Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

Καλά, απλά δεν πρόκειται να γίνει οπότε μην αγχώνεστε. Να'χαμε να λέγαμε είναι αυτά για την Ελλάδα...
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετονομάσαμε τον φασισμό σε πολιτισμό...

Πολύ ωραία ιδέα.

 

Kαι όπως είχε πει και η Valerie στο V for Vendetta:

 

"I remember how the meaning of words began to change..."

 

Το να σου επιβάλει κάποιος να μην ασκείς δημόσια τη (βλαβερή) σου «απόλαυση» είναι μια έστω μεγάλη ενόχληση για σένα.

Το να επιβάλει κάποιος σε μένα να γίνομαι παθητικός καπνιστής και να βλάπτεται αποδεδειγμένα η υγεία μου, είναι πολύ περισσότερο από ενόχληση, ίσως είναι φασισμός…

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

opote i apagorefsi tha feri apotelesma?

iparxi kapia statistiki pou na anaferi oti miothike o tziros stin agora kapnou opou ipirkse apogorefsi ?

prosopika den tha ithela na kapnisoun ta pedia mou alla den ime iper tis nootropias tis apagorefis giati pote den apefere kerdos, idate pote na stamatisan i sinelines na odigoun opos odigoun epidi afksithikan ta prostima ? oxi...

kai o logos einai oti an ena pedi den tou eksigisis apo ta pedika tou xronia to sosto kai to lathos to exases to pexnidi...

 

Ναι υπάρχει!

 

Στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης που απαγορευτικέ το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους, οι καπνιστές έχουν μειωθεί σημαντικότατα

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αποδείχτηκε παρωδία γιατι πολύ απλά ποτέ δεν φρόντισε και η ίδια η πολιτεία για τη σωστή εφαρμογή του μέτρου. Δηλαδή βαριά πρόστιμα σε όσους ιδιοκτήτες δεν ακολουθούσαν το διαχωρισμό ή δεν φρόντιζαν να διαθέτουν τη κατάλληλη υποδομή (εξαερισμό, ιονιστές κ.λ.π) ώστε να υπάρχει πραγματικά διαχωρισμός και να μην ενοχλούνται οι μη καπνίζοντες, αλλά και οικονομικά κίνητρα στους μαγαζάτορες για να φροντίσουν για την εφαρμογή του μέτρου.

 

Ακόμα όταν σου λένε ότι πουθενά δεν επιτρέπεται να καπνίζεις αυτό δεν είναι περιορισμός της ελευθερίας? Ούτε δηλαδή στο δρόμο Δεν είναι φασιστική νοοτροπία αυτό? Ας βρεθεί κάποια άλλη λύση. Στη τελική ας υπάρχουν και ξεχωριστά μαγαζιά για καπνίζοντες και μη καπνίζοντες.

 

Στο δρόμο δεν απαγορεύεται, μόνο στους κλειστούς χώρους απαγορεύεται( ΤΟ μόνο μέρος που έχει απαγορευτεί να καπνίζει στο δρόμο είναι η Καλιφόρνια).

 

Επίσης διαφορά νοοτροπίας Ελλάδας Αγγλίας: Στην Ελλάδα, δίπλα στις τουαλέτες είναι οι θέσεις ς των καπνιστών, στην Αγγλία το αντίθετο. Βέβαια πλέον και η Αγγλία είναι στις πολιτισμένες χώρες που απαγορεύεται το κάπνισμα!

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Φοβερός ο πολιτισμός τους :lol:

 

Ας απαγορεύσουν και τους gay αν είναι μάγκες!

 

Θεέ μου!!!! Δεν έχω λόγια να σχολιάσω το απίστευτο επιχείρημα σου για το όποιο είμαι σίγουρος ότι είσαι πολύ περήφανος...

 

Και εις ανώτερα άντρακλα επιβήτορα Ελληναρα!

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ, αλλά ειλικρινά έχεις την εντύπωση ρε συ ότι μια "απαγόρεψη" θα φέρει αποτελέσματα;

 

Η ιστορία είναι γεμάτη παραδείγματα από απαγορέψεις που κατάφεραν ακριβώς το αντίθετο από τον σκοπό για τον οποίο εφαρμόστηκαν.

Η απαγόρευση αυτή δε γίνεται για να μειωθεί το κάπνισμα, αλλά για να μειωθεί το παθητικό κάπνισμα. Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα με αυτήν.

Είναι απάνθρωπο να ανάγκαζομαι να αναπνέω τους καπνούς από τα τσιγάρα σε εστιατόρια, καφετέριες, ίντερνετ καφέ κ.ο.κ. Δεν έχω καμία διάθεση να γίνομαι παθητικός καπνιστής, αλλά και να έχω στα ρούχα μου την οσμή του τσιγάρου μετά από κάθε μου έξοδο.

 

Δείγμα πολιτισμού είναι λοιπόν η εν λόγω απαγόρευση, η οποία εισήχθη με σκοπό την προστασία των μη καπνιστών, αλλά και η πιστή εφαρμογή της από τους Ευρωπαίους πολίτες.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το συζητήσω άλλο το θέμα γιατί δε βρίσκω λόγο να διαφωνούμε όλοι για κάτι που σε κάποιους φαίνεται απολύτως απαραίτητο και φυσικό και σε κάποιος άλλους τελείως παράλογο. Δεν υπάρχει λόγος.

 

Το μόνο που θα πω είναι το γνωστό "ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις" ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αντε μπας και καθαρισει κανας δρομος απο τις κ***γοπες... καλα θα κανουν! Οταν βλεπω κατι ΖΩΑ να καπνιζουν μεσα σε τρενα λεοφορεια σταθμους με κατι ταμπελες ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ που να λενε οτι απαγορευεται το καπνισμα...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δικαίωμα να βγω έξω και να ικανοποιήσω την ανάγκη μου για κοινωνικοποίηση, μιας και εγώ άνθρωπος είμαι με άλλους καπνιστές?

Σαφέστατα :) Όχι όμως εις βάρος μου. Όπως δεν σε ενοχλώ, δεν θέλω να με ενοχλείς και συ ;)

 

Συμφωνώ όχι σε μαγαζιά, δημόσιους χώρους, όπου υπάρχουν παιδιά ακόμα και μέσα στο σπίτι. Κάπου όμως πρέπει να επιτρέπεται.

Μέσα στο σπίτι σου κάνεις ό,τι θες! Αφού δεν με επηρρεάζεις, κανένα πρόβλημα.

 

Έχουμε τωρα το εξής φαινόμενο κυρίως στη Αγγλία και την Αμερική στα bars και στα clubs να κυκλοφορεί ελεύθερα ότι ναρκωτικό φανταστείς αλλά είναι καθαρά από τσιγάρα :p

 

Αν και είναι όντως τραγελαφικό ως φαινόμενο, αν θέλει ο άλλος να βαρέσει 10 ενέσεις και να ψοφίσει επί τόπου, δικαίωμά του. Θα το καταγγείλω ακαριαία στην αστυνομία, εννοείται. Αλλά εμένα δεν με επηρρεάζει.

 

Έχει δε πέσει τέτοια υστερία που σε περιοχές της Αμερικής σε κυνηγάνε και μέσα στο σπίτι σου με τους γνωστούς νόμους των ενοικιαστών που έχουν εκεί και ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να δηλώνει στον ενοικιαστή αν ο προηγούμενος ήταν καπνιστής.

 

Αν και υπερβολικό να υφίσταται ως νόμος αυτό το πράγμα, το συστηματικό κάπνισμα σε ένα σπίτι κιτρινίζει τοίχους και τους "ποτίζει" με τα διάφορα συστατικά του καπνού.

 

Σε κάποιες κομητείες στο αυτοκίνητο μπορείς να καπνίζεις μόνο με κλειστό παράθυρο. κτλ κτλ

 

Αυτό όχι μόνο είναι τραγικό ως σκέψη, αλλά και ως ουσία δεδομένου ότι ο καπνός σε μεγάλες περιεκτικότητες ζαλίζει ακόμη και στο καπνιστή (κίνδυνος τροχαίου λοιπόν).

 

Όσοι λοιπόν κόπτονται, και σωστά, για το δικαίωμα τους να μην μυρίζουν καπνό, να αρχίσουν να σκέφτονται και το δικαίωμα των καπνιστών να έχουν κάποιο χώρο να καπνίζουν.

 

Έχουν χώρο να καπνίζουν, πάντα θα έχουν. Θυμάμαι σε ένα club στο Τορίνο, δεν υπήρχε ίχνος κάπνας μέσα και μου είχε κάνει εντύπωση. Υπήρχε όμως ένα δωμάτιο, στο οποίο μπορούσαν να πάνε όσοι ήθελαν να καπνίσουν. Το δωμάτιο φυσικά ήταν πολύ μικρό σε σχέση με τον υπόλοιπο χώρο, με φυσικό επακόλουθο να υπάρχει πυκνή ομίχλη εκεί μέσα :P

 

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι προς τους καπνιστές. Έχετε δικαίωμα όπως όλοι, να ζήσετε όπως το επιθυμείτε. Μπορείτε να έχετε τα χόμπυ σας, τα ενδιαφέροντά σας, τις συνήθειές σας όπως όλοι. Όμως όταν μια από τις συνήθειές σας όχι απλώς ενοχλεί αλλά προκαλεί και προβλήματα υγείας στους συναθρώπους σας, καμιά δημοκρατική διαδικασία δεν έχει την υποχρέωση να σας βοηθήσει. Δεν είναι υποχρεωμένο το κράτος να σας βρει μέρος να καπνίσετε (να σας βοηθήσει δηλαδή να κάνετε κάτι κακό στους εαυτούς σας και εν δυνάμει στους άλλους), είναι όμως υποχρεωμένο να βρει τρόπο να προστατέψει όμως τους υπόλοιπους. :)

 

Για τον παραπάνω ακριβώς συλλογισμό, δεν θεωρώ την απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους "φασισμό".

 

Τέσπα, όπως λέει ο Χουρχουλίτσος, στην Ελλάδα μην φοβάστε, δεν πρόκειτε να παρθούν μέτρα κατά του καπνίσματος. Οι φόροι από τα τσιγάρα είναι ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσοστό των εσόδων του κράτους ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Το μόνο που θα πω είναι το γνωστό "ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις" ;)

 

Εγώ θα πω το άλλο, το άγνωστο, που βρίσκει εφαρμογή στο topic: "Όσο οι άνθρωποι χρειάζονται νόμους για να πράξουν το σωστό, τόσο ο δρόμος προς την κόλαση θα παραμένει στρωμένος".

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Αντε μπας και καθαρισει κανας δρομος απο τις κ***γοπες... καλα θα κανουν! Οταν βλεπω κατι ΖΩΑ να καπνιζουν μεσα σε τρενα λεοφορεια σταθμους με κατι ταμπελες ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ που να λενε οτι απαγορευεται το καπνισμα...

 

Εγώ δεν έχω δει να καπνίζουν σε λεωφορεία, τραίνα κτλ. εκτός του ΟΣΕ που μαγκιά τους που το κάνουν και αν συμβαίνει κάτι τέτοιο το φταίξιμο κυρίως είναι των υπαλλήλων.

Είμαι υπέρ για απαγόρευση του καπνίσματος όπου υπάρχει μόνο υποχρεωτική συγκέντρωση κόσμου πχ στάσεις, εκδοτήρια κτλ.

Τώρα είναι τελείως παράλογο να απαγορεύεται το κάπνισμα στις καφετέριες, σεβαστό ότι μπορεί να είναι ενοχλητικό ακόμα και για έναν καπνιστή αλλά άμα δεν μπορούν να προσαρμοστούν με το περιβάλλον ενός μαγαζιού καφέ μπορεί να πιει καφέ και στο σπίτι του. Για το αν θα υπάρχει απαγόρευση θα πρέπει να επαφίεται μόνο στην πολιτική του μαγαζιού και όχι σε κάποιο νόμο του κράτους.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι τελείως παράλογο να απαγορεύεται το κάπνισμα στις καφετέριες, σεβαστό ότι μπορεί να είναι ενοχλητικό ακόμα και για έναν καπνιστή αλλά άμα δεν μπορούν να προσαρμοστούν με το περιβάλλον ενός μαγαζιού καφέ μπορεί να πιει καφέ και στο σπίτι του..

 

Ελπιζω να κανεις πλακα με αυτο που λες...Μηπως σου ειναι ευκολο να μου εξηγησεις με ποια λογικη στερεις σε καποιον που δεν καπνιζει (αρα δεν βλαπτει κανεναν-με αυτη την την συνηθεια) να παει για ενα καφε και του λες να μεινει σπιτι του?Μηπως με αυτη την λογικη θα πρεπει να μεινει σπιτι του αυτος που ενοχλει?'Η μηπως ειναι καλυτερα να πανε και οι δυο να διασκεδασουν οπου θελουν και ο καπνιστης να συγρατησει λιγο τα "σεκλετια" του για αργοτερα που θα ειναι σε καποιον χωρο που δεν θα ενοχλει κανεναν? :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Φοβερός ο πολιτισμός τους :lol:

 

Ας απαγορεύσουν και τους gay αν είναι μάγκες!

 

Τώρα είναι τελείως παράλογο να απαγορεύεται το κάπνισμα στις καφετέριες, σεβαστό ότι μπορεί να είναι ενοχλητικό ακόμα και για έναν καπνιστή αλλά άμα δεν μπορούν να προσαρμοστούν με το περιβάλλον ενός μαγαζιού καφέ μπορεί να πιει καφέ και στο σπίτι του. Για το αν θα υπάρχει απαγόρευση θα πρέπει να επαφίεται μόνο στην πολιτική του μαγαζιού και όχι σε κάποιο νόμο του κράτους.

 

:X :X :confused: Είσαι καλά?!? Θέλεις να μοιραστείς μαζί μας περισσότερα για τον εαυτό σου μπας και καταλάβουμε και οι υπόλοιποι για ποιον λόγο λες αυτά που λες.

Είναι πιο σοβαρό από όσο νομίζεις... ίσως πρέπει να το δεις. :!:

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να κανεις πλακα με αυτο που λες...Μηπως σου ειναι ευκολο να μου εξηγησεις με ποια λογικη στερεις σε καποιον που δεν καπνιζει (αρα δεν βλαπτει κανεναν-με αυτη την την συνηθεια) να παει για ενα καφε και του λες να μεινει σπιτι του?Μηπως με αυτη την λογικη θα πρεπει να μεινει σπιτι του αυτος που ενοχλει?'Η μηπως ειναι καλυτερα να πανε και οι δυο να διασκεδασουν οπου θελουν και ο καπνιστης να συγρατησει λιγο τα "σεκλετια" του για αργοτερα που θα ειναι σε καποιον χωρο που δεν θα ενοχλει κανεναν? :happy:

 

Αναγκαστικά αν στον συγκεκριμένο χώρο δεν επιτρέπεται λόγο εσωτερικού κανονισμού και όχι κάποιου νομοσχεδίου δίνοντας μου και μένα το δικαίωμα να επιλέξω κάποιο μαγαζί που να επιτρέπεται.

Εν πάση περιπτώσει υπάρχουν τραπεζοκαθίσματα μιας και αναφερόμαστε σε καφετέριες κτλ που είναι για τους μη καπνίζοντες άρα δεν τίθεται και θέμα γενικής απαγόρευσης.

Το θέμα είναι να υπάρχουν και οι κατάλληλες υποδομές πχ σωστού εξαερισμού ώστε να μην επηρεάζονται αυτοί που ενοχλούνται όπως και εγώ ακόμα που με ενοχλεί ο καπνός ενός πούρου ή μιας πίπας.

Και κάτι τελευταίο, γενικά δεν είναι απαραίτητο να υιοθετούμαι εφαρμογές και τακτικές που ισχύουν στις λεγόμενες προηγμένες χώρες και να καταδικάζουμε τις δικές μας γιατί δεν είναι πάντα απαραίτητα οι σωστότερες.

Link to comment
Share on other sites

emena an mou elegan na paw se kapoio clubaki,taverna h otidhpote allo xwris na kapnisw den tha phgaina.ki epeidh to exw suzuthsei me arketa atoma afto,an tuxon uparksei apagorefsh oi kapnistes tha phgainoun mono ekei pou tha epitrepetai to kapnisma.dhladh se kapoia magazia tha epikratei panikos kai se ola ta alla nekra,afou sxedon oloi kapnizoun pleon.

de mporw na katalabw pws katebazete kafedes,pota,ktl ktl xwris tsigaraki.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

emena an mou elegan na paw se kapoio clubaki,taverna h otidhpote allo xwris na kapnisw den tha phgaina.ki epeidh to exw suzuthsei me arketa atoma afto,an tuxon uparksei apagorefsh oi kapnistes tha phgainoun mono ekei pou tha epitrepetai to kapnisma.dhladh se kapoia magazia tha epikratei panikos kai se ola ta alla nekra,afou sxedon oloi kapnizoun pleon.

de mporw na katalabw pws katebazete kafedes,pota,ktl ktl xwris tsigaraki.

 

Και εγώ ακριβώς την ίδια απορία έχω! :)

Δεν μας τίμα βέβαια που οι περισσότεροι καπνίζουν…

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω δει να καπνίζουν σε λεωφορεία, τραίνα κτλ. εκτός του ΟΣΕ που μαγκιά τους που το κάνουν και αν συμβαίνει κάτι τέτοιο το φταίξιμο κυρίως είναι των υπαλλήλων.

Είμαι υπέρ για απαγόρευση του καπνίσματος όπου υπάρχει μόνο υποχρεωτική συγκέντρωση κόσμου πχ στάσεις, εκδοτήρια κτλ.

Τώρα είναι τελείως παράλογο να απαγορεύεται το κάπνισμα στις καφετέριες, σεβαστό ότι μπορεί να είναι ενοχλητικό ακόμα και για έναν καπνιστή αλλά άμα δεν μπορούν να προσαρμοστούν με το περιβάλλον ενός μαγαζιού καφέ μπορεί να πιει καφέ και στο σπίτι του. Για το αν θα υπάρχει απαγόρευση θα πρέπει να επαφίεται μόνο στην πολιτική του μαγαζιού και όχι σε κάποιο νόμο του κράτους.

 

 

Κάνεις πλακα ή τα γραφεις σοβαρά αυτά?

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

ki egw sumfwnw me ton dataman.opoion ton enoxlei to tsigaro as mhn bgainei eksw sthn telikh - na mh blapsei kai thn ugeia tou,kai as afhsei tous kapnistes na mh trwne kai xarmanes.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

ki egw sumfwnw me ton dataman.opoion ton enoxlei to tsigaro as mhn bgainei eksw sthn telikh - na mh blapsei kai thn ugeia tou,kai as afhsei tous kapnistes na mh trwne kai xarmanes.

 

Οκ ο καθένας με την άποψη του αλλά απορώ πως γίνεται σε αυτή τη χώρα το προφανές να μην γίνεται αντιληπτό.:lol:

Link to comment
Share on other sites

emena an mou elegan na paw se kapoio clubaki,taverna h otidhpote allo xwris na kapnisw den tha phgaina.ki epeidh to exw suzuthsei me arketa atoma afto,an tuxon uparksei apagorefsh oi kapnistes tha phgainoun mono ekei pou tha epitrepetai to kapnisma.dhladh se kapoia magazia tha epikratei panikos kai se ola ta alla nekra,afou sxedon oloi kapnizoun pleon.

de mporw na katalabw pws katebazete kafedes,pota,ktl ktl xwris tsigaraki.

 

Μα δεν κατάλαβες, σε ΌΛΕΣ τις χώρες που έχει εφαρμοστεί το metro το κάπνισμα απαγορεύεται σε ΌΛΑ τα μαγαζιά, όχι σε κάποια. Οποτε άτοπο αυτό που λες.

 

Σε όσους λένε ότι θα πρέπει να είναι απόφαση του ιδιοκτητη, ο ιδιοκτητης του καφέ, bar κτλ παίρνοντας άδεια ΑΠΌ ΤΟ ΚΡAΤΟΣ για να ανοίξει επιχείρηση υγειονομικού ενδιαφέροντος (εφόσον σερβίρονται ποτά, φαγητά κτλ) όπως δε μπορεί πχ να σου απαγορεύσει την είσοδο στην καφετερια επειδή δε γουστάρει τη φάτσα σου (ΕΊΝΑΙ ΠΑΡAΝΟΜΟ) παρόλο που η καφετερια είναι δικια του, έτσι δε μπορεί να επαφίεται στον ιδιοκτητη αν θα απαγορεύσει το κάπνισμα η όχι.

 

Οποιος θέλει να δει τι θετικά αποτελέσματα φέρνει η απαγόρευση ας δει αυτό μου το post με ΑΠΟΔEIΞΕΙΣ κι αν θέλει να σχολιάσει με επιχειρήματα και αποδείξεις, αλλιώς ας λέμε αερολογίες:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2141330#post2141330

Link to comment
Share on other sites

ki egw sumfwnw me ton dataman.opoion ton enoxlei to tsigaro as mhn bgainei eksw sthn telikh - na mh blapsei kai thn ugeia tou,kai as afhsei tous kapnistes na mh trwne kai xarmanes.

 

Και αυτό και γίνεται προς το παρόν, επειδή όμως κάποτε η λογική θα επικρατήσει του παραλογισμού (οποιος δε θέλει να γίνεται παθητικώς καπνιστής ας κάτσει σπίτι του => φασισμός! ) θα ακολουθήσουμε κι εμείς τις πολιτισμένες χώρες κι όχι την Τουρκια, την Αίγυπτο και το Αζερμπαϊτζάν.

 

Όταν λοιπόν η χωρα αυτή ακολουθήσει την πρόοδο (κάποτε θα το κάνει) οι κολλημένοι η θα αναγκαστούν να αλλάξουν μυαλά, η απλά θα μείνουν πίσω. Να μας κρατήσουν όμως όλους πίσω μαζί τους δεν πρόκειται. :)

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν κατάλαβες, σε ΌΛΕΣ τις χώρες που έχει εφαρμοστεί το metro το κάπνισμα απαγορεύεται σε ΌΛΑ τα μαγαζιά, όχι σε κάποια. Οποτε άτοπο αυτό που λες.

 

Σε όσους λένε ότι θα πρέπει να είναι απόφαση του ιδιοκτητη, ο ιδιοκτητης του καφέ, bar κτλ παίρνοντας άδεια ΑΠΌ ΤΟ ΚΡAΤΟΣ για να ανοίξει επιχείρηση υγειονομικού ενδιαφέροντος (εφόσον σερβίρονται ποτά, φαγητά κτλ) όπως δε μπορεί πχ να σου απαγορεύσει την είσοδο στην καφετερια επειδή δε γουστάρει τη φάτσα σου (ΕΊΝΑΙ ΠΑΡAΝΟΜΟ) παρόλο που η καφετερια είναι δικια του, έτσι δε μπορεί να επαφίεται στον ιδιοκτητη αν θα απαγορεύσει το κάπνισμα η όχι.

 

Οποιος θέλει να δει τι θετικά αποτελέσματα φέρνει η απαγόρευση ας δει αυτό μου το post με ΑΠΟΔEIΞΕΙΣ κι αν θέλει να σχολιάσει με επιχειρήματα και αποδείξεις, αλλιώς ας λέμε αερολογίες:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2141330#post2141330

o paralogismos kai h paraplhroforhsh se olo tou to megaleio.profanws exei parameinei polu kairo sthn agglia ki exeis arxisei na ginesai san aftous.

h agglia kai h kathe politismenh agglia pou ksekinane polemous,katastrefoun to periballon me kathe dunato tropo,einai euaisthitopoihmenh koinwnika kai prostatebei tous polites ths apo thn terastia apeilh tou tsigarou.

giati den anafereis kai paromoies meletes pou exoun kanei oi aggloi gia to poto,kai to posoi pethenoun kathe xrono eidika sthn agglia (pou apagorebetai h katanalwsh se anhlikous,kai h pwlhsh meta tis 11?).ki oxi mono gia to poto,pes mas k meletes pou exoun kanei oi aggloi gia to ti drugs kukloforoun (polu pio fthna apo to tsigaro).

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Να σας υπενθυμίσω ότι δεν μας ενδιαφέρει αν τελικά μειώνεται ο αριθμός των καπνιστών από αυτά τα μέτρα;

Μας ενδιαφέρει αν με αυτά τα μέτρα θα μπορούν αυτοί που επέλεξαν να μην εισπνέουν (επιπλέον) καρκίνο μέσω του τσιγάρου, να βγαίνουν έξω "ικανοποιώντας την ανάγκη τους για κοινωνικοποίηση" χωρίς εμπόδια.

 

Η του ύψους ή του βάθους δηλαδή. Πονάει κεφάλι κόβει κεφάλι!!!

Καμιά ενδιάμεση λύση. :lol::lol:

 

Η ενδιάμεση λύση είναι να κάνεις την κακιά σου συνήθεια εκεί που δεν θα ενοχλείς κανένα. Στο σπίτι σου!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...