Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6290


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για το μπλε χρώμα έχει ακούσει κανείς τίποτα?

σε πλαίσιο που ρώτησα μου έλεγαν ότι ίσως να μην έρθει και ποτέ Ελλάδα!

Στην ΤΙΜ μου είπαν ότι δεν θα έρθει ποτέ.:confused:
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Bασικά θέλω να μεταφέρω και τα μηνύματα, και το 6100 δε μεταφέρει μηνύματα μέσω υπερύθρων...:(

 

Τα μηνυματα στα παλια κινητα αποθηκευονται στην καρτα sim οποτε τα εχεις ηδη...

Link to comment
Share on other sites

Τα μηνυματα στα παλια κινητα αποθηκευονται στην καρτα sim οποτε τα εχεις ηδη...

-Τωρα κατι αλλο...τραβαω μια φωτο με το 6290 και οταν τη βαλω ως ταπετσαρια μου τη βγαζει μακροστενη...

Υπαρχει καμια ρυθμιση γι αυτο?

 

Αποθηκεύονται και στη μνήμη του τηλεφώνου!:(

 

Το 6100 είναι από τα πρώτα S40 κινητά...

Link to comment
Share on other sites

Αποθηκεύονται και στη μνήμη του τηλεφώνου!:(

 

Το 6100 είναι από τα πρώτα S40 κινητά...

Eγω παντως που εχω ακομα το ενδοξο 6230, τα sms αποθηκευoνται στη sim.

Eισαι σιγορος, γιατι μου κανει λιγο περιεργο...

Ακομα και το 6110 στη sim τ'αποθηκευει...ξερω γω...ψαξ'το λιγο...

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο...τραβαω μια φωτο με το 6290 και οταν τη βαλω ως ταπετσαρια μου τη βγαζει μακροστενη...

Υπαρχει καμια ρυθμιση γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο...τραβαω μια φωτο με το 6290 και οταν τη βαλω ως ταπετσαρια μου τη βγαζει μακροστενη...

Υπαρχει καμια ρυθμιση γι αυτο?

 

Αγαπητέ φίλε,θα πρέπει να επεξεργαστείς τις συγκεκριμένες φωτογραφίες (που μάλλον θα τραβάς στην μέγιστη ανάλυση που σου επιτρέπει το κινητό)στον υπολογιστή σου με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφίας-εγώ ας πούμε έχω το ACDSee 8 (μπορείς να βρεις αυτό, όπως και άλλα, free στο net)- και να κάνεις Resize δηλαδή αλλαγή μεγέθους της φωτογραφίας-από 1600Χ1200 που είναι η μέγιστη ανάλυση του 6290,σε 240Χ320 που είναι η ανάλυση της οθόνης του!!!

Όπως και να επικεντρώσεις με το εργαλείο crop σε αυτό το κομμάτι της φωτογραφίας,που εσύ επιθυμείς να εμφανίζεται μέσα στα όρια των 240Χ320 pxs ,και να την κάνεις έτσι ένα τέλειο wallpaper για το 6290, όπως και για άλλα κινητά με την ίδια ανάλυση οθόνης!!

Με αυτό τον τρόπο περιορίζεις και την απώλεια μνήμης,γιατί άλλο είναι να έχεις 100 φωτογραφίες των 1600Χ1200pxs η καθεμιά και άλλο 100 των 240Χ320 pxs.Η διαφορά είναι τεράστια!!! Τις μεγάλες κράτησέ τις στον υπολογιστή σου για ενδεχόμενη μελλοντική εκτύπωσή τους σε χαρτί......

Πιστεύω να έγινα κατανοητός......

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε,θα πρέπει να επεξεργαστείς τις συγκεκριμένες φωτογραφίες (που μάλλον θα τραβάς στην μέγιστη ανάλυση που σου επιτρέπει το κινητό)στον υπολογιστή σου με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφίας-εγώ ας πούμε έχω το ACDSee 8 (μπορείς να βρεις αυτό, όπως και άλλα, free στο net)- και να κάνεις Resize δηλαδή αλλαγή μεγέθους της φωτογραφίας-από 1600Χ1200 που είναι η μέγιστη ανάλυση του 6290,σε 240Χ320 που είναι η ανάλυση της οθόνης του!!!

Όπως και να επικεντρώσεις με το εργαλείο crop σε αυτό το κομμάτι της φωτογραφίας,που εσύ επιθυμείς να εμφανίζεται μέσα στα όρια των 240Χ320 pxs ,και να την κάνεις έτσι ένα τέλειο wallpaper για το 6290, όπως και για άλλα κινητά με την ίδια ανάλυση οθόνης!!

Με αυτό τον τρόπο περιορίζεις και την απώλεια μνήμης,γιατί άλλο είναι να έχεις 100 φωτογραφίες των 1600Χ1200pxs η καθεμιά και άλλο 100 των 240Χ320 pxs.Η διαφορά είναι τεράστια!!! Τις μεγάλες κράτησέ τις στον υπολογιστή σου για ενδεχόμενη μελλοντική εκτύπωσή τους σε χαρτί......

Πιστεύω να έγινα κατανοητός......

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να γίνει 240Χ235,γιατί καταλαμβάνει χώρο το theme.Μια photo διαστάσεων 240Χ320 μου την έβγαλε παραμορφωμένη..
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό τον τρόπο περιορίζεις και την απώλεια μνήμης,γιατί άλλο είναι να έχεις 100 φωτογραφίες των 1600Χ1200pxs η καθεμιά και άλλο 100 των 240Χ320 pxs.Η διαφορά είναι τεράστια!!! Τις μεγάλες κράτησέ τις στον υπολογιστή σου για ενδεχόμενη μελλοντική εκτύπωσή τους σε χαρτί......

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι φωτογραφίες της τάξης των 2 megapixels έχουν τόσο καλή ποιότητα ώστε να μπορέσουν να εκτυπωθούν αξιοπρεπώς???? :worry: :X

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι φωτογραφίες της τάξης των 2 megapixels έχουν τόσο καλή ποιότητα ώστε να μπορέσουν να εκτυπωθούν αξιοπρεπώς???? :worry: :X
Εγώ με το Κ750 είχα εκτυπώσει αρκετές γιατί ως γνωστόν υπερτερεί σε μεγάλο βαθμό(η μέρα με τη νύχτα θα έλεγα) του δικού μας 6290 που σημειωτέον οι photos που τραβάει είναι απαράδεκτες:(
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρατηρησα το εξης: Οταν πάω να γράψω ένα μήνυμα μου λεει ότι έχω 160 χαρακτηρες μετά από το πρώτο γραμμα γίνονται 64 και μέσα σε παρενθεση μου γραφει (1) μετα τους 64 χαρακτήρες μου γραφει (2)... Χρεωνει δύο μηνύματα? τι γίνεται για να στειλω ένα μηνυμα με 160 χαρακτήρες όπως είναι κανονικά?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρατηρησα το εξης: Οταν πάω να γράψω ένα μήνυμα μου λεει ότι έχω 160 χαρακτηρες μετά από το πρώτο γραμμα γίνονται 64 και μέσα σε παρενθεση μου γραφει (1) μετα τους 64 χαρακτήρες μου γραφει (2)... Χρεωνει δύο μηνύματα? τι γίνεται για να στειλω ένα μηνυμα με 160 χαρακτήρες όπως είναι κανονικά?
πήγαινε στο menu μυνήματα, πάτα επιλογές ,ρυθμίσεις,σύντομο μήνυμα και στο menu που θα δεις, το ''πλήρης υποστήριξη'' άλλαξε το σε ''περιοριορισμένη υποστήριξη''.;)
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως που εχω ακομα το ενδοξο 6230, τα sms αποθηκευoνται στη sim.

Eισαι σιγορος, γιατι μου κανει λιγο περιεργο...

Ακομα και το 6110 στη sim τ'αποθηκευει...ξερω γω...ψαξ'το λιγο...

 

To τσέκαρα και το τηλέφωνο κρατά μηνύματα στη δικιά του μνήμη, τα οποία φαίνονται ό,τι sim και να του βάλεις...

Link to comment
Share on other sites

To τσέκαρα και το τηλέφωνο κρατά μηνύματα στη δικιά του μνήμη, τα οποία φαίνονται ό,τι sim και να του βάλεις...

προφανως ηδη θα εψαξες τροπο να αντιγραψεις τα μηνυματα σου στη σιμ...οποτε να μην κανω ασκοπα την ερωτηση...:whistle:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω τους πολυ διαφωτιστικους φιλους highwatcher, ponstan, και haki για τη βοηθεια τους!!!

Οντως οι σωστες διαστασεις crop της φωτογραφιας ως φοντο ειναι 240X235.:!:

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη του παιδια σας αρεσει ή είναι χειροτερη απο αυτην του 6233 που μου αρεσει περισσοτερο απο ολα?
Link to comment
Share on other sites

Kammia anavathmish tou firmware den paizei re paidia, na ftiaksei ligo h kamera pou einai sk..a stis nyxterines lhpseis?
t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2
Link to comment
Share on other sites

Σε νυκτερινη ληψη μην περιμενεις πολλα απο την καμερα, εδω ουτε και μαι ψηφιακη που ειχα στα 4 Μεγκαπιξελ τα καταφερνε καλα καλα..
Link to comment
Share on other sites

Μια απορια : ενω παιρνω τηλεφωνο σε καποιο σταθερο, οταν κοιταξω στις εξερχομενες κλησεις, διπλα στο ονομα, φαινεται το εικονιδιο του κινητου και οχι του σταθερου....γενικως ο,τι κι αν παρω φαινεται το εικονιδιο του κινητου...επισης εαν εχω καλεσει και το σταθερο αλλα και το κινητο του ιδιου ονοματος,βγαζει μονο την τελευταια κληση με το γνωστο εικονιδιο του κινητου...bug της συσκευης???
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις το πηρα κι εγω απο το πλαισιο,αρχισα να το περιεργαζομαι παρατηρησα εκπληκτος οτι αν το φορτιζεις κι ακους μουσικη συχνα τα καπακια του θα σου μεινουν στο χερι.τι ψευτοπραμα ειναι αυτο ρε παιδια.δηλαδη αν σου σπασουν σε κανενα μηνα σε καλυπτει η εταιρια;ασε που οταν περασα καποια παιχνιδια και εφαρμογες απο το internet το πανω αριστερα πληκτρο δεν δουλευε καθολου.παιδια πολυ φοβαμαι οτι το μετανιωσα.ο χρονος θα δειξει
Link to comment
Share on other sites

Οπως λες και μονος σου ο χρονος θα δειξει. Το τηλεφωνο ειναι φρεσκο στην αγορα και δεν μπορουμε να το κρινουμε ακομα. Σε λιγους μηνες θα ξερουμε αν τα καπακια ειναι ευπαθη. Αλλα γιατι δε ζητησες να το δεις πρωτα? Και γω απο το πλαισιο το πηρα και τους ζητησα να το δοκιμασω πριν το αγορασω.
Link to comment
Share on other sites

Μια απορια : ενω παιρνω τηλεφωνο σε καποιο σταθερο, οταν κοιταξω στις εξερχομενες κλησεις, διπλα στο ονομα, φαινεται το εικονιδιο του κινητου και οχι του σταθερου....γενικως ο,τι κι αν παρω φαινεται το εικονιδιο του κινητου...επισης εαν εχω καλεσει και το σταθερο αλλα και το κινητο του ιδιου ονοματος,βγαζει μονο την τελευταια κληση με το γνωστο εικονιδιο του κινητου...bug της συσκευης???

 

Όντως τώρα που το είπες παρατήρηρσα και εγώ πως όντως σε όλες τις κλήσεις δείχνει πάντα το εικονίδιο του κινητού! Μάλλον bug που λογικά θα διορθωθεί με κάποια αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Όντως τώρα που το είπες παρατήρηρσα και εγώ πως όντως σε όλες τις κλήσεις δείχνει πάντα το εικονίδιο του κινητού! Μάλλον bug που λογικά θα διορθωθεί με κάποια αναβάθμιση.

 

Μπορούν οι κάτοχοι του 6290 να επιβεβαιώσουν το παραπάνω bug ?

Για να ξερουμε και μεις που δεν το πηραμε ακόμη .

Link to comment
Share on other sites

Τα τηλέφωνα, τα έχετε καταχωρημένα στον κατάλογο ως κινητά;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...