Jump to content

[Επίσημο] HTC S710 (Vox)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μέχρι τώρα είμαι ένας πολύ ευχαριστημένος χρήστης του Nokia N73. Σκέφτομαι όμως (κυρίως για τη δουλειά μου) να περάσω σε Windows Mobile. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι επειδή δεν θέλω να χάσω την ευχρηστία του keypad, αν τελικά πρέπει να πάω σε Windows Mobile Pro (PDA) ή σε Windows Mobile Standard (Smartphone). Η χρήση του stylus ή γενικότερα το Windows Mobile για PDA έχει κάτι τόσο σημαντικό που δεν θα βρω στην έκδοση για smartphones; Τα διαθέσιμα προγράμματα είναι πάνω-κάτω ίδια σε κατηγορίες και αριθμό.

 

Πέραν αυτών, βλέπω ότι η λύση του S710 (ή του επερχόμενου S730 - πότεέρχεται αλήθεια;) είναι πολύ δελεαστική. Οπότε εσείς που ήδη το έχετε, αν θέλετε μου απαντάτε στα εξής:

 

  • Αυτονομία: Με ημερήσια χρήση: κλήσεις 15-20', αναζήτηση-πλοήγηση μενού 10', εφαρμογές Office 20', λοιπές εφαρμογές 10' και χωρίς internet, e-mail κλπ θα μου βγάζει δύο μέρες;
  • Λειτουργικότητα: Υπάρχει αμεσότητα στη χρήση του ως τηλέφωνο; Αναφέρομαι σε χρήση αριθμών σε συντόμευση στο πληκτρολόγιο, εύρεση-κλήση αριθμών από τη λίστα εισερχομένων-αναπάντητων-εξερχομένων κλπ, ηχογράφηση συνομιλίας
  • Χρήση ως SMS messenger: Θα μπορώ να γράψω SMS με το ένα χέρι (δηλαδή εν κινήσει), χρησιμοποιώντας το επάνω πληκτρολόγιο κι όχι το συρόμενο μεγάλο; Θα μπορώ να γράψω ταυτόχρονα ελληνικά-αγγλικά;
  • Ήχοι κλήσης: Η ένταση είναι δυνατή; Τα ringtones & sms tones είναι επιλέξιμα από τον χρήστη;
  • Αναζήτηση επαφών: Μπορώ να κάνω αναζήτηση γράφοντας τα 2-3 πρώτα γράμματα; Υπάρχει ενοποιημένη υποστήριξη αγγλικών κ' ελληνικών στο ίδιο πλήκτρο ή κι αυτό θέλει κάποια "πατέντα;"
  • Μηχανισμός slide: Πως πάει από τριξίματα, κενά και τζόγο; Έχετε παρατηρήσει κάποια τέτοια φαινόμενα μετά από τις μέρες που το χρησιμοποιείτε;
  • Προφίλ χρήσης: Υποστηρίζει προφίλ τύπου "Κανονικό", "Σίγαση", "Διακριτικό" κλπ; Μπορούμε να έχουμε διαφορετικά ringtones/sms tones για κάθε προφίλ;

 

Μέχρι στιγμής αυτά. Όποιος γνωρίζει κάτι, ας βοηθήσει. Μάλλον γίνομαι κουραστικός αλλά ενώ το λειτουργικό Symbian το γνωρίζω καλά, στο Windows Mobile είμαι άσχετος :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 368
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για τα παραπάνω:

 

Αυτονομία - άνετα θα σε βγάζει 2 μέρες. Εγώ φορτίζω κάθε 3η.

 

Λειτουργικότητα - Δεν έχει δυνατότητα ηχογράφησης κλήσης. Ένα "προβληματάκι" επίσης είναι ότι: βλέπεις κάποια στιγμή τις αναπάντητες. Πας μετά στο ιστορικό κλήσεων, και αντί να τις βλέπεις όλες, έχει ενεργοποιηθεί το φίλτρο και βλέπεις μόνο τις αναπάντητες. Πρέπει να πας στο μενού να απενεργοποιήσεις το φίλτρο για να τις δεις όλες. Κατά τα άλλα, όλα υποστηρίζονται.

 

SMS - Ναι σε όλα

 

Ήχοι κλήσης - Έχουν φτιαχτεί για cabrio που τρέχει στην Εθνική :lol: Αναγκάστηκα να βάλω το ηχειάκι σε χαμηλότερη ένταση γιατί τρόμαζα όταν χτυπούσε το τηλέφωνο.

 

Αναζήτηση επαφών - Ναι γίνεται και μάλιστα απευθείας από το home screen. Δεν χρειάζεται να μπεις στις επαφές.

 

Μηχανισμός slide - Σε εμένα λειτουργεί τέλεια, με μεγάλη ακρίβεια.

 

Προφίλ χρήσης - Ναι σε όλα όσα λές και επιπλέον μπορείς να φτάξεις δικά σου προφίλ. Υπάρχουν και προγραμματάκια που σου επιτρέπουν να συνδέσεις προφιλ με ώρες της ημέρας, με γεγονότα κλπ (πχ να σου αλλάζει αυτόματα το προφιλ αν έχεις meeting).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σ' ευχαριστώ για τις αναλυτικές απαντήσεις. Βέβαια το θέμα με τη διαχείριση του μητρώου κλήσεων με προβληματίζει λίγο αλλά...

 

Σχετικά με αυτό που ρώτησα ως διαφορά ανάμεσα στα Windows Mobile Pro (για PDA) και στα Windows Mobile Standard (για Smartphones), τι θα μου απαντούσες; Είναι όντως πιο πλήρες το λειτουργικό για PDA, έχει περισσότερα προγράμματα που το υποστηρίζουν;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό που ρώτησα ως διαφορά ανάμεσα στα Windows Mobile Pro (για PDA) και στα Windows Mobile Standard (για Smartphones), τι θα μου απαντούσες; Είναι όντως πιο πλήρες το λειτουργικό για PDA, έχει περισσότερα προγράμματα που το υποστηρίζουν;

 

Είναι ένα debate που δεν θα βγάλεις άκρη. Καθένας έχει τις απόψεις του. Είχα PDA και προτίμησα Smartphone για τους εξής λόγους

 

- Οι δυνατότητες της γραφίδας δεν μου έκαναν ιδιαίτερη αίσθηση. Δεν την χρειαζόμουνα (όπως και το touchscreen) αν και στην αρχή έλεγα πως θα είναι αναντικατάστατα.

 

- Το form factor του Smartphone. Είναι πάντα μικρότερο, ελαφρύτερο κλπ. Το PDA, όπως και να το κάνεις, είναι "παντόφλα".

 

- Ότι εφαρμογές χρησιμοποιούσα σε PDA τις βρήκα και σε Smartphone.

 

- Με το PDA έχει τύχει να χάσω δεδομένα επειδή ξέμεινε από μπαταρία. Με το Smartphone δεν συμβαίνει.

 

- Με το PDA έχω φάει κολήματα, ή άρχιζε το σύστημα να καθυστερεί τραγικά κάθε 3-4 μήνες, κάτι που με ανάγκαζε να κάνω format και εγκατάσταση τα πάντα από την αρχή. Με το Smartphone από την εποχή του 8010 δεν μου έχει ξανατύχει.

 

- Κάποιοι τελευταίοι λόγοι όπως το screen resolution ή το qwerty keyboard έπαψαν να υπάρχουν με το S710.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ηθελα να μαθω εαν υπαρχει τροπος να εμφανιζονται και οι εικονες στα αρχεια excel στο κινητο.το χρειαζομαι για την δουλεια μου αλλα δεν γινεται.εμφανιζονται μονο τα κελια.μαλλον οι εικονες δεν εμφανιζονται σε κανενα mobile office ετσι??
http://www.walldesign.gr[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιο link με τις οδηγίες χρήσης (έστω και στα αγγλικά) υπάρχει;

 

Και γενικότερα (επειδή είμαι νέος στο λειτουργικό αυτό :O) υπάρχει κάποιο site-οδηγός με βασική αλλά και εις βάθος ανάλυση του λειτουργικού Windows Mobile; Ελληνικά ή αγγλικά, δεν έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Tα smartphones για μενα είναι μακράν ο,τι καλύτερο σε θέματα επαφών και διαχείρισης κλήσεων.

 

+++ και απο μενα και ειδικα το συγκεκριμενο φαινεται και αρκετα ευχρηστο ;) ;)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικα κυκλοφωρισε στα ελληνικα και ελλαδα?

------------- --------------

αγαπημενα sites

 

http://www.myphone.gr

http://www.MyLaptop.gr

http://www.Teachteac.gr

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κυκλοφωρισε στα ελληνικα και ελλαδα?

 

Μα καλα δεν βλεπεις?

 

http://www.play247.gr

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Έσκασε μύτη στη Vodafone Γερμανίας (βλ. εδώ) οπότε σε κανα μήνα να το περιμένετε και στην Ελλάδα. Από "inside information" ξέρω ότι ήδη το τεστάρουν :)
Link to comment
Share on other sites

Το έφερε το ΠΛΑΙΣΙΟ!!!

Ναι αλλά έχει μικρή διαθεσιμότητα. Στο Πλαίσιο Καλαμαριάς έχουν 2 κομμάτια και δεν πρόκειται να το βάλουν σε live display. Έτσι δεν θα μπορούμε να το περιεργαστούμε πριν προβούμε στην αγορά του. Κακό αυτό :mad:

Link to comment
Share on other sites

ΙΔΟΥ λοιπόν:

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=10&category=69975716&product=956317

 

Η τιμούλα άραγε θα πέσει? Για πείτε εσείς οι παλιοί, κρίνοντας και από παλαιότερα μοντέλα της εταιρείας...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ίσως το μόνο σοβαρό μου ερώτημα είναι αν ο μηχανισμός του slide θα λειτουργεί καλά μετά από μερικούς μήνες. Πάντως απ΄όσα παραδείγματα έχω, στο 90% των περιπτώσεων δεν πήγαν καλά τα πράγματα :mad:
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ίσως το μόνο σοβαρό μου ερώτημα είναι αν ο μηχανισμός του slide θα λειτουργεί καλά μετά από μερικούς μήνες. Πάντως απ΄όσα παραδείγματα έχω, στο 90% των περιπτώσεων δεν πήγαν καλά τα πράγματα :mad:

 

Τα Ε65 και W850i φαινεται να ειναι πολυ καλο σε αυτο το τομεα φιλε μου

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε ένα κλασικό πρόβλημα, που δεν σβήνει το GPRS connection.

 

Θα χρειαστεί να βάλετε στο κινητό έναν registry editor και να πειράξετε το HKLM\Comm\ConnMgr\Planner\Settings\

 

Το CacheTime ορίστε το ίσο με 60. Αν δεν υπάρχει δημιουργήστε το ως DWORD.

 

Το SuspendResume έχει συνήθως value ~GPRS! . Αλλάξτε το σε GPRS_bye_if_device_off . Αν δεν υπάρχει δημιουργήστε το ως String .

 

Το GPRS connection θα κλείνει μετά το timeout των 60 δευτερολέπτων, ή και αμέσως μόλις πατήσετε το κόκκινο πλήκτρο.

 

Οι ρυθμίσεις αυτές δεν ενδείκνυνται αν χρησιμοποιείτε "Microsoft Direct Push" (συνεχή επαφή με Exchange Server).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Κλείνω μία εβδομάδα σήμερα.

Ειλικρινά είναι απαιχτο.

Τρια πράγματα μόνο δεν τα καταφερα ακόμα.

1. Δεν μπορώ να κάνω activesync me bluetooth ----- To καταφερα σήμερα 27/5

2. Δεν μπορώ να συνδεθω στο wi-fi της δουλειάς (ενω μπορώ σε άλλα τρία τα οποία είναι wep ενω της δουλειάς ειναι wpa-spk με κρυπτογραφηση tkip) -----------------To καταφερα σήμερα 29/5

3. Εαν ανοιξω την εισερχόμενη κλήση απο την συσκευή δεν μεταφέρεται στο bluetooth και πρέπει να κάνω μενου -> ενεργοποιηση ανοικτής ακρόασης ενώ αν ανοίξω την γραμμή από το bluetooth ολα καλά. ----------το καταφερα σήμερα 28/5 μέσω της εφαρμογής bluetooth audio router

 

Καμιά ιδέα???

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

The HTC S710

 

Overview

The HTC S710 is the most compact messaging phone with an auto-sliding QWERTY keyboard. It is the first smartphone powered by the new Windows Mobile® 6 Standard platform. This new platform provides genuine mobile Office Outlook® experience, greater control of Outlook® Mobile Calendar, better Internet Explorer® Mobile browsing experience and Windows Live™. It also offers greater interoperability with Exchange Server 2007 providing you with improved e-mail management (such as Fetch Mail and Set Flags), Out-of-Office assistant, and HTML e-mail viewing capabilities.With the S710, manage your contacts and calls more efficiently with improved integration between Contacts and Call History. View Microsoft Office documents and PDF files on the go using the document viewers on the phone. Use Windows Live™ to chat with friends, search information, and send e-mail. With the S710, you stay connected and productive while on the move.

 

Highlights

Reach a new level of phone functionality with the Windows Mobile® 6 Standard platform

Auto-sliding QWERTY keyboard for easier typing

Large 2.4” QVGA TFT LCD display (Portrait and Landscape modes)

Receive e-mails as they arrive with Direct Push technology

Improved Calendar functionalities

Windows Live™

Windows Vista synchronization via Windows Mobile Device Center

 

Specification

Processor:TI's OMAP™ 850, 201 MHz

Platform:Microsoft® Windows Mobile® 6 Standard

Memory:ROM: 128 MB,RAM: 64 MB SDRAM

Dimension:101.5 mm(L) x 50 mm(W) x 18.6 mm(T)

Weight:140g (with battery)

LCD Type:2.4” Transmissive LCD with white LED back light

Network:GSM/GPRS/EDGE Quad-band module(850/900/1800/1900MHz)

Device Control:5-way Navigation Control

Keyboard:Sliding QWERTY keyboard for text input

Connectivity:Bluetooth® 2.0,Wi-Fi®: IEEE 802.11 b/g,HTC ExtUSB™ (11-pin mini-USB and audio jack in one)

Camera:2 mega-pixel CMOS imaging sensor

Audio Built-in microphone and 3-in-1 speaker

Headphone: AMR/AAC/WAV/WMA/ MP3 codec

Battery Rechargeable Lithium-ion Polymer battery

Capacity: 1050 mAh

Standby time: 175 hours

Talk time: Up to 7 hours

Expansion Slot microSD™

AC Adapter Voltage range/frequency: 100 - 240V AC, 50/60 Hz

DC output: 5V and 1A

 

The official website of HTC S710

 

Φωτογραφίες:1)

βιντεοπαρουσιάσεις:

,
,
.
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί ανοίγεις θέμα για το S710 αφού ήδη για το μοντέλο αυτό έχουμε φτάσει στις 5 σελίδες :blink:. Ρίξε μια ματιά εδώ :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Κλείνω μία εβδομάδα σήμερα.

Ειλικρινά είναι απαιχτο.

Τρια πράγματα μόνο δεν τα καταφερα ακόμα.

1. Δεν μπορώ να κάνω activesync me bluetooth

2. Δεν μπορώ να συνδεθω στο wi-fi της δουλειάς (ενω μπορώ σε άλλα τρία τα οποία είναι wep ενω της δουλειάς ειναι wpa-spk με κρυπτογραφηση tkip)

3. Εαν ανοιξω την εισερχόμενη κλήση απο την συσκευή δεν μεταφέρεται στο bluetooth και πρέπει να κάνω μενου -> ενεργοποιηση ανοικτής ακρόασης ενώ αν ανοίξω την γραμμή από το bluetooth ολα καλά.

 

Καμιά ιδέα???

Ευχαριστώ πολύ

1 εβδομάδα συμβίωσης ε; για να δούμε λοιπόν:

 

  • Ο μηχανισμός slide έχει χαλαρώσει καθόλου;
  • Από αυτονομία τι λέει; Κρατάει 2 μέρες τουλάχιστον;
  • Κολλήματα, ταχύτητα μενού κλπ;
  • Ποιότητα κλήσεων καλή;

Link to comment
Share on other sites

* Ο μηχανισμός slide έχει χαλαρώσει καθόλου;

oxi (σε μιά βδομάδα?)

* Από αυτονομία τι λέει; Κρατάει 2 μέρες τουλάχιστον;

μεχρι στιγμής 1,5 μέρα αλλά κάνω 70 λεπτά εξερχόμενες , 50 εισερχόμενες , μονίμως bluetooth , και λίγο wifi.

* Κολλήματα, ταχύτητα μενού κλπ;

κολήματα οχι ,ταχύτητα μενου δεν παραπονιέμαι

* Ποιότητα κλήσεων καλή;

Επικοινωνώ ικανοποιητικά δεν υπάρχει κάτι ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

παιδια 2 αποριες εχω

 

1.ο οταν κανω κλικ στις επαφες μου τις εμφανιζει,στην λιστα,πρωτα το ονομα και μετα το επιθετο,ΠΩΣ μπορω να το ρυθμισω να εμφανιζει πρωτα το επιθετο και μετα το ονομα,ειναι πολλυ κρισιμο για εμενα διοτι εχω πολλες καταχωρισεις και ειναι εκνευριστικο να τα ψαχνω ετσι.

2.μπορει να μου στειλει κανενας με PM λινκς για να κατευασω προγραμματα για αυτο ,πχ χαρτες και τετοια ....ενο λινκσ για προγραμματα που δεν χρειαζεται να πληρωσω ;)

------------- --------------

αγαπημενα sites

 

http://www.myphone.gr

http://www.MyLaptop.gr

http://www.Teachteac.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...