Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6290


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μαριον εγω το εχω:P και ειμαι απο νικαια αν θες να το δεις:P το πλαισιο αργει και τα βγαζει τα κινητα πχ εβγαλε το 7390 τωρα ενω στις αρχες δεν το χε και γενικα πολλα αλλα κινητα:(
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

απλως ειχα απογοητευτει παλιοτερα με το 6600, που ενω ηταν πολυ λειτουργικο κτλ. ειχε φοβερο ογκο για μενα και οταν το πηρα και το δουλεψα λιγακι καταλαβα οτι δεν μπορουσα να το χειριστω ανετα και το πουλησα μετα απο 1 μηνα περιπου.:(

 

Καμμια σχεση με το 6600

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που συγχρονιζει γενικα το κινητο του με το Outlook μπορει να μου αναφερει εαν συγχρονιζονται και οι "σημειωσεις";;

Στο site της Nokia οι αποψεις διιστανται.

 

λοιπόν, αν εχεις εγκατεστημενο το τελευταιο NOKIA PC SUITE και μπεις στην βοηθεια της εφαρμογης Synch θα δεις οτι λεει οτι συγχρονιζονται και οι σημειωσεις>>>

 

"Στοιχεία σημειώσεων

 

Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να προσθέσετε στοιχεία σημειώσεων στο συγχρονισμό. Έχετε υπόψη σας ότι η δυνατότητα αυτή είναι διαθέσιμη μόνο για τις εφαρμογές Microsoft Outlook και Lotus Organizer.

 

" [αποσπασμα απο το help file του PC SUITE]

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

lucker δεν χρειαζετε να κανεις σε οτι εχει πει η κοπελα να κανεις παρατηρισεις ... και να ξερεις πολλα κινητα του 2007 εχουν σοβαρες ελλειψεις ... και στο ερωτημα 4 που ρωταει η κοπελα αυτο ειναι πολυ σημαντικο.marion η μνημη του ειναι 45 mb οχι 50mb

 

Με συγχωρείται VEGETTO & marion απλά πιστεύω ότι κάποιες φορές είναι χάσιμο χρόνου να ρωτάμε πράγματα που έχουν αυτονόητες απαντήσεις (ειδικά αν έχουμε διαβάσει λίγο τα preview/review).

 

πχ. είναι λογικό ότι ένα κινητό διαστάσεις 94x50x20,8 (6290) είναι ποιο χοντρό από ένα κινητό με διαστάσεις 92x48x20 (6131) και ποιο λεπτό από ένα κινητό με διαστάσεις 108x58x23 (6600, αυτό κι αν βγάζει μάτι !!!)

 

Στο site europe.nokia.com αναφέρει ξεκάθαρα ότι η μνήμη του είναι 45MB.

 

Για μένα προσωπικά σημαντικά θεωρούνται αυτονομία, μέγεθος/βάρος, καλό σήμα, όχι κολλήματα (restarts κλπ), καλή/γερή κατασκευή και σαν δευτερεύον οι δυνατότητες του (πχ mp3, κάρτα μνήμης, κάμερα κλπ). Τώρα αν κάποιος σου κάνει 7.000 αναπάντητες δε νομίζω ότι είναι τρομέρα σημαντικό να δεις τι ώρα στις έκανε όλες αυτές (αν και τα ΝΟΚΙΑ κρατούν ώρες που έγιναν οι κλήσεις από τον ίδιο αριθμό, μέχρι 5 νομίζω).

 

Συνεπώς όσοι το έχετε πάρει και μπορείται ενημερώστε και μένα για τα παραπάνω :) (ψήνομαι να το πάρω!)

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Δυο φωτο ημερησιες για να βγαλετε τα συμπερασματα σας για την μαλλον μετρια αλλα σχετικα ικανοποιητικη καμερα.

 

http://img3.freeimagehosting.net/uploads/th.36cecc99e0.jpg

 

 

http://img3.freeimagehosting.net/uploads/th.0bf6c02e5f.jpg

 

φίλε haki, στη Νάουσα μένεις (κατάγεσαι) ή είσαι επισκέπτης ή φαντάρος στη Νάουσα. Οι φωτογραφίες είναι απο τον Αγ. Νικόλαο και όσοι είναι από Νάουσα όπως εγώ το καταλάβαμε αμέσως.

Καλορίζικο το κινητό αλλά κατά τη γνώμη και εμπειρία μου οι φώτογραφίες είναι οι πλέον απαράδεκτες σε σύγκριση με οποιαδήποτε άλλο κινητό που έχει 2 mp κάμερα. ακόμη και το 6233 που δεν έχει φλας καλύτερες φώτο βγάζει.Επίσης το κινητό επειδή σήμερα το αγόρασε ο κολλητος μου και το περιεργάστηκα ελαφρώς και σαν χρήστης και προγραμματιστής symbian από την ημέρα που βγήκε, θα έλεγα είναι ταχύτατο.Αλλά μόνο αυτό είναι το καλό του. Τελείως απαράδεκτη η Νόκια να μην έχει βάλει αισθητήρα φωτός.Τσάμπα πάει η οθόνη. Μπροστα στο Ν73 μου η οθόνη του είναι μηδέν.

Αυτά από τη δική μου πλευρά, βέβαια να επισημάνουμε ότι για τα λεφτά του μια χαρά είναι εκτός και αν κάποιος θέλει καλύτερη κάμερα στο ίδιο επιπεδο τότε θα πρέπει να αγοράσει άλλο κινητό.

 

ευχαριστώ

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Αισθητηρας φωτος υπαρχει πανω απο το δεξι soft-key. Ευτυχως ομως δεν ανεβοκατεβαζει την φωτεινοτητα της οθονης οπως στα ατυχη 7390 και W850 παρα μονο φωτιζει ή μη το πληκτρολογιο.

Υπάρχει μέσα στο μενού επιλογή για την ενεργοποίηση ή την απενεργοποίηση του αισθητήρα??? Είναι διαθέσιμη αυτή η επιλογή στο FP1 ή την έχουν βάλει στο επόμενο??? (FP2)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συνεχίσω περισσότερο πάνω στο αν η κάμερα του κινητού αξίζει ή όχι.Ο καθένας βλέπει τις φωτογραφίες και κρίνει (εξάλλου φωτογραφίες δε βγάζουμε μόνο με τον ήλιο στα φόρτε του θα χρειαστεί να βγάλουμε και σε συνθήκες χαμηλου ή καθόλου φωτισμού). Τώρα αν το Ν73 είναι καλύτερο ή όχι και αυτο το κρίνει όπως νομίζει ο καθένας. Δεν μπορούμε όμως να παραβλέψουμε τα πραγματικά στοιχεία και όχι να λέμε ότι θέλουμε και ότι μας βολεύει επείδη ο ένας έχει το τάδε κινητό και ο άλλος το τάδε. Η γνώμη μου είναι ότι το μόνο καλό σε αυτό το κινητό είναι το symbian και η ταχύτητα του. Τίποτε άλλο. Ούτε η κατασκευή του ούτε τα άλλα χαρακτηριστικά του για αυτό και η τιμή του είναι αυτή που είναι.Αν κάποιος χρειάζεται μόνο το symbian και όχι άλλα προηγμένα χαρακτηριστικά και μοντέρνα σχεδίαση, τότε είναι το κατάλληλο κινητό.

Δεν αντιπαρατήθεμαι κανέναν απλά λέω τη γνώμη μου χωρίς να θέλω να μειώσω το κινητό, άλλα πολύ ντόρος γίνεται για το σχεδόν τίποτα!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μέσα στο μενού επιλογή για την ενεργοποίηση ή την απενεργοποίηση του αισθητήρα??? Είναι διαθέσιμη αυτή η επιλογή στο FP1 ή την έχουν βάλει στο επόμενο??? (FP2)

 

Απ'ότι γνωρίζουμε μέχρι τώρα, ούτε στο feature pack 2 Μπορείς να απενεργοποιήσεις την λειτουργία του αισθητήρα φωτός. Άλλωστε, για ποιόν λόγο να το κάνεις αυτό; Δεν αφορά άμεσα την φωτεινότητα, και τελικά την απόδοση, της οθόνης, πάρα μόνο του πληκτρολογίου. Βοηθάει και στην εξοικονόμιση ενέργειας. Κάτι πολύ βασικά για τα νέα feature pack1+ 60άρια με τους υψηλά χρονισμένους επεξεργαστές.

 

θα έλεγα είναι ταχύτατο.Αλλά μόνο αυτό είναι το καλό του. Τελείως απαράδεκτη η Νόκια να μην έχει βάλει αισθητήρα φωτός.Τσάμπα πάει η οθόνη. Μπροστα στο Ν73 μου η οθόνη του είναι μηδέν.

Αυτά από τη δική μου πλευρά, βέβαια να επισημάνουμε ότι για τα λεφτά του μια χαρά είναι εκτός και αν κάποιος θέλει καλύτερη κάμερα στο ίδιο επιπεδο τότε θα πρέπει να αγοράσει άλλο κινητό.

 

Για να σκεφτείς την κλάση της συσκευής θα πρέπει να την συγκρίνεις με το Ν76 και όχι με το Ν73. Το οτι έχει feature pack 1 σημαίνει πολλά και σίγουρα όχι απλά ταχύτατο μενού. Το οτι διαθέτουν στο εμπόριο ένα τόσο εξοπλισμένο series 60 μοντέλο στα 330 ευρώ, είναι κάτι που θα έπρεπε να θεωρείται δώρο, όχι απλά ευκαιρία. Το κουτσό (απο άποψη δυνατοτήτων, σε σχέση με το 6290) οι πρώτες πληροφορίες λένε οτι θα ξεκινάει απο τα 450.

 

απλά πιστεύω ότι κάποιες φορές είναι χάσιμο χρόνου να ρωτάμε πράγματα που έχουν αυτονόητες απαντήσεις (ειδικά αν έχουμε διαβάσει λίγο τα preview/review)
Όσα preview και review και αν διαβάσεις, πάντα θα θες μια παραπάνω γνώμη απο έναν χρήστη της συσκευής. Δε συμφωνούν πάντα όλοι μεταξύ τους. Για έναν που θεωρεί οτι ηοθόνη του είναι μέτρια, για άλλον είναι καταπληκτική. Για έναν που του φαίνεται τεράστιο, για κάποιον άλλο έχει το ιδανικό μέγεθος.

 

Γι'αυτό είναι καλύτερα να μην κρίνουμε τον άλλο, ειδικά όταν αυτός ενδιαφέρεται να μάθει όσα περισσότερα μπορεί για μια συσκευή που τον ενδιαφέρει.

 

Για μένα προσωπικά σημαντικά θεωρούνται αυτονομία, μέγεθος/βάρος, καλό σήμα, όχι κολλήματα (restarts κλπ), καλή/γερή κατασκευή και σαν δευτερεύον οι δυνατότητες του (πχ mp3, κάρτα μνήμης, κάμερα κλπ). Τώρα αν κάποιος σου κάνει 7.000 αναπάντητες δε νομίζω ότι είναι τρομέρα σημαντικό να δεις τι ώρα στις έκανε όλες αυτές (αν και τα ΝΟΚΙΑ κρατούν ώρες που έγιναν οι κλήσεις από τον ίδιο αριθμό, μέχρι 5 νομίζω).
Και όμως εδώ κάνεις λάθος. Για πολλούς είναι πάρα πολύ σημαντικό η συσκευή τους να τους παρέχει τις περισσότερες δυνατές πληροφορίες για συγκεκριμένες επικοινωνίες. Αυτό που λές οτι κρατούσε μέχρι 5 καταχωρήσεις απο τον ίδιο αριθμό ίσχυε το 2000. Τώρα δεν υπάρχει κανένας περιορισμός ούτε στις αναπάντητες αλλά ούτε και σε καμία άλλη επικοινωνία.

 

Μπορείς να επιλέξεις μέσω του μητρώου έναν αριθμό και να δείς τι ακριβώς έκανες με αυτόν για τον τελευταίο μήνα (μηνύματα, κλήσεις κτλ) και με την σειρά που γίναν.

 

Πολλοί εξάλλου παραπονιούνται γιατί θα θέλαν να μην υπάρχει αυτός ο περιορισμός στις 30 μέρες αλλά να επεκταθεί, κάτι που γινόταν μόνο στα communicator.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι γνωρίζουμε μέχρι τώρα, ούτε στο feature pack 2 Μπορείς να απενεργοποιήσεις την λειτουργία του αισθητήρα φωτός. Άλλωστε, για ποιόν λόγο να το κάνεις αυτό; Δεν αφορά άμεσα την φωτεινότητα, και τελικά την απόδοση, της οθόνης, πάρα μόνο του πληκτρολογίου. Βοηθάει και στην εξοικονόμιση ενέργειας. Κάτι πολύ βασικά για τα νέα feature pack1+ 60άρια με τους υψηλά χρονισμένους επεξεργαστές.

 

 

 

Για να σκεφτείς την κλάση της συσκευής θα πρέπει να την συγκρίνεις με το Ν76 και όχι με το Ν73. Το οτι έχει feature pack 1 σημαίνει πολλά και σίγουρα όχι απλά ταχύτατο μενού. Το οτι διαθέτουν στο εμπόριο ένα τόσο εξοπλισμένο series 60 μοντέλο στα 330 ευρώ, είναι κάτι που θα έπρεπε να θεωρείται δώρο, όχι απλά ευκαιρία. Το κουτσό (απο άποψη δυνατοτήτων, σε σχέση με το 6290) οι πρώτες πληροφορίες λένε οτι θα ξεκινάει απο τα 450.

 

Όσα preview και review και αν διαβάσεις, πάντα θα θες μια παραπάνω γνώμη απο έναν χρήστη της συσκευής. Δε συμφωνούν πάντα όλοι μεταξύ τους. Για έναν που θεωρεί οτι ηοθόνη του είναι μέτρια, για άλλον είναι καταπληκτική. Για έναν που του φαίνεται τεράστιο, για κάποιον άλλο έχει το ιδανικό μέγεθος.

 

Γι'αυτό είναι καλύτερα να μην κρίνουμε τον άλλο, ειδικά όταν αυτός ενδιαφέρεται να μάθει όσα περισσότερα μπορεί για μια συσκευή που τον ενδιαφέρει.

 

Και όμως εδώ κάνεις λάθος. Για πολλούς είναι πάρα πολύ σημαντικό η συσκευή τους να τους παρέχει τις περισσότερες δυνατές πληροφορίες για συγκεκριμένες επικοινωνίες. Αυτό που λές οτι κρατούσε μέχρι 5 καταχωρήσεις απο τον ίδιο αριθμό ίσχυε το 2000. Τώρα δεν υπάρχει κανένας περιορισμός ούτε στις αναπάντητες αλλά ούτε και σε καμία άλλη επικοινωνία.

 

Μπορείς να επιλέξεις μέσω του μητρώου έναν αριθμό και να δείς τι ακριβώς έκανες με αυτόν για τον τελευταίο μήνα (μηνύματα, κλήσεις κτλ) και με την σειρά που γίναν.

 

Πολλοί εξάλλου παραπονιούνται γιατί θα θέλαν να μην υπάρχει αυτός ο περιορισμός στις 30 μέρες αλλά να επεκταθεί, κάτι που γινόταν μόνο στα communicator.

 

 

Διάβασε το δικό μου post πρίν από το δικό σου και μετά βγάλε συμπεράσματα.

Σαφώς και ανέφερα το καλό του λειτουργικό σύστημα άλλα σε όλα τα άλλα δεν αξίζει ούτε τα 330 ευρώ.Το 6233 ακόμη σχεδόν 300 ευρώ πουλιέται και δεν έχει καν σύμπιαν ούτε φλας.Όμως υπερτερεί σε ποιότητα και σχεδίαση και στη φώτο θα έλεγα. Τώρα άν χρειάζεσαι μόνο το σύμπιαν είναι πάρα πολύ καλό κινητό.Αλλά γενικά σαν σύνολο νομίζω είναι μέτριο κινητο και σε αυτο τον τομέα με απογοήτευσε η Νόκια.Δεν βγάζεις ένα κινητό με προηγμένο λογισμικό χωρίς να έχει και ότι ανέφερα παραπάνω.δεν είπαμε να είναι Ν95 αλλά έπρεπε να διατηρήσει κάποια στάνταρ.Και ας έβγαινε η συσκευή γύρω στα 400-420 ευρώ.Τώρα έτσι όπως είναι το κινητό φτηνιάρική πλαστικούρα σε ένα μήνα εκτός ότι ούτε 250 ευρω δεν θα πιάνει θα χρειαστείς πάλι να αγοράσεις κινητό γιατί δεν θα σου αρέσει το ένα το άλλο πάνω του.

Αυτά και δεν ασχολούμαι ξανα με το συγκεκριμένο κινητό διότι πολύς ντόρος για το τίποτα.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να επισημάνω στον φίλο Lurker, ότι σε ένα forum όπως αυτό που βρισκόμαστε, ο καθένας μπορεί να έχει όποια απορία θέλει πάνω σε ένα κινητό, (και ειδικά από χρήστες του, που το έχουν δοκιμάσει), καθώς οι ανάγκες και οι προτιμήσεις διαφέρουν από άτομο σε άτομο.

Λογοκρισία στα ερωτήματα του οποιουδήποτε δεν προσφέρει τίποτα θετικό, ειδικά όταν σκεφτόμαστε να δώσουμε τα λεφτά μας για ένα κινητό και θέλουμε να ξέρουμε ότι μας ενδιαφέρει.

Αυτά, δεν θέλω να το δει σαν flame o φίλος Lurker, απλά παραξενεύτηκα από το μήνυμα του.

 

Ήθελα να ρωτήσω, μέσα στο πακέτο, διατίθεται αντάπτορας με 3,5mm minijack για να βάζουμε ότι ακουστικά θέλουμε, και αν ναι, η ποιότητα των mp3s δεν βελτιώνεται; (κάτι τέτοιο είδα σε προηγούμενο post ότι περιέχει το πακετάκι του handsfree του 6290 όταν πουλιέται μόνο του, αλλά στο πακέτο του 6290 το έχουν βάλει; )

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η κάμερά του φαίνεται (με βάση τις photo που ανεβάσατε) ότι είναι χειρότερη από το 6270 (δηλ. το τρέχον κινητό μου), ιδίως σε σκοτεινές λήψεις. Όμως, τελικά όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων: Εγώ δεν βγάζω συχνά φωτογραφίες, όμως με ενδιαφέρει για 1η φορά να γνωρίσω τα περίφημα symbian, ιδίως σε αυτήν τους την έκδοση. Η κοπέλα μου, από την άλλη, που αυτοφωτογραφίζεται 10 φορές την ημέρα, δεν θα το προτιμούσε... Είναι όλα θέμα προτεραιοτήτων...
Link to comment
Share on other sites

Σε μπλε πότε θα βγει?

 

Το 6290 στοιχίζει 330 ευρώ στο Πλαίσιο.Είναι μακράν το καλύτερο smartphone σε αυτήν την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αρα λογικα με τετοιες ταχυτητες θα ανοιγει ακαριαια την "εκθεση", θα τρεχει απροβληματιστα το οποιο video.... η κανω λαθος;;
Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα το ACE τεστ στο http://www.jbenchmark.com που μετραει την ταχυτητα του επεξεργαστη ενος κινητου. Η απαντηση που πηρα ειναι η εξης:

 

"ARM 11 based processor running at 428 Mhz!!!

 

Δεστε στην ιστοσελιδα τα αλλα αποτελεσματα. Δεν υπαρχει κινητο (οχι ppc) με τοσο γρηγορο επεξεργαστη! :up: :yahoo:

Δηλαδη φιλε haki εχεις ξεχασει τελειως το 6233:p ;
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου κάνει εντύπωση πουθενά (ούτε στο nokia.gr ούτε στα διάφορα e-shops πχ plaisio, e-shop) δεν αναφέρεται η ύπαρξη symbian... :blink:

 

Ντρέπονται και το κρύβουν?? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Moνο η καμερα δε θα σου αρεσει. Αν δεν της δινεις πολυ σημασια, παρτο. Ειναι σε ολα καλο εκτος απο την καμερα οπως φαινεται και απο τις φωτο που ανεβασα.

 

Τελικα το πηρα μεχρι τωρα μου αρεσει πολυ:D

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ο μονος που του φαινεται τοσο πολυ ψευτικο?

 

Οχι δεν εισαι ο μονος αλλα εχει τοσα αλλα καλα που το προσπερνας;) Παρα πολυ γρήγορο,και σταθερο μεχρι τωρα.Μην ξεχναμε οτι κανει και 330 για smartphone

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ο μονος που του φαινεται τοσο πολυ ψευτικο?

 

Τί εννοείς ψεύτικο? Η ποιότητα κατασκευής του, τουλάχιστον στα βιντεάκια του mobile-review που είδα, φαίνεται εξαιρετική. Το ίδιο λέει και ο συντάκτης του review. Δεν λέω ότι είναι και το τέλειο, αλλά για αυτή την κατηγορία τιμής, νομίζω πως είναι καλή...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...