Jump to content

Power plate


gatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας.

 

Ψάχνοντας πληροφορίες, σκέφτηκα να ανοιξουμε ένα νεο θέμα αποκλειστικά για τις δυνατόττητες, τις ενδείξεις, τις παρενέργειες και κυρίως τα αποτελέσματα του Power Plate. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, το σκέφτομαι όμως (εντελως αγύμναστος και καπνιστής) λόγω πολυ περιορισμένου χρόνου. Οσοι γνωρίζετε, μπορείτε να μοιραστείτε την εμπειρία σας εδώ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά από συζητήσεις με φίλους μου που γυμνάζονται συστηματικά μου είπαν οτι γυμνάζει κάπως το σώμα αλλά δεν συγκρίνεται με τίποτα με την φυσική γυμναστική(τρέξιμο,ελξεις,κάμψεις κτλ).

Νομίζω οτι απλά κάθεσαι πάνω του και αυτό στέλνει δονήσεις στο σώμα ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

τα εχουμε ξαναπει νομιζω

δε προσφερει σχεδον τπτ..

καλυτερα να ασχολη8εις με την ενεργητικη γυμναστικη:)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, αφορμή γι αυτό το θέμα, μου έδωσε ένας γνωστός που με μόλις 3 φορές (15λεπτα), ειδε (και είδα) μεγάλη διαφορά στους κοιλιακούς του..
Link to comment
Share on other sites

σε ποσο χρονικο διαστημα??

εμας θα ανοιξει μια φιλη του μπαμπα μου σε λιγο καιρο..θα σας πω οταν με το καλο παω και το δοκιμασω..αν και το γυμναστηριο ειναι τελειο!!!!

καθε ασκηση να θελει τον δικο της τροπο κτλ κτλ..ειναι τελειως αλλη φαση και πιο ωραιο ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κάνει και είδα τεράστια διαφορά στον εαυτό μου σε 2 μήνες να σας πω ότι κάνει απίστευτη δουλειά. Αλλά δεν μπορεί να αντικαταστήσει τις αερόβιες. Εγώ με μισή ωρίτσα ποδήλατο και power plate είδα πολύ μεγάλη διαφορά. Τώρα όσοι νομίζουν ότι θα ανέβουν πάνω, αυτό θα δονάει και θα τους γυμνάζει κάνουν τεράστιο λάθος. Είναι υπερβολικά κουραστικό, δύσκολες οι ασκήσεις, ο ιδρώτας τρέχει ποτάμι από τα πρώτα δευτερόλεπτα και πολλές φορές πέφτεις κάτω γιατί δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις μιας άσκησης (έχω πέσει στους κοιλιακούς αρκετές φορές). Το καλό είναι οτι δεν πονάς μετά, ενώ με το κανονικό γυμναστήριο, εγώ στην αρχή τουλάχιστον, δεν μπορούσα να κουνηθώ μετά.
Link to comment
Share on other sites

Μας τρομάζεις !! Αλλος φίλοτη δικιά του εμπειρία? Επίσης τι διαφορά έχει η "προσωπική" έκδοση (~3000€) από την επαγγελματική (~9000€)? Ξερει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
αγορασα power plate για το σπιτι και ηθελα να σας ρωτησω κανει δουλεια? ειπα να κανω 15 λεπτα διαφορες ασκησεις που λεει το φυλλαδιο για καθε μερα, μετα απο ποσο καιρο βλεπεις καποια διαφορα? ποσοι απο σας το χρησιμοποιουν? ενας φιλος το χει και ειπε κανει μεγαλη διαφορα στους μυς του.υπαρχουν καποιες παρενεργειες?
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

αγορασα power plate για το σπιτι και ηθελα να σας ρωτησω κανει δουλεια? ειπα να κανω 15 λεπτα διαφορες ασκησεις που λεει το φυλλαδιο για καθε μερα, μετα απο ποσο καιρο βλεπεις καποια διαφορα? ποσοι απο σας το χρησιμοποιουν? ενας φιλος το χει και ειπε κανει μεγαλη διαφορα στους μυς του.υπαρχουν καποιες παρενεργειες?

 

Εγω πάντως μετά από 4-5 μήνες, δεν είδα καμ μία διαφορά, αντιθέτως οι πόνοι από τους (ήδη) σπασμένους μηνίσκους μου χειροτέρεψαν και απέκτησα μόνιμη πια οσφυαλγία. Το έχω σταματήσει φυσικά:(

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως μετά από 4-5 μήνες, δεν είδα καμ μία διαφορά, αντιθέτως οι πόνοι από τους (ήδη) σπασμένους μηνίσκους μου χειροτέρεψαν και απέκτησα μόνιμη πια οσφυαλγία. Το έχω σταματήσει φυσικά:(

Αντενδειξεις για το Power Plate:

• Εγκυμοσυνη

• DVT / Θρομβωση

• Καρδιαγγειακες παθησεις

• Προσφατα τραυματα

• Συνθετικες/τεχνητες αρθρωσεις

• κηλη / δισκοπαθεια / σπονδυλιτιδα

• διαβητης

• Επιληψια

• Οξειες ασθενειες / ερεθισμοι

• Σοβαρες ημικρανιες

• Βηματοδοτες

• Ενδομητριες συσκευες αντισυλληψης, κολπικα διαφραγματα, μεταλλικα καρφια, παξιμαδια ή πλακες που εχουν τοποθετηθει προσφατα

• ογκοι

• Προβληματα/δυσλειτουργια αμφιβληστροειδους

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

παρενέργεις δεν εχει, πουθενα δεν εχω διαβασει η ακουσει να εχει παθει κανεις κατι.

φρικ που τα βρηκες αυτα? μηπως λεει και κατι αλλο ενδιαφερον?δηλαδη οποιος εχει ολες αυτες τις παθησεις δεν μπορει να το χρησιμοποιησει?

τελικα ξεκινησα σε ινστιτουτο 2 φορες την εβδομαδα. σημερα εκανα το πρωτο μου μαθημα και μπορω να πω ενθουσιαστηκα. μετα βεβαια δεν μπορουσα να περπατησω και ποναγα .. ελπιζω να γινει δουλεια. ο γυμναστης εκει μου ειπε θα δω πολυ μεγαλη διαφορα στο σφυξιμο του σωματος μετα απο λιγους μηνες.

ελπιζω να μην παθω κατι αλλα γενικα να το ξερετε δεν ειναι γι αυτους που εχουν προβληματα ειτε μεσης ειτε αυχενα κτλ και οπως ειπε η φρικ αν εχεις υπερταση η καρδια ειναι επικυνδινο οπως ειναι αλλωστε ομως και καθε ειδους γυμναστικη.

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα...

 

Έχω κάνει την 9η επίσκεψη σήμερα και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δεν είναι σίγουρα παθητική γυμναστική, επίσης αν και λόγω δουλειάς (γραφείο) με τα γνωστά αυχενικά προβλήματα και ψιλοκύφωση (καμπουρίτσα), αισθάνομαι κάθε μέρα και καλύτερα...

 

Επίσης το συνδύασα και με μία καλή διατροφή και βλέπω πόντους να φεύγουν και μυς να δυναμώνουν σε πολύ καλά επίπεδα...

 

Δεν θα συνιστούσα την απ' ευθείας αγορά του μηχανήματος γιατί είναι απαραίτητη η παρακολούθηση από personal trainer, τουλάχιστον για την αρχή της χρήσης του...

 

Θα ενημερώσω και πάλι με νέα στοιχεία!!!

 

:):):)

:cool: Μην πηγαίνεις εκεί όπου το μονοπάτι μπορεί να οδηγεί, αλλά εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε ίχνη
Link to comment
Share on other sites

Exw kanei gia ena mina me 3is episkepseis kathe ebdomada.Tha to sinistousa se opoion thelei na xasei pontous k kila panta se sindiasmo me swsti diatrofi.Apo ekei k pera sigoura enas agimnastos tha dei endinamwsi twn miwn....enas omws pou kanei gimnastirio opws egw aplws den ''ton pianei''.
Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα τα μηχανηματα παθητικης γυμναστικης ηταν μηχανηματα ιατρικης-φυσικοθεραπευτικης για ατομα οπως καταλαβαινετε με χ προβληματα...

αρα σιγουρα κατι θα κανουν

Link to comment
Share on other sites

αγορασα power plate για το σπιτι και ηθελα να σας ρωτησω κανει δουλεια? ειπα να κανω 15 λεπτα διαφορες ασκησεις που λεει το φυλλαδιο για καθε μερα, μετα απο ποσο καιρο βλεπεις καποια διαφορα? ποσοι απο σας το χρησιμοποιουν? ενας φιλος το χει και ειπε κανει μεγαλη διαφορα στους μυς του.υπαρχουν καποιες παρενεργειες?

 

τελικα ξεκινησα σε ινστιτουτο 2 φορες την εβδομαδα. σημερα εκανα το πρωτο μου μαθημα και μπορω να πω ενθουσιαστηκα. μετα βεβαια δεν μπορουσα να περπατησω και ποναγα ..

 

πρωτα αγορασες το μηχανημα χωρις αν ξερεις αν κανει δουλεια και μετα πηγες σε ινστιτουτο για να κανεις εκει?:ninja::worry:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ναι γιατι ειναι επικινδυνο να κανει κανεις τις ασκησεις μοναχος χωρις γυμναστη.

θα παω κανα τριμηνο η δεν ξερω και γω ποσο θα χρειαστει και μετα θα τα κανω σπιτι.

το πηρα βεβαια και για καποιο αλλο λογο. κανω ενα αλλο αθλημα καθε μερα οποτε δεν μπορω να πηγαινω 3 φορες την εβδομαδα που μου ειπανε..ε σε τετοια περιπτωση κανω στο σπιτι :)

γενικα δεν συγκρινετε το μηχανιμα το επαγγελματικο που εχουν εκει με αυτο του σπιτιου.παρεπιπτωντος για οποιον ενδιαφερεται στο Carrefour του Γερακα εχουν τα power plate τα original σε τρομερη προσφορα

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...