Jump to content

[S60 3rd Edition] Internet μέσω Bluetooth και σταθερής γραμμής


GEORGEGX20VF
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν το κάνεις και αυτό,τι να πω,σε ευχαριστώ πολύ!

με έχεις βοηθήσει πάρα πολύ σήμερα και οχι μόνο σήμερα:)

για τσεκαρε το :)

http://rapidshare.com/files/15870033/gnubox_signed.sis.html

για το δικο σου ΙΜΕΙ μονο. τα υπολοιπα περι bluetooth ελπιζω να τα βρεις γιατι δεν εχω ασχοληθει εγω :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

για τσεκαρε το :)

http://rapidshare.com/files/15870033/gnubox_signed.sis.html

για το δικο σου ΙΜΕΙ μονο. τα υπολοιπα περι bluetooth ελπιζω να τα βρεις γιατι δεν εχω ασχοληθει εγω :O

Και πάλι ευχαριστώ,να σαι καλα!

------------------------------------------------

Ξέρει κανεις που μπορώ να βρω το m-router?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καιρο ειπα να ξανασχοληθω με το gnubox. Πλεον δε μπορω να συνδεθω -αν εχω καταλαβει καλα- γιατί η com5 χρησιμοποιείται ηδη (??) και δε μπορει να τη χρησιμοποιησει το mrouter. Ετσι το προγραμμα βλεπει το κινητο, αλλα δε μπορει να συνδεθει. Γενικα σε οποια com port και να το βαλω αυτο το προβλημα εχω.

 

coolajami καταφερες να συνδεθεις χωρις το mrouter?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μπορει να ανεβασει καποιος που καταφερε να συνδεθει ενα οδηγο? :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχω καταφέρει τίποτα σταθερό.Συνδέεται το n73 με το Pc αλλά μετά δε καταφέρνω να βγω στο νετ.Μάλλον κάπου κολλάει με το mrouter και το NAT του fritzbox.Δε βρίσκω τη ρυθμίσεις πρέπει να βάλω στο port forwarding του fritzbox και αυτό μου κάνει όλη την δουλειά.Ξέρει κανείς;

Σορρύ που δεν απαντώ αλλά έχω εξεταστική,δε προλαβαίνω για πολλά.

Fasten Your Seatbelt Dorothy Because Cansas is going Bye Bye
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όλα καλα μέχρι ενα σημείο,αλλα οταν πατάω στο M-router connect to nokia n73 μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα σφάλματος.

 

Failed to connect to nokia n73

Reason: The requested address is not valid in its context

Error number : 80072741

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Για δειτε το link:

http://symbianworld.wordpress.com/2007/07/24/gnubox-on-nseries/

 

Αναλυτικες οδηγιες και ισχυριζεται οτι λειτουργει σε ολα τα s60.

Δεν το χω δοκιμασει,αλλα θα το κοιταξω σημερα.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

www.ktmhellasclub.gr

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω αποτελεσματα :)

 

...εαν δεις τα 3 τελευταια ποστ του παροντος θα καταλαβεις :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οδηγος συνδεσης του κινητου μας στο internet (μεσω BT) απο pc...

To προγραμμα ειναι το Hiisi 1.6.3 αυτο που θα χρησιμοποιησουμε.Με αυτο καταφερα να συνδεθω χωρις προβλημα.

 

ΒΗΜΑ 1

Κατεβαζουμε το προγραμμα Hiisi 1.6.3 από xxxxxxxxxxxx

 

ΒΗΜΑ 2

Μεσα στον φακελο Hiisi->bin υπαρχουν τα αρχεια hiisi.jar και hiisi.jad τα οποια τα περναμε στο κινητο μας (τα βαζουμε σε ένα φακελο και τα δυο μαζι στο κινητο μας) και κανουμε εκγατασταση το hiisi.jad αρχειο.

 

ΒΗΜΑ 3

Μεσα στο φακελο Pihatonttu, ανοιγουμε το αρχειο Pihatonttu.cmd με δεξι κλικ και επεξεργασια και στο τελος της γραμμης αλλαζουμε το COM σε “COM7” αναλογα πια θυρα Bluetooth χρησιμοποιουμαι βαζουμε και το αναλογο COM.

- Windows XP Bluetooth stack: Follow "Control Panel" - "Bluetooth Device". Add the virtual COM port as "Incoming".

- IVT BlueSoleil Bluetooth for Windows: Follow "My Service" - "Property". Port number of "Serial Port A, B" is the required number.

�@�@- WIDCOMM Bluetooth Software: Follow "Control Panel" - "Bluetooth Configuration" - "Local Services" and add bluetooth serial service.

 

ΒΗΜΑ 4

Στο κινητο τωρα δημιουργουμε ένα νέο access point απο τις ρυθμισεις συνδεσης του κινητου (αντιγραφουμε το σημειο προσβασης που συνηθως χρησιμοποιουμαι) και από advanced settings αλλαζουμε proxy server address σε 127.0.0.1 και για port proxy, 1234

 

ΒΗΜΑ 5

Κανουμε επανεκκινηση στο κινητο για να εχει περισσοτερη ram

 

ΒΗΜΑ 6

Ανοιγουμε το hiisi στο κινητο και επιλεγουμε bluetooth mode (other), click οταν βρει το bluettoth του υπολογιστη μας και παλι click όταν βρει (btspp...).Στον υπολογιστη πρεπει να εχουμε ανοιχτο το Pihatonttu.cmd με το COM που χρησιμοποιει το blutooth μας.

 

ΒΗΜΑ 7

Τωρα ανοιγουμε τον browser του κινητου και επιλεγουμε access point αυτό που δημιουργησαμε πριν.

 

 

Ελπιζω να βοηθησα.Σε περιπτωση αντιμετωπιση προβληματων στην πορεια θα αναβαθμηστει ο οδηγος αν χρειαστει.

Καλη Επιτυχια!

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ panagis_89!!!!

Δούλεψε μια χαρά!!

Αλλα κολλάει μερικές φορες...

Μπορεί να διορθωθεί?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ panagis_89!!!!

Δούλεψε μια χαρά!!

Αλλα κολλάει μερικές φορες...

Μπορεί να διορθωθεί?

 

Οταν λες κολλαει μπορεις να γινει λιγο πιο συγκεκριμενοσ?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές μου λέει ότι έχει πρόβλημα το Pihatonttu και μου βγάζει ERROR 500.

Παρόλα αυτά κατέβασα το πρώτο μου αρχείο μέσω του Opera!!!!

Μια χαρά!! (με μόνο πρόβλημα τις εικόνες...δεν τις εμφανίζει)

Αυτά..

Α!!!

Ποιο mesanger για msn δουλεύει με το Hiisi??

Δοκίμασα το silk (το ρύθμισα με το σημείο πρόσβασης που άλλαξα τα proxy) αλλά με χρέωνε..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πρωτα απο ολα τον panagis_89 για τις χρησιμες οδηγιες.

συνδεθηκα επιτυχως φτιαχνοντας ενα νεο σημειο προσβασης "bt" με μονες ρυθμίσεις την διευθυνση 127.0.0.1 και την θυρα 1234 τιποτα αλλο.

θελω να ρωτησω τον demolition22 γιατι χρεωθηκε ενω ηταν συνδεδεμενος μεσω bluetooth?

 

ευχαριστω!!!

 

updates για antivirus δεν κανει ουτε messenger μπαινει.

 

εκανα δοκιμη χωρις sim και δεν συνδεομαι γιατι γινεται αφτο,αφου ειναι μεσω bluetooth τι την θελει την συνδεση?

επισης και με καρτα q-telecom δεν μπαινει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πρωτα απο ολα τον panagis_89 για τις χρησιμες οδηγιες.

συνδεθηκα επιτυχως φτιαχνοντας ενα νεο σημειο προσβασης "bt" με μονες ρυθμίσεις την διευθυνση 127.0.0.1 και την θυρα 1234 τιποτα αλλο.

θελω να ρωτησω τον demolition22 γιατι χρεωθηκε ενω ηταν συνδεδεμενος μεσω bluetooth?

 

ευχαριστω!!!

 

updates για antivirus δεν κανει ουτε messenger μπαινει.

 

εκανα δοκιμη χωρις sim και δεν συνδεομαι γιατι γινεται αφτο,αφου ειναι μεσω bluetooth τι την θελει την συνδεση?

επισης και με καρτα q-telecom δεν μπαινει.

 

Εγώ δοκίμασα με ΤΙΜ αλλά δεν έμπαινε..

Ζήτησα να μου αναλύσουν τον λογαριασμό της Vodafone και σε 2 μέρες θα ξέρω αν χρεώθηκα.:blink:

Το fring (messenger) πάντως δούλεψε σε μένα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω τι παιζει με χρεωσεις εγω απλα προσπαθησα να βρω τροπο να συνδεομαστε μεσω bt..οι χρεωσεις ειναι αλλου παππα ευαγγελιο...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

me to gnubox exeis prospathisei se n73?

 

Δυστυχως οχι :(

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα και γω να συνδεθώ.Αλλά το 6120 δεν δίνει serial port.Τι μπορει να συμβαίνει και δεν μπορώ να το δω σειριακή θύρα στο πρόγραμμα του Bluetooth(Bluesoleil 5);;;Moυ ανοίγει σειριακή θύρα αλλά μόνο όταν ανοίγω το pc suite.Τι συμβαίνει τελικά;
Dance4Life
Link to comment
Share on other sites

paidia ego xrisimopoihsa tis odigies se aftin tin selida xxxxxxxxxxxx gia to n73 kai itan epitixis i sindesi.

iparrxoun mikroprovlimata vevaia opos oti mpaino mono me ena sigkekrimeno browser (opera mini 2.0) kai me kanena allo, oute kan tin kainouria ekdosi opera mini 4 oute kai opera 8.65 kai vevaio oute me ton browser tou n73. den xero ti simbainei thelei psaximo. oute kapoio programma messenger,fring ktl den mou sindeetai.

Link to comment
Share on other sites

Οδηγος συνδεσης του κινητου μας στο internet (μεσω BT) απο pc...

To προγραμμα ειναι το Hiisi 1.6.3 αυτο που θα χρησιμοποιησουμε.Με αυτο καταφερα να συνδεθω χωρις προβλημα.

 

ΒΗΜΑ 1

Κατεβαζουμε το προγραμμα Hiisi 1.6.3 από xxxxxxxxxxxxx

 

ΒΗΜΑ 2

Μεσα στον φακελο Hiisi->bin υπαρχουν τα αρχεια hiisi.jar και hiisi.jad τα οποια τα περναμε στο κινητο μας (τα βαζουμε σε ένα φακελο και τα δυο μαζι στο κινητο μας) και κανουμε εκγατασταση το hiisi.jad αρχειο.

 

ΒΗΜΑ 3

Μεσα στο φακελο Pihatonttu, ανοιγουμε το αρχειο Pihatonttu.cmd με δεξι κλικ και επεξεργασια και στο τελος της γραμμης αλλαζουμε το COM σε “COM7” αναλογα πια θυρα Bluetooth χρησιμοποιουμαι βαζουμε και το αναλογο COM.

- Windows XP Bluetooth stack: Follow "Control Panel" - "Bluetooth Device". Add the virtual COM port as "Incoming".

- IVT BlueSoleil Bluetooth for Windows: Follow "My Service" - "Property". Port number of "Serial Port A, B" is the required number.

�@�@- WIDCOMM Bluetooth Software: Follow "Control Panel" - "Bluetooth Configuration" - "Local Services" and add bluetooth serial service.

 

ΒΗΜΑ 4

Στο κινητο τωρα δημιουργουμε ένα νέο access point απο τις ρυθμισεις συνδεσης του κινητου (αντιγραφουμε το σημειο προσβασης που συνηθως χρησιμοποιουμαι) και από advanced settings αλλαζουμε proxy server address σε 127.0.0.1 και για port proxy, 1234

 

ΒΗΜΑ 5

Κανουμε επανεκκινηση στο κινητο για να εχει περισσοτερη ram

 

ΒΗΜΑ 6

Ανοιγουμε το hiisi στο κινητο και επιλεγουμε bluetooth mode (other), click οταν βρει το bluettoth του υπολογιστη μας και παλι click όταν βρει (btspp...).Στον υπολογιστη πρεπει να εχουμε ανοιχτο το Pihatonttu.cmd με το COM που χρησιμοποιει το blutooth μας.

 

ΒΗΜΑ 7

Τωρα ανοιγουμε τον browser του κινητου και επιλεγουμε access point αυτό που δημιουργησαμε πριν.

 

 

Ελπιζω να βοηθησα.Σε περιπτωση αντιμετωπιση προβληματων στην πορεια θα αναβαθμηστει ο οδηγος αν χρειαστει.

Καλη Επιτυχια!

 

file sto vima 4 pou paw akrivws sto kinito gia na valw access point?

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

file sto vima 4 pou paw akrivws sto kinito gia na valw access point?

 

thanks

 

Ψαξτε λιγο τη συσκευη σας παιδια ,

διαβαστε και το manual :rolleyes:

Ρυθμισεις->Συνδεση->Σημεια προσβασης

series60 εχετε ....

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μου βρισκει το pc ολα καλα κ ωραια κ μετα πως θα μεινει ανοιχτο το προγραμμα για να ανοιξω τον browser ?

Πατώντας το πλήκτρο του μενού θα βγεις στο μενού. Από εκεί και πέρα τη εφαρμογή τρέχει στο παρασκήνιο και εσύ μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.

Για να δεις τι τρέχει στο παρασκήνιο, πάτησε παρατεταμένα το πλήκτρο του μενού.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

ναι το εκανα αυτο οπως ειδες,μενει δηλ ανοιχτο το προγραμμα αλλα δεν μπαινει πουθενα.. μου λεει οτι δεν μπορει να γινει η συνδεση..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...