Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

Wirelessly posted (NokiaN73-1/4.0727.2.2.1 Series60/3.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

exei dokimasei kaneis ta virginia slims? einai kainouria.entipwseis?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Wirelessly posted (NokiaN73-1/4.0727.2.2.1 Series60/3.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

exei dokimasei kaneis ta virginia slims? einai kainouria.entipwseis?

Εγω,τα καπνιζει η γκομενα μου! Τα πιο λεπτα τσιγαρα που υπάρχουν,σαν καπνος είναι εξαιρετικος και σαν προιον αυστηρα γυναικειο

Link to comment
Share on other sites

Ενας παππους με κερασε σημερα Καρελια Αγρινιου(αφιλτρα),πραγματικα εντυπωσιαστηκα πολύ καλος καπνος,αν και αφιλτρο εξαιρετικά ελαφρυ και τιμη μόνο 1,80
Link to comment
Share on other sites

Ενας παππους με κερασε σημερα Καρελια Αγρινιου(αφιλτρα),πραγματικα εντυπωσιαστηκα πολύ καλος καπνος,αν και αφιλτρο εξαιρετικά ελαφρυ και τιμη μόνο 1,80

 

Και τα Chesterfield 1,80 κάνουνε... Πληροφοριακά πάντα.

Όμως τα άφιλτρα Αγρινίου είναι πολύ καλά τσιγάρα, ίσως τα καλύτερα άφιλτρα μαζι με τα άφιλτρα Lucky Strike. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Aν και είχα εγκαταληψει εδω και 1 1/2 χρονο τα Dunhill,απαγοητευμένος απο την ξαφνικη αλλαγη του χαρμανιου,τον τελευταιο μήνα τα ξανακαπνιζω με μανία μια και η εταιρια που τα βγάζει (ξανα)άλλαξε το χαρμανι,δυστηχως όχι στο κλασικο πλακε Dunhill ,αλλα στο Dunhill που είναι σε σκλυρο πακετο το οποιο επισης μετετραπει και σε additive free τσιγάρο.
Link to comment
Share on other sites

Davidoff gold το κανονικό και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχω αλλάξει αρκετές μάρκες και για κάποιο διάστημα, δεν μπορούσα να καταλήξω σε κάτι μόνιμο.... Τελικά με κέρδισε το davidoff gold μετά από παρότρυνση φίλων
Link to comment
Share on other sites

Και η Γαλλία στο club των πολιτισμένων χωρών που απαγορεύουν το κάπνισμα παντού από τη 1/1/2008.

Ας ελπίσουμε μια μέρα να το ζήσουμε και στην Ελλάδα μας.

Μόνο να είναι σύντομα αυτή η μέρα γιατί κάθε λεπτό που περάνει είναι πλέον αργά για κάποιους….

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

kai giati prepi nte kai kala na apogorefti pantou dia nomou? kai giati mia xora theorite politismeni otan proveni se apagorefsis anti na kani sinidisi ton igiino tropo zois meso tis pedias ?
:)
Link to comment
Share on other sites

Μα με καμία κυβέρνηση δεν πρόκειται να συμβεί αυτό εδώ πέρα... θα γίνει επανάσταση... :(

 

Και την Ιταλία που έχει παρομοια νοοτροπία με εμάς σε πολλά το ίδιο λεγανε… Θα γίνει επανάσταση, θα πέσει η κυβέρνηση και άλλα τέτοια και τίποτα δεν έγινε…

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

kai giati prepi nte kai kala na apogorefti pantou dia nomou? kai giati mia xora theorite politismeni otan proveni se apagorefsis anti na kani sinidisi ton igiino tropo zois meso tis pedias ?

 

Γιατί δοκιμάσαμε το μισό μισό (χώροι καπνιζόντων / μη καπνιζόντων) και αποδεικτικε παρωδία.

 

Συμφωνώ για τη παιδεία, αλλά δυστυχώς από ότι ακούω πλέον το κάπνισμα στα σχολεία θεωρείτε αυτονόητο και δεν τολμάμε να πουν και τίποτα οι καθηγητές…

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

opote i apagorefsi tha feri apotelesma?

iparxi kapia statistiki pou na anaferi oti miothike o tziros stin agora kapnou opou ipirkse apogorefsi ?

prosopika den tha ithela na kapnisoun ta pedia mou alla den ime iper tis nootropias tis apagorefis giati pote den apefere kerdos, idate pote na stamatisan i sinelines na odigoun opos odigoun epidi afksithikan ta prostima ? oxi...

kai o logos einai oti an ena pedi den tou eksigisis apo ta pedika tou xronia to sosto kai to lathos to exases to pexnidi...

:)
Link to comment
Share on other sites

Μετονομάσαμε τον φασισμό σε πολιτισμό...

Πολύ ωραία ιδέα.

 

Kαι όπως είχε πει και η Valerie στο V for Vendetta:

 

"I remember how the meaning of words began to change..."

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μετονομάσαμε τον φασισμό σε πολιτισμό...

Πολύ ωραία ιδέα.

 

Kαι όπως είχε πει και η Valerie στο V for Vendetta:

 

"I remember how the meaning of words began to change..."

sostos...

:)
Link to comment
Share on other sites

Μετονομάσαμε τον φασισμό σε πολιτισμό...

Πολύ ωραία ιδέα.

 

Kαι όπως είχε πει και η Valerie στο V for Vendetta:

 

"I remember how the meaning of words began to change..."

Έεετσι, τα προπύργια των φασιστοκαπνιστών να πέφτουν σιγά-σιγά στην Ευρώπη :up:

Όποιος θέλει να μοιράζει καρκίνο να το κάνει στον εαυτό του ;)

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ, αλλά ειλικρινά έχεις την εντύπωση ρε συ ότι μια "απαγόρεψη" θα φέρει αποτελέσματα;

 

Η ιστορία είναι γεμάτη παραδείγματα από απαγορέψεις που κατάφεραν ακριβώς το αντίθετο από τον σκοπό για τον οποίο εφαρμόστηκαν.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ego pantos den esthanome fasistas an kai kapnistis...

mipos ise ligo isopedotikos stous xaraktirismous sou ?

oson afora tora tous aftoklitous sotires ton kapniston to thema theli poli xrono gia analisi.

:)
Link to comment
Share on other sites

Μετονομάσαμε τον φασισμό σε πολιτισμό...

Πολύ ωραία ιδέα.

 

Kαι όπως είχε πει και η Valerie στο V for Vendetta:

 

"I remember how the meaning of words began to change..."

 

Δεν ειναι εξ'ισου φασιστικο να μου επιβαλουν να ειμαι "παθητικη καπνιστρια"?Γιατι θα πρεπει οπου και να παω να μυριζω καπνο? Με ποια λογικη οταν παω σε ενα μαγαζι πρεπει να δακριζω απο την καπνα? Αν οσοι καπνιζουν καταστρεφουν την υγεια τους ειναι δικη τους επιλογη.Για την δικη μου ομως αποφασιζω εγω.Ειναι εξ'ισου φασιστικο οσο οι καπνιστες δεν σεβονται και το δικο μας διακαιωμα...:worry:

 

(και ας μην βιαστουμε να κανουμε σχολια για μαγαζια μονο για καπνιζοντες ή μη :)

 

Ειναι τραγικο ακομα και σε ταβερνες ή καφετερειες να αναγκαζεις ακομα και τα παιδακια να ειπνεουν καπνο...αυτο θα πρεπει ολοι να το σεβαστουμε

 

 

Και φυσικα δεν μιλαμε για ολους τους καπνιστες...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ, αλλά ειλικρινά έχεις την εντύπωση ρε συ ότι μια "απαγόρεψη" θα φέρει αποτελέσματα;

 

Η ιστορία είναι γεμάτη παραδείγματα από απαγορέψεις που κατάφεραν ακριβώς το αντίθετο από τον σκοπό για τον οποίο εφαρμόστηκαν.

Kαταρχήν δε σου μίλησα έτσι, και θα σε παρακαλούσα τα "ρε" στους φίλους σου.

Όσο για την απαγόρευση, ναι, πιστεύω ότι εφόσον τηρηθεί (που η Γαλλία είναι μια χώρα όπου οι νόμοι τηρούνται) θα φέρει αποτελέσματα.

Άσε που οι καπνιστές εκεί είναι το 1/4 του πληθυσμού, οπότε η πλειοψηφία κερδίζει :p

 

ego pantos den esthanome fasistas an kai kapnistis...

mipos ise ligo isopedotikos stous xaraktirismous sou ?

oson afora tora tous aftoklitous sotires ton kapniston to thema theli poli xrono gia analisi.

Μα φυσικά δεν εννοώ όλους τους καπνιστές, αλλά αυτούς που νομίζουν ότι μπορούν να καπνίζουν μες τη μούρη σου :mad:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν δε σου μίλησα έτσι, και θα σε παρακαλούσα τα "ρε" στους φίλους σου.

Όσο για την απαγόρευση, ναι, πιστεύω ότι εφόσον τηρηθεί (που η Γαλλία είναι μια χώρα όπου οι νόμοι τηρούνται) θα φέρει αποτελέσματα.

Άσε που οι καπνιστές εκεί είναι το 1/4 του πληθυσμού, οπότε η πλειοψηφία κερδίζει :p

 

Μα δεν είμαστε φίλοι;; :cry::cry:

 

Αφού το πιστεύεις αυτό τι να πω. Θα δούμε τι (δε) θα δούμε!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δοκιμάσαμε το μισό μισό (χώροι καπνιζόντων / μη καπνιζόντων) και αποδεικτικε παρωδία.

Αποδείχτηκε παρωδία γιατι πολύ απλά ποτέ δεν φρόντισε και η ίδια η πολιτεία για τη σωστή εφαρμογή του μέτρου. Δηλαδή βαριά πρόστιμα σε όσους ιδιοκτήτες δεν ακολουθούσαν το διαχωρισμό ή δεν φρόντιζαν να διαθέτουν τη κατάλληλη υποδομή (εξαερισμό, ιονιστές κ.λ.π) ώστε να υπάρχει πραγματικά διαχωρισμός και να μην ενοχλούνται οι μη καπνίζοντες, αλλά και οικονομικά κίνητρα στους μαγαζάτορες για να φροντίσουν για την εφαρμογή του μέτρου.

 

Ακόμα όταν σου λένε ότι πουθενά δεν επιτρέπεται να καπνίζεις αυτό δεν είναι περιορισμός της ελευθερίας? Ούτε δηλαδή στο δρόμο Δεν είναι φασιστική νοοτροπία αυτό? Ας βρεθεί κάποια άλλη λύση. Στη τελική ας υπάρχουν και ξεχωριστά μαγαζιά για καπνίζοντες και μη καπνίζοντες.

 

Όπως και να'χει δεν νομίζω ότι ένα πρόβλημα λύνεται με τέτοιες μεσαιωνικές μεθόδους που θα προκαλέσουν σίγουρα την αντίδραση. Και επειδή κάποιος ανέφερε πιο πάνω την Ιταλία ως παράδειγμα, πίστεψε με στην Ιταλία αν θέλεις πραγματικά να καπνίσεις το κάνεις μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Να το αρχίσουμε πάλι σε Καπνιστές Vs Μη Καπνιστές; Απ' ότι φαίνεται εκεί πάει η δουλειά.

 

Κατ' αρχάς εμένα δεν με ενδιαφέρει αν θα μειωθεί ο τζίρος των καπνοβιομηχανιών. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπορώ να βγαίνω ελεύθερα έξω σε μαγαζιά (για να ικανοποιήσω την ανάγκη μου για κοινωνικοποίηση, μιας και εγώ άνθρωπος είμαι) χωρίς να ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ να εισπνέω τον ΑΝΘΥΓΙΕΙΝΟ καπνό σας. Αυτό είναι κατανοητό; Μπορείτε να το αντιληφθείτε;

Εγώ δεν έχω κανένα κόμπλεξ με τις έννοιες των λέξεων. Αν θέλετε να ονομάσετε ένα μέτρο που θα βελτιώσει την ποιότητα ζωής μου και άλλων εκατομμυρίων ανθρώπων (που πως να το κάνουμε δεν θέλουν να επιβαρύνουν την υγεία τους ΚΑΙ με αυτό τον παράγοντα) φασιστικό, εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Θες κύριε να καπνίσεις, δηλαδή να κάνεις κακό στον εαυτό σου; Πολύ καλά! Κανένα πρόβλημα! Κάντο εκεί που εμένα δεν θα με επηρρεάσει! Τόσο απλά...

 

EDIT: Οι Γάλλοι στα σπίτια τους μια χαρά θα μπορούν να καπνίσουν... Μη λέμε και ό,τι θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

ton na kanpizi kapios mesa stin mouri sou ine tromeri gaidouria xoris sizitisi alla to oti ime antithetos me tin apagorefsi den simeni oti ipostirizo oti prepi na epivalo na kapnizo is varos ton allon. paradigmatos xari tha evriska pio logiko sta magazia na tirite AFTIRA o nomos gia ton xoro mi kapniston alla mia geniki apogorefsi to monadiko pou dixni einai adinamia na tirisi to kratos kai i polites mia ipeftini stasi...

tora an nomizete oti i apagorefsi tha ferei apotelesma iste gelasmeni kata tin tapini mou apopsi, oso den iparxi PEDIA den tha alaksi TIPOTA tha paraminoume gaidouria os tin simperifora mas pou genika ine aparadekti ( na paro tin thesi tou allou stin oura - na diploparkaro ktlp...). tora an analogistoume se pagosmia klimaka ta lefta pou xonoun i kapnoviomixanies sta komata stin proeklogiki periodo tha katalavoume isos kai giati pote den tha alaksi tipota. me to skeptiko tis apagorefsis avrio tha apagorefti kai to inopnevma edidi kapii ASINIDITI odigoun methismeni kai den ksero pou th kataliksi olo afto...

:)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπορώ να βγαίνω ελεύθερα έξω σε μαγαζιά (για να ικανοποιήσω την ανάγκη μου για κοινωνικοποίηση, μιας και εγώ άνθρωπος είμαι) χωρίς να ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ να εισπνέω τον ΑΝΘΥΓΙΕΙΝΟ καπνό σας. Αυτό είναι κατανοητό; Μπορείτε να το αντιληφθείτε;

EDIT: Οι Γάλλοι στα σπίτια τους μια χαρά θα μπορούν να καπνίσουν... Μη λέμε και ό,τι θέλουμε.

 

Εγώ έχω δικαίωμα να βγω έξω και να ικανοποιήσω την ανάγκη μου για κοινωνικοποίηση, μιας και εγώ άνθρωπος είμαι με άλλους καπνιστές?

Συμφωνώ όχι σε μαγαζιά, δημόσιους χώρους, όπου υπάρχουν παιδιά ακόμα και μέσα στο σπίτι. Κάπου όμως πρέπει να επιτρέπεται.

Έχουμε τωρα το εξής φαινόμενο κυρίως στη Αγγλία και την Αμερική στα bars και στα clubs να κυκλοφορεί ελεύθερα ότι ναρκωτικό φανταστείς αλλά είναι καθαρά από τσιγάρα :p

Έχει δε πέσει τέτοια υστερία που σε περιοχές της Αμερικής σε κυνηγάνε και μέσα στο σπίτι σου με τους γνωστούς νόμους των ενοικιαστών που έχουν εκεί και ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να δηλώνει στον ενοικιαστή αν ο προηγούμενος ήταν καπνιστής.

Σε κάποιες κομητείες στο αυτοκίνητο μπορείς να καπνίζεις μόνο με κλειστό παράθυρο. κτλ κτλ

Άρα το θέμα δεν είναι μόνο τα δικαιώματα των μη καπνιστών που πρέπει να είναι σεβαστά 100% αλλά ότι έχει γίνει πλέον ο καπνιστής αντικείμενο κυνηγιού μαγισσών.

Όσοι λοιπόν κόπτονται, και σωστά, για το δικαίωμα τους να μην μυρίζουν καπνό, να αρχίσουν να σκέφτονται και το δικαίωμα των καπνιστών να έχουν κάποιο χώρο να καπνίζουν.

Εδώ κολλάει ο όρος φασισμός. Έτσι για να ξεκαθαρίζουμε και λίγο τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δικαίωμα να βγω έξω και να ικανοποιήσω την ανάγκη μου για κοινωνικοποίηση, μιας και εγώ άνθρωπος είμαι με άλλους καπνιστές?

 

Όσοι λοιπόν κόπτονται, και σωστά, για το δικαίωμα τους να μην μυρίζουν καπνό, να αρχίσουν να σκέφτονται και το δικαίωμα των καπνιστών να έχουν κάποιο χώρο να καπνίζουν.

Εδώ κολλάει ο όρος φασισμός. Έτσι για να ξεκαθαρίζουμε και λίγο τα πράγματα.

 

Ακριβώς. Να υπάρχει έστω κάποιοι χώροι εφόσον δεν μπορεί να γίνει σωστός διαχωρισμός (κάτι για το οποίο φταίει η πολιτεία). Ακόμα και κάποια συγκεκριμένα μαγαζιά. Όχι όμως πουθενά γιατι αυτό είναι φασισμός. Πόσο μάλλον όταν οι καπνίζοντες καταλαμβάνουν πολύ μεγάλο μέρος του πληθυσμού.

 

Πάντως φανταστείτε τι θα γίνει στα club και τα νυχτερινά κέντρα αν γίνει κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...