Jump to content

Perfume: The Story of a Murderer (2006)


stroggoff
 Κοινοποίηση

Πως σας φάνηκε η ταινία;  

48 members have voted

  1. 1. Πως σας φάνηκε η ταινία;

    • Πάρα πολύ καλή
      18
    • Αρκετά καλή
      16
    • Μέτρια
      6
    • Κακή
      8


Recommended Posts

Αρχικός τίτλος: "Perfume - The story of a murderer"

Επίσημο site

 

Η ταινία είναι βασισμένη και δεν ξεφεύγει πολύ απο το πολύ καλό βιβλίο του Πατρικ Ζισκίντ "Το άρωμα" (που πρόσφατα προφανώς λόγω της ταινίας επανακυκλοφορεί με νέο εξώφυλλο).

 

Την είδα σε πρεμιέρα χθες! Πολύ καλή ταινία, καλές ερμηνείες κυρίως απο τους Ben Whishaw και Dustin Hoffman (αν και σύντομη). Επίσης πολύ καλή απόδοση των σκηνών που περιγράφονται στο βιβλίο (ειδικά κάποιων σκηνών προς το φιναλέ :lol: ). H μουσική είναι εξαιρετική σχεδόν στο σύνολό της. Η αφήγηση του John Hurt ίσως να εκνευρίσει λίγο, αλλά είναι απαραίτητη...

 

Ένα παράπονο (που βέβαια δεν υπάρχει ούτε στο βιβλίο), είναι ότι δεν γίνεται καμμία προσπάθεια να φανεί ο ήρωας συμπαθητικός (ή οποιοσδήποτε άλλος αν και η ιστορία δεν πολυευνοεί τους υπόλοιπους). Γενικά επικρατεί μια ψυχρότητα στην αφήγηση. Ίσως έτσι να ήταν πιο σωστό, αλλά νομίζω στον κινηματογραφο (ειδικά όταν συνοψίζεται μια ιστορία σε μερικές ώρες) χρειάζεται να μπορείς να αισθανθείς (ή να κατανοήσεις) σε βάθος το δράμα του ήρωα έστω και όταν αυτός δεν είναι ακριβώς υπόδειγμα ανθρώπου :rolleyes:

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι υπέροχη ταινία με εκπληκτική μουσική! Την είδα σήμερα. 5/5 stars!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να έλεγες και δύο λόγια για την υπόθεση της ταινίας;;

 

Λέω εγώ τώρα!! :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τo διάσημο αγαπημένο βιβλίο του Πάτρικ Ζίσκιντ μεταφέρεται στη μεγάλη οθόνη από τον Τομ Τίκβερ, τον σκηνοθέτη του "Τρέξε, Λόλα Τρέξε". Πρόκειται για την ιστορία του περίεργου, μοναχικού νεαρού Γκρενούιγ που διαθέτει εκπληκτική όσφρηση και όλη του η ζωή είναι φτιαγμένη από αρώματα. Ο Γκρενούιγ μεγαλώνει σε ορφανοτροφείο, χωρίς αγάπη και ο μόνος φίλος που αποκτά ποτέ είναι ο Μπαλντίνι, ο αρωματοποιός για τον οποίο δουλεύει. Ώσπου μια σειρά φόνων θα πάρουν στη δίνη τους τον ήρωα που μοναδική του επιδίωξη δεν είναι παρά να βρει το τελειότερο άρωμα στον κόσμο.

 

(Τo βιβλίο έχει πουλήσει περισσότερα από 12 εκατομμύρια αντίτυπα παγκοσμίως από το 1985 και ο Ζίσκιντ έδωσε τα δικαιώματα για να γίνει ταινία μόλις το 2001. Πριν από τον Τίκβερ πολλοί σπουδαίοι σκηνοθέτες ενδιαφέρθηκαν να το μεταφέρουν στην οθόνη: από τον Ρίντλεϊ Σκοτ και τον Τιμ Μπάρτον έως τον Σκορσέζε και τον Στάνλεϊ Κιούμπρικ. Ο Τίκβερ επέλεξε για τον πρωταγωνιστικό ρόλο τον νεαρό Μπεν Γουίσο και στο πλάι του τον μεγάλο Ντάστιν Χόφμαν. Μια από τις πιο πολυαναμενόμενες ταινίες της χρονιάς. )

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να έλεγες και δύο λόγια για την υπόθεση της ταινίας;;

Λέω εγώ τώρα!! :p

Προσωπικα φιλτατε Desert θα σε προετρεπα να διαβασεις πρωτα το βιβλιο και μετα να παρακολουθησεις τη ταινια, αφενος γιατι προκειται για ενα εξαιρετικοτατο (απολαυστικο και περα για περα ασυνηθιστο) βιβλιο και αφετερου για να δεις ποσο καλη οπτικοποιηση εχει γινει απο τον Tykwer. Θεωρω οτι προκειται για μια απο τις καλυτερες μεταφορες βιβλιου σε κινηματογραφικη ταινια. Εχοντας διαβασει πρωτα το βιβλιο μπορει κανεις ομως ευκολα να καταλαβει πως μια τετοια απιστευτη ιστορια μονο μια εξισου συναρπαστικη ταινια θα μπορουσε να γινει στα χερια ενος καλου σκηνοθετη (πραγμα το οποιο εχει ηδη αποδειξει ο Tykwer).

 

Καμια περιληψη και καμια συντομη αναφορα δεν μπορει να σε προιδεασει γι'αυτο που θα διαβασεις η/και θα δεις...

:D

FNK Creative Workshop

http://fb.com/fnk.creative

Link to comment
Share on other sites

Ομολογουμένως μου κίνησε το ενδιαφέρον. Τώρα τελευταία έχω κολλήσει υπερβολικά με τον Dexter (που βλέπεις στην υπογραφή μου :p) που είναι παρόμοιας -κατά κάποιον τρόπο - θεματολογία (ο ήρωας μεγαλώνει χωρίς αγάπη και έχοντας εμμονές)...

 

Περιμένω από το amazon.co.uk τα Velocity και Odd Thomas του Koontz.

 

Αφού μου το προτείνεις εσύ όμως...με το που θα τελειώσω το ένα από τα δύο θα πάω να πάρω το Άρωμα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ΟΤώρα τελευταία έχω κολλήσει υπερβολικά με τον Dexter (που βλέπεις στην υπογραφή μου :p) που είναι παρόμοιας -κατά κάποιον τρόπο - θεματολογία (ο ήρωας μεγαλώνει χωρίς αγάπη και έχοντας εμμονές)...

 

Χμ... ο Dexter μεγάλωσε με αγάπη (και με την διαρκή καθοδήγηση και προστασία απο τον πατέρα του), αλλά ο ίδιος (θεωρεί ότι) είναι ανίκανος να αγαπήσει και γενικά να αισθανθει ή να υπακούσει σε στερεοτυπικές συμπεριφορές. Και για κάποιους (συγκεκριμένους) λόγους (που ο ίδιος τουλάχιστο αγνοεί, τουλάχιστο μέχρι το season finale) έγινε serial killer...

 

Με τον Γκρενουϊγ τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά. Κατ'αρχήν ο τύπος είναι ιδιοφυία λόγω του ταλέντου που έχει να οσφραίνεται με οξύτητα και να αναλύει με ακρίβεια την κάθε οσμή. Μεγαλώνει μόνος του και δεν ενδιαφέρεται κανείς για αυτόν (για λόγους που εξηγεί η ταινία, αλλά στο βιβλίο τονίζονται και αναλύονται καλύτερα). Ακομα και ο Μπαλτινι (που αναφέρεται ως φιλος του) μόνο να τον χρησιμοποιήσει για να βγάλει κέρδος ήθελε. Βέβαια ουσιαστικά ενώ φαινομενικά τον εκμεταλλεύονται όλοι, στην ουσία ο Γκρενουίγ τους χρησιμοποιεί για να φτάσει στους σκοπους του (που είναι 2-3 συνολικά αλλά καλά καθορισμένοι και φιλόδοξοι) χωρίς να τον νοιάζει το κόστος. Και οι φόνοι έρχονται ως αναγκαίο κακό που (σε μια άλλη εποχή και υπο διαφορετικες συνθηκες) θα μπορούσε να αποφευχθεί...

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ουσιαστικά ο Dexter (επειδή έχω διαβάσει και τα βιβλία) δεν μεγάλωσε με αγάπη, απλά και μόνο γιατί εκείνος δεν μπορούσε να νοιώσει το συναίσθημα. Χαρακτηριστικά λέει μιλώντας για την αδερφή του "Δεν μπορώ να πω οτι νοιώθω αγάπη, αλλά θα μου χάλαγε τη συνήθειά μου να πάθει κάτι." Επίσης, δεν είναι ιδέα του οτι δεν μπορεί να αγαπήσει (τουλάχιστον αυτό λέει στα βιβλία του ο Lindsay. Στη σειρά, ναι. Ήταν πιο "ανθρώπινος"). Όσο για τους φόνους...μα και για τον Dexter οι φόνοι είναι κάτι το αναπόφευκτο. Πρέπει να το κάνει, αλλιώς θα τρελαθεί...απλά με την καθοδήγηση που ανέφερες από τον θετό του πατέρα, σκοτώνει εγκληματίες και όχι αθώους.

 

Απλά θεώρησα ως κοινό το γεγονός πως και οι δύο ήρωες είναι ουσιαστικά...αντι-ήρωες όμως και πάλι σε κάνουν να τους συμπαθείς και να τους δικαιολογείς αυτά που κάνουν, ακόμα και αν λογικά αυτή τη συμπεριφορά θα την κατέκρινες και θα τη θεωρούσες τυπική συμπεριφορά του "villain" της υπόθεσης :).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όση την είδατε την ταινία.

είναι τρομαχτική; ξέρω οτι είναι θριλερ αλλά μου έκανε αισθηση να την δω.

αν ειναι να φοβηθώ όπως στο hostel + saw. να μην πάω

Link to comment
Share on other sites

η ταινία κατά την ταπεινή μου άποψη ήταν χάλια!

 

γιατι?τι δεν σ αρεσε?ρωταω για να δω κατα ποσο αξιζει να παω γιατι απ'ο,τι βλεπω στους περισσοτερους αρεσε..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όση την είδατε την ταινία.

είναι τρομαχτική; ξέρω οτι είναι θριλερ αλλά μου έκανε αισθηση να την δω.

αν ειναι να φοβηθώ όπως στο hostel + saw. να μην πάω

 

 

Καμία σχέση!!!!!

Δεν υπάρχει περίπτωση να τρομάξεις ούτε σε μία σκηνή!!!

Η ταινία ΔΕΝ είναι θρίλερ και δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να συγκριθεί με saw kai hostel. Για να καταλάβεις δεν έχει καν αίματα...

Σαν το χαρτί που καίγεται,

η μέρα μου σβήνει ξοδεύεται...

κι ανάσα μου βαραίνει,

διψασμένη περιμένει...

[sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τρομαχτική, γιατί δεν είναι θρίλλερ. Άσχετα αν ο τίτλος παραπέμπει σε σκοτωμούς και αίματα.

Όπως αναφέρθηκε, η ταινία βασίζεται σε πολυ δημοφιλές βιβλίο... "Το Αρωμα". (στον τίτλο του βιβλίου λείπει ο τίτλος για δολοφόνους και ιστορίες).

(btw προτείνεται να έχετε διαβάσει το βιβλίο πριν δείτε την ταινία...αν και δεν είναι απαραίτητο φυσικα)

Το βασικο θέμα που πραγματεύεται η ταινία είναι ο κόσμος της όσφρησης (και της αρωματοτεχνίας) και η ζωή του περίεργου και ταλαντούχου Ζον Μπατίστ Γκρενουηγ. Έχει φόνους, αλλά οι περισσότεροι δίνονται ή με ένα χιουμοριστικό τόνο (dark humor φυσικά) ή με μια συγκινησιακή φόρτιση.

Κάτι -που θεωρώ- βασικο για όσους δεν έχουν διαβάσει το βιβλίο. Στο βιβλίο (όπως και στην ταινία) υπάρχει ένας "νόμος" ότι όποιον

εγκαταλείπει ο Γκρενουήγ τον τρώει η μαρμάγκα.

Αυτό εγώ το βλέπω χιουμοριστικά (αν και προφανώς υπάρχουν και άλλες ερμηνείες)

 

Η ταινία εχει αρκετο γυμνό βέβαια, και αναφέρεται σε μεγάλο κοινό (τα παιδάκια όξω, εκτός και αν έχετε παρει την απόφαση ότι τέρμα η "εποχή της αθωότητας") οπότε αν έχετε πρόβλημα με αυτο ΜΗΝ τη δείτε.

 

(Τα hostel και saw δεν έχουν καμμία σχέση...ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ)

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ουσιαστικά ο Dexter (επειδή έχω διαβάσει και τα βιβλία) δεν μεγάλωσε με αγάπη, απλά και μόνο γιατί εκείνος δεν μπορούσε να νοιώσει το συναίσθημα.

Πρέπει να διαβάσω και εγώ τα βιβλία με την πρώτη ευκαιρία :)

 

Απλά θεώρησα ως κοινό το γεγονός πως και οι δύο ήρωες είναι ουσιαστικά...αντι-ήρωες όμως και πάλι σε κάνουν να τους συμπαθείς και να τους δικαιολογείς αυτά που κάνουν, ακόμα και αν λογικά αυτή τη συμπεριφορά θα την κατέκρινες και θα τη θεωρούσες τυπική συμπεριφορά του "villain" της υπόθεσης :).

 

Με αυτό συμφωνώ 100%

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μόλις το είδα.

καλή ταινία. δεν μπροώ να πω.

τελικά δεν με τρόμαξε.επισης δεν κατάλαβα στο τέλος τί τον κάνανε. είπε οτι τον εξαφανίσανε από προσώπου γης. δηλαδή τον κομματιάσανε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει να βλέπω ταινίες που βασίζονται σε βιβλία.Τα περισσότερα τα έχω διαβάσει πολύ πριν γίνουν επιτυχίες και έχω την δική μου άποψη. Σπανια τυχαίνει να μου αρέσει και η ταινία.

Στην περίπτωση αυτή μάλλον θα κάνω εξαίρεση γιατι λατρεύω το Βιβλίο και ίσως μετά απο όλα αυτα που διάβασα εδώ να αξίζει και η ταινία !:happy:

reach out touch faith

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μόλις το είδα.

καλή ταινία. δεν μπροώ να πω.

τελικά δεν με τρόμαξε.επισης δεν κατάλαβα στο τέλος τί τον κάνανε. είπε οτι τον εξαφανίσανε από προσώπου γης. δηλαδή τον κομματιάσανε;

 

Στο βιβλίο τον ...κομματιασαν προς βρώσιν

reach out touch faith

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο τον ...κομματιασαν προς βρώσιν

 

:blink:

¨εμεινα με ανοιχτό το στόμα.

για αυτό στο τέλος μία φωνή είπε "οτι δεν αισθάνθηκαν άσχημα επειδή το έκαναν από αγάπη;" κάτι τέτοιο και σαν να το ψιλιάστικα!μάλιστα!

αλλά μετά έψαχνα να βρω τα κόκκαλα αλλά λέω μπα ιδέα μου θα είναι!

και άλλη μία ερώτηση!

ειναι αληθινή ιστορία; γιατί μου α΄ρεσε απίστευτα το όργιο που παίχτηκε στην πόλη:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

:blink:

¨εμεινα με ανοιχτό το στόμα.

για αυτό στο τέλος μία φωνή είπε "οτι δεν αισθάνθηκαν άσχημα επειδή το έκαναν από αγάπη;" κάτι τέτοιο και σαν να το ψιλιάστικα!μάλιστα!

αλλά μετά έψαχνα να βρω τα κόκκαλα αλλά λέω μπα ιδέα μου θα είναι!

και άλλη μία ερώτηση!

ειναι αληθινή ιστορία; γιατί μου άρεσε απίστευτα το όργιο που παίχτηκε στην πόλη:rolleyes:

 

Πάντως το φιναλε είναι πιστο στο βιβλίο και το δείξαν αρκετά 'κόσμια' (και στο βιβλίο βέβαια κάπως έτσι περιγράφεται). Ευτυχώς δεν αυτοσχεδίασαν εκεί...

Στην αλλη ερώτηση η απάντηση είναι όχι. Μυθιστόρημα είναι και μάλιστα καλύπτει αρκετά *επιδεικτικά* τα ίχνη του, αφού συνεχώς αναφέρει πώς κανείς δεν θα θυμάται τίποτα απο τότε γιατί όλα στηρίζονται στην όσφρηση και το άρωμα, ή γιατί το μπλόκαραν απο τη μνήμη τους όσοι ζήσαν τα έντονα γεγονότα :lol: εκείνης της εποχής!

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

δεν θα μου αρεσε να δω μια τετοια ταινια, με ανατριχιαζει τελειως.. γενικως δεν μου αρεσει τετοιο στυλ ταινιων.. ελεος..
Εικόνα εκτός ορίων Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό έργο, κάπως περίεργα και υπερβολικά δωσμένο στην τελική σκηνή της πλατείας (εκτός κι αν υποθέσουμε ότι προσπάθησε να μείνει πιστό στο βιβλίο - δεν το έχω διαβάσει) και ίσως να ήθελε και λίγο μεγαλύτερη έμφαση στην περίοδο του ήρωα ενώ μαθήτευε στον αρωματοποιό Μπαλντίνι (άψογος ο Ντάστιν Χόφμαν στο ρόλο).

 

Σε γενικές πάντως γραμμές - ΙΜΟ - άκρως απολαυστικό και αποτελεσματικό στην επαφή του με το θεατή :up:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ταινια , το στορι σουπερ και ο πρωταγωνιστης επαιξε παρα πολυ καλα! Μετραει. :)

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι δε μου αρεσε καθολου.Μολις ψηφισα στη δημοσκοπηση 'κακη'.
http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Απ'το τρέιλερ που είδα, καλό εργάκι μου φάνηκε. Σκέφτομαι να πάω να το δω. Και η υπόθεση πιασάρικη μου φαίνεται...

Can't get enough

Can't give it up

When you're telling me those white lies

Champagne

It's getting rough and I wanna know if I'm addicted to your white lies in vain...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...