Jump to content

[Δίοδος Σύνδεση]Προειδοποιητικό email για παράνομο down


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έλαβα σήμερα ένα mail, από <<noreply@diodos.gsrt.gr>>. Έλέγε :<< Η υπηρεσία ενημέρωσης της δράσης ΔΙΟΔΟΣ σας αποστέλει την παρακάτω ειδοποίηση απο το οικείο ίδρυμα.

Το Κέντρο Διαχείρισης Δικτύων του ΟΠΑ ενημερώθηκε για κατάχρηση των δικτυακών υπηρεσιών πρόσβασης στο Internet μέσω του προγράμματος ΔΙΟΔΟΣ από μέρους σας.

Δεδομένου ότι τέτοιου τύπου δραστηριότητα μπορεί να εκθέσει νομικά το ίδρυμα, παρακαλούμε να φροντίσετε ώστε να μην επαναληφθεί παρόμοια χρήση.>> Και μετά ακολουθούσε μια αναφορά που έλεγε τι κατέβασα κ.τ.λ.(μια ταινία ήταν) Αν ξέρει κάποιος τι παίζει....μη βρω το μπελά μου.....

Link to comment
Share on other sites

Αχά, έχουμε και τέτοια???

Καλά πάμε....

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπονά τους στον παροχέα σου που επί πληρωμή σου πρόσφέρει απεριόριστο κατέβασμα αρχείων.Ότι αρχείων και αν είναι αυτά.

Αν κατεβάζεις παράνομα αρχεία θα μπλέξεις εσύ.Αυτοί δεν είναι η μαμά που θα πάρει την ευθύνη για τις πράξεις του παιδιού.

Με λίγα λόγια,κατέβαζε ότι θέλεις.Δουλειά σου και δουλειά τους...

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, τους πληρώνουμε κανονικότατα :mad:

 

:offtopic: Το mkt από το μάρκετινγκ? Συνάδελφοι:shifty: :happy: ?

Link to comment
Share on other sites

Απ'τη στιγμη που χρησιμοποιειτε το δικτυο τους, θα πρεπει να το χρησιμοποιειτε συμφωνα με τους ορους τους, το λεει και στα συμβολαια που υπογραψατε...
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ωστε παιζουν και αυτα στη Διοδο ε??? Αλλα τι σχεση εχει το ΟΠΑ αφου δεν προσφερει καποια συνδεση μεσω της Διοδου???? Η εγω δεν καταλαβα το μηνυμα καλα???

 

Αερα και εσυ απο ΜΚΤ εισαι???? :)

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, τους πληρώνουμε κανονικότατα :mad:

 

:offtopic: Το mkt από το μάρκετινγκ? Συνάδελφοι:shifty: :happy: ?

 

Symfono apolyta!

Link to comment
Share on other sites

Ωστε παιζουν και αυτα στη Διοδο ε??? Αλλα τι σχεση εχει το ΟΠΑ αφου δεν προσφερει καποια συνδεση μεσω της Διοδου???? Η εγω δεν καταλαβα το μηνυμα καλα???

 

Αερα και εσυ απο ΜΚΤ εισαι???? :)

 

στους περισσοτερους providers εισαι εικονικα πανω τους με το ΔΙΟΔΟΣ.στην πραγματικοτητα παιρνεις ιντερνετ απο το εκπαιδευτικο ιδρυμα που ανηκεις,εχουν αναφερθει και στο παρελθον παρομοια περιστατικα,με τον provider να σηκωνει τα χερια ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ώπα ώπα... Λίγη ψυχραιμία.

Εσύ στον έξω κόσμο φαίνεσαι σαν να χρησιμοποιείς πόρους του Πανεπιστημίου. Στο συμβόλαιο που έκανες όταν πήρες το ΔΙΟΔΟΣ, έχεις υπογράψει ότι διάβασες και θα τηρείς τους όρους χρήσης της παρεχόμενης υπηρεσίας.

Ένας από τους όρους είναι ότι δεν θα χρησιμοποιηθεί για παράνομη διακίνηση copyrighted δεδομένων. Το ότι η paramount (για παράδειγμα) έχει στήσει ένα bot στα κύρια δίκτυα για να βλέπει ποιος κατεβάζει τις ταινίες της, δεν είναι παράνομο (εκτός από το dc++ που απ'όσο βλέπω στα hubs έχουν ρητή απαίτηση για τις ιδιότητες που ΔΕΝ πρέπει να έχει κάποιος χρήστης :p )

Αν συνδεθείς με το bot την πάτησες. Εφ' όσον η επικοινωνία είναι αμφίδρομη, το bot μπορεί να log-άρει την IP σου, σε συνάρτηση με το περιεχόμενο.

Μετά με απολύτως νόμιμες διαδικασίες βλέπει ποιός είναι ο διαχειριστής / κάτοχος / υπεύθυνος για αυτήν την IP (στην προκειμένη περίπτωση το ΟΠΑ).

Το ΟΠΑ, λόγω της φύσης του δικού του συμβολαίου με το ΔΙΟΔΟΣ, μπορεί να εφαρμόσει τις πολιτικές που θέλει να ακολουθούν οι χρήστες του στο internet, και στους ΔΙΟΔΙΤΕΣ φοιτητές του, αλλά από την άλλη, δεν μπορεί να μάθει το όνομα σου - παρά μόνο τον isp σου. Οπότε στέλνει το κατάλληλο complaint στον isp, μαζί με ip και timestamp και προτείνει το κατάλληλο course of action.

Από εκεί και πέρα, ο isp σου έστειλε αυτό που του ήρθε, χωρίς να κάνει κάτι (απ' όσο κατάλαβα). Σαν προειδοποίηση ... Αλλά το απόρητο σου δεν παραβιάστηκε. Γνωστοποιήθηκε από την απέναντι πλευρά. Δεν το υπόκλεψε κανείς.

 

Το σημείο κλειδί είναι ότι έχεις συμφωνήσει πως δεν κατεβάζεις παράνομο περιεχόμενο. Και πως δέχεσαι τις διαδικασίες που μπορεί να ξεκινήσει ο isp σε περίπτωση που μπορεί να αποδείξει κάτι τέτοιο. Life is a bitch αλλά έχουν δίκιο. Δεν έχεις πάρει την dsl φτηνότερα για να "κατεβάζεις ΟΤΙ θέλεις"

 

Από την άλλη βέβαια υπάρχει το θέμα του αν όντως είναι παράνομο το κατέβασμα (βασικά όλοι αυτοί μιλάνε για παράνομη διάθεση ψηφιακού περιεχομένου - άρα ανέβασμα...) και κατά πόσο μπορούν να αποδείξουν με ένα hash (μη αμφίδρομη κωδικοποίηση), ότι όντως μοίραζες αυτό το αρχείο.

Όπως και το άμα έχεις αγορασμένο το dvd μιας ταινίας, έχεις δικαίωμα στην κράτηση ενός αντιγράφου για λόγους ασφαλείας (έχεις αγοράσει το δικαίωμα χρήσης της ταινίας. Αυτό δεν το χάνεις άν χαλάσει το δισκάκι).

 

Απ' όσο ξέρω, βγάζεις την ταινία από τα shares σου, και συνεχίζεις κανονικά. Στην Ελλάδα δεν έχει διωχθεί (ακόμα) κανείς γι' αυτόν τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Ωστε παιζουν και αυτα στη Διοδο ε??? Αλλα τι σχεση εχει το ΟΠΑ αφου δεν προσφερει καποια συνδεση μεσω της Διοδου???? Η εγω δεν καταλαβα το μηνυμα καλα???

 

Αερα και εσυ απο ΜΚΤ εισαι???? :)

Είναι καθαρά θέμα της πολιτικής κάθε πανεπιστημίου το αν θα σου κάνει ή όχι παρατήρηση.

Στην ΑΣΟΕΕ είμαστε κάπως ευαίσθητοι σε τέτοια θέματα, εμπορική σχολή γαρ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή θα έρθουν και σε μας, βέβαια εδώ λόγω της ασυλίας στα πανεπιστήμια, δε θα πάρουν αμερικάνικες διαστάσεις.

 

Το 2004 μου ήρθε μια παρόμοια ειδοποίηση στην Αμερική όπου ήμουν για σπουδές. "Η τάδε εταιρία μας ενημέρωσε ότι την τάδε ώρα και την τάδε μέρα από την τάδε IP κτλ, κτλ", από το campus του πανεπιστημίου όπου είχα συνδεθεί με το laptop μου (μέσω password, κτλ φυσικά), "κατεβάζατε την τάδε ταινία". Νομίζω ότι κυρίως τους είχε ενοχλήσει που είχα αφήσει την ταινία για πολλή ώρα να γίνεται shared. Τεσπα, η διαφορά είναι η εξής: το μήνυμα μου το είχε στείλει η νομική υπηρεσία του πανεπιστημίου, η οποία στη συνέχεια με κάλεσε για απολογία, με απειλές του τύπου διαγραφή από το πανεπιστήμιο κτλ. Τελικά, κατάφερα να πάρω παράταση και στο ενδιάμεσο είχα φύγει, οπότε το θέμα ακυρώθηκε από μόνο του. Αυτή τη στιγμή δε υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι παρόμοιο στην Ελλάδα, ειδικά με φοιτητές λόγω και του ασύλου και λοιπής νομοθεσίας. Ούτε καν οι ιδιώτες διατρέχουν κάποιο κίνδυνο καθώς η χώρα μας υπολείπεται των μεγαλύτερων δικτύων διακίνησεις πειρατικού υλικού. Κοιτάξτε τη γίνεται στη δυτική Ευρώπη (Γερμανία, Ολλανδία, Γαλλία, Αγγλία και Σκανδιναβικές)...

 

Κάποια στιγμή όμως τα πράγματα είναι πιθανό να αλλάξουν.. Καλό είναι ο καθένας να προσέχει και να μην εκτίθεται χωρίς λόγο. Και ποιός θα κάνει seed το υλικό θα μου πείτε.. Προς το παρόν τα εργαστήρια των πανεπιστημίων δουλεύουν μια χαρά. Στο μέλλον.. Ποιός ξέρει..; Προσωπικά, έχω κόψει το πολύ seeding και το προκλητικό downloading... Όποιος καεί στο χυλό...

 

Η συμβουλή του gkantemis πάντως σε καλύπτει πιστεύω. Για να μην έρθει και δεύτερη προειδοποίηση..

 

Και κάτι ακόμα: αυτό δεν νομίζω ότι έχει σχέση συγκεκριμένα με το δίοδος. Απλά αντί να πάει η ειδοποίηση στον provider απευθείας, πήγε μέσω πανεπιστημίου..

Link to comment
Share on other sites

Στην ΑΣΟΕΕ είμαστε κάπως ευαίσθητοι σε τέτοια θέματα, εμπορική σχολή γαρ.

 

Nαι, αυτό μας μάρανε! Δυστυχώς εκεί εξαντλείται η ευαισθησία της σχολής μας! Στο να μας κυνηγά για το τι κατεβάζουμε και τι όχι! Δεν κοιτάνε εκεί πέρα να φτιάξουν κανα αμφιθέατρο ή να μην βάζουν ό,τι πιο κουφό τους έρχεται στην κεφάλα στις εξεταστικές!!! :mad: :mad: :mad:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Nαι, αυτό μας μάρανε! Δυστυχώς εκεί εξαντλείται η ευαισθησία της σχολής μας! Στο να μας κυνηγά για το τι κατεβάζουμε και τι όχι! Δεν κοιτάνε εκεί πέρα να φτιάξουν κανα αμφιθέατρο ή να μην βάζουν ό,τι πιο κουφό τους έρχεται στην κεφάλα στις εξεταστικές!!! :mad: :mad: :mad:

Το πρώτο δεν είναι θέμα σχολής, εκτός αν βλέπεις κανένα χώρο μέσα στο κτίριο που έχει μείνει αναξιοποίητος. Ότι χώραγε μπήκε, αλλά η σχολή είναι φτιαγμένη για να παίρνει τους μισούς φοιτητές από όσους παίρνει.

Η μόνη λύση είναι η μετακόμιση εκτός κέντρου, αλλά όταν πριν 10 χρόνια πρότεινε το Υπουργείο Παιδείας να μας πάει στους Θρακομακεδόνες (όπου θα είχαμε υπερσύγχρονο campus) μας κακόπεσε η ιδέα.

Μια μικρή λύση θα έδινε το κτίριο όπου είναι η Τράπεζα Πειραιώς, το οποίο μπορούσαμε να πάρουμε δωρεάν πρόπερσι αν το κυνηγούσαμε, αλλά ο πρύτανης βαριόταν να ασχοληθεί και το χάσαμε. Τελικά το πήρε η Επιτροπή Ανταγωνισμού. Θα μπορούσαν να μεταφερθούν σε εκείνο το κτίριο η βιβλιοθήκη και άλλες υπηρεσίες για να φτιαχτεί άλλο ένα αμφιθέτρο και ίσως 2-3 μικρές αίθουσες.

 

Το δεύτερο επίσης δεν είναι θέμα σχολής αλλά καθηγητών. Εμείς στην Πληροφορική γενικά δεν έχουμε πρόβλημα, αν εξαιρέσεις 2-3 κολλημένους.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο πρόβλημα αντιμετοπίζεται μόνο με ταινίες. Έχει τύχει να κοπούν συνδέσεις στο ίντερνετ γιατί κατεβάστηκε ταινία και κανενός άλλους είδους αρχείο. Ο λόγος είναι απλός, τα δικαιώματα των ταινιών το κόστος παραγωγής, τους συμφέρει να ψάχνουν ποιοι τους κλέβουν.. δεν είναι απλά προγράμματα :p
Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Γεία σε όλους,

εγώ θα ήθελα να μάθω από που κατέβασε ο φίλος την ταινία ,από emule/DC++/Torent?

- Ήταν ολόκληρο DVD (4GB) ή συμπιεσμένη π.χ.Divx (700)MB; Στην 2η περίπτωση δεν είναι τόσο εύκολο να παρακολουθήσουν ποιός είναι υπεύθυνος,όπως έιπαν και οι προηγούμενοι.

-Ακόμη πόσο καινούρια ταινία ήταν ; Υποθέτω πολύ καινούρια, αλλά αν είναι από αυτές που μόλις άρχισαν να προβάλλονται σε αίθουσες καταρρίπτεται το επιχείρημα του αντιγράφου ασφαλείας κλπ ,οπότε πρόκειται για καθαρή κλοπή,η οποία ενδιαφέρει τις εταιρείες για να βρούν ποιοί διαρρέουν τόσο γρήγορα αντίγραφα,ακόμη και μέσα από τις αίθουσες των σινεμά.

-Τελικά το πρόβλημα δημιουργείται όταν κατεβάζεις ή όταν έχεις στο share και μοιράζεις την ταινία;

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα σήμερα ένα mail, από <<noreply@diodos.gsrt.gr>>. Έλέγε :<< Η υπηρεσία ενημέρωσης της δράσης ΔΙΟΔΟΣ σας αποστέλει την παρακάτω ειδοποίηση απο το οικείο ίδρυμα.

Το Κέντρο Διαχείρισης Δικτύων του ΟΠΑ ενημερώθηκε για κατάχρηση των δικτυακών υπηρεσιών πρόσβασης στο Internet μέσω του προγράμματος ΔΙΟΔΟΣ από μέρους σας.

Δεδομένου ότι τέτοιου τύπου δραστηριότητα μπορεί να εκθέσει νομικά το ίδρυμα, παρακαλούμε να φροντίσετε ώστε να μην επαναληφθεί παρόμοια χρήση.>> Και μετά ακολουθούσε μια αναφορά που έλεγε τι κατέβασα κ.τ.λ.(μια ταινία ήταν) Αν ξέρει κάποιος τι παίζει....μη βρω το μπελά μου.....

Από που κατέβαζες την ταινία; Για να δούμε και τι ελέγχουν τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα σήμερα ένα mail, από <<noreply@diodos.gsrt.gr>>. Έλέγε :<< Η υπηρεσία ενημέρωσης της δράσης ΔΙΟΔΟΣ σας αποστέλει την παρακάτω ειδοποίηση απο το οικείο ίδρυμα.

Το Κέντρο Διαχείρισης Δικτύων του ΟΠΑ ενημερώθηκε για κατάχρηση των δικτυακών υπηρεσιών πρόσβασης στο Internet μέσω του προγράμματος ΔΙΟΔΟΣ από μέρους σας.

Δεδομένου ότι τέτοιου τύπου δραστηριότητα μπορεί να εκθέσει νομικά το ίδρυμα, παρακαλούμε να φροντίσετε ώστε να μην επαναληφθεί παρόμοια χρήση.>> Και μετά ακολουθούσε μια αναφορά που έλεγε τι κατέβασα κ.τ.λ.(μια ταινία ήταν) Αν ξέρει κάποιος τι παίζει....μη βρω το μπελά μου.....

 

 

Ωχ..αμαν,να αρχίσω να φοβάμαι και εγώ που καμιά φορά κατεβάζω ; :worry:

*h ttp://www.GreekFun.Tk* - The Best Greek Music Forum
Link to comment
Share on other sites

Απλα γειωστε παιδια!!!

 

Δεν μπορουν να σας κανουν τιποτα. Βεβαια προς θεου μην παραδεχτητε και ποτε τπτ.

 

Δεν ξερω Δεν ειδα!! Μηπως κανας χακερ?? ;)

 

Η διαδικασια ειναι πως η εταιρεια στελενει στον ISP την IP Που βρηκε αυτος τωρα ειναι υποχρεωμενος μερικες φορες να ειδοποιησει τον χρηστη που χρησιμοποιουσε την συγκεκριμενη IP... Αν εχετε δε και δυναμικη IP τρεχα γυρευε!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, γιατι μου ειχε τυχει παρομοιο περιστατικο οταν βρισκομουν φοιτητης στην Αγγλία, ειχα κατεβασει μια ταινια(ακομα θυμαμαι, το K-PAX) και μετα απο μερικες εβδομαδες ελαβα μαιλ απο το ITS legal, του πανεπηστημιου μου, που με ενημερωνε οτι το πανεπηστημιο μου ειχε ενημερωθει απο την ιδιοκτητρια των πνευματικων δικαιωματων για την παραβαση μου, αφου φαινοτανε IP του πανεπηστημιου,και οτι θα επρεπε να σταματησω αμεσα τετοιες ενεργεις ωστε να μην υποστει το ΠΑΝΕΠΗΣΤΗΜΙΟ μηνυση κτλ.

Το πανεπηστημιο ειναι αυτο που μενει εκθετο παντα.

Οποτε, το πανεπηστημιο εαν συνεχισεις, και επειδη δεν εχει καμια ορεξη να μπλεξει δικαστηκα με δισκογραφικες και δεν συμαζευεται, πολυ απλα θα σου κοψει την συνδεση (οπως εγινε σε φιλο μου) η εαν ειναι ακραια περιπτωση, θα σε σουταρει τελειως, γιατι πολυ απλα, πιο πολυ προβλημα δημιουργεις παρα καλο.Τωρα, για ελλαδα δεν θα σε σουταρουν, αλλα το θεωρω απολυτα αναμενομενο εαν λαβεις και δευτερη ειδοποιηση να στην κοψουν την συνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...