Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6300


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω για την απαντηση το πηρα σημερα μαυρο απο alpha copy

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

συνδέω το κινητό μου(6300) με usb καλώδιο στο pc και δεν γίνετε τπτ στο pc. Ενώ ένα n95 που βάζω το αναγνωρίζει. Τι πρέπει να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αντικαταστίσω την πρόσοψη του 6300. Έχω το allblack και θα ήθελα να πάρω πάλι allblack. Θέλω να την αντικαταστίσω γιατί η οθόνη έχει γεμίσει γρατζουνιες. Βρήκα αυτό

 

http://mobile-parts.com.gr/gr/iieea/nokia-6300-frontcover-all-black-original.html

 

είναι σίγουρα το black ομως??

 

Κοίταξα και στο ebay που έχει διάφορα αλλά δεν ξέρω...μια άλλη προσοψη που είχα αγοράσει ήταν πολύ κακής ποιοτητας και χάλασε αμέσως. Ξέρει κανείς κανα καλό link για το ebay. Έχει αγοράσει κανείς άλλος???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μολις πηρα στα χερια μου (απο επιδοτηση) το νεο μου (δευτερο) κινητο το 6300.μιας και εχω το N95 8gb ξερω να χειριζομαι το menu (αν και απο οτι ειδα εχει καποια πραγματα που δεν εχω ξαναδει) .

 

ειπα να δοκιμασω να γραψω μηνυμα να δω πως ειναι και μου φαινεται οτι πηγαινει σε διπλο μηνυμα εχοντας γραψει σχεδον 4 γραμμες , ενω σε αλλα κινητα Νοκια που εχω δοκιμασει δεν θα ηταν ουτε καν στην μεση του πρωτου μηνυματος ? κανω καποιο λαθος ? πανω δεξια το δευτερο νουμερο δεν εννοει ποσο μηνυματα ειναι το κειμενο που γραφεις?

 

πχ εγραψα Καλημερα τι κανεις?Θα παμε για μπασκετ σημερα?αν ναι κατα της 7 εισαι?

ειναι δυνατον αυτο να ειναι 1 μηνυμα και καθε χαρακτηρας παραπανω να πηγαινει σε διπλο ? στο 6310ι που εχω θελει ακομα 90 χαρακτηρες για να τελειωσει το 1ο μηνυμα οπως και στο Ν958gb θελει ακομα αλλους 90 γραφοντας την ιδια προταση

 

τελικα εχει τετοιο μειονεκτημα το κινητο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα :)

Ρυθμισεις μηνυματων ,υποστηριξη χαρακτηρων ,περιορισμενη

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

αν σου πω ότι τώρα το παρατήρησα καιγω αυτό που λες...

τι γίνεται γιατί τόσο μικρό μνμ; 2-2 τα στέλνω τόσο καιρό δλδ και απορούσα που πήγαινε η κάρτα; ποοο

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως διορθωθηκε με την αλλαγη αυτη...

 

αλλα ακομα μια απορια εχω ...εβαλα εξοικονομιση μπαταριας ενεργο , ενεργη λειτουργια ναρκης καθως επισης στην προστασια οθονης εχω επιλεξει αναλογικο ρολοι και σαν οριο χρονου τα 10 δευτερολεπτα ... η οθονη σταματα να φωτιζει γυρω στα 15 δευτερολεπτα , αυτο ειναι αυτοματο απο το κινητο ? και επιπλεον γιατι δε βλεπω κανενα αναλογικο ρολοι σαν screensaver? και τι ρολο παιζουν αυτα τα 10 δευτερολεπτα που εχω βαλει εγω?

 

επιπλεον εχω βαλει μια φωτο να ορισμενη σαν προφυλαξη οθονης αλλα δε γινεται τιποτα , την φωτο την περασα στο φακελο που εχει φτιαξει το κινητο παλι στην καρτα μνημης με ονομα εικονες (οπως ανεφερα φορμαρισα την μνημη)... απλα σβηνει η οθονη και δεν δειχνει την φωτο οσο λεπτα και να περασουν σαν screensaver...

 

γιατι δεν μπορει να μου ορισει ουτε το αναλογικο ρολοι , ουτε το ψηφιακο , ουτε και καμια φωτο σαν προφυλαξη οθονης ? τι λαθος κανος ? εχει σχεση που φορμαρισα την καρτα μνημης τελικα ?

 

εχω επιλεξει να φαινεται η ωρα και η ημερομηνια στην κεντρικη οθονη

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις μηνυματων....."περιορισμένη" να το επιλέξουμε εννοεις????ή το άλλο που έχει? Γιατι κ εγω αν είναι έτσι...2-2 τα έστελνα τόσο καιρό!ωραίοοοος!!:lol::wacko::(
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις μηνυματων....."περιορισμένη" να το επιλέξουμε εννοεις????ή το άλλο που έχει?

 

Ναι να ειναι επιλεγμενο το περιορισμενη

 

Γιατι κ εγω αν είναι έτσι...2-2 τα έστελνα τόσο καιρό!ωραίοοοος!!:lol::wacko::(

 

Δεν πονηρευτηκες καθολου ? :p

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως διορθωθηκε με την αλλαγη αυτη...

 

αλλα ακομα μια απορια εχω ...εβαλα εξοικονομιση μπαταριας ενεργο , ενεργη λειτουργια ναρκης καθως επισης στην προστασια οθονης εχω επιλεξει αναλογικο ρολοι και σαν οριο χρονου τα 10 δευτερολεπτα ... η οθονη σταματα να φωτιζει γυρω στα 15 δευτερολεπτα , αυτο ειναι αυτοματο απο το κινητο ? και επιπλεον γιατι δε βλεπω κανενα αναλογικο ρολοι σαν screensaver? και τι ρολο παιζουν αυτα τα 10 δευτερολεπτα που εχω βαλει εγω?

 

επιπλεον εχω βαλει μια φωτο να ορισμενη σαν προφυλαξη οθονης αλλα δε γινεται τιποτα , την φωτο την περασα στο φακελο που εχει φτιαξει το κινητο παλι στην καρτα μνημης με ονομα εικονες (οπως ανεφερα φορμαρισα την μνημη)... απλα σβηνει η οθονη και δεν δειχνει την φωτο οσο λεπτα και να περασουν σαν screensaver...

 

γιατι δεν μπορει να μου ορισει ουτε το αναλογικο ρολοι , ουτε το ψηφιακο , ουτε και καμια φωτο σαν προφυλαξη οθονης ? τι λαθος κανος ? εχει σχεση που φορμαρισα την καρτα μνημης τελικα ?

 

εχω επιλεξει να φαινεται η ωρα και η ημερομηνια στην κεντρικη οθονη

 

Καλημερα.

 

αυτο πιθανον να οφειλεται και στο επιλεγμενο theme που εχεις ορισει. Δηλαδη το θεμα απο μονο του να εχει δικια του προφυλαξη οθονης προεπιλεγμενη.

 

Δοκιμασε να αλλαξεις theme και ορισε (ξανα επελεξε) ως ταπετσαρια την εικονα που θελεις να βγαινει, αλλα και το αναλογικο ρολοι οπως εχει κανει.

 

Για την καρτα μνημης εχει τυχει να κανει restart και σε εμενα οταν αλλαζω επιτοπου καποιο επιλεγμενο theme.

Link to comment
Share on other sites

πριν μου γραψεις το μηνυμα ειχα δοκιμασε τα παντα , επαιζα με τα themes που εχει απο μονο του και εβαζα σαν screensaver το αναλογικο ρολοι η το ψηφιακο τα οποια δεν εμφανιζονταν οπως επισης και μια φωτο που περασα μεσα δεν μπορουσε να την δειξει ,το ιδιο και με τα αρχεια .swf που εχει απο μονο του μεσα δεν τα επαιζε για screensaver

 

τελικως το κλεινω και το ξανα ανοιγω και μετα ολα δουλευαν κανονικα . και το αναλογικο και το ψηφιακο ρολοι και εικονα δεχοταν και τα .swf τα επαιζε ...

 

περιεργο ετσι ? τωρα πρεπει να ειναι ολα καλα (εχει και απο μονο του την τελευταια εκδοση του firmware την 7 και ειμαι τζετ)

Link to comment
Share on other sites

τελικως το κλεινω και το ξανα ανοιγω και μετα ολα δουλευαν κανονικα . και το αναλογικο και το ψηφιακο ρολοι και εικονα δεχοταν και τα .swf τα επαιζε ...

 

περιεργο ετσι ? τωρα πρεπει να ειναι ολα καλα (εχει και απο μονο του την τελευταια εκδοση του firmware την 7 και ειμαι τζετ)

 

αβυσσος η ψυχη των κινητων :p

 

εχουν και αυτα τις μερες τους. παντως restart εκανε (6300 απλό) κυριως με χρηση απο την καρτας μνημης ορισμενες φορες !!

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα, μετα απο απειρο τρεξιμο με ενα 3110, ειμαι ευτυχης κατοχος ενος μαυρου (και αραχνου) 6300. Ελπιζω να μην ξεβαψει μονο :lol:

 

Οθονη παρα πολυ καλη, καμερα μετρια (ιδα ποιοτητα με του 3110, μεγαλυτερη αναλυση ομως), ηχειο ικανοποιητικο (χωρις να κερδιζει δαφνες), καλη διαταξη πληκτρων πλην του στριμωγμενου κεντρικου, αλλα αυτο που με ενθουσιασε ηταν η πολυ ποιοτικη αισθηση κατα τη χρηση (αισθηση πληκτρων, στιβαροτητα σωματος). Στα συν και το mini USB (οπως το 3110). Εγινε και αναβαθμιση σε 7.21.

 

Η μεγιστη αναλυση βιντεο ειναι η 176χ144 ε?

 

Στην τιμη του ειναι bargain.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο.:)

Ναι, τόση είναι η μέγιστη ανάλυση βίντεο που καταγράφει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έδωσα το 6300 στη nokia για servise και μου το έχουν κρατημένο για 20 μέρες και όλο μου λένε ότι είναι έτοιμο αλλά για κάποιο μαγικό λόγο δεν έρχεται από το κεντρικό servise! :(:mad:

Mήπως ξέρει κανείς πόσο είναι το ανώτερο όριο με βάση νόμου που μπορεί να μου το καθυστερήσει το servise χωρίς να έχει κυρώσεις;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

"Εντος ευλογου χρονικου διαστηματος"

 

Αυτο λεει ο νομος,

 

σωθήκαμε!!:blink:

 

ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα .μολις πηρα ενα 6300 μαυρο ,μεγεια μου:cool:

δυο γρηγορες αποριες ( το τοπικ ειναι τεραστιο για να ψαξω ) :

1. μεχρι ποσα sms μπορει να εχει αποθηκευμενα ; σε ενα παλιο 6131 ειχα 1000+ .

ειδα οτι το 6131 -- 11 MB shared memory

ενω το 6300 -- 7.8 MB of user memory

 

2. πολλα απο τα εργοστασιακα θεματα , τα παιχνιδια , τις ταπετσαριες κλπ. τα εχει προφορτωμενα στην καρτα μνημης . την εβαλα σε ενα card reader για να την αντιγραψω αλλα δεν αντιγραφεται ,μαλλον εχει καποια προστασια . κανενας τροπος ;

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια εγω εβαλα την τελευταια αναβαθμιση και ο κλασσικος ηχος μηνυματοσ που ειχε απο την αρχη το εν λογω κικητο δεν υπαρχει..(δν λεω τον κλασσικο τησ νοκια....)γτ αραγε?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια.Έχω το κινητό με κάρτα vodafone.Μια ερώτηση γιατί πάω να σκάσω.Τα μηνύματα δεν τα αποθεικεύει ούτε στην σιμ ούτε στην κάρτα μνήμης.Μόνο στο τηλ.Είναι έτσι το κινητό φτιαγμένο?Είναι δυνατόν να τα αποθηκεύει μόνο στο τηλ και ούτε καν στην σιμ?Έβαλα την σιμ σε άλλο τηλ και τα μηνύματα δεν υπήρχαν μέσα.Θα τρελαθώ πρώτη φορά μου συμβαίνει τηλ να αποθηκεύει τα μην μόνο στην συσκευή και πουθενά αλλού.Τι μπορώ να κάνω για να τα βάλω στην σιμ?Γίνεται η είναι έτσι από την μάνα του το τηλ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια.Έχω το κινητό με κάρτα vodafone.Μια ερώτηση γιατί πάω να σκάσω.Τα μηνύματα δεν τα αποθεικεύει ούτε στην σιμ ούτε στην κάρτα μνήμης.Μόνο στο τηλ.Είναι έτσι το κινητό φτιαγμένο?Είναι δυνατόν να τα αποθηκεύει μόνο στο τηλ και ούτε καν στην σιμ?Έβαλα την σιμ σε άλλο τηλ και τα μηνύματα δεν υπήρχαν μέσα.Θα τρελαθώ πρώτη φορά μου συμβαίνει τηλ να αποθηκεύει τα μην μόνο στην συσκευή και πουθενά αλλού.Τι μπορώ να κάνω για να τα βάλω στην σιμ?Γίνεται η είναι έτσι από την μάνα του το τηλ?

 

Είναι έτσι από την μάνα του τηλεφώνου. Μόνο τα sony ericsson σου δίνουν την δυνατότητα να τα αποθηκεύσεις στην sim. Απ' οσο ξέρω τα ΝΟΚΙΑ που έχουν βγεί τα τελευταία χρόνια, αποθηκεύουν τα μηνύματα στο τηλέφωνο. ούτε στην κάρτα μνήμηες, ούτε στην sim.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μονο στο τηλεφωνο αποθηκευονται, χρησιμοποιοντας την ενσωματωμενη μνημη. Στην ουσια, παιρνει 5000 μυνηματα ανα ΜΒ.
Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα οτι οταν μιλαω εστω και λιγο ,ζεσταινεται . συμβαινει και σε αλλους ;

οταν παιζετε mp3 ζεσταινεται επισης ;:confused:

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα οτι οταν μιλαω εστω και λιγο ,ζεσταινεται . συμβαινει και σε αλλους ;

οταν παιζετε mp3 ζεσταινεται επισης ;:confused:

 

Επειδη ειναι μεταλλικο, η θερμοτητα απο τη μπαταρια και το backlight μεταφερεται στο σωμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...