Jump to content

HP iPAQ rw6815 Personal Messenger


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αλλά παίζει ή απλώς ακούγεται ένα "τακ τακ τακ" και τίποτε άλλο;

 

Όσο αφορά το πρόβλημα με τα SMS έχει δοθεί η απάντηση μερικές σελίδες νωρίτερα σ' αυτό το thread.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 977
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ενδιαφέρομαι για την συσκευή...

 

2 ερωτήσεις:

 

πόσο σας κρατά με μέτρια χρήση;

αξίζει η αγορά του σε σχέση με κάποιο HTC;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε elteo. Νομίζω πως η αγορά αξίζει και συγκρίνεται με τα HTC. Ίσος και να είναι πιο σταθερό ως προς την ROM αν και δεν έχω δοκιμάσει εκτεταμένα και τα τελευταία HTC. Η μπαταρία κάπου 2-3 μέρες με μέτρια χρήση
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ως υποψήφιος αγοραστής του 6815 και σχεδόν ανίδεος από WM (αλλάζω από Symbian Ν73) θέλω να σας ρωτήσω μερικά πράγματα κι αν έχετε διάθεση μου απαντάτε.

 

  • Από αυτονομία πως πάει; Αν κάνω ημερησίως 15' κλήσεις, 10' χρήση Office και 10' γενικό "σκάλισμα", θα μου κρατήσει 2 μέρες; (κλειστό το βράδυ)
  • Για εξοικονόμηση μπαταρίας με συμφέρει να το κλείνω το βράδυ και να το ανοίγω το πρωΐ ή να το βάζω σε hybernation; Μήπως καταναλώνει αρκετή μπαταρία όταν κάνει reboot; (τουλάχιστον με το Ν73 αυτό ισχύει)
  • Από πλευράς πρακτικότητας για χρήση ως τηλέφωνο πως πάει; Με ενδιαφέρει να μπορώ με το ένα χέρι να πληκτρολογώ έναν αριθμό ή να ψάχνω κάποια επαφή πληκτρολογώντας (με 1 χέρι) μερικά γράμματά της και να γράφω SMS (όλα με ένα χέρι). Γίνεται κάτι τέτοιο; (έστω και με τρίτα προγράμματα)
  • Οι ήχοι κλήσης ακούγονται δυνατά;
  • Υπάρχουν ηχητικά προφίλ;
  • Κατά τη διάρκεια μιας κλήσης μπορώ να έφω πρόσβαση πχ σε ηχογράφηση συνομιλίας ή σε στοιχεία κάποιας επαφής; (πχ ο συνομιλητής μου ζητά το κινητό κάποιου που έχω καταχωρήσει)
  • Η ανοιχτή ακρόαση είναι ικανοποιητική σε ποιότητα κι ένταση;
  • Οι ηχητικές ειδοποιήσεις (ημερολόγιο & ξυπνητήρι) ηχούν όταν το είναι εντελώς κλειστό ή idle;
  • Η σύνδεση με PC μέσω ΒΤ γίνεται εύκολα; Μήπως κάποιοι ΒΤ drivers δεν υποστηρίζονται; (έχω IVT Bluesoleil)
  • Γίνεται να κάνω άμεσα αναζήτηση επαφής είτε με ελληνικούς είτε με ξένους χαρακτήρες μέσω virtual keypad;
  • Τι είδους γεγονότα μπορώ να εισάγω στο ημερολόγιο;
  • Η υποστήριξη από την ΗΡ στην Ελλάδα (ιδίως Θεσσαλονίκη) είναι καλή;

Όπως θα είδατε, με ενδιαφέρει πάρα πολύ να βρίσκομαι όσο γίνεται πιο κοντά στη λειτουργικότητα ενός συμβατικού τηλεφώνου σχετικά με την τηλεφωνία και τα SMS, πάντα με χρήση με το ένα χέρι. Επίσης, η αυτονομία είναι πολύ σημαντικό θέμα.

 

Όποιος έχει διάθεση και κουράγιο, μου απαντά σε όσα γνωρίζει :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ως υποψήφιος αγοραστής του 6815 και σχεδόν ανίδεος από WM (αλλάζω από Symbian Ν73) θέλω να σας ρωτήσω μερικά πράγματα κι αν έχετε διάθεση μου απαντάτε.

 

  • Από αυτονομία πως πάει; Αν κάνω ημερησίως 15' κλήσεις, 10' χρήση Office και 10' γενικό "σκάλισμα", θα μου κρατήσει 2 μέρες; (κλειστό το βράδυ)
  • Για εξοικονόμηση μπαταρίας με συμφέρει να το κλείνω το βράδυ και να το ανοίγω το πρωΐ ή να το βάζω σε hybernation; Μήπως καταναλώνει αρκετή μπαταρία όταν κάνει reboot; (τουλάχιστον με το Ν73 αυτό ισχύει)
  • Από πλευράς πρακτικότητας για χρήση ως τηλέφωνο πως πάει; Με ενδιαφέρει να μπορώ με το ένα χέρι να πληκτρολογώ έναν αριθμό ή να ψάχνω κάποια επαφή πληκτρολογώντας (με 1 χέρι) μερικά γράμματά της και να γράφω SMS (όλα με ένα χέρι). Γίνεται κάτι τέτοιο; (έστω και με τρίτα προγράμματα)
  • Οι ήχοι κλήσης ακούγονται δυνατά;
  • Υπάρχουν ηχητικά προφίλ;
  • Κατά τη διάρκεια μιας κλήσης μπορώ να έφω πρόσβαση πχ σε ηχογράφηση συνομιλίας ή σε στοιχεία κάποιας επαφής; (πχ ο συνομιλητής μου ζητά το κινητό κάποιου που έχω καταχωρήσει)
  • Η ανοιχτή ακρόαση είναι ικανοποιητική σε ποιότητα κι ένταση;
  • Οι ηχητικές ειδοποιήσεις (ημερολόγιο & ξυπνητήρι) ηχούν όταν το είναι εντελώς κλειστό ή idle;
  • Η σύνδεση με PC μέσω ΒΤ γίνεται εύκολα; Μήπως κάποιοι ΒΤ drivers δεν υποστηρίζονται; (έχω IVT Bluesoleil)
  • Γίνεται να κάνω άμεσα αναζήτηση επαφής είτε με ελληνικούς είτε με ξένους χαρακτήρες μέσω virtual keypad;
  • Τι είδους γεγονότα μπορώ να εισάγω στο ημερολόγιο;
  • Η υποστήριξη από την ΗΡ στην Ελλάδα (ιδίως Θεσσαλονίκη) είναι καλή;

Όπως θα είδατε, με ενδιαφέρει πάρα πολύ να βρίσκομαι όσο γίνεται πιο κοντά στη λειτουργικότητα ενός συμβατικού τηλεφώνου σχετικά με την τηλεφωνία και τα SMS, πάντα με χρήση με το ένα χέρι. Επίσης, η αυτονομία είναι πολύ σημαντικό θέμα.

 

Όποιος έχει διάθεση και κουράγιο, μου απαντά σε όσα γνωρίζει :)

 

Ωχ βρε αδελφέ πολλά ζητάς κιόλας! Θες να σου δώσω καλύτερα το τηλ να με πάρεις να σου πω? Μόνο που το σκέπτομαι ότι πρέπει να γράψω τόσα πράγματα φρικάρω!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε OculatusAbis έχεις πάρει λάθος κατεύθυνση.

 

Δεν είναι κοθόλου εύκολο να στείλεις SMS με το ένα χέρι.

 

Όσο αφορά άλλες λειτουργίες όπως του να τηλεφωνήσεις, είναι δυνατόν μεν αλλά μάλλον για κάποιον που θέτει τέτοιες ερωτήσεις θα είναι αδύνατον (εντελώς φιλικά όλο αυτό).

Στα παραπάνω αναφέρομαι στην λειτουργία της συσκευής με το ένα χέρι.

 

Γενικώς τα PDA δεν είναι προσανατολισμένα στην εύκολη χρήση, αλλά στον "πλουραλισμό δυνατοτήτων".

Με αλλά λόγια συσκευή που τρέχει windows mobile είναι πρώτα pda και αρκετά μετά τηλέφωνο.

 

Αν θέλεις μια εύκολη συσκευή προτίμησε κάτι συμβατικό.

 

Αν όμως έχεις τη διάθεση να πειραματιστείς στο χώρο των υπολογιστών παλάμης τότε ετοιμάσου για κάποιες απογοητεύσεις αρχικά που στη συνέχεια θα δώσουν τη θέση τους σε δυνατές συγκινήσεις (λίγο βαρύγδουπο ακούστηκε αυτό). :)

 

Όπως και να έχει να ξέρεις ότι άπαξ και ανακατευτείς με pda είναι πολύ δύσκολα να γυρίσεις σε συμβατικό τηλέφωνο.

 

Καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ας προσθέσω κι εγω ένα κομματάκι

Αυτονομία καθόλου καλή. Είναι εύκολο να γράψεις SMS με το ένα χέρι με το blimkeys το οποίο είναι αρκετά καλό και το μόνο μπου μπορεις να στείλεις SMS με 160 χαρακτήρες στα ελληνικά .Αναζήτηση επαφής με το ένα χέρι μπορείς να κάνεις είτε με το smartdial που υποστηρίζει σωστα τα ελληνικά, είτε με το mobile shell που επίσης κάποιος από αυτό το φόρουμ το έχει μεταφράσει στα ελληνικά.

Οσο για τη χρήση του τηλεφώνου όπως λές πρέπει να σε βγάζει οριακά τις 2 ημέρες. Γενικά έχω διαπιστώσει ότι η χρήση ως τηλέφωνο καταναλώνει αρκατά την μπαταρία.

Πάντως συμφωνώ ότι παρά τα προβλήματα δεν ξαναγυρίζεις ποτέ σε συμβατικό τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Paidia mia erotisi na kano. Exei kanei kaneis energo to wifi g mesa apo tin registry tou tilefonou? Se proigoumena post eixe kapoio tropo alla mallon einai gia allo tilefono giati den iparxoun ta idia registry keys.

Δεν νομίζω ότι γίνεται... Γιατί το g συνεπάγεται και πολύ μεγαλύτερη εμβέλεια και ταχύτητα διαμεταγωγής. Με το ίδιο hardware μου φαίνεται δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι γίνεται... Γιατί το g συνεπάγεται και πολύ μεγαλύτερη εμβέλεια και ταχύτητα διαμεταγωγής. Με το ίδιο hardware μου φαίνεται δύσκολο...

 

Θα διαφωνίσω μαζί σου φίλε deyan, όσο αφορά την εμβέλεια.

 

Λόγω της μεγαλύτερης ταχύτητας διαμεταγωγής το πρωτόκολλο g έχει αρκετά μικρότερη εμβέλεια.

 

 

@argam

Δε μας τα 'λεγες αυτά. :)

Που το βρίσκουμε αυτό το blimkeys;

Για πες, για πες. :)

Link to comment
Share on other sites

Το μικρόφωνο των hands free μάλλον τώρα τελευταία τα έχει παίξει... Μου λένε ότι δε με ακούνε καθόλου καθαρά (τόσο ώστε να μη με καταλαβαίνουν) και εγώ όταν μιλάω ακούω τη φωνή μου από τα ακουστικά μερικές φορές...

 

Το μόνο που με παραξενεύει είναι ότι δοκίμασα και έκανα εγγραφή με το μικρόφωνο των hands free και όντως ακούγεται λίγο θολά αλλά όχι τόσο ώστε να μην μπορώ να καταλάβω όπως μου λέγαν οι συνομιλητές μου.

 

Τι άλλο θα μπορούσε να φταίει; Από το τηλέφωνο μιλάω κανονικότατα πάντως. Η εγγύηση τα καλύπτει αυτά μηπως;

Link to comment
Share on other sites

Auto pou mou exei parousiasei emena kai den 3ero an exei sxesi me auto pou perigrafeis deyan einai na vazo ta akoustika kai na min apenergopoite to sistima tou tilefonou kai to antistrofo. Diladi na exo akoustika na akouo kai na milao apo auta, na vgazo to visma ton akoustikon kai i epafi energopoiisis/apenergopoisis na exei kolisei me apotelesma na exoun apenergopoithei mikrofono kai ixeia tilefonou. Exei epanelthei meta apo polu prospathia kai 'vale-vgale' ton akoustikon. Fenete pos i epafi ekei den einai polu kali kai den tha apeklia auto pou perigrafei o deyan, diladi se mia mesi katastasi ta akoustika na kanoun kai na min kanoun epafi opote kai na litourgoun i na min leitourgoun....Auto tha itan oso enoxlitiko perigrafeis gia tous allous...... Den 3ero alla mou fenetai logiko.....
HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

Λες αυτό να είναι λόγω της συχνής χρήσης; Βάλε βγάλε το βύσμα να έγινε αυτό; Θα προσπαθήσω να το καθαρίσω και να το ξαναδοκιμάσω μήπως και καταλάβω τι φταίει...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πάντως εγώ 1 φορα επί 20 λεπτά είχα το ίδιο σύμπτωμα και μετά από ένα soft reset δεν μου το ξαναέκανε ποτε. Ας χτυπήσω ξύλο
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνίσω μαζί σου φίλε deyan, όσο αφορά την εμβέλεια.

 

Λόγω της μεγαλύτερης ταχύτητας διαμεταγωγής το πρωτόκολλο g έχει αρκετά μικρότερη εμβέλεια.

 

 

@argam

Δε μας τα 'λεγες αυτά. :)

Που το βρίσκουμε αυτό το blimkeys;

Για πες, για πες. :)

 

Φίλε taaz υγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά έλλειπα από την Αθήνα. Νομίζω ότι σε παρακάτω ποστ έγραψες ότι το βρήκες. Πίστευα ότι το blim keys είναι γνωστό σε όλους μιας και το πρωτοβρήκε ο deyan αν δεν κάνω λάθος. Υπάρχει και το SPB Full screen Keyboard, είναι στα επισημασμένα προγράμματα του Αγγελου. εμένα πάντως δεν με βόλεψε

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν... Γιατιι;;;

Παίρνουμε ένα κινητό με όλες τις προοπτικές για WM6 και από θέμα εταιρίας και από θέμα δυνατοτήτων και μας αδειάζουν έτσι απλά...;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν... Γιατιι;;;

Παίρνουμε ένα κινητό με όλες τις προοπτικές για WM6 και από θέμα εταιρίας και από θέμα δυνατοτήτων και μας αδειάζουν έτσι απλά...;

 

Δυστυχώς φίλε μου αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι των μεγάλων εταιριών!:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε taaz υγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά έλλειπα από την Αθήνα. Νομίζω ότι σε παρακάτω ποστ έγραψες ότι το βρήκες. Πίστευα ότι το blim keys είναι γνωστό σε όλους μιας και το πρωτοβρήκε ο deyan αν δεν κάνω λάθος. Υπάρχει και το SPB Full screen Keyboard, είναι στα επισημασμένα προγράμματα του Αγγελου. εμένα πάντως δεν με βόλεψε

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση argam.

Πάντως όταν πάω να ενεργοποιήσω το blim μου τραβάει το πιο άγριο κόλημα που έχω δει σε ppc, οπότε μάλλον πάει για πέταμα, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκω πραγματικά απίστευτο. όλοι οι άλλοι μπορούν ενώ η HP λέει τα δικά τις και βάζει και τους καταναλωτές μπροστά! Είχα ρωτήσει και άλλη φορα που μπορούμε να στείλουμε email να τους πιέσουμε. Τώρα θα ήθελα πάλι αυτήν την πληροφορία να τους παραθέσω το site τις CNET και να τους τα ψάλω αν ισχύει αυτό. Αν δεν το κάνουμε αυτό δεν θα μάθουνε ποτε ότι υπάρχει δυσαρέσκεια. Iσως και όλας κάτι να γίνει. Πάντως κρίμα διότι σε όλα τα αλλα και το τηλ αλλα και η HP είναι καλή.

Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση argam.

Πάντως όταν πάω να ενεργοποιήσω το blim μου τραβάει το πιο άγριο κόλημα που έχω δει σε ppc, οπότε μάλλον πάει για πέταμα, δυστυχώς.

 

Δεν μπορεί μου δουλεύει μια χαρά αν και έχω εγατεστημένα και πολλά άλλα πληκτρολόγια. Για ξαναπροσπάθησε.

Σε ενδεχόμενο Ηard reset βάλτο και θα δουλέψει σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το ότι δε θα μπορέσουμε να αναβαθμίσουμε τις συσκευές μας στο νέο λειτουργικό Windows Mobile 6 είναι πραγματικά απαράδεκτο.

 

Νομίζω πως θα έπρεπε όλοι να συγκεντρώσουμε τις απόψεις μας στο θέμα που έχει δημιουργηθεί εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=172770

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το ότι δε θα μπορέσουμε να αναβαθμίσουμε τις συσκευές μας στο νέο λειτουργικό Windows Mobile 6 είναι πραγματικά απαράδεκτο.

 

Νομίζω πως θα έπρεπε όλοι να συγκεντρώσουμε τις απόψεις μας στο θέμα που έχει δημιουργηθεί εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=172770

 

Ρε παιδιά, τώρα τελευταία δεν μπορώ να βάλω για ringtone mp3 (τονίζω το "τώρα τελευταία"). Εννοώ ότι δε εμφανίζει πλέον τα mp3 στις ειδοποιήσεις των windows.

 

Έχω βάλει πρόσφατα το ppcprofiler και το spb phone suite. Καμιά ιδέα;

 

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τώρα τελευταία δεν μπορώ να βάλω για ringtone mp3 (τονίζω το "τώρα τελευταία"). Εννοώ ότι δε εμφανίζει πλέον τα mp3 στις ειδοποιήσεις των windows.

 

Έχω βάλει πρόσφατα το ppcprofiler και το spb phone suite. Καμιά ιδέα;

 

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

 

Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις αυτά τα προγράμματα και να ξαναδοκιμάσεις μήπως είναι οι υπαίτιοι για αυτό το πρόβλημα.

 

Επίσης, ένα Soft Reset μπορεί να κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...