Jump to content

Ακτινοβολία ασύρματου router


neten
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το wi-fi εκπέμπει ραδιοκυματα σε συχνοτητα 2.4 Ghz και οχι ακτινοβολία. αλλα το ενα αλλο το αλλο. Κάτι σαν το bluetooth.

 

Χαχα! Καλό κι αυτό. Και τα ραδιοκύματα τι είναι; Δεν είναι ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία;

 

Σοβαρά τώρα, η ηλεκτρονική ακτινοβολία είναι επιβλαβής για την υγεία. Έχει αποδειχθεί ότι προκαλεί διάφορα συμπτώματα, από πονοκεφάλους, ζαλάδες και αίσθημα κόπωσης, μέχρι καρκινογενέσεις. Υπάρχουν σχετικές έρευνες που το αποδεικνύουν. Υπάρχουν όμως και οι πληρωμένες από τις εταιρείες «έρευνες» που προσπαθούν να μας πείσουν για το αντίθετο.

 

Το πόσο επιβλαβής όμως είναι μία ακτινοβολία εξαρτάται από τη συχνότητα και την ισχύ της. Φυσικά, οι πιο επιβλαβείς είναι οι ακτίνες Χ και γ, οι οποίες είναι αυτές που ονομάζουμε ραδιενέργεια. Τέτοια ακτινοβολία εκπέμπουν ο ήλιος και τα ακτινολογικά μηχανήματα. Αμέσως μετά στην κλίμακα της επικινδυνότητας είναι τα μικροκύματα, κι αυτό γιατί απορροφούνται από τα μόρια του νερού (και ως γνωστόν, το σώμα μας περιέχει παντού νερό), ανεβάζουν τη θερμοκρασία του και προκαλούν μεταλλάξεις του DNA, οι οποίες είναι δυνατόν να οδηγήσουν σε καρκίνο. Δυστυχώς, η ακτινοβολία των κινητών τηλεφώνων αλλά και των ασύρματων δικτύων τύπου WiFi είναι μικροκυματική.

Από εκεί και πέρα, βλάβες μπορεί να προκαλέσει και η ακτινοβολία του ραδιοφωνικού φάσματος, σε μεγάλη όμως ισχύ, δηλαδή όταν είμαστε πολύ κοντά στον πομπό. Ακόμη και η χαμηλής συχνότητας ακτινοβολία (50Hz) που εκπέμπουν οι γραμμές μεταφοράς ηλεκτρικού ρεύματος μπορεί να προκαλέσει λευχαιμία και όγκους, όταν η ισχύς του ηλεκτρομαγνητικού πεδίου είναι μεγάλη, κυρίως όταν σε μικρή απόσταση από το σπίτι μας περνάει γραμμή υψηλής τάσης.

 

Γενικά, αυτό που ισχύει είναι ότι όσο μεγαλύτερη είναι η συχνότητα της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας που δεχόμαστε, τόσο πιο εύκολα μπορεί να μας δημιουργήσει πρόβλημα, ακόμη και όταν η ισχύς της είναι χαμηλή. Οι χαμηλής συχνότητας ακτινοβολίες προκαλούν προβλήματα μόνο σε μεγάλη ισχύ.

 

Βέβαια, σήμερα κανείς δεν μπορεί να αποφύγει εντελώς τις ακτινοβολίες, αφού βρίσκονται παντού. Αυτό που μπορεί όμως να κάνει είναι να τις αποφύγει όπου αυτό είναι δυνατό. Για παράδειγμα, καλό είναι να μιλάμε στο κινητό τηλέφωνο μόνο με handsfree (με καλώδιο ή bluetooth). Επίσης, να κλείνουμε το κινητό όταν κοιμόμαστε (έχει αποδειχθεί ότι η επίδραση της ακτινοβολίας που εκπέμπει στον άνθρωπο είναι μεγαλύτερη κατά τον ύπνο). Αν δε χρειαζόμαστε το 3G, καλό είναι να το έχουμε απενεργοποιημένο (εκπέμπει στη διπλάσια συχνότητα από το GSM, και το τηλέφωνο επικοινωνεί πολύ πιο συχνά με το σταθμό βάσης). Αν έχουμε WLAN στο σπίτι, καλό είναι να μην το έχουμε συνεχώς ανοιχτό και ιδιαίτερα το βράδυ όταν κοιμόμαστε. Αυτές είναι μερικές απλές συμβουλές για να ελαχιστοποιήσουμε τον κίνδυνο από τις ακτινοβολίες.

 

Δε θέλω να τρομάξω κανέναν με τα παραπάνω, απλά να προειδοποιήσω και να αφυπνίσω. Κι εγώ χρησιμοποιώ κινητό τηλέφωνο, όπως και WiFi, αλλά φροντίζω να παίρνω τα μέτρα μου. Προσέχουμε για να έχουμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είπα να σταματήσω να χρησιμοποιώ το wifi και έβαλα καλωδιάκι για το νετ.

 

Είπα να μην έχω συνέχεια εκπομπες στα 2.4ghz (ΥΓ έχω ήδη ασύρματη μετάδοση ΝΟνΑ )

 

Όσο λιγότερη ακτινοβολία τόσο καλύτερα!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και η χαμηλής συχνότητας ακτινοβολία (50Hz) που εκπέμπουν οι γραμμές μεταφοράς ηλεκτρικού ρεύματος μπορεί να προκαλέσει λευχαιμία και όγκους, όταν η ισχύς του ηλεκτρομαγνητικού πεδίου είναι μεγάλη, κυρίως όταν σε μικρή απόσταση από το σπίτι μας περνάει γραμμή υψηλής τάσης.

 

Αναρωτιέμαι πόσο επικίνδυνα είναι τα καλώδια της ΔΕΗ που υπάρχουν μέσα στην πόλη και περνάνε έξω από τα μπαλκόνια σε πυκνοκατοικημενες περιοχές.

Μπορείς να μου λύσεις αυτή την απορία;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά λιγότερο από την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού και τις ηλεκτρικές συσκευές του σπιτιού. Άλλωστε οι πόλεις εδώ και πολλές δεκαετίες είναι γεμάτες τέτοια καλώδια, αν υπήρχε κάτι θα είχε εντοπιστεί προφανώς. Το πρόβλημα υπάρχει κοντά σε γραμμές υπερυψηλής τάσης (οι μεγάλοι μεταλλικοί πυλώνες) που κανονικά βρίσκονται εκτός οικισμών.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Γενικά λιγότερο από την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού και τις ηλεκτρικές συσκευές του σπιτιού. Άλλωστε οι πόλεις εδώ και πολλές δεκαετίες είναι γεμάτες τέτοια καλώδια, αν υπήρχε κάτι θα είχε εντοπιστεί προφανώς. Το πρόβλημα υπάρχει κοντά σε γραμμές υπερυψηλής τάσης (οι μεγάλοι μεταλλικοί πυλώνες) που κανονικά βρίσκονται εκτός οικισμών.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο ειδικά η ακτινοβολία του wifi είναι πολύ χαμηλής ισχύως, οπότε δεν ξέρω αν θεωρείται τόσο επιβλαβής τη στιγμή που στα σπίτια μας έχουμε πολλές φορές πάνω από μια συσκευή κινητής τηλεφωνίας. Είχαι διαβάσει ότι έγιναν μετρήσεις σε τάξεις σχολίων στην Αγγλία, όπου είχε γίνει σάλος γιατί είχαν wifi σε κάθε τάξη, και τα αποτελέσματα έλεγαν ότι χονδρικά η ακτινοβολία που απορροφά ένας μαθητής από το wifi σε μια τάξη είναι ίδια με την ακτινοβολία που απορροφά από 20 λεπτά χρήσης του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο ειδικά η ακτινοβολία του wifi είναι πολύ χαμηλής ισχύως, οπότε δεν ξέρω αν θεωρείται τόσο επιβλαβής τη στιγμή που στα σπίτια μας έχουμε πολλές φορές πάνω από μια συσκευή κινητής τηλεφωνίας. Είχαι διαβάσει ότι έγιναν μετρήσεις σε τάξεις σχολίων στην Αγγλία, όπου είχε γίνει σάλος γιατί είχαν wifi σε κάθε τάξη, και τα αποτελέσματα έλεγαν ότι χονδρικά η ακτινοβολία που απορροφά ένας μαθητής από το wifi σε μια τάξη είναι ίδια με την ακτινοβολία που απορροφά από 20 λεπτά χρήσης του κινητού.

 

20 λεπτά χρήσης δεν είναι και λίγα. Γιατί να παίρνεις το αντίστοιχο των 20 λεπτών χρήσης του κινητού σε ακτινοβολία, κάθε μέρα, αν μπορείς να το αποφύγεις;

Θα μου πεις, στο κινητό πόσα λεπτά μιλάς τη μέρα; Προσωπικά όχι πάνω από 5 λεπτά, και αυτά πάντα με bluetooth handsfree, του οποίου η ακτινοβολία είναι αμελητέα (1mW) σε σχέση με το κινητό, αλλά και το WiFi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Pws mporw na mathw gia tin aktinovolia pou exei to router mou??einai apo otenet conn-x to thomson speedtouch v585.....Logika ekpempei aktinovolia..kai kserei kaneis an ginontai metriseis opos sta kinita??pou iparxoun oria apo tin evropaiki enwsi...

 

γυρω στα 2 sar ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αποφυγετε τα ασυρματα τουλαχιστον μεσα στο σπιτι,καλωδιοθειτε ολοι, και ας φαινετε η ακουγετε ασχημα να σωθειτε μην ξεχνατε οι ωρες για πολλους ειναι πολλες που μενουν στο INTERNET. :)
Link to comment
Share on other sites

πάντως και εγώ ανησυχώ πολύ για τις ακτινοβολίες που δεχόμαστε καθημερινά. βάλτε κινητό-ά ασύρματα πληκτρολόγια και ποντίκια, wifi κλπ. ακόμη και αν ξεχωριστά δεν είναι επιβλαβή για την υγεία μας τι γίνεται όταν προστεθούν;

 

πάντως τα ασύρματα πληκτρολόγια τι ακτινοβολία παρουσιάζουν ξέρει κανείς;

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
παιδια θελω να ρωτησω εχω παρει ενα ρουτερ, το εχω συνδεσει με καλωδιο τηλεφωνου και usb στον pc.θελω να ρωτησω η κεραια εκπεμπει ακτινοβολια??
Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που δεν λειτουργει ασυρματα υποθετω πως οχι,εκτος αν εχει καμια ρυθμιση για ενεργοποιηση/απενεργοποιηση της ασυρματης λειτουργιας.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που δεν λειτουργει ασυρματα υποθετω πως οχι,εκτος αν εχει καμια ρυθμιση για ενεργοποιηση/απενεργοποιηση της ασυρματης λειτουργιας.

 

δεν ξερω αν εχει ρυθμιση(παντως διακοπτη δεν εχει)εχω δοκιμασει να συνδεθω μεσω wlan εισαγεις το κωδικο του router και μπαινεις χωρις περιορισμο κλειδωματος κ ξεκλειδωματος.οταν εννοεις ρυθμιση για ενεργοποιηση/απεν εννοεις μενω καποιου διακοπτη του ρουτερ?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτισω ρε παιδια...η ακτινοβολια οταν χρησιμοποιεις wifi ειναι μεγαλη???

 

Πολυ μικρη...Αυτο μαλιστα μπορεις να το δεις και απο το manual του router σου. Σιγουρα γραφει την ισχυ της ακτινοβολιας που εκπεμπει!! :)

 

δεν ξερω αν εχει ρυθμιση(παντως διακοπτη δεν εχει)εχω δοκιμασει να συνδεθω μεσω wlan εισαγεις το κωδικο του router και μπαινεις χωρις περιορισμο κλειδωματος κ ξεκλειδωματος.οταν εννοεις ρυθμιση για ενεργοποιηση/απεν εννοεις μενω καποιου διακοπτη του ρουτερ?

 

Σε καποια routers μεσα απο το interface τους μπορεις να ρυθμισεις αν θες να ειναι ανοιχτο ή οχι το wifi. Ψαξε στο interface του δικου σου και θα δεις αν μπορεις να το ρυθμισεις να κλεινει ή οχι.

 

Αν δεν εχει τετοια επιλογη καλο ειναι να του βαλεις ενα κωδικο για να μην μπαινει ο καθενας που σε "βλεπει"!! :)

 

Μην σε αγχωνει η ακτινοβολια του router σου δεν βλαπτει!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Τόση ακτινοβολία που "τρώμε" τόοοοσα χρόνια, στο router θα κολλήσουμε; Λέω τώρα...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή και εγώ το σκευτομουν και μετά είδα ότι στο σπίτι μου πιάνω άλλα 5 δίκτια εκτός απο το δικό μου...Πάντως το δικό μου που υποτίθεται ότι έχει διακοπτη για wlan κλείνει μόνο απο τη σελίδα του router
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή και εγώ το σκευτομουν και μετά είδα ότι στο σπίτι μου πιάνω άλλα 5 δίκτια εκτός απο το δικό μου...Πάντως το δικό μου που υποτίθεται ότι έχει διακοπτη για wlan κλείνει μόνο απο τη σελίδα του router

 

Σε όλα έτσι είναι. Αν δεν το χρειάζεσαι πραγματικά το κλείνεις αλλιώς no problem. Γενικά η ισχύς τέτοιων συσκευών είναι αρκετά μικρή και δεν θεωρείται πρόβλημα, άλλωστε γι' αυτό δεν χρειαζόμαστε άδεια από την ΕΕΤΤ για να τα αγοράσουμε! Το σήμα των ραδιοφωνικών και τηλεοπτικών σταθμών στα σπίτια μας μέσα είναι πιο ισχυρό...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά όλες οι παραπάνω προσεγγίσεις που τέθηκαν περί μη επικινδυνότητας είναι το λιγότερο επικίνδυνες για να διαδίδονται.

 

Καλό είναι να μιλάμε λίγο πιο τεκμηριωμένα, διότι με αυτόν τον τρόπο γινόμαστε συνένοχοι στη διάδοση ραδιο-αρβυλών.

 

;)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά όλες οι παραπάνω προσεγγίσεις που τέθηκαν περί μη επικινδυνότητας είναι το λιγότερο επικίνδυνες για να διαδίδονται.

 

Καλό είναι να μιλάμε λίγο πιο τεκμηριωμένα, διότι με αυτόν τον τρόπο γινόμαστε συνένοχοι στη διάδοση ραδιο-αρβυλών.

 

;)

 

Θες να γινεις λοιπον πιο συγκεκριμενος, μιλωντας με τεκμηριωσεις για να μαθουμε και εμεις?? Για ποιο λογο θεωρεις επικινδυνη την ακτινοβολια του Wi-Fi??

 

Και αν γινεται να φερεις και ενα μετρο συγκρισης της επικινδυνοτητας για να καταλαβουμε!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...