Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6300


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορείς να επιλέξεις σε ορισμένες συσκευές ΝΟΚΙΑ αν θα αποθηκεύονται τα μηνύματα στη συσκευή ή στη μνήμη. ;-)

 

Και τώρα η δικιά μου απορία.. Όταν είχα πάρει το κινητό τα μηνύματα είχαν χίλιους χαρακτήρες για να πάνε σε δεύτερο μήνυμα. Είχα κάνει για λίγο καιρό χρήση, με την ίδια sim και κάρτα μνήμης, του neonode και μετά που ξαναέβαλα τη sim και τη μνήμη στο 6300 κάθε 87 περίπου χαρακτήρες μου αλλάζει μήνυμα, και αυτό συμβαίνει μόνο όταν έχω ελληνικούς χαρακτήρες... Καμιά ιδέα για το τι φταίει?

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επιλέξεις σε ορισμένες συσκευές ΝΟΚΙΑ αν θα αποθηκεύονται τα μηνύματα στη συσκευή ή στη μνήμη. ;-)

 

Και τώρα η δικιά μου απορία.. Όταν είχα πάρει το κινητό τα μηνύματα είχαν χίλιους χαρακτήρες για να πάνε σε δεύτερο μήνυμα. Είχα κάνει για λίγο καιρό χρήση, με την ίδια sim και κάρτα μνήμης, του neonode και μετά που ξαναέβαλα τη sim και τη μνήμη στο 6300 κάθε 87 περίπου χαρακτήρες μου αλλάζει μήνυμα, και αυτό συμβαίνει μόνο όταν έχω ελληνικούς χαρακτήρες... Καμιά ιδέα για το τι φταίει?

 

Ρυθμισεις Μυν.->Μυνηματ κειμενου-> Υποστηριξη Χαρακτηρων-> περιορισμενη.

 

Ποσες φορες εχει ειπωθει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις Μυν.->Μυνηματ κειμενου-> Υποστηριξη Χαρακτηρων-> περιορισμενη.

 

Ποσες φορες εχει ειπωθει αυτο?

 

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου που απάντησες, αλλά δεν πρέπει να κλαίγεσαι... γιατί εγώ ρώτησα τι φταίει και γίνεται αυτό όταν ξαναβάζω τη sim και τη μνήμη στο 6300 και όχι τι να κάνω. Απλά με εκνεύρισε, επειδή είναι και τα δύο κινητά δικά μου και πότε χρησιμοποιώ το ένα και πότε το άλλο, που μου το έκανε αυτό από μόνο του χωρίς λόγο. Σε ευχαριστώ ειλικρινά, πάντως, επειδή δεν απαντούν πάντα και όλοι...

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ! ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΑ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΜΟΥ ΝΟΚΙΑ 6300 ΑΠΟ 4.71 ΣΕ 7.21. ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ. ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΑΓΓΛΙΚΑ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΩ ΦΩΝΗΤΙΚΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ. ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ! ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΑ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΜΟΥ ΝΟΚΙΑ 6300 ΑΠΟ 4.71 ΣΕ 7.21. ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ. ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΑΓΓΛΙΚΑ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΩ ΦΩΝΗΤΙΚΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ. ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

 

Καταρχην μην γραφεις με κεφαλαια :O

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2412510#post2412510

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2156596#post2156596

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες μου παρουσιάζει πρόβλημα στις ταχείες κλήσεις.

Κολλάει και μετά απο λίγο κλείνει η συσκευή και κάνει σαν επανεκίνηση ζητώντας με το pin για να ξανανοίξει.

Panasonic GD50, Ericsson T18s, Ericsson T20i, Nokia 3410, Nokia 5210, Sharp GX25 (Ferrari), Sharp GX40, Sharp 770SH (McLaren Mercedes), Nokia 6300, Nokia 5530
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους.

Το 6300 της κορης μου παρουσιαζει τελευταια ενα σοβαρο προβλημα.

Το ανοιγει κανονικα και μετα απο λιγο ασπριζει η οθονη. Οσα reset και να κανει παλι τα ιδια.

Της το εκανε εδω και καιρό αλλα σποραδικα και μετα απο το ρισετ επανερχοτανε κανονικα.

Η συσκευη ειναι αγορασμενη τον περασμενο ιουνιο απο το εξωτερικο. Της εχω περασει ελληνικα εγω με τον γνωστο τροπο.

Το κακο ειναι οτι βρισκομαι εκτος ελλαδας και δεν μπορω να του περασω παλι software.

εχει παρουσιαστει σε αλλον το ιδιο προβλημα. Που μπορω να βρω το τελευταιο update, υπαρχει στο site της ΝΟΚΙΑ?

 

Ευχαριστώ

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως αυτο το προβλημα (restart, Παγωμα οθονης κλπ) οφειλεται στο λογισμικο fw και οχι σε καποιο μηχανικο μερος της συσκευης, οποτε με την πρωτη ευκαιρια fw update:happy::happy:

 

Αφου ακολουθησεις τις οδηγιες απο εδω http://www.nokia.com.gr/A41373375

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως αυτο το προβλημα (restart, Παγωμα οθονης κλπ) οφειλεται στο λογισμικο fw και οχι σε καποιο μηχανικο μερος της συσκευης, οποτε με την πρωτη ευκαιρια fw update:happy::happy:

 

Αφου ακολουθησεις τις οδηγιες απο εδω http://www.nokia.com.gr/A41373375

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

you're welcome:):)

 

kalhspera paidia! 8elw na parw mia prosopsh gia to 6300 th gold omws. ksereis kaneis pou mporw na vrw? koitaksa sto pds alla uth pou exei einai olh gold! egw 8elw na exei kai mauro plaisio sthn o8onh! mporeite na me voh8hsete?

nokia 4ever :up: --------> 3310/3410i/3510i/3100/6101/6230i/6300/e65/6220 classic/3600/e66
Link to comment
Share on other sites

kalhspera paidia! 8elw na parw mia prosopsh gia to 6300 th gold omws. ksereis kaneis pou mporw na vrw? koitaksa sto pds alla uth pou exei einai olh gold! egw 8elw na exei kai mauro plaisio sthn o8onh! mporeite na me voh8hsete?

 

καλημερα.

 

προφανως αυτη εννοεις αλλα ειναι ολη χρυση http://www.pds.com.gr/index.asp?mod=eshop_item&ID=130&p=8059

 

Πρεπει να την αγορασεις ολο το πακετο και να σου κανουν το μονταρισμα εκει περα.

 

Δοκιμασε να ρωτησεις με ενα τηλ. και στο mobile-parts.gr μηπως και κανουν το συνδιασμο που θελεις:):)

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να αλλάξουν οι προσόψεις? Cool... δεν το ήξερα. Θα πάρω ένα πακετάκι για ώρα ανάγκης... γιατί δεν νομίζω να μείνουν για πολύ καιρό ακόμα τα αυθεντικά στα ράφια... :-)

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι με 1ώρα τηλέφωνα κάθε μέρα και αρκετά μηνύματα (10-20) η μπαταρία κρατάει 1μισι μέρα το πολύ. Και γενικά διαβάζω στο νέτ, ότι έχει πολύ χάλια μπαταρία. Αυτό παίζει σε όλους ε?
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι με 1ώρα τηλέφωνα κάθε μέρα και αρκετά μηνύματα (10-20) η μπαταρία κρατάει 1μισι μέρα το πολύ. Και γενικά διαβάζω στο νέτ, ότι έχει πολύ χάλια μπαταρία. Αυτό παίζει σε όλους ε?

 

Οπως εχουμε αναφερει και παλιοτερα ειναι ενδεικτικο το ποσο κραταει μια μπαταρια εξαρταται απο διαφορους παραγοντες.

 

Στην ερωτηση σου πανω-κατω ετσι ειναι.

 

Σε συχνή χρηση (αντιστοιχη με τη δικια σου) και με κλειστο το βραδυ βγαζει 2 ολοκληρες μερες (ουσιαστικα 1,5 μερα αν αφαιρεσεις τις ωρες υπνου).

 

Με ανοιχτο το βραδυ βγαζει περιπου λιγοτερα απο το παραπανω 1 μερα και κατι δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχουμε αναφερει και παλιοτερα ειναι ενδεικτικο το ποσο κραταει μια μπαταρια εξαρταται απο διαφορους παραγοντες.

 

Στην ερωτηση σου πανω-κατω ετσι ειναι.

 

Σε συχνή χρηση (αντιστοιχη με τη δικια σου) και με κλειστο το βραδυ βγαζει 2 ολοκληρες μερες (ουσιαστικα 1,5 μερα αν αφαιρεσεις τις ωρες υπνου).

 

Με ανοιχτο το βραδυ βγαζει περιπου λιγοτερα απο το παραπανω 1 μερα και κατι δηλαδη.

ok σε ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κανείς άλλος για πρόσοψη, ενδιαφέρομαι κ εγώ....αν είναι να κάνουμε καμιά κ ομαδική παραγελεία...απο κανα ebay...ας μου στείλει μνμ
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι με 1ώρα τηλέφωνα κάθε μέρα και αρκετά μηνύματα (10-20) η μπαταρία κρατάει 1μισι μέρα το πολύ. Και γενικά διαβάζω στο νέτ, ότι έχει πολύ χάλια μπαταρία. Αυτό παίζει σε όλους ε?

 

Φίλε μου δοκίμασε να μειώσεις τα τηλέφωνα και τα μηνύματα και θα σου κρατήσει πολύ περισσότερο...;) Εμένα χωρίς πολλά τηλέφωνα και με 3-4 μηνύματα τη μέρα μου κρατάει μια εβδομάδα, χωρίς να το κλείνω καθόλου... και καθημερινή αφύπνιση με 2-3 αναβολές...

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλους!Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το 6300,θέλω να το πάρω δώρο στην αδερφή μου αλλά επειδή πηγαινοέρχεται Ολλανδία και εκεί χρησιμοποιεί άλλη κάρτα sim (Ολλανδική εννοείτε) θα ήθελα να ξέρω αν θα δουλεύει εκεί κανονικά,εφόσον θα το πάρω από Ελλάδα...Το κινητό θα το πάρω από το E-shop σκέτη συσκευή εννοείτε.Θα ήθελα αν γίνεται κάποια απάντηση σύντομη (όσο γίνεται) γιατί μεθαύριο φεύγει και θέλω να προλάβω να της το δώσω...Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!!
Link to comment
Share on other sites

λογικα θα γινεται, γιατι δεν θα το παρεις "κλειδωμενο" σε καποια εταιρια. αρα η αδερφη σου θα μπορεσει να βαλει και την ολλανδικη sim της χωρις προβλημα. αν θες, περιμενε και την αποψη καποιου αλλου, ο οποιος να το γνωριζει σιγουρα.
Link to comment
Share on other sites

λογικα θα γινεται, γιατι δεν θα το παρεις "κλειδωμενο" σε καποια εταιρια. αρα η αδερφη σου θα μπορεσει να βαλει και την ολλανδικη sim της χωρις προβλημα. αν θες, περιμενε και την αποψη καποιου αλλου, ο οποιος να το γνωριζει σιγουρα.

 

Thanks φίλε,αυτό θα κάνω και ελπίζω να πάρω απάντηση μέχρι το απόγευμα γιατί θέλω να το παραγγείλω...

Link to comment
Share on other sites

To firmware 7.21 είναι πλέον διαθέσιμο για όλους. Επειδή σε κάποια φάση παίζαν 2 firmware το 7.00 και το 7.21 και ήταν ανάλογα το product code. Τώρα έχει βγεί το 7.21 και γι'αυτούς που φορούσαν την 7.00.

 

Changes/improvements made from MCU SW version 7.00 to version 7.21

 

* General improvements for Java implementation

* MIDlet versions updated

* Operator name list updated

 

Changes/improvements made from MCU SW version 6.60 to version 7.00

 

* Support for a new memory component

* Menu help text presentation optimized

* MIDlet versions updated

* Operator name list updated

* Life timer removed from *#war0anty# menu

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες μου παρουσιάζει πρόβλημα στις ταχείες κλήσεις.

Κολλάει και μετά απο λίγο κλείνει η συσκευή και κάνει σαν επανεκίνηση ζητώντας με το pin για να ξανανοίξει.

 

 

Η αρχική αποψη της ΝΟΚΙΑ ήταν μήπως η SIM κάρτα μου είναι παλιά και φθαρμένη και δεν διαβάζει σωστά τις "Επαφές" μου και να δοκιμάσω και με μια καινούρια τις ταχείες κλήσεις αλλά μάταιο, τα ίδια.

(Η δικαιολογία παλιά και καινούρια κάρτα μου φάνηκε επειικώς γελοία πέρα το ότι δεν μου το δοκίμασε εκεί επι τόπου να το δει αλλά έπρεπε να βρω εγω νέα κάρτα και να το δοκιμάσω και να έχω πάνε έλα και ξαναπάνε στο Nokia Center).

Τελικά δώθηκε χθες στην ΝΟΚΙΑ για αναβάθμιση. Πιθανόν αυριο να το έχω.

Panasonic GD50, Ericsson T18s, Ericsson T20i, Nokia 3410, Nokia 5210, Sharp GX25 (Ferrari), Sharp GX40, Sharp 770SH (McLaren Mercedes), Nokia 6300, Nokia 5530
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς την οθόνη να τρεμοπαίζει όταν κάνει κλήση; Το έχω παρατηρήσει σε 2 6300 διαφορετικής ημερομηνίας αγοράς και με διαφορετικά firmware ακόμα και το τελευταίο. Όλα έτσι είναι ή να το πάω για service;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...