Jump to content

Πρόβλημα με skype


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω σύνδεση DSL 786ΚB αλλά δεν ξέρω τι συμβαίνει και δεν μπορώ να μιλήσω μέσω skype.Ο απέναντι συνομιλιτής από το εξωτερικό ( ολλανδία ) ακούγεται

κανονικά , ενώ η φωνή μου ακούγεται παραμορφωμένη, κάτι σαν να χάνει στροφές ένα κασσετόφωνο.Αμέσως μετά έρχεται μήνυμα από το skype οτι πρέπει να ελέγξω το μικρόφωνό μου κ.λ.π.. Όμως τοπικά όταν κάνω ηχογράφιση ακούγεται κανονικά, που σημαίνει οτι η κάρτα ήχου , το μικρόφωνο,τα καλώδια είναι Ο.Κ.

Ποιός καλός μάστορας μπορεί να με φωτίσει;

Nikolas:lol: 49

Link to comment
Share on other sites

Όταν εγκαθιστάς το skype έχει δοκιμαστική κλήση... κάνε τις δοκιμές με αυτή.

Επίσης μερικές φορές παίζει ρόλο τί συμβαίνει με τα linein, mic κλπ... παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις έντασης τους... επισης έλεγξε αν είναι muted.

 

Τέλος αν έχεις αγοράσεις skype out μονάδες τσέκαρέ το με το δικό σου τηλέφωνο... το τοπικό!...

 

Καλή τύχη

 

Greg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει αρέσει... λέω να το δοκιμάσω με τηλ. για skype και στη συνέχεια να το βάλω στο τηλ. κεντρο αν μπορέσω... τιμή 1,7λεπτά +ΦΠΑ το λεπτό ομιλίας και για εταιρείες ο ΦΠΑ εκπίπτει.
Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις ανοιχτό την ώρα που προσπαθείς να το χρησιμοποιήσεις; Ελπίζω να μην κάνεις download ή έχεις ανοιχτό p2p. Αυτό δυσκολεύει τα πράγματα ειδικά αν δεν έχεις καλή ταχύτητα εκείνη την στιγμή.
Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις ανοιχτό την ώρα που προσπαθείς να το χρησιμοποιήσεις; Ελπίζω να μην κάνεις download ή έχεις ανοιχτό p2p. Αυτό δυσκολεύει τα πράγματα ειδικά αν δεν έχεις καλή ταχύτητα εκείνη την στιγμή.

 

... αν και το Skype δεν χρησειμοποεί μεγάλο bandwith (4ΚΒ, βαρία 5 όταν δεν έχεις εικόνα) καλό είναι να μην το χρησιμοποιείς ταυτόχρονα με Ρ2Ρ που μπουκώνουν το modem σου... συνήθως το πρόβλημα είναι στο upload που εδώ στην Ελλάδα είναι μικρό ακόμα και με 2ρα σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι έτσι όπως τα λέει ο GregDel...
Link to comment
Share on other sites

... αν και το Skype δεν χρησειμοποεί μεγάλο bandwith (4ΚΒ, βαρία 5 όταν δεν έχεις εικόνα) καλό είναι να μην το χρησιμοποιείς ταυτόχρονα με Ρ2Ρ που μπουκώνουν το modem σου... συνήθως το πρόβλημα είναι στο upload που εδώ στην Ελλάδα είναι μικρό ακόμα και με 2ρα σύνδεση.

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Λοιπόν έχουμε και λέμε.

1. Κάνω δοκιμαστική κλήση στον τηλεφωνητή του Skype αλλά και πάλι έχω παραμόρφωση.

2. Δεν έχω τίποτε άλλο ανοικτό .

3. Η κάρτα ήχου είναι creative Sound Blaster 16. Δεν ξέρω μήπως παίζεται κάτι με την κωδικοποίηση.

4. Οι ρυθμίσεις ( μικρ.- lin in κ.λ.π. )πιστεύω οτι είναι σωστές.

5. Το μικρόφωνο είναι με καρφάκι 3,5 χιλ. και δυναμικό.Μήπως θέλει δυναμικό;

Όπως και νάχει ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με το θέμα μου.

Ελπίζω να βγεί κάποια άκρη.

Nikolas49

Link to comment
Share on other sites

lipon epidi doulevw to skype edw kai 1 xrono skedon kai genika askoloume me tin voip thl ..Den ftei oute i karta sou oute o H/Y ala oute to skype..Ftei o paroxos ths adsl eterias pou eisai..an dokimasis se diaforetikes ores tha dis oti i parxi veltiosi..Egw mporw aneta na milisw ths proines ores kai ths vradines meta ths 23..an dokimasw na parw thl ths apogematines ores einai poly diskolo kai exei megali kathisterisi..Dokimase lipon na parhs ena thl to proi..i dokimase sto skype testvoice echo123 i dokimase na parhs meta ths 23 afta apo mena
Link to comment
Share on other sites

Το skype απο σημερα εχει connection fee περιπου 5cent/κληση, ενα μηνα πριν ειχε βγαλει ανακοινωση οτι θα εχει νεα τιμολογιακη πολιτικη και εκαναν αυξηση!!
Link to comment
Share on other sites

Το skype απο σημερα εχει connection fee περιπου 5cent/κληση, ενα μηνα πριν ειχε βγαλει ανακοινωση οτι θα εχει νεα τιμολογιακη πολιτικη και εκαναν αυξηση!!

 

Δυστυχώς ναι!!!!

 

Το skype είχε κάνει την εξής ανακοίνωση που έλεγε τα εξής:

 

"Luxembourg, December 19th, 2006 — Skype is to announce a new pricing structure for SkypeOut worldwide. Further details will be available from January 18th, 2007.

 

The new pricing strategy will provide over 136 million registered Skype users with more exciting and cost-effective ways of keeping in touch with their friends and family across the world.

 

Earlier this week, Skype announced its new calling plan for the North American market. This plan offers registered Skype users a paid for annual subscription service to make 12 months of unlimited SkypeOut calls to any phones within the U.S. and Canada. Skype has offered a number of paid for services since July 2004 including SkypeIn, SkypeOut and Skype Voicemail.

 

Skype’s new pricing structure includes a connection fee of 0 – 0.039 € per call (exclusive of VAT) effective from 13.00 CET, January 18th, 2007."

 

Με τα παραπάνω περίμενε κανείς κάτι καινούριο και πολύ πιο φτηνό!!!! Αντί αυτού είχε το παραπάνω ΦΕΣΙ!... βέβαια φτήνηναν κάποιες κλήσεις προς Αλάσκα, Τσεχία, ίσως και Βόρειο Πόλο :lol: :lol: :lol:

 

Με όλα αυτά... τους ζήτησα τα υπόλοιπα χρήματά μου πίσω... και αντίο... μονο free κλήσεις προς χρήστες skype...

 

Άντε Γεια...

 

---------------------------------------------------------------------

Ελληνιστί: σκαιπ σάκς

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...