Jump to content

[Επίσημο] HTC S730


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 108
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απ 'οτι βλέπω μάλλον στέλνει κανονικά σμς με 160 χαρακτηρες... χωρίς το πατσάκι της ace hellas... έβγαλα και screenshot για του λόγου το αληθές...

Η default home screen

[ATTACH]11871[/ATTACH]

 

About στο system settings

[ATTACH]11872[/ATTACH]

 

δοκιμή για sms (αν θυμάμαι χωρίς το update πηγαινε στους 70 χαρακτηρες μόλις πληκτρολογούσα εναν ελληνικό χαρακτήρα)

[ATTACH]11873[/ATTACH]

Υπόψιν στο regional settings έχει σαν γλώσσα μενού μόνο αγγλικά αλλά σαν γλώσσα γραφής τις έχει όλες συμπεριλαμβανόμενης και της Έλληνικής...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε offroader μήπως θα μπορούσες να μας καθοδηγήσεις στα Ελληνικά πως γίνεται η εγκατάσταση των wm6.1 ? Όχι τίποτε άλλο αλλά μην κάνουμε κανένα λάθος (λόγω αγγλικών) και το ξετινάξουμε το καημένο...:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδια μια ερωτηση μια και ειμαι εντελως ασχετος με smartphones!!μπορω ολα τα προγραμματα να τα βαζω στην καρτα;η υπαρχουν ορισμενα που θελουν μονο στην εσωτερικη μνημη;η συσκευη μου φοραει 6αρια,ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Oτιδηποτε αφορα τη homescreen (plugins κτλ.) το βαζουμε στη μνημη του τηλεφωνου οπωσδηποτε.Απο κει & περα,αναλογα την εφαρμογη.Αν κατι πρεπει να μπει στο τηλεφωνο&οχι στη καρτα,γενικα διευκρινιζεται απο τον εκδοτη του προγραμματος.
Link to comment
Share on other sites

τελικά εγκατέστησα την wm6.1 που είπε και ο offroader και φαίνεται πολύ καλή. Καλύτερη εικόνα θα έχω αύριο που θα του αλλάξω τα φώτα για να δω αν είναι όλα καλά. Για όποιον θέλει να την δοκιμάσει (τηρώντας αυστηρά τις οδηγίες που γράφουν τα ξεφτέρια) το λίνκ είναι : http://wiki.xda-developers.com/index.php?pagename=WINGS_WM61_Alcaline
Link to comment
Share on other sites

Απ 'οτι βλέπω μάλλον στέλνει κανονικά σμς με 160 χαρακτηρες... χωρίς το πατσάκι της ace hellas... έβγαλα και screenshot για του λόγου το αληθές...

Η default home screen

[ATTACH]11871[/ATTACH]

 

About στο system settings

[ATTACH]11872[/ATTACH]

 

δοκιμή για sms (αν θυμάμαι χωρίς το update πηγαινε στους 70 χαρακτηρες μόλις πληκτρολογούσα εναν ελληνικό χαρακτήρα)

[ATTACH]11873[/ATTACH]

Υπόψιν στο regional settings έχει σαν γλώσσα μενού μόνο αγγλικά αλλά σαν γλώσσα γραφής τις έχει όλες συμπεριλαμβανόμενης και της Έλληνικής...

Λοιπόν. Όλα είναι τέλεια. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι όταν τσεκάρης την χρήση unicode γυρίζει στους 70 χαρακτήρες. Αν δεν το τσεκάρης ο παραλήπτης παραλαμβάνει καλικατζούρες. Πρέπει να βρεθεί λύση γι αυτό γιατί κατά τα άλλα αξίζουν πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Όλα είναι τέλεια. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι όταν τσεκάρης την χρήση unicode γυρίζει στους 70 χαρακτήρες. Αν δεν το τσεκάρης ο παραλήπτης παραλαμβάνει καλικατζούρες. Πρέπει να βρεθεί λύση γι αυτό γιατί κατά τα άλλα αξίζουν πάρα πολύ.

Έχεις δίκιο, δε το είχα προσέξει γιατί δε στέλνω sms από το HTC... Ούτε με κεφαλαία δεν τα στέλνει σωστά.Ίσως με καμία αλλαγή στη registry να διορθώνεται... θα δείξει.ΒΤW η HTC είδε οτι υπάρχει κινητικότητα με τις unofficial roms και τουλάχιστον για το TytnII θα βγάλει κανονική αναβάθμιση.Ίσως δεήσουν και αναβαθμίσουν και το καημένο το s730 :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το κινητό είναι πάντως πολύ καλό. Το έχω από αρχές Απριλίου και τα βασικότερα προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει είναι δύο:

1. Κινέζικα αντί ελληνικών στα SMS (λύθηκε με τη χρήση UNICODE χαρακτήρων)

2. Όταν θέλω να χρησιμοποιήσω το ξυπνητήρι, κατά ένα περίεργο τρόπο χάνει την ώρα του και χτυπάει μισή ώρα αργότερα. Ξέρει κανείς πως θα κλειδώσω την ώρα να μην ενημερώνεται από το δίκτυο (υποθέτω ότι αυτό φταίει);

Link to comment
Share on other sites

για την ωρα μηπως φταει η ρυθμιση του active sync?να την απενεργοποιησεις μαλλον θα σταματησει να συγχρονιζει την ωρα...Ακομα κοιτα στα regional settings των windows να εχεις την ελλαδα σαν χωρα σε ολες τις επιλογες ωστε να συγχρονιζει την σωστη ωρα.
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε offroader μήπως θα μπορούσες να μας καθοδηγήσεις στα Ελληνικά πως γίνεται η εγκατάσταση των wm6.1 ? Όχι τίποτε άλλο αλλά μην κάνουμε κανένα λάθος (λόγω αγγλικών) και το ξετινάξουμε το καημένο...:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Και εγω θα ηθελα καποιες οδηγιες στα ελληνικα! Πρωτη φορα θα το κανω και δεν θελω να την πατησω! Οποιος θελει και εχει χρονο ας βοηθησει! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα προσπαθήσω να κάνω καπως πιο κατανοητή τη διαδικασία... απλά θα μεταφράσω τα σημαντικά σημεία.

 

Πρώτα απ' όλα πρέπει να επιτρέψουμε στο τηλέφωνο να φλασάρει Non official ROM, γιαυτο και το πατσάρουμε με το HardSPL.

1)κατεβάζουμε το αρχείο της ρομ με

http://www.divshare.com/download/4274303-aed

 

2)Τρέχουμε το SDA_ApplicationUnlock στο PC ώστε να ξεκλειδώσουμε το κινητό και να μπορεί να τρέχει unsigned software.

 

3)Κάνουμε Backup το SPL τρέχοντας το spl-backup.bat από τον φάκελο spl-backup

 

4)Αφαιρούμε τη σιμ και την κάρτα μνήμης, αφου προηγουμένως έχουμε αντιγράψει το αρχείο sspl-0.91-wings.exe στη μνήμη του τηλεφώνου (όχι στο temp directory).Εαν όλα πάνε καλά, στην οθόνη εμφανίζεται "USB".Βγάζουμε και ξαναβάζουμε το καλώδιο στο τηλέφωνο.

 

5)Τώρα μπορύμε να φλασάρουμε το hardspl-0.91-wings.nbh τρέχοντας το πρόγραμμα CustomRUU.exe από τον φάκελο flash-hardspl-wings.

 

Αν δεν πάνε καλά τα πράγματα, κατεβάστε μια απο τις official rom και φλασάρετε την.Κατά 99% δε θα συμβεί κάτι τέτοιο, αλλά αν συμβεί μπορείτε να ξαναγυρίσετε στη κανονική έκδοση.

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι χάνονται όλα από την μνήμη του τηλεφώνου, όπως και οτί αν το "μπρικιάσετε" (απο το brick που λένε και οι iphoners :p) εγώ δεν ξέρω τίποτα.

 

*Συγνώμη που άργησα να απαντήσω, αλλά έχω αλλάξει πάλι τηλέφωνο και δεν πολυασχολούμαι με το htc...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά έβαλα και εγώ τελικα, την καινούρια rom απο τους xda και βλέπω πολύ καλή διαφορά. Καλύτερη χρήση της ram, δεν κολλάει, καλύτερο περιβάλλον και άλλα καλά!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πρεπει όμως να βρούμε μια λύση με τα Ελληνικα και τους 160 χαρακτήρες

 

Παιδιά θα ρωτήσω στο φόρουμ της ACE-Hellas, αν και ήδη ξερω ότι θα με κατακεραυνώσουν... :lol:. Προφανώς κάτι αλλάζει στη registry το πατσάκι, οπότε μάλλον μπορούμε να κάνουμε το ίδιο και στα wm6.1. Είδομεν....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν σας ενδιαφέρει, πείραξα λίγο την default homescreen για να με βολεύει καλυτερα :

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12209&stc=1&d=1219655460

 

Απλά αλλάξτε το HTC.Home.xml μέσα στον φάκελο /Application Data/Home.

 

Enjoy!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παιδια καλησπερα!

 

Τωρα το ειδα το τηλεφωνο και απο οτι βλεπω ειναι μια αρκετα φτηνη λυση (εστω και χωρις GPS).

 

Παρολα αυτα εχω ενα GPS της Νοκια το 3W Sirf Star III οποτε το μοναδικο για εμενα ερωτηματικο ειναι αν μπορω να βαλω τελικα καποιο προγραμμα πλοηγησης. Εχει βαλει κανεις το Destinator; Του δουλευει; Με εξωτερικο δεκτη ας ειναι αρκει να δουλευει...

 

Υπαρχει κανεις; αν υπαρχει ρωταω...

 

Και με ελληνικα, αν παω αυριο, 23 Σεπτεμβριου 2008 και το παρω απο καποιο καταστημα ποια εκδοση θα εχει; την 6.1 σωστα; σ' αυτην λογικα δεν θα υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με το γραψιμο 160 χαρακτηρο, ετσι δεν ειναι;

 

Ευχαριστω!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια καλησπερα!

 

Τωρα το ειδα το τηλεφωνο και απο οτι βλεπω ειναι μια αρκετα φτηνη λυση (εστω και χωρις GPS).

 

Παρολα αυτα εχω ενα GPS της Νοκια το 3W Sirf Star III οποτε το μοναδικο για εμενα ερωτηματικο ειναι αν μπορω να βαλω τελικα καποιο προγραμμα πλοηγησης. Εχει βαλει κανεις το Destinator; Του δουλευει; Με εξωτερικο δεκτη ας ειναι αρκει να δουλευει...

 

Υπαρχει κανεις; αν υπαρχει ρωταω...

 

Και με ελληνικα, αν παω αυριο, 23 Σεπτεμβριου 2008 και το παρω απο καποιο καταστημα ποια εκδοση θα εχει; την 6.1 σωστα; σ' αυτην λογικα δεν θα υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με το γραψιμο 160 χαρακτηρο, ετσι δεν ειναι;

 

Ευχαριστω!

Φίλε μου το destinator δουλεύει κανονικα, απλά ανάλογα την έκδοση υπάρχουν και ανάλογα προβλήματα : αν βαλεις το γνωστο destinator θα λειτουργήσει μεν το πρόγραμμα αλλά δε θα μπορείς να το χειριστείς, γιατί το κανονικό έχει σχεδιαστει για οθόνη αφής και ειναι σχεδόν αδύνατο να εισάγεις διεύθυνση κλπ. Υπάρχει τρόπος να λειτουργήσει σωστά μεσω του fakecursor, ενός προγράμματος που εξομοιώνει ουσιαστικλα τη γραφίδα ή το ποντίκι. Αν τώρα βάλεις το destinator sp που είναι για smartphone όπως το s730 θα έχεις το άλλο κουφό πρόβλημα : μπερδεύεται το πρόγραμμα και στην εισαγωγή χαρακτήρων αντί για γράμματα γράφει ψηφία :wacko: με αποτέλεσμα ούτε αυτό να είναι ουσιαστικά λειτουργικό. Πάλι έχει βρεθέι λύση, αλλά προυποθέτει την αλλαγή του χτ9 που έχει το κινητό από τη μάνα του με το κανονικό τ9. Εγώ δεν έχω ασχοληθεί εντατικά με τα destinator αφού υπάρχει και λειτουργεί άψογα το garmin mobile xt.

 

Τώρα για το gps LD-3w, αυτό έχω και γώ και συνεργάζεται άψογα με ότι κινητό και αν το δοκίμασα (SE W950, Nokia 6120 Classic, HTC S730), oπότε μη σε απασχολεί καθόλου.

 

Το S730 δεν έχει wm6.1 από την μάνα του και όπως φαίνεται ούτε πρόκειται να αποκτήσει ποτέ επίσημα. Αν το αφήσεις όπως είναι από το εργοστάσιο θα μπορείς να γράψεις κανονικά ελληνικά με 160 χαρακτήρες εγκαθιστώντας ενα Patch της ace hellas.Στα wm6.1 πού έχω περασμένα εγώ γράφει μεν ελληνικά αλλά μόνο με unicode.

 

Πόσο περίπου το έχεις βρει το κινητό; Γιατί εγώ με μια πρόχειρη αναζήτηση στο skroutz.gr δεν το βρήκα κάτω από 390 € καινούργιο χωρίς σύνδεση... Προσωπική μου άποψη είναι πως δέν αξίζει τα λεφτά αυτά, είδικά τώρα που όπου να 'ναι θα έρθει καινούργιο μοντέλο....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να χωρίσω τις επαφές μου σε κατηγορίες! Έχω ψάξει αλλά δεν μπόρεσα να βρω τίποτα! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά, εδώ και περίπου ένα χρόνο ο πατέρας μου έχει το S730. Δεν είχα ψάξει καθόλου για το κινητό, απλά ήθελε να έχει qwerty και του πήρα το συγκεκριμένο.

Θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας, γιατί δεν έχω ιδέα από WM, να του κάνω κανένα update και σαφώς κι ένα reset ...

Σας παραθέτω παρακάτω τα στοιχεία που βρήκα στο μενού Πληροφορίες:

 

ΛΣ CE 5.2.1622

ΕΣ Εκδοση 18128.0.4.4

RIL 2.002

Φορέας 5.2.1622.18128

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Θοδωρής

Όταν πας με τις πόρτες, βλέπεις τον κόσμο με διαφορετικό μάτι... BMWcholic !
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους

Είμαι κάτοχος ενός s730 αλλά έχω χάσει το CD που το συνοδευει. Γνωρίζει κανείς αν και από που μπορώ να το βρώ?

Ευχαριστώ

ΥΓ: Μην μου πει κανείς για την αντιπορσωπία γιατι ρώτησα και δεν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...