πει πως στα περισσότερα 211,212 είναι δωρεάν και οταν ξαναπήρα για να επιβεβαιώσω σε ποιά μου απάντησαν πως σε όλα τα 211, 212 υπάρχει χρέωση.

Μυστήρια πράγματα...

 

Στους ορους της συμβασης δεν αναφερεται τιποτα σχετικο οπως και στον τιμοκαταλογο, οποτε δεν γινεται διακριση μεταξυ των δικτυων.

 

Αν γινοταν οπως στην Altec τοτε σιγουρα θα υπηρχε και η αντιστοιχη χρεωση στον τιμοκαταλογο :)

Link to comment
Share on other sites

Η φορθνετ προσφερει realtime online billing οποτε κανετε μια κληση και αμεσως βλεπετε αν υπαρχει χρεωση ;)
Link to comment
Share on other sites

Στους ορους της συμβασης δεν αναφερεται τιποτα σχετικο οπως και στον τιμοκαταλογο, οποτε δεν γινεται διακριση μεταξυ των δικτυων.

 

Αν γινοταν οπως στην Altec τοτε σιγουρα θα υπηρχε και η αντιστοιχη χρεωση στον τιμοκαταλογο :)

 

Ετσι πιστευα κι εγω, αλλα η εξυπηρετηση πελατων το επαιζε στην τυχη καθε φορα.

Μαλιστα τη δευτερη φορα ηταν κατηγορηματικοι οτι οι κλησεις σε εναλλακτικους παροχους χρεωνεται απο τη Φορθνετ, που ειναι η αναφορα στον τιμοκαταλογο ομως?

 

Η φορθνετ προσφερει realtime online billing οποτε κανετε μια κληση και αμεσως βλεπετε αν υπαρχει χρεωση

 

Μπορεις να μου δωσεις καποιο λινκ για αυτο, γιατι εψαχνα για πολυ ωρα στη σελιδα της εταιριας για κατι σχετικο, αλλα δεν καταφερα να το εντοπισω.

 

Edit: Το βρηκα. Προφανως αναφερεσαι στο Online Account Management (OAM) της Forthnet. Ποιοι ειναι οι κωδικοι Account ID και pin? Υποθετω πως δεν εχουν σχεση με τους αντιστοιχους της υπηρεσιας ADSL που εχω, αλλα θα πρεπει να μου τους δωσει η Φορθνετ?

 

Σας ευχαριστω και τους 2 :)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να ζητησεις απο το φορθνετ τους κωδικους, αν δεν κανω λαθος η σελιδα ειναι αυτη http://www.forthnet.gr/templates/sc.aspx?c=654 .
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να ζητησεις απο το φορθνετ τους κωδικους, αν δεν κανω λαθος η σελιδα ειναι αυτη http://www.forthnet.gr/templates/sc.aspx?c=654 .

 

Ναι τη βρηκα τελικα αλλα επεσα σε...τοιχο μην εχοντας τους κωδικους.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με διαβεβαίωσαν πως οι κλήσεις σε 211, 212 (όπως και αυτές σε 800,801, 90 κ.λ.π) χρεώνονται κανονικά από τον ΟΤΕ με το δικό του τιμολόγιο.

Φάουλ από τη Φόρθνετ...

 

Edit:

Μόλις είδα και το παρακάτω πόστ, οπότε μάλλον είναι γενικότερο το κακό με αυτή την ιστορία:

 

Αρχικό Μήνυμα από nikgl

Μια πληροφορία που απ'ότι έψαξα το thread δεν βλέπω να έχει αναφερθεί ξανά και αφορά όλους όσους χρησιμοποιούν σταθερή τηλεφωνία όλων των εταιρειών με προεπιλογή ή με 4ψήφιο πρόθεμα:

 

Η μητέρα μου από Σεπτέμβριο, ενεργοποίησε με προεπιλογή το πρόγραμμα vivodi classic σταθερής τηλεφωνίας. Όλα ήταν μια χαρά μέχρι που πήρε τον 1ο λογαριασμό της. Εκεί διαπίστωσε πως οι κλήσεις προς τους αριθμός μου DSLPhone 211 δεν είχαν καταγραφεί πουθενά στην αναλυτική χρέωση. Μετά ήρθε και ο επόμενος λογαριασμός και τα ίδια πάλι. Τέλος ήρθε και ο λογαριασμός του ΟΤΕ και εκεί διαπίστωσε ότι όλες οι κλήσεις προς DSLphone ή άλλους αριθμούς 211, 212 κλπ, περνούσαν μέσω ΟΤΕ (χρεώσεις προς άλλα σταθερά δίκτυα).

Η κουφή απάντηση ήρθε από τη vivodi όταν τους τηλεφώνησε: "Δυστυχώς η δρομολόγηση για άλλα σταθερά δίκτυα μέσω προεπιλογής, γίνεται πάντα μέσω ΟΤΕ, ακόμα και αν ο προορισμός είναι στο ίδιο δίκτυο (πχ vivodi classic με προεπιλογή -> dslphone 211)"!!!

 

Αν και στο παράδειγμά μου δεν ισχύει, υπάρχουν πολλοί που έχουν προεπιλογή και χρησιμοποιούν προγράμματα εναλλακτικών που περιλαμβάνουν κάποιο δωρεάν χρόνο σε αστικά/υπεραστικά όπως επίσης και άλλοι που έχουν προγράμματα που μιλάνε απεριόριστα σε αστικά/υπεραστικά δωρεάν ή με χρέωση 0.99/κλήση.

Πιστεύω πως όλους αυτούς θα τους ενοχλούσε να δουν στο λογαριασμό τους ότι οι κλήσεις τους προς 211, 212 κλπ δεν συμπεριλαμβάνονται στα πακέτα τους αλλά θα πρέπει να τις πληρώσουν έξτρα στο λογαριασμό ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...