Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6300


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υποστήριξη ελληνικών;

 

που το είδες αυτό;

 

μια χαρά είναι. Και σε μένα δουλεύει και το bt. To πήρα πριν 1 μήνα όμως.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σχετικά με τα ελληνικά, εννοούσα το πρόβλημα, ότι "σπάει" τα σμσ με ελληνικούς χαρακτήρες σε 2 κομμάτια, αν είναι παραπάνω από 70 χαρακτήρες ανα μήνυμα.

 

Το διάβασα γύρω στη σελίδα 40-45 (αν θυμάμαι καλά)

 

 

ΥΓ: Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις μηνυματων -->υποστηριξη χαρακτηρων : Περιορισμενη

 

 

ρύθμιση θέλει ...δεν είναι πρόβλημα!! και αυτό ισχύει για όλα τα s40 3rd edition ...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις μηνυματων -->υποστηριξη χαρακτηρων : Περιορισμενη

 

 

ρύθμιση θέλει ...δεν είναι πρόβλημα!! και αυτό ισχύει για όλα τα s40 3rd edition ...

 

 

 

Αυτό εννοούσα. :)

 

 

Σχετικά με το άλλο θέμα που ρώτησα, πιστεύεις ότι είναι καλύτερα να κρατήσω το 6230i (και να πουλήσω το κινήτό που θα πάρω με την επιδότηση), ή να αγοράσω το 6300 (και να πουλήσω μεταχειρισμένο το 6230i); :help:

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

το 6300 είναι σαφώς ανώτερο του 6230i .-

 

απίστευτη συναρμογή-ποιότητα, άψογη μεγάλη οθόνη και λεπτό όσο πρέπει.

 

για μένα είναι στα λεφτά του ότι καλύτερο κυκλοφορει ως τηλέφωνο και όχι ως πολυμίξερ που ζητούν πολύ.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

το 6300 είναι σαφώς ανώτερο του 6230i .-

 

απίστευτη συναρμογή-ποιότητα, άψογη μεγάλη οθόνη και λεπτό όσο πρέπει.

 

για μένα είναι στα λεφτά του ότι καλύτερο κυκλοφορει ως τηλέφωνο και όχι ως πολυμίξερ που ζητούν πολύ.

 

 

 

συμφωνω 1000 %

 

για τηλεφωνο και οχι πολυμιξερ ειναι οτι καλυτερο στα λεφτα του!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω 1000 %

 

για τηλεφωνο και οχι πολυμιξερ ειναι οτι καλυτερο στα λεφτα του!

 

 

Ευχαριστώ.

 

Το θέλω πράγματι "απλά" για τηλέφωνο (+ sms) και οι περισσότερες λειτουργίες του μου είναι αδιάφορες (εκτός από το ΒΤ)

 

Το πολύ-πολύ να χρησιμοποιήσω την φωτογραφική του μηχανή αν μου τύχει κάτι απρόοπτο και θέλω οπωσδήποτε να βγάλω φωτογραφία (π.χ. τρακάρισμα).

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το το πρόβλημα του χρώματος γραμματοσειράς ρε παιδια???

 

 

 

Μενού - Ρυθμίσεις - Εμφάνιση - Χρώμα γραμμ. αναμονής, το αλλάζεις και... δεν αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες , συγγνωμη που γινομαι εκνευριστικος αλλα εγω (ειμαι στην 5η φορτιση) αντιμετωπιζω πραγματικα προβλημα με την μπαταρια.Ακριβως 24 ωρες κραταει μονο... κ γινεται εκνευριστικο αυτο
Link to comment
Share on other sites

Οταν αλλαζετε το χρωμα γραμματοσειρας αναμονης,δεν αλλαζει το χρωμα του λογοτυπου του φορεα και το ονομα του προφιλ.Αλλαζει ομως το χρωμα της γραμματοσειρας, αν εχεις ενεργοποιημενη την ενεργη αναμονη. Τουλαχιστον σε μενα, με εκδοση software την 5 αναβαθμισμενη,οχι μαμισια, αλλαζει (εχω επιλεξει να εμφανιζεται στην ενεργη αναμονη το ημερολογιο.)

Το πληκτρο # παντως δεν εχει λυθει σε μενα...(οχι οτι με προβληματιζει και πολυ)

 

Αυριο θα παω να παρω ενα ΒΤ της nokia (μαλλον το bh-300).Ελπιζω να μην εχει προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες , συγγνωμη που γινομαι εκνευριστικος αλλα εγω (ειμαι στην 5η φορτιση) αντιμετωπιζω πραγματικα προβλημα με την μπαταρια.Ακριβως 24 ωρες κραταει μονο... κ γινεται εκνευριστικο αυτο

 

 

μαλλον εισαι απο τους χρηστες που του πινουν το αιμα!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαινεται στα καινούργια έχει λυθεί το πρόβλημα με το ΒΤ. Αλλά στα παλιότερα οχι. Αρα μάλλον είναι hardware. Οποιος το πάρει καινούργιο ας μας πει.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες , συγγνωμη που γινομαι εκνευριστικος αλλα εγω (ειμαι στην 5η φορτιση) αντιμετωπιζω πραγματικα προβλημα με την μπαταρια.Ακριβως 24 ωρες κραταει μονο... κ γινεται εκνευριστικο αυτο

 

Ποση ωρα μηλας? Το ΒΤ ειναι ενεργο? Ακους μουσικη οταν δε μηλας?

 

Στις 5 φορτισεις, αφησες τη μπαταρια να αδειασει ΕΝΤΕΛΩΣ και μετα να φορτιζει χωρις διακοπες για να 5ωρο?

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες , συγγνωμη που γινομαι εκνευριστικος αλλα εγω (ειμαι στην 5η φορτιση) αντιμετωπιζω πραγματικα προβλημα με την μπαταρια.Ακριβως 24 ωρες κραταει μονο... κ γινεται εκνευριστικο αυτο

 

έτσι ξερά δεν βγαίνει άκρη όμως...τι χρήση του κάνεις ημερησίως;

 

Οταν αλλαζετε το χρωμα γραμματοσειρας αναμονης,δεν αλλαζει το χρωμα του λογοτυπου του φορεα και το ονομα του προφιλ.Αλλαζει ομως το χρωμα της γραμματοσειρας, αν εχεις ενεργοποιημενη την ενεργη αναμονη. Τουλαχιστον σε μενα, με εκδοση software την 5 αναβαθμισμενη,οχι μαμισια, αλλαζει (εχω επιλεξει να εμφανιζεται στην ενεργη αναμονη το ημερολογιο.)

 

ακριβώς αυτό! Δεν είστε αρκετά παρατηρητικοί. :rolleyes::p

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

μαλλον εισαι απο τους χρηστες που του πινουν το αιμα!!! :p

 

Μπορεί το παιδί να το φόρτισε τυπικά, αλλά να μην ήταν αυτές οι πρώτες φορτίσεις της μπαταρίας! Μπορεί να παίξανε και κάποιοι άλλοι με το συγκεκριμένο τηλέφωνο στο κατάστημα απ' όπου αγοράστηκε :mad: :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το bluetooth LG hbm-730 το οποιο το πηρα 29 ευρω.

Μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα και ειναι και πολυ δυνατος ο ηχος.:)

Το μονο προβλημα ειναι οτι οταν τελειωνει η μπαταρια του νοκια-6300 που εχω ακουγονται κατι χριτς χριτς.:(

Και γι αυτο προσεχω ωστε να μη συμβαινει αυτο.:cool:

 

Επισης ηθελα να ρωτησω μηπως ξερει καποιος:

 

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΑ ΕΜΟΤΙΚΟΝΣ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΛΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΕ SMS Η ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ?

ΑΝ ΝΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ?

Αρης εδω,αρης παντού Αρης εκδίκηση και ντου ντου ντου ντου!!
Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα μηλας? Το ΒΤ ειναι ενεργο? Ακους μουσικη οταν δε μηλας?

 

Στις 5 φορτισεις, αφησες τη μπαταρια να αδειασει ΕΝΤΕΛΩΣ και μετα να φορτιζει χωρις διακοπες για να 5ωρο?

 

εγω παντως το αφησα να τελειωσει η μπαταρια μονο στις δυο πρωτες φορτισεις και δεν το φορτισα παραπανω απο οσο χρειαζεται για να γεμισει και μου κραταει τουλαχιστον 2 24 ωρα (ανοικτο το βραδυ) και με 20 λεπτα ομιλια και 4-5 sms την ημερα

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα να βάλω μία BL-5 μπαταρία ...και χώρεσε αλλά δεν κλείνει καλά το καπάκι...όχι από το πάχος αλλά από κακή εφαρμογή...

δούλεψε κ μια χαρά...

 

αλήθεια πόσα mAh είναι οι 5άρες;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα να βάλω μία BL-5 μπαταρία ...και χώρεσε αλλά δεν κλείνει καλά το καπάκι...όχι από το πάχος αλλά από κακή εφαρμογή...

δούλεψε κ μια χαρά...

 

αλήθεια πόσα mAh είναι οι 5άρες;

 

αυτο το προβλημα το ειχα και γω αλλα με ενα μικρο πενσακι ανοιξα λιγο τα αυτακια απο το καπακι και εκλεισε μια χαρα.Το θεμα ομως ειναι πως μετα απο λιγο χρονικο διαστημα παρουσιασε προβλημα το μικροφωνο του κινητου(εκανε διακοπες).

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει η μπαταρια με το ακουστικο :blink:

 

δεν ειπα ακουστικο ειπα μικροφωνο.δεν ξερω αν εχει καμια σχεση παντως το ειχαν αναφερει και αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Τι χάνω αν το βάλω στο περιορισμένο?

 

Ναι unicode είναι, αλλά δεν τα χρεώνει κατ' ανάγκη διπλά. Το κάθε μήνυμα χωράει τους μισούς χαρακτήρες (64 αν θυμάμαι καλά). Αν γράψεις λιγότερους τότε χρεώνεσαι κανονικά ενα μήνυμα.

Επιπλέον μόνο με τον τρόπο αυτό (unicode) μπορείς να έχεις μικρούς χαρακτήρες και τόνους.

 

Όπως λέει και ο aiolos, στο περιορισμένο τα μηνύματα πάνε με όλα τα γράμματα κεφαλαία. Για μικρά, τόνους κλπ θέλει περισσότερη "πληροφορία" ανα χαρακτήρα οπότε κάθε μήνυμα παίρνει τελικά λιγότερους χαρακτήρες.

 

Τώρα για το θέμα του BT, πήρα κι εγώ και σε άλλες κλήσεις γίνονται διακοπές, σε άλλες όχι. Δεν έχω καταλήξει τι φταίει ακόμα.

 

Κατέβασα ορισμένα free themes από ένα site που τα είχε σαν συμβατά με το 6300. Δύο από αυτά είναι αρχεία πάνω από 700k. Σαν preview φαίνονται αλλά όταν πάω να κάνω εφαρμογή μου λέει κάτι σαν not enough memory ή out of memory. Υποθέτω ότι αναφέρεται στη μνήμη "RAM" του τηλεφώνου οπότε αυτή δεν είναι επεκτάσιμη. Σωστό ή υπάρχει λύση;

 

Τελικά απαντάω μόνος μου σε αυτό αφού έβαλα νέα κάρτα 2GB και τώρα τα θέματα παίζουν μια χαρά. :)

 

 

Edit sorry για το 2πλό post δεν είχα δει ότι δεν είχε απαντήσει άλλος τόση ώρα!:O

KCB
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Να ρωτήσω:

 

Ξέρω ότι το τηλέφωνο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως modem για να συνδεθείς με τον υπολογιστή στο Internet. Το αντίθετο γίνεται;

 

Δηλαδή το κινητό, συνδεδεμένο με τον υπολογιστή μέσω Bluetooth (υποθέτω), να μπορεί να χρησιμοποιήσει τη σύνδεση του (υπολογιστή) για σερφάρισμα;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...