Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6290


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ε λοιπον ανηκω και εγω πλεον στο group των ιδιoκτητων 6290! και ναι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, εως πολυ μιας και αυτα που θελω να κανω με καλυπτει σε ικανοποιητικοτατο βαθμο. μερικα θεματα που ανεκυψαν την μια εβδομαδα που το εχω:

1. το κουμπι με τον ρομβο μερικες φορες... ξεχνιεται απο το λειτουργικο! καλα μικρο το κακο μιας και με ενα restart επανερχεται αλλα μερικες φορες ειναι προβλημα.

2. μπορουμε να αλλαξσουμε τα font και τα εικονιδια με πιο μεγαλα; προσπαθω να πεισω καποιον φιλο μου με πρεσβυωπια να το αγορασει :lol:

3. με την φωτεινοτητα της οθονης μπορουμε να κανουμε τπτ;

4. προτεινετε να συνεχισω να χρησιμοποιω το photorite η να επιμεινω στην εφαρμογη που εχει απο την μαμα-Νοκια?

5. παρατηρω οτι παρολο που ειναι και αυτο Symbian 9.1 ver3 οτι εχει καποιες ασυμβατοτητες σε θεμα software με καποια αλλα... αληθεια εσεις ποια software χρησιμοποιειτε πιο πολυ; γιατι ειναι το πρωτο μου smartphone και καθως καταλαβαινετε εχω χαθει με ολα αυτα που κυκλοφορουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ε λοιπον ανηκω και εγω πλεον στο group των ιδιoκτητων 6290! και ναι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, εως πολυ μιας και αυτα που θελω να κανω με καλυπτει σε ικανοποιητικοτατο βαθμο. μερικα θεματα που ανεκυψαν την μια εβδομαδα που το εχω:

1. το κουμπι με τον ρομβο μερικες φορες... ξεχνιεται απο το λειτουργικο! καλα μικρο το κακο μιας και με ενα restart επανερχεται αλλα μερικες φορες ειναι προβλημα.

2. μπορουμε να αλλαξσουμε τα font και τα εικονιδια με πιο μεγαλα; προσπαθω να πεισω καποιον φιλο μου με πρεσβυωπια να το αγορασει :lol:

3. με την φωτεινοτητα της οθονης μπορουμε να κανουμε τπτ;

4. προτεινετε να συνεχισω να χρησιμοποιω το photorite η να επιμεινω στην εφαρμογη που εχει απο την μαμα-Νοκια?

5. παρατηρω οτι παρολο που ειναι και αυτο Symbian 9.1 ver3 οτι εχει καποιες ασυμβατοτητες σε θεμα software με καποια αλλα... αληθεια εσεις ποια software χρησιμοποιειτε πιο πολυ; γιατι ειναι το πρωτο μου smartphone και καθως καταλαβαινετε εχω χαθει με ολα αυτα που κυκλοφορουν...

 

2, 3. Οι αντίστοιχες επιλογές βρίσκονται στο settings->phone settings->general->personalisation->display (font size και light sensor αντίστοιχα).

5. Αν εννοείς software για προηγούμενες εκδόσεις s60 δεν είναι συμβατές σε κανένα 9.1 κινητό. Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις. Υπάρχει software για σχεδόν ότι μπορείς να φανταστείς.

Link to comment
Share on other sites

Απο ηχειο τι λεει το συγκεκριμενο κινητο???Ειναι ικανοποιητικος και δυνατοσ ο ηχος η λιγα πραγματα ???Ειδα οτι εχει και δυο ηχεια!

Με τ Ν73 τ ηχειο τ εχει καμια σχεση???

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Απο ηχειο τι λεει το συγκεκριμενο κινητο???Ειναι ικανοποιητικος και δυνατοσ ο ηχος η λιγα πραγματα ???Ειδα οτι εχει και δυο ηχεια!

Με τ Ν73 τ ηχειο τ εχει καμια σχεση???

Από ήχο είναι ικανοποιητικό σαν τηλέφωνο. Καμμιά φορά όμως τυχαίνει να μην ακούς όταν σου μιλάνε, πρέπει να ξανακαλέσεις. Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα software.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα μια μικρη βοηθεια ,

εχω το 6234 το οποιο το εχω ρυθμισει στα πληκτρα ετσι ωστε οταν κανω/δεχομαι μια κληση πατοντας το αριστερο βελακι να πηγαινει στην ηχογραφηση και να αρχιζει αυτοματα την εγγραφη της συνομιλιας. Υπαρχει κατι αντιστοιχο στο τηλεφωνο αυτο (στα s60 δλδ) ? Με ενδιαφερει παρα πολυ μιας που ετσι κανω την δουλεια μου πολυ πιο ευκολα . Επισης κατι ακομη. Υπαρχει καποιος που να ακουσε το 6234 και το 6290 και να μας πει εαν τα ηχεια ειναι τοσο καλα οσο στο πρωτο? Ευχαριστω ....

Link to comment
Share on other sites

Από το ίδιο το κινητό, όχι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα...

Για ηχογράφηση συνομιλίας υπάρχουν εφαρμογές τρίτων.

 

Πληροφοριακά αναφέρω τη ultimate voice recorder 3.01.

 

Τη βρίσκεις εδώ:

http://rapidshare.com/files/57996543/Ultimate.Voice.Recorder.v3.01.rar.html

Σημείωση: Για να ισχύει το πιστοποιητικό του ****** η ημερομηνία πρέπει να είναι 26/9/07

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να βαλω wallpaper σε ολη την οθονη? Γιατι οταν βαζω μια εικονα,πανω και κατω μενει η εικονα του θεματος.

 

Επισης υπαρχει καποιο προγραμμα για να μετατρεπω φωτογραφιες στην αναλυση της οθονης?

Link to comment
Share on other sites

Για να πιάνει όλη την επιφάνεια της οθόνης η ταπετσαρία θα πρέπει να την ενσωματώσεις σε θέμα που θα φτιάξεις ο ίδιος.

 

Πρόγραμμα;; Υπάρχει ένα power toy για τα WinXP.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά.:)

 

Μπορείς να κατεβάσεις το Carbide.ui, φού πρώτα γίνεις μέλος. Είναι η επίσημη εφαρμογή της Nokia!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Α,ωραια! Αλλα για να βαζω καθε φορα wallpaper σε ολη την οθονη πρεπει να δημιουργω καινουριο θεμα ε?

Ναι, βασικά να τροποποιείς το ίδιο...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μόνο μέσω της εφαρμογής γίνεται.

 

Άλλη φορά όμως ότι έχει σχέση με θέματα εδώ γιατί βγήκαμε λίγο εκτός θέματος...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παιδακια; ξερει κανεις πως διαγραφουμε καποιο theme που πλεον δεν θελουμε; γιατι δεν το βρησκω πουθενα :wacko:
Link to comment
Share on other sites

παιδακια; ξερει κανεις πως διαγραφουμε καποιο theme που πλεον δεν θελουμε; γιατι δεν το βρησκω πουθενα :wacko:

 

Δεν υπαρχει στην διαχειριση των εφαρμογων ?

Αν οχι ,

Δες εδω την παραγραφο που αναφερει:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1310384#post1310384

Πως μπορώ να διαγράψω θέματα που έχουν εγκατασταθεί, αλλά δεν εμφανίζονται στη «διαχείριση εφαρμογών»;

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας χαιρετώ! Είναι το πρώτο μου ποστ στο forum και θα κάνω μια πολύ noobistiki ερώτηση.

 

Θέλω να πάρω το 6290 γιατί μαθαίνω πως έχει πολλά που θέλω όπως:

καλή αυτονομία, παιχνίδια java, χαμηλό sar , χαμηλή τιμή κτλ. Το ερώτημα είναι αν θα μπορώ να βρίσκω παιχνίδια ή προγράμματα symbian σπασμένα όπως πχ τα windows mobile phones ή τα κανονικά windows. Δηλαδή με c-***** ktl. Δεν εννοώ να τα βρίσκω όλα σπασμένα, μην με κράξατε με την μια. Τα μισά προγράμματα και παιχνίδια που έχω είναι γνήσια και τα άλλα μισά σπασμένα.Δεν είμαι αχάριστος όταν κάτι αξίζει πραγματικά το αγοράζω γνήσιο. Όμως σίγουρα θα χρειαστεί και κάποιο σπασμένο.

 

Αnyway, τα ρωτάω αυτά, γιατί κάποιος φίλος μου είπε πως τα symbian παλιά ήθελαν μια πιστοποίηση που πλέον δεν μπορείς να βάλεις γιατί το site που την έδινε έκλεισε και άρα είναι δώρο άδωρο.

 

Όποιος μπορεί, ας μου απαντήσει, παρακαλώ, χωρίς ειρωνεία. Καλώς σας βρήκα :):):)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας χαιρετώ! Είναι το πρώτο μου ποστ στο forum και θα κάνω μια πολύ noobistiki ερώτηση.

 

Θέλω να πάρω το 6290 γιατί μαθαίνω πως έχει πολλά που θέλω όπως:

καλή αυτονομία, παιχνίδια java, χαμηλό sar , χαμηλή τιμή κτλ. Το ερώτημα είναι αν θα μπορώ να βρίσκω παιχνίδια ή προγράμματα symbian σπασμένα όπως πχ τα windows mobile phones ή τα κανονικά windows. Δηλαδή με c-***** ktl. Δεν εννοώ να τα βρίσκω όλα σπασμένα, μην με κράξατε με την μια. Τα μισά προγράμματα και παιχνίδια που έχω είναι γνήσια και τα άλλα μισά σπασμένα.Δεν είμαι αχάριστος όταν κάτι αξίζει πραγματικά το αγοράζω γνήσιο. Όμως σίγουρα θα χρειαστεί και κάποιο σπασμένο.

 

Αnyway, τα ρωτάω αυτά, γιατί κάποιος φίλος μου είπε πως τα symbian παλιά ήθελαν μια πιστοποίηση που πλέον δεν μπορείς να βάλεις γιατί το site που την έδινε έκλεισε και άρα είναι δώρο άδωρο.

 

Όποιος μπορεί, ας μου απαντήσει, παρακαλώ, χωρίς ειρωνεία. Καλώς σας βρήκα :):):)

Καλώς ήρθες στο forum!:)

 

Στο γνωστό μαγαζάκι xxxxxxxxxxxxx τα βρίσκεις όλα μισοτιμής... ;)

Μάλλον εννοείς το γεγονός ότι χρειάζονται πιστοποιητικό για να εγκατασταθούν. Υπάρχει λύση και γι’ αυτό. Αυτός ο οδηγός εξηγεί βήμα βήμα τον τρόπο για να υπογράψεις τα αρχεία sis που θα θέλεις και στο σημείο που χρειάζεται να ανεβάσεις το αρχείο στο simbiansigned το ανεβάζεις π.χ. στο rapidshare το λες εδώ μέσα και στο ανεβάζει ένας από εμάς που είμαστε μέλη, βέβαια υπάρχουν και κάποιες οι οποίες είναι ήδη υπογεγραμμένες. Οπότε μην ανησυχείς γι’ αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

paidia geia sas.Shmera phra to 6290 kai einai to proto moy symbian nokia kai gia ayto eimai ligo asxetos. Thelo na rothso an yparxei kapoio programma poy na paroysiazei ta thumbnails ths ekthesis na kinoyntai kyklika opos sto N71. epishs yparxei tropos na fainontai thumbnails apo ta video dthn ekthesi? elpizo na me voithisete. Eyxaristo.

 

kai kati allo. Yparxei tropos na syndeomai se asyrmato diktyo gia perihghsh sto internet?

Link to comment
Share on other sites

paidia geia sas.Shmera phra to 6290 kai einai to proto moy symbian nokia kai gia ayto eimai ligo asxetos. Thelo na rothso an yparxei kapoio programma poy na paroysiazei ta thumbnails ths ekthesis na kinoyntai kyklika opos sto N71. epishs yparxei tropos na fainontai thumbnails apo ta video dthn ekthesi? elpizo na me voithisete. Eyxaristo.

 

kai kati allo. Yparxei tropos na syndeomai se asyrmato diktyo gia perihghsh sto internet?

Καλορίζικο!

Τρόπος να κάνεις να εμφανίζονται οι μικρογραφίες των βίντεο και οι εικόνες να φαίνονται κυκλικά δεν γίνεται.

Κατά τη γνώμη μου θα σου αρέσει η έκθεση του 6290 διότι μπορείς να αρχειοθετείς τις φωτογραφίες σου σε άλμπουμ, συν το ότι τα βίντεο είναι χωριστά και όχι αχταρμάς μαζί με τις φωτογραφίες. Τουλάχιστον αυτά τα δύο είναι τα παράπονα των χρηστών των Nseries συσκευών.

 

Δεν είναι δυνατό να συνδεθείς σε WiFi (WLan) αν εννοείς αυτό...εφόσον δεν έχει WiFi module.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε όλους!!!

Δεν ξερω αν επρεπε να γράψω αλλου το θέμα γι'αυτο αν εκανα λάθος, ΜΗΝ ΠΥΡΟΒΟΛΕΙΤΕ...

Η κοπέλα μου εχει το 6290 με cosmote & εγώ το Ν73ΜΕ στο ίδιο δίκτυο. Αρκετές φορες λοιπόν, όταν μου στέλνει ένα μήνυμα, εμένα μου έρχεται 2ΦΟΡΕΣ. Αυτό δεν θα με πειραζε αλλά το θέμα είναι οτι το χρεωνεται διπλά, ενώ στις αναφορες της φαίνεται ότι το εχει στειλει μια φορά το μήνυμα. Απο την εξυπηρέτηση της Cosmote, της ειπαν ότι η σειρα 6ΧΧΧ της Νόκια παρουσιαζει το προβλημα αυτό. Το περιεργο είναι ότι & με το 6131 που είχε πιο πριν ειχαμε το ίδιο θέμα... Η κάρτα SIM ειναι σχετικα καινούργια (1 χρονο περιπου μαζι με την αγορά του 6131).

Την συμβούλευσαν, λοιπόν να πάει στην Νοκια να της κάνουν λέει μια ρύθμιση (όχι αναβάθμιση) που δεν την κάνουν αλλού... ΚΟΥΦΟ???!!!

 

Καμια ιδέα για το προβλημα αυτό παιδιά;;;;

ΠΑΟ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε όλους!!!

Δεν ξερω αν επρεπε να γράψω αλλου το θέμα γι'αυτο αν εκανα λάθος, ΜΗΝ ΠΥΡΟΒΟΛΕΙΤΕ...

Η κοπέλα μου εχει το 6290 με cosmote & εγώ το Ν73ΜΕ στο ίδιο δίκτυο. Αρκετές φορες λοιπόν, όταν μου στέλνει ένα μήνυμα, εμένα μου έρχεται 2ΦΟΡΕΣ. Αυτό δεν θα με πειραζε αλλά το θέμα είναι οτι το χρεωνεται διπλά, ενώ στις αναφορες της φαίνεται ότι το εχει στειλει μια φορά το μήνυμα. Απο την εξυπηρέτηση της Cosmote, της ειπαν ότι η σειρα 6ΧΧΧ της Νόκια παρουσιαζει το προβλημα αυτό. Το περιεργο είναι ότι & με το 6131 που είχε πιο πριν ειχαμε το ίδιο θέμα... Η κάρτα SIM ειναι σχετικα καινούργια (1 χρονο περιπου μαζι με την αγορά του 6131).

Την συμβούλευσαν, λοιπόν να πάει στην Νοκια να της κάνουν λέει μια ρύθμιση (όχι αναβάθμιση) που δεν την κάνουν αλλού... ΚΟΥΦΟ???!!!

 

Καμια ιδέα για το προβλημα αυτό παιδιά;;;;

 

Να τσεκαρετε στις ρυθμισεις των μηνυματων ,η υποστηριξη χαρακτηρων να ειναι σε περιορισμενη

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...