Jump to content

Hannibal Lecter Movies


DesertSMisSRaiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τζάμπα χάρηκα δηλαδη; Ok, thanks :)

 

Δυστυχώς ναι... :(

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ήρθε σήμερα το Silence of the Lamps το καινούριο Collector's edition, κάτι λέει μέσα για να μου δώσει access για να κατεβάσω exclusive sneak peak του H.Rising.. θα σας πώ απόψε τί παίζει.. παίζει να είναι και αυτό που σας έκανα paste πιο πάνω..

 

http://hannibalrisingexclusive.com/video.html

Link to comment
Share on other sites

http://img63.imageshack.us/img63/5170/hanniee1.th.jpg

 

:lol: koitaxte ti eixe mesa to DVD.. 5 sintages .... apo ton kyrio Lecter

Link to comment
Share on other sites

http://img63.imageshack.us/img63/5170/hanniee1.th.jpg

 

:lol: koitaxte ti eixe mesa to DVD.. 5 sintages .... apo ton kyrio Lecter

 

Τις δοκίμασες; Αυτή με το συκώτι φαίνεται ωραία... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αλοίμονο αν δεν απαντούσε ο Βέκος. Gourmet Master !

 

:food: :grin:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, οι κριτικές που έχω διαβάσει ως τώρα είναι τουλάχιστον απογοητευτικές...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Είναι βασισμένη στο τελευταίο βιβλίο του Thomas Harris που κυκλοφόρησε τον Νοέμβρη, το Hannibal Rising (στα ελληνικά Χάνιμπαλ - Το Ξύπνημα του Κακού) και περιγράφει το πως ο Hannibal έγινε αυτό που όλοι ξέρουμε. Τα παιδικά και εφηβικά χρόνια του και τα πρώτα του ως ενήλικος.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα την ταινία και είμαι πανέτοιμος να γράψω το κατεβατό-κριτική μου.

 

Η υπόθεση

Όπως το έχουμε ξαναπεί, το Hannibal Rising, ασχολείται με τα πρώτα χρόνια της ζωής του μεγαλύτερου και πιο ευφυή δολοφόνου, του Hannibal Lecter. Στο βιβλίο (και κατ'επέκταση και στην ταινία, η οποία ακολουθεί αρκετά πιστά το βιβλίο) παίρνουμε απαντήσεις για πολλά από τα ερωτηματικά που είχαμε σχετικά με το "γιατί ο Hannibal έγινε ο παρανοϊκός και αφάνταστα πανέξυπνος;" που όλοι μάθαμε από τα βιβλία του Thomas Harris... Σαν ΙΔΕΑ είναι πάρα πολύ καλό. Άλλωστε ο Hannibal δεν είναι απλά ένας ακόμα παρανοϊκός που μάθουμε-δε μάθουμε για τις "ρίζες" του δεν έχει σημασία (ή, τέλος πάντων, αποτελεί μια πολύ καλή προσθήκη στη μυθολογία του Hannibal)... Είπα σαν ιδέα, γιατί στην πράξη τόσο η ταινία όσο και το ίδιο το βιβλίο, κάπου...χάνουν. Ας πούμε λοιπόν, πως οι παραγωγοί της ταινίας δεν ξεκινούν και...με το καλύτερο δυνατό υλικό

 

Αλλά μια και ασχολούμαστε εδώ με την ταινία θα επικεντρωθώ εκεί.

 

ΗΘΟΠΟΙΟΙ

 

Θα ξεκινήσω μιλώντας λίγο για τον ιδανικό Hannibal. Μια και η μηχανή του χρόνου δεν έχει (δυστυχώς!) ακόμα ανακαλυφθεί, είναι λογικό πως ο Anthony Hopkins δε θα μπορούσε να παίξει με τίποτα τον teenager (:p) Hannibal, όσα botox και αν του βαράγανε. Άρα, ξεχνάμε την ιδέα του ΤΕΛΕΙΟΥ Hannibal που ΜΟΝΟ (και το τονίζω αυτό, ΜΟΝΟ!!) ο Hopkins υπήρξε και δεχόμαστε να κάνουμε "σκόντο" στις απαιτήσεις μας από τον 23χρονο Gaspard Ulliel, για τον οποίο όλοι λέγαν τα καλύτερα. Εγώ προσωπικά ούτε τον ήξερα, ούτε και θα ξαναδώ ποτέ ταινία με αυτό το "πράγμα" μέσα.

 

Θα πω απλά πως ο/η υπεύθυνος casting της ταινίας πρέπει απλά να κρεμαστεί και στο καπάκι να φαγωθεί τας κεμπαμπ. :food:

 

Hannibal: Ο Ulliel κάνει γκριμάτσες σαν 5χρονο, χαζογελάει και φέρεται σαν καθυστερημένο, υπερβάλλει στο ρόλο του και το χειρότερο όλων, νιώθεις να σου φωνάζει αυτάρεσκα "καλά ε, είμαι καταπληκτικός ηθοποιός!!" από την ταινία. Ομολογουμένως προσπαθεί να αντιγράψει τον Hopkins, ιδίως σε σκηνές όπου κάνει ερωτήσεις "ψυχολογικού" χαρακτήρα (από αυτές που μας έχει συνηθίσει ο Hannibal) και σε μερικές δεν είναι τόσο κακός. Αλλά, προς Θεού, σε καμία, μα καμία σκηνή δεν "πείθει" για Hannibal και δεν καταφέρνει να φτάσει ούτε στο 1/1000 τον Hopkins

 

Lady Murasaki: Η Λαίδη Μουρασάκι στο έργο είναι πιο "γατούλα" απ'ότι θα έπρεπε. Μιλάει σε όλους με μια σεξουαλικότητα και έναν τρόπο που δεν είχε σε καμία περίπτωση η Λαίδη Μουρασάκι του βιβλίου, ενώ και ο ρόλος της έχει αλλαχθεί από αυτόν του βιβλίου: η Murasaki δεν είναι τόσο φίλη/μητριά του Hannibal, όσο συνεργός του. Παρόλα αυτά, η Li Gong δεν είναι και τόσο κακή στο ρόλο της.

 

Οι "κακοί" της υπόθεσης: Αρκετά καλοί, σαφώς καλύτεροι από τον πρωταγωνιστή (άλλωστε δεν γίνεται χειρότερα).

 

ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ-ΣΕΝΑΡΙΟ

 

Η σκηνοθεσία είναι αρκετά ατμοσφαιρική. Μου άρεσε που αφαιρέθηκαν κομμάτια που δεν έπαιζαν κανένα ρόλο μέσα στο βιβλίο και απλά είχαν χρησιμοποιηθεί για να γεμίσει ο Harris τις 300+ σελίδες που έπρεπε να παραδώσει. Δε μου άρεσε που αφαιρέθηκαν ο

θείος του Hannibal και η υπηρέτρια της Lady Murasaki

 

 

Και φτάσαμε στο ψητό (no pun intented): τους φόνους... Υπάρχουν αρκετοί, όχι πολλοί - όπως σε όλες τις ταινίες αυτές. Χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο ή τρομακτικό (πιο πολύ αστείοι είναι με τις ηλίθιες γκριμάτσες του Ulliel) είναι αρκετά καλοί και "θυμίζουν" τον Hannibal που γνωρίσαμε από τα άλλα βιβλία/ταινίες. Keep in mind, οτι εδώ ο Hannibal "γνωρίζει τον εαυτό του, οπότε μην περιμένε το "στυλ" που όλοι ξέρουμε. Αλλά αυτό νομίζω είναι και το πιο ρεαλιστικό...

 

Θα μπορούσε η ταινία να είναι ένα καταπληκτικό έργο. Βασισμένη στην ανάγκη για εκδίκηση του Hannibal και με τους ΣΩΣΤΟΥΣ πρωταγωνιστές (όχι τον Τοτο από τα ποντιακά ανέκδοτα! :mad: :mad: ) θα μπορούσε να είχε ξεχωρίσει τόσο γιατί έχει όμορφη ατμόσφαιρα όσο και γιατί μιλάει για τα νεανικά χρόνια ενός από τους διασημότερους villains της παγκόσμιας λογοτεχνίας... Από την άλλη ποτέ δεν θα θεωρούσα το καλύτερο της σειράς, ένα "Hannibal franchise" χωρίς Clarice και χωρίς Hopkins για Lecter. π.χ. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιοι θεωρούν το Red Dragon καλύτερο του Hannibal... :wacko:

 

Βαθμολογία

 

6/10 (δεν θα μπορούσα να βάλω μικρότερη σε ταινία με θέμα τον Hannibal) - στα υπόλοιπα τρια (Silence of the Lambs, Hannibal, Red Dragon) πάντως βάζω 10,10 και 9,5, just so you know

 

ΤΕΛΟΣ:

 

Νομίζω πως αυτά που πρέπει να κρατήσουμε από την ταινία είναι μονάχα δύο φράσεις:

 

  1. Ins. Popil: The little boy Hannibal died in 1944 out in that snow. His
heart died with Misha
. What he is now...there's no word for it. Except monster.

 

  • Hannibal: I love you
  • Lady Murasaki: What is left in you to love...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ότι δεν ήταν κακός στο ρόλο του Lecter ο Brian Cox. Όμως και πάλι δε συγκρίνεται με τίποτα με τον Hopkins. (Τον προτιμώ ως πατέρα της Samara στο Ring :))

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Orea sxolia desert gia tin tenia. Oso gia to pedi akoma kai sto trailer fenete poso atalantos einai. Tora fantazome pos tha pezei se oli tin tenia.

 

Thanks manos. Και πού να δεις την ταινία!! :mad: :mad:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Με μια λεξη??? αποτυχια, δυστυχως η ταινια ειναι κατω απο τα στανταρ... σε καμια περιπτωση δε συγκρινεται με τις προηγουμενες ενω απουσιαζουν οι περιεργοι τροποι που ο Χανιμπαλ σκοτωνε τα θυματα του και το χειροτερο ειναι οτι ο θεατης θα τη βρει και βαρετη σε αρκετα σημεια της... για τον Gaspard Ulliel αντιθετως θα διαφωνισω λιγο με την γνημη που προαναφερθηκε, δε τον βρισκω και τοσο αταλαντο, αντιθετως νομιζω πως επιασε το ρολο στα περισσοτερα σημεια, απλως πιστευω πως χανεται μπροστα στον μεγαλο Hopkins τον οποιο εχουμε ταυτισει λιγο πολυ ολοι μας με τον αγαπημενο μας κανιβαλο.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Εγώ απογοητεύτηκα λίγο.Εννοείται ότι δεν περίμενα να είναι σαν τις προηγούμενες που έπαιζε ο Χοπκινς αλλά πέρα 2-3 καλών σκηνών η ταινία δεν είχε να πει τίποτα πιστεύω.Ο πρωταγωνιστής καλός μου φάνηκε αλλά μερικές φορές ήταν τόσο... που ήθελα να τον σκοτώσουν να τελειώνουμε:lol:Να πω επίσης ότι το trailer μου φάνηκε παραπλανητικότατο:down: όπως και πολλά άλλα δυστηχώς:mad:
Link to comment
Share on other sites

παντως ηταν πολυ καλυτερο απο αυτην την αθλιοτητα

http://www.imdb.com/title/tt0212985/

 

:X:X:X

 

Δηλαδή αυτός ο...κακοποιός που έπαιζε στο Hannibal Rising σε έπεισε εσένα για Hannibal;;;

 

I rest my case... :wacko:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

:X:X:X

 

Δηλαδή αυτός ο...κακοποιός που έπαιζε στο Hannibal Rising σε έπεισε εσένα για Hannibal;;;

 

I rest my case... :wacko:

μια χαρα ηταν o ηθοποιος!

και σαν εργο ηταν πολυ καλυτερο απο το τελευτεο hannibal!

Link to comment
Share on other sites

:X:X:X

 

Δηλαδή αυτός ο...κακοποιός που έπαιζε στο Hannibal Rising σε έπεισε εσένα για Hannibal;;;

 

I rest my case... :wacko:

 

Ότι μπορούσε έκανε το κοπέλι αλλά δεν ήταν αρκετό.Μπορεί να φταίει και σύγκριση που κάνω στο πίσω μέρος του μυαλού μου με τον Χοπκινς,δεν ξέρω.Πάντως σίγουρα δεν έπειθε και χωρίς να κάνεις καμία σύγκριση!

Link to comment
Share on other sites

παντως ηταν πολυ καλυτερο απο αυτην την αθλιοτητα

http://www.imdb.com/title/tt0212985/

 

Το Hannibal ήταν αθλιότητα;;;; :confused::X:wacko:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...