Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

ευχαριστώ αλλά όσο κακό και να κάνει όσα λεφτά και να μου τρώει δέν είμαι διατεθημένος να το κόψω!

 

Το είχα κάνει και παλιότερα αλλά και πάλι δέν κατάλαβα τίποτα.

 

Άν απευθύνεσαι συγκεκριμένα σε μένα πρέπει να καταλάβεις ότι δέν είμαι εθισμένος.

 

Και αύριο να μου πεις κόψτο το κόβω..απλά δέν έχω λόγο:lol:

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είμαι σίγουρος :) κι εγώ τα ίδια έλεγα :)

 

Όπως και να'χει, καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

θεωρείς ότι είναι εθισμένος κάποιος καπνιστής του επιπέδου μου??

 

25 γραμμάρια καπνό σε 2 εβδομάδες??

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ποιο είναι το θέμα? Οτι δεν υπάρχει θέμα εθισμού, εδώ είναι το παράδοξο. Αλλά είναι τόσο μεγάλη αυτή η κουβέντα, που δεν ξέρω πόσο μακρυά μπορεί να πάει. Είναι λίγο παρεξηγημένο το όλο σκηνικό με το τσιγάρο. Πιο πολύ παγίδα είναι η νικοτίνη και όχι εθιστική. Γι'αυτό σου λέω οτι αξίζει να διαβάσεις αυτό το βιβλίο, θα μάθεις πολλά. Ο τύπος που το έγραψε και έχει διαβάσει πολλά, αλλά είναι πρώην καπνιστής και περιγράφει τα πάντα. Όταν αποφάσισα να το κόψω, ήξερα από την αρχή την παραμικρή λεπτομέρεια που θα συναντήσω. Και κάθε φορά έλεγα "και αυτό το έγραφε ο...... άτιμος (ας πούμε)".
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά συνεχίζω να πιστεύω ότι δέν υπάρχει λόγος προς το παρόν να το κόψω.

 

Το έχω κόψει κατά καιρούς και έχω αντιμετωπίσει πολλές καταστάσεις που προέρχονται απο το κόψιμο,με την πιό επίπονη το θέμα νεύρων..:lol:

 

θα το βάλω μπροστά και θα το μελετήσω κάποια στιγμή:)

 

Τhanx!

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ποιο είναι το θέμα? Οτι δεν υπάρχει θέμα εθισμού, εδώ είναι το παράδοξο. Αλλά είναι τόσο μεγάλη αυτή η κουβέντα, που δεν ξέρω πόσο μακρυά μπορεί να πάει. Είναι λίγο παρεξηγημένο το όλο σκηνικό με το τσιγάρο. Πιο πολύ παγίδα είναι η νικοτίνη και όχι εθιστική. Γι'αυτό σου λέω οτι αξίζει να διαβάσεις αυτό το βιβλίο, θα μάθεις πολλά. Ο τύπος που το έγραψε και έχει διαβάσει πολλά, αλλά είναι πρώην καπνιστής και περιγράφει τα πάντα. Όταν αποφάσισα να το κόψω, ήξερα από την αρχή την παραμικρή λεπτομέρεια που θα συναντήσω. Και κάθε φορά έλεγα "και αυτό το έγραφε ο...... άτιμος (ας πούμε)".

 

Καπνίζω περιστασιακά απο τα 16 μου και τα τελευταία 2 χρόνια μανιωδώς με κάποια διαστήματα 1-2 ημερών που δε το βάζα καθόλου στο στόμα μου καθώς κατι πάθαινα και μου βρώμαγε.ΕΙπα να διαβάσω το βιβλίο που λές και καθώς το διάβαζα είχα τρελή επιθυμία να καπνίσω :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το έκοψα την ίδια μέρα που διάβασα το βιβλίο. Μετά από μια εβδομάδα μου ήρθε η όρεξη και πίστευα οτι είμαι πιο έτοιμος από κάθε άλλη φορά να το κόψω.
Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας κανει οτι θελει στην ζωη του.Το να πριζει τους αλλους το θεωρω αγενεια.

Αφου σου αρεσουν παντως τα βιβλια,ψαξε βρες και τα "η τυραννια της υγειας" καθως και το "κοριτσακι και το τσιγαρο".

Link to comment
Share on other sites

@ KostasSTi

 

Το τι κάνεις εσύ και το πως σου φαινεται το τσιγαρο ειναι δικο σου θεμα και μονο. Το τσιγαρο ειναι ωραιο, εχει γευση... Φρασεις οπως "δε σου αρεσει φιλε μου" και τετοια να τις λες μονο στον εαυτο σου.

Link to comment
Share on other sites

smo-king....drin-king...fuc-king

αυτες ειναι οι χαρές τις επίγειας ζωης η οποια ειναι πολυ μικρη για να στερησε πράγματα που γουστάρεις οπως το τσιγάρο...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πώς ο καθένας κάνει τις επιλογές του, σύμφωνα πάντοτε με την κρίση του.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα! Θέλω να κάνω πουράκια με γεύση σοκολάτας, αυτά που είναι σε μεταλλικό κουτάκι ή όχι. Δεν γνωρίζω κάποια μάρκα, ούτε τιμές. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια
Link to comment
Share on other sites

smo-king....drin-king...fuc-king

αυτες ειναι οι χαρές τις επίγειας ζωης η οποια ειναι πολυ μικρη για να στερησε πράγματα που γουστάρεις οπως το τσιγάρο...

 

Τη δικη σου καντη ο,τι θες.. Αρκει να μην επιβαρυνεις κι αυτες των διπλανων σου..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκοψα πριν ένα μήνα. Επειδή διαβάζω κάποια επιχειρήματα που δεν είναι αληθινά (κι εγώ τα χρησιμοποιούσα πριν το κόψω), όποιος θέλει να το κόψει, ας ρίξει μια ματιά το δωρεάν βιβλίο (pdf) που υπάρχει στο skeftomai.gr. Εγώ το έκοψα για πλάκα... Και δεν αστειεύομαι, ούτε κερδίζω κάτι από αυτό.

 

Θα ήθελα να το διαβάσω αλλά δεν κατεβαίνει. Μου βγάζει 404 error στη σελίδα του download...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ καπνίζω καπνό Old Holborn μπλε, με χαρτάκια Rizla γαλάζια. Το 1999 δοκίμασα ένα από περιέργια και μπορώ να πω ότι κόλλησα... Μέχρι στιγμής έχω καπνίσει:

 

=> Old Navy Blue (τα παλιά και μπορώ να πω ότι με διέλλυσαν διότι ήμουν 15 χρονών)

=>Winston Blue εικοσάρι και θέλω να ευχαριστήσω από βάθη καρδείας τον φίλο που μου έδωσε να δοκιμάσω, γιατί τότε κατάλαβα τι σημαίνει "ωραίο τσιγάρο"

=>Winston Classic το οποίο ήταν απλώς ποιότητα

=>Prince σκληρό από την οποία μάρκα έκοψα το τσιγάρο για 1 χρόνο

=>Marlboro Silver όπου δεν ξέρω τι έβαλαν μέσα αλλά σε ηλικία 17 χρονών κάπνιζα 3 πακέτα την ημέρα (μπορεί και παραπάνω), και γι αυτό τα κάπνισα μόνο 3 εβδομάδες.

=>Καπνός Virginia δεν θυμάμαι τι, αλλά τότε άρχισαν να μου αρέσουν τα στριφτά, βελτιώθηκε η υγεία μου διότι μου έπαιρνε χρόνο να τα στρίβω και έστριβα ΜΟΝΟ όταν δεν άντεχα, μέχρι να καταλήξω στον Old Holborn τον οποίο τον θεωρώ κορυφή από όλους τουσ καπνούς, δεν μου δημιούργησε ποτέ πρόβλημα και γενικά σε σύγκριση με όλα τα παραπάνω έμεινα πιο πολύ ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέροντα όλα αυτά απο την άποψη οτι σου άρεσαν και θεωρησες ποιοτικά τσιγάρα τα οποία για τους περισσότερους καπνιστές στην καλύτερη περίπτωση είναι αδιάφορα. Βέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα αλλά πολύ θα ήθελα να διαβάσω και τις γνώμες των υπολοίπων πάνω σε αυτά που γράφεις. Και να ρωτήσω επίσης διευκρινηστικά, για πια χρόνια μιλάμε; Γιατί δε μπορώ να ξέρω πως ήταν τα winston 30 χρόνια πριν. Σήμερα ξέρω οτι δε το λες και ποιοτικό τσιγάρο. Αντίθετα, τα prince είναι μια μάρκα που πολλοί θεωρούν τουλάχιστον καλή απλά δύσκολα κανείς μπορεί να ευχαριστηθεί τα κόκκινα τους γιατί είναι πολύ βαριά σε σύγκριση με αλλά τσιγάρα. Πχ εγώ συχνά αγοράζω prince αλλά παίρνω τα μαλακά με τη μπλε ρίγα (δε θυμάμαι πως τα λένε αλλά έχουν μόλις 0,1 και 1 νικοτίνη και πίσσα λιγότερη από αυτά με την κοκκινη) και καπνίζονται πολύ ευχάριστα. Ποτέ μου δε μπόρεσα να ευχαριστηθώ στριφτο γιατί για ενα περίεργο λόγο όποτε καπνισω από αυτά γεμιζουν τα πνευμόνια μου φλέγματα και χαλιέμαι/μαστουρώνω μέχρι αηδίας και για κανένα τέταρτο δε με χωράει ο τόπος και ψάχνω κρεβάτι να ξαπλωσω να συνέλθω. Θα ήθελα πολύ να μετρήσω τα επίπεδα οξυγόνου στο αίμα μου μετά απο στριφτο και να τα συγκρινω με αυτά μετά από έτοιμο. Δεν εξηγείται αλλιώς. Πάντως προ δεκαετίας δε το είχα αυτό το θέμα με τα στριφτα. Τέλος, θα συμφωνήσω απόλυτα με την υποψία σου για τα marlboro. Δε μπορεί, εκτός της άπαραδεκτης ποιότητας τους, κάτι έχουν αυτά τα τσιγάρα μέσα γιατί ο εθισμος στα marlboro δε συγκρίνεται με κανέναν άλλο στα υπόλοιπα τσιγάρα. Προτείνω όσοι τα καπνίζετε να αλλάξετε σε κάτι άλλο όσοι μπορείτε. Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω...πιο τσιγαρο ειναι το πιο φτηνο κι να καπνιζετε (μην ειναι σκατα στην γευση)κι να μην ειναι πολυ σκληρα?
Link to comment
Share on other sites

ενταξη ειπαμε οχι κι τετοια :p

τα fillip morris slim το ελαφρυ ομως εχει δοκιμασει κανενας?

γιατι το σκληρο το καπνιζε μια φιλη μου κι της προκαλεσε βηχα κι αλλαξε μαρκα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...