Jump to content

Παρκάρισμα στην πυλωτή


lionor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχουμε ηδη συζητησει, αλλα αμα απλα συζητας κατι σε λενε και λακαμα και κανουν και αυτο που θελουνε...θα παω σε δικηγορο τελικα...

 

Εγώ τί θα έκανα στην θέση σου:

 

Θα πήγαινα σε δικηγόρο και αν είχα δίκιο και όντως μου ανήκει το parking, θα τους τρέλαινα στις μυνήσεις...

 

Αν είχα άδικο, και δεν είναι parking η πυλωτή, θα το έπαιρνα απόφαση πως "με πιάσανε κορόιδο", αλλά και πάλι θα τράβαγα μύνηση σε οποιονδήποτε έβαζε πλέον αμάξι - μηχανάκι στην πυλωτή...

Όλοι στον δρόμο... Ούτε "πατίνια" στην πυλωτή

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τί θα έκανα στην θέση σου:

 

Θα πήγαινα σε δικηγόρο και αν είχα δίκιο και όντως μου ανήκει το parking, θα τους τρέλαινα στις μυνήσεις...

 

Αν είχα άδικο, και δεν είναι parking η πυλωτή, θα το έπαιρνα απόφαση πως "με πιάσανε κορόιδο", αλλά και πάλι θα τράβαγα μύνηση σε οποιονδήποτε έβαζε πλέον αμάξι - μηχανάκι στην πυλωτή...

Όλοι στον δρόμο... Ούτε "πατίνια" στην πυλωτή

 

Δημήτρης

 

η πυλωτη ειναι παρκινγ, συγκεκριμενα εχεις 3 θεσεις. αλλα ο κθε εξυπνος βαζει εκει μεσα το μακρυ και το κοντο του... δεν θα τα αφησω να περασει ετσι...και εγω θελω να βαζω 2 αυτοκινητα αλλα δεν το κανω ομως... θα παω σε δικηγορο, αλλα η λακαμια ειναι οτι αντε να μπλεκεις με δαυτους...σου παιρνουνε χρηματα για να αποδειξεις το αυτονοητο...

Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων επειδή έχω αναφερθεί πάλι στο θέμα:

Τη στιγμή της παράβασης καλείς αστυνομία η οποία ναι μεν δεν μπορεί να επέμβει από την πόρτα της πυλωτής και μέσα, θα καταγράψει όμως το γεγονός και τα ονόματα όλων των εμπλεκομένων.

Μετά από περίπου μια εβδομάδα παίρνεις την έκθεση δακτυλογραφημένη από τα κεντρικά της λεωφόρου Αλεξάνδρας και κάνεις ασφαλιστικά μέτρα (του δίνει εξώδικο ο δικηγόρος σου).

Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα επαναληφθεί! (και συνιστώ "κράττει" εδώ)

Αν επαναληφθεί παράβαση τότε κάνεις μήνυση, ακολουθεί δικαστήριο και απόφαση υπέρ σου (μετά από τρία χρόνια πρώτα ο Θεός).

Από τη στιγμή που θα ξαναγίνει παράβαση μετά από την εκδίκαση υπέρ σου, τότε επεμβαίνει η αστυνομία (με την απόφαση δικαστηρίου), μέσα σε ιδιωτικό χώρο.

Αυτά λέει το γράμμα του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ναι συμφωνω,καλυτερα καλεσε την αστυνομια πρωτα.βγαλε και φωτογραφιες το αυτοκινητο σου παντως γιατι μετα μην δεις καμια γρατζουνια πανω και ψαχνεσαι.απλα να ξερεις οτι παντα θα εχεις προβλημα με αυτους τους εξυπνακιδες.πιτσιρικαδες ειναι η κανενας 45αρης?
Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο θα κανω...ειχα καλεσει μια φορα την αστυνομια, για καποιον αλλον εξυπνακια που το βαζε μεσα, και απλα του κανανε συστασεις...φαινεται ομως πως εβαλε μυαλο αν και τωρα βαζει την μηχανη του... δεν ειναι παραλογο οτι πρεπει να ασχολουμαι με τον καθενα; γιατι να πληρωσω δηλ. εγω τωρα κερατιατικα και δικηγορους για κατι που ειναι αυτονοητο...; τι να πω...τωρα θα μου πειτε στην ελλαδα ζουμε... τεσπα... παντως θα παω σε δικηγορο... δεν γινεται αλλιως....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αναφερει τα εξης:...στο διαμερισμα αυτο ανηκει ως παραρτημα αυτου ο με αριθμο 3 χωρος σταθμευσης αυτοκινητου της πυλωτης, ο οποιος φαινεται με τον αριθμο αυτο και τα περιμετερικα γραμματα κ-η-ζ-ι απο το σχεδιο κατοψης πυλωτης του μηχανικου ταδε, που προσαρταται στην ταδε πραξη συστασης οριζοντιας ιδιοκτηριας και κανονισμου πολυκατοικιας του ταδε συμβολαιογραφου και εχει επιφανεια 15 τ.μ.

Το συμβολαιο σου το αναφερει ΞΕΚΑΘΑΡΑ. ¨Στο διαμερισμα αυτο ανηκει ως παραρτημα αυτου ο με αριθμο 3 χωρος σταθμευσης αυτοκινητου της πυλωτης»

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ. Τι σημαινει αυτό νομικα? Πολύ απλα δε μπορεις να μεταβιβασεις τη θεση parking γιατι διαμερισμα και parking είναι ένα. Επομενως. Εχεις αγορασει ΜΟΝΟ διαμερισμα και ΟΧΙ διαμερισμα ΚΑΙ ΘΕΣΗ PARKING.

Αν ο κανονισμος της πολυκατοικιας αναφερει οτι στο διαμερισμα ταδε αντιστοιχει η ταδε θεση parking στη πυλωτη, εισαι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Το συμβολαιο σου το αναφερει ΞΕΚΑΘΑΡΑ. ¨Στο διαμερισμα αυτο ανηκει ως παραρτημα αυτου ο με αριθμο 3 χωρος σταθμευσης αυτοκινητου της πυλωτης»

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ. Τι σημαινει αυτό νομικα? Πολύ απλα δε μπορεις να μεταβιβασεις τη θεση parking γιατι διαμερισμα και parking είναι ένα. Επομενως. Εχεις αγορασει ΜΟΝΟ διαμερισμα και ΟΧΙ διαμερισμα ΚΑΙ ΘΕΣΗ PARKING.

Αν ο κανονισμος της πολυκατοικιας αναφερει οτι στο διαμερισμα ταδε αντιστοιχει η ταδε θεση parking στη πυλωτη, εισαι ενταξει.

 

δηλ. παρκαρει εκει οποιος θελει;αμα ειναι ετσι, τοτε να διεκδικησω τα χρηματα που εδωσα για το parking...

Link to comment
Share on other sites

δηλ. παρκαρει εκει οποιος θελει;αμα ειναι ετσι, τοτε να διεκδικησω τα χρηματα που εδωσα για το parking...

Ο κανονισμος της πολυκατοικιας λογικα πρεπει να το αναφερει. Παρε το συμβολαιο σου και το κανονισμο και πηγαινε σε δικηγορο.

Link to comment
Share on other sites

Το συμβολαιο σου το αναφερει ΞΕΚΑΘΑΡΑ. ¨Στο διαμερισμα αυτο ανηκει ως παραρτημα αυτου ο με αριθμο 3 χωρος σταθμευσης αυτοκινητου της πυλωτης»

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ. Τι σημαινει αυτό νομικα? Πολύ απλα δε μπορεις να μεταβιβασεις τη θεση parking γιατι διαμερισμα και parking είναι ένα. Επομενως. Εχεις αγορασει ΜΟΝΟ διαμερισμα και ΟΧΙ διαμερισμα ΚΑΙ ΘΕΣΗ PARKING.

ενώ ερμηνεύεις σωστά τη διάταξη, καταλήγεις σε λάθος συμπερασμα.

πράγματι διαμέρισμα και θέση πάρκινγκ είναι ΕΝΑ, δεν πωλούνται ξεχωριστά, αλλά ο άνθρωπος έχει ΚΑΙ διαμέρισμα ΚΑΙ θέση πάρκινγκ.

Link to comment
Share on other sites

ενώ ερμηνεύεις σωστά τη διάταξη, καταλήγεις σε λάθος συμπερασμα.

πράγματι διαμέρισμα και θέση πάρκινγκ είναι ΕΝΑ, δεν πωλούνται ξεχωριστά, αλλά ο άνθρωπος έχει ΚΑΙ διαμέρισμα ΚΑΙ θέση πάρκινγκ.

Εφοσον δεν αναφερεται μεσα στο κανονισμο της πολυκατοικιας, -αφου δεν ειναι οριζοντια ιδιοκτησια- τοτε δεν εχει parking ;)

Link to comment
Share on other sites

και δηλαδή εφόσον η θέση πυλωτής είναι ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ του διαμερίσματός του, προφανώς όποιος παρκάρει στην θέση πυλωτής είναι σαν να παρκάρει στο διαμέρισμά του, κάτι που απαγορέυεται...

 

Ρε φίλε χαράς το κουράγιο σου που κάθεσαι και ασχολείσαι τόσο πολύ με αυτό το θέμα που λύνεται σε ένα απόγευμα...Μην δίνεις σε κανέναν θάρρος γιατί όλοι το εκμεταλλεύονται και σε θεωρούν ηλήθιο...Απλή επίσκεψη σε κάθε διαμέρισμα..."Καλησπέρα σας τι κανετε? Ο χώρος κάτω μου ανήκει, σας παρακαλώ να μην τον κλείσετε ποτέ, αλλιώς λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να εγγυηθώ την ακεραιότητα του αυτοκινήτου σας..."

Το έκανα μια φορά και ξεμπέρδεψα...

Link to comment
Share on other sites

Μετά ποιος σου εγγυήθηκε την ακεραιότητα του δικού σου αυτοκινήτου?

Αυτό που φοβάμαι σε τέτοιες φοβέρες είναι μην πέσεις σε πιο τρελλό από εσένα...

Link to comment
Share on other sites

εμ αμα πεσεις σε καποιον πιο τρελο απο εσενα τοτε θα γινεις και εσυ μετα ακομη πιο τρελος απο αυτον και παει λεγοντας...
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν αναφερεται μεσα στο κανονισμο της πολυκατοικιας, -αφου δεν ειναι οριζοντια ιδιοκτησια- τοτε δεν εχει parking ;)

αφού το συμβόλαιό του γράφει ότι η θέση σταύθμευσης είναι παράρτημα. άρα έχει θέση παρκινγκ. αν την πλήρωσε έξτρα, είναι άλλο θέμα [απλά έχασε κάποια λεφτά παραπάνω]. το αποτέλεσμα δεν αλλάζει. έχει πάρκινγκ.

Link to comment
Share on other sites

αφού το συμβόλαιό του γράφει ότι η θέση σταύθμευσης είναι παράρτημα. άρα έχει θέση παρκινγκ. αν την πλήρωσε έξτρα, είναι άλλο θέμα [απλά έχασε κάποια λεφτά παραπάνω]. το αποτέλεσμα δεν αλλάζει. έχει πάρκινγκ.

Το συμβολαιο μπορει να το αναφερει, αλλα, εφοσον είναι παραρτημα του διαμερισματος, υποχρεωτικα πρεπει να ανφερεται στο κανονισμο της πολυκατοικιας η αντιστοίχηση των parking στα διαμερισματα. Εφοσον ο κανονισμος δεν αναφερει κατι τετοιο, τοτε ο κάθε ιδιοκτητης μπορει να παρκαρει οπου θελει.

Link to comment
Share on other sites

Το συμβολαιο μπορει να το αναφερει, αλλα, εφοσον είναι παραρτημα του διαμερισματος, υποχρεωτικα πρεπει να ανφερεται στο κανονισμο της πολυκατοικιας η αντιστοίχηση των parking στα διαμερισματα. Εφοσον ο κανονισμος δεν αναφερει κατι τετοιο, τοτε ο κάθε ιδιοκτητης μπορει να παρκαρει οπου θελει.

 

αφου μπορει να παρκαρει ο καθε ιδιοκτητης οπου θελει, τοτε θα το παρκαρω κι εγω στην εισοδο της πυλωτης να μην μπορει να μπαινει κανει μεσα...τι λες βρε φιλε μου τωρα...;

Link to comment
Share on other sites

Αν μου τύχαινε εμένα κάτι τέτοιο ο γείτονας θα είχε στραπατσαρισμένο αυτοκίνητο ... Έχεις μιλήσει ποτέ σε αυτούς που παρκάρουν στο πάρκινγ σου; Τους έχεις αφήσει κανένα χαρτάκι με ευγενικά μπινελίκια;

"And I am not frightened of dying, any time will do, I

don't mind. Why should I be frightened of dying?

There's no reason for it, you've gotta go sometime."

"I never said I was frightened of dying."

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αυτα ηδη τα εχω κανει, μεχρι και αστυνομια εχω καλεσει...αλλά αμα σου λεει ο αλλος: (αφου χωραει, γιατι να μην το βαζω;) τοτε τι να του πω...;
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αυτα ηδη τα εχω κανει, μεχρι και αστυνομια εχω καλεσει...αλλά αμα σου λεει ο αλλος: (αφου χωραει, γιατι να μην το βαζω;) τοτε τι να του πω...;

 

Το θέμα είναι είσαι σίγουρος ότι ο χώρος σου ανήκει;

Γιατί αν ναί, μπορείς πολύ εύκολα να βάλεις δύο κολονάκια με μια αλυσίδα, ώστε να μην παρκάρει κανείς...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

αφου μπορει να παρκαρει ο καθε ιδιοκτητης οπου θελει, τοτε θα το παρκαρω κι εγω στην εισοδο της πυλωτης να μην μπορει να μπαινει κανει μεσα...τι λες βρε φιλε μου τωρα...;

Συγγνωμη ρε φιλε μου, αλλα εχω αναφερει τοσες φορες τι μπορεις να κανεις. Δηλαδη είναι τοσο δύσκολο και περιπλοκο να διαβασειςτο κανονισμο να δεις τι γραφει?

 

Αν μου τύχαινε εμένα κάτι τέτοιο ο γείτονας θα είχε στραπατσαρισμένο αυτοκίνητο ... Έχεις μιλήσει ποτέ σε αυτούς που παρκάρουν στο πάρκινγ σου; Τους έχεις αφήσει κανένα χαρτάκι με ευγενικά μπινελίκια;

Δεν εισαι λιγο μικρός για να πουλας τσαμπα μαγκια?

Το θέμα είναι είσαι σίγουρος ότι ο χώρος σου ανήκει;

Γιατί αν ναί, μπορείς πολύ εύκολα να βάλεις δύο κολονάκια με μια αλυσίδα, ώστε να μην παρκάρει κανείς...

Φυσικα και δε μπορει να βαλει κολονακια και αλυσιδα, γιατι δε του ανηκει.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δε μπορει να βαλει κολονακια και αλυσιδα, γιατι δε του ανηκει.

 

Απο που το συμπεραίνεις αυτό; Σε προηγούμενό μήνυμα αναφέρει ότι το συμβόλαιο λέει:

 

"στο διαμερισμα αυτο ανηκει ως παραρτημα αυτου ο με αριθμο 3 χωρος σταθμευσης αυτοκινητου της πυλωτης, ο οποιος φαινεται με τον αριθμο αυτο και τα περιμετερικα γραμματα κ-η-ζ-ι απο το σχεδιο κατοψης πυλωτης του μηχανικου ταδε, που προσαρταται στην ταδε πραξη συστασης οριζοντιας ιδιοκτηριας και κανονισμου πολυκατοικιας του ταδε συμβολαιογραφου και εχει επιφανεια 15 τ.μ."

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Απο που το συμπεραίνεις αυτό; Σε προηγούμενό μήνυμα αναφέρει ότι το συμβόλαιο λέει:

 

"στο διαμερισμα αυτο ανηκει ως παραρτημα αυτου ο με αριθμο 3 χωρος σταθμευσης αυτοκινητου της πυλωτης, ο οποιος φαινεται με τον αριθμο αυτο και τα περιμετερικα γραμματα κ-η-ζ-ι απο το σχεδιο κατοψης πυλωτης του μηχανικου ταδε, που προσαρταται στην ταδε πραξη συστασης οριζοντιας ιδιοκτηριας και κανονισμου πολυκατοικιας του ταδε συμβολαιογραφου και εχει επιφανεια 15 τ.μ."

Εσυ το ειπες.;)

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να λέτε, ότι και να σου ανήκειο, ότι και να έχεις υπογράψει, πιστεύω ότι θα αλλάξει από 1.1.2007 ... Κι αυτό γιατί πλέον η πυλωτή προσμετράται στον συντελεσυή δόμησης και πρέπει να έχει χρήση μη χώρου παρκινγκ.. Μόλις βρω και πληροφορίες στο δίκτυο θα ποστάρω.. Το διάβασα σε μία εφημερίδα, που την πέταξα μετά.. (Νομίζω "Ελευθερία" , περιοχή Λάρισας)
Link to comment
Share on other sites

Εσυ το ειπες.;)

 

Ναι, ακριβώς. Σκεπτόμενος αυτό το είπα! Το ότι είναι παράρτημα δεν σημαίνει ότι είναι μέρος του διαμερίσματος; Επίσης προσδιορίζεται σαφέστατα ποιος μέρος του χώρου είναι!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...