Jump to content

Τι τζάκι να επιλέξω;


frotri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες και σε ολους!

 

Εφτασε η ωρα για τη κατασκευη του τζακιου στο σπιτι που χτιζω και αν και εχω καταληξει σε πρισματικο βρισκομαι στο εξης διλλημα: μαντεμενιο ή απο τουβλο το εσωτερικο;;; Υπαρχει διαφορα στη θερμοτητα και συντηρηση ή ειναι καθαρα θεμα γουστου και αισθητικης;;;

 

Επισης οσον αφορα το θεμα επενδυσης σκεφτομαι πετρα αλλα με τι να επενδυσω το περβαζακι/εταζερα που συνηθως σχηματιζεται πανω απο την εστια;;Δεν μου αρεσει ουτε το μαρμαρο ουτε το ξυλο.....

 

Any ideas?????

 

:( :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω θα σου προτινα να μην προτιμησεις κατι σε προκατασκευασμενο για πολλους λογους.Προτιμησε να χτισεις με πυροτουβλο ολο εσωτερικα και εξωτερικα να επενδυσεις μαρμαρο που αντεχει στην οποια μεταβολη θερμοκρασιας δεν παθαινει τιποτα αν πεσει καυτρα επανω.

Να ξερεις οτι ο εξαερισμος ειναι πολυ σημαντικο στο τζακι και πλεον αυτοι που κατασκευαζουν τζακια κανουν διαφορες πατεντες με σιτες στην μπροστινη οψη για να ερχεται αερας απεξω.Για αυτο σου λεω καλητερα να χτισεις ..απλα ειναι σαφως πιο ακριβο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

mi ftiakseis mantemenio... mporei kai kala na thermenei kai oli i "esoteriki" kaminada... alla tha sou afisei kati orees mavriles poli sintoma i thermotita pou vgenei apo to kafsaerio kai tis skones tou aera...

 

pirotouvlo kanonika... kai 'i to stolizeis me paradosiaki petra (iparxoun terasties pikilies se ifes kai xromata). 'i me "palaio" pirotouvlo (nea moda)... kai tin etazera mporeis na valeis kapoia pio perierga marmara. px ena pou kanei ta nera tou ksilou (kafe/kokkino/roz) einai panemorfo kai den talaiporeite me tin fotia.. nomizo einai aigiptiako kati... tha desei me ta pirotouvla... den xtipaei kitsaria opos to aplo marmaro... allakostizei 3plasia apo afto an thimamai kala... alla gia ena kommati ego tha ta edina...

Link to comment
Share on other sites

Επισης αν σε ενδιαφερει ριξε και μια ματια σε ειδικα τζακια που ενσωματωνουν και το συστημα θερμανσης του σπιτιου αντικαθιστωντας καυστηρα η αεριο, πολυ μεγαλη οικονομια ;)
Link to comment
Share on other sites

εαν θες μπορω να σου συστησω κανα δυο ατομα που ειναι πολλοι καλοι σε αυτο οχι ομως σε προκατασκευασμενο.

Την ταζερα μπορεις να την κανεις ξυλινη άλλα ολο το υπολοιπο ας ειναι μαρμαρο ή και πετρα οπως ειπανε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

επειδη δουλευα σχεδον 1 χρονο σε καποιον ο οποιος εφτιαχνε τζακια.

 

Το μαντεμενιο ειναι καλυτερο επειδη αντεχει παραπανω καιρο.

Το πυροτουβλο μετα απο 7 χρονια μπορει να σχισει,βεβαια υπαρχουν αρκετοι οι οποιοι κανουν ανακαινιση στο σπιτι και αλλαζουν και το τζακι.

Το μαντεμι εαν ειναι καλης ποιοτητας(μπορεις να το καταλαβεις απο το βαρος και απο το αναγλυφο του) δεν παθαινει τιποτα..

 

Ο εξαερισμος ειναι παρα πολυ σημαντικος.

Η τρυπα την οποια θα ανοιξει πρεπει να ειναι σε επαφη με το περιβαλλον 10*10 για να αποδιδει(παραγει την σωστη θερμοτητα) το τζακι!Υπαρχουν εστιες οι οποιες εχουν και το τζαμι το οποιο ειναι ασφαλεια!Μπορεις να αφησεις το τζακι αναμενο και να φυγεις χωρις να φοβασαι μηπως πεταχτει κανενα ξυλο..

η μετοπη πρεπει να γινει μαρμαρο για να μην εχεις προβλημα(το μαρμαρο αντεχει) Εαν βγαινεις οικονομικα προτιμησε τον γρανιτη!εχει υπεροχες αποχρωσεις!Για την εταζερα μπορεις να συνδυασεις ξυλο με αλουμινιο..

 

Προσοχη στο μαντεμενιο να εφαρμοσει καλα η σωληνα πανω στην καμιναδα!

 

Συμβουλη: οταν θα το φτιαχνει να εισαι εκει για να βλεπεις και αν δεις κατι που δεν θα σου αρεσει να το πεις!4-5 ωρες δουλεια ειναι και πολυ ειπα.

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Επισης οσον αφορα το θεμα επενδυσης σκεφτομαι πετρα αλλα με τι να επενδυσω το περβαζακι/εταζερα που συνηθως σχηματιζεται πανω απο την εστια;;Δεν μου αρεσει ουτε το μαρμαρο ουτε το ξυλο.....

 

Any ideas?????

Ειναι ενα πετρωμα το οποιο ονομαζεται ριολιθος και ειναι σαν πυροτουλο(η υφη του και το πως φαινεται) μπορεις να το βρεις σε μαντρες με πετρες,εχει κυριως μπεζ χρωμα και αναλογα την ποιοτητα και το πως ειναι κομμενο εχει μεσα κρυσταλους σε διαφορα χρωματα οι οποιοι το κανουν πολυ ομορφο.Εαν το βρεις καπου ριχτου μια ματια.

Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

mi ftiakseis mantemenio... mporei kai kala na thermenei kai oli i "esoteriki" kaminada... alla tha sou afisei kati orees mavriles poli sintoma i thermotita pou vgenei apo to kafsaerio kai tis skones tou aera...

 

pirotouvlo kanonika... kai 'i to stolizeis me paradosiaki petra (iparxoun terasties pikilies se ifes kai xromata). 'i me "palaio" pirotouvlo (nea moda)... kai tin etazera mporeis na valeis kapoia pio perierga marmara. px ena pou kanei ta nera tou ksilou (kafe/kokkino/roz) einai panemorfo kai den talaiporeite me tin fotia.. nomizo einai aigiptiako kati... tha desei me ta pirotouvla... den xtipaei kitsaria opos to aplo marmaro... allakostizei 3plasia apo afto an thimamai kala... alla gia ena kommati ego tha ta edina...

 

Ti ενοεις αφηνει μαυριλες?

Η γνωμη μου ειναι πως εαν θελεις να αποδιδει τα μεγιστα σε θερμοτητα επελεξε μαντεμενιο εχει φοβερη αποδοση πυρωνει και αντανακλαει την ζεστη αρκετα μετρα μακρια και ζεσταινει ολο τον χωρο!!!!!!

Εγω εχω τζακι με πυροτουβλα και απο ζεστη τιποτα!

Βεβαια το μαντεμι δεν θελει αποτομες αλαγες θερμοκρασιας!

Δεν πρεπει δηλ οπως ειναι πυρωμενο να του ριξεις κρυο νερο πανω!θα σπασει!

αλλο μειονεκτημα δεν βρισκω.

Η αποφαση δικη σου!!!:)

Link to comment
Share on other sites

@victoria..perioxh p einai autoi p les?

 

εμεις παντως πριν μερικα χρονια φωναξαμε εναν για να το φτιαξει..οχι προκατ κ εντελη φετος βαζουμε προκατ :P

οποτε αν δεν το χει ο μαστορας τον κλεγανε...

Link to comment
Share on other sites

Ti ενοεις αφηνει μαυριλες?

Η γνωμη μου ειναι πως εαν θελεις να αποδιδει τα μεγιστα σε θερμοτητα επελεξε μαντεμενιο εχει φοβερη αποδοση πυρωνει και αντανακλαει την ζεστη αρκετα μετρα μακρια και ζεσταινει ολο τον χωρο!!!!!!

Εγω εχω τζακι με πυροτουβλα και απο ζεστη τιποτα!

Βεβαια το μαντεμι δεν θελει αποτομες αλαγες θερμοκρασιας!

Δεν πρεπει δηλ οπως ειναι πυρωμενο να του ριξεις κρυο νερο πανω!θα σπασει!

αλλο μειονεκτημα δεν βρισκω.

Η αποφαση δικη σου!!!:)

 

Συμφωνώ σε αυτό που λες.

Στο σπίτι μου έχουμε τζάκι με πυρότουβλα

και στο εξοχικό με μαντέμι. Σαφώς ζεσταίνει πολύ περισσότερο.

Και νομίζω και εγώ ότι το μοναδικό μειονέκτημα είναι που δεν μπορείς να ρίξεις κρύο νερό...

Οπότε τζάκι με μαντέμι προτείνω :)

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου όταν φυσάει δυνατά βαρδάρης μου γυρίζει τον καπνό μέσα. Τι μπορεί να πηγαίνει στραβα;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτό που λες.

Στο σπίτι μου έχουμε τζάκι με πυρότουβλα

και στο εξοχικό με μαντέμι. Σαφώς ζεσταίνει πολύ περισσότερο.

Και νομίζω και εγώ ότι το μοναδικό μειονέκτημα είναι που δεν μπορείς να ρίξεις κρύο νερό...

Οπότε τζάκι με μαντέμι προτείνω :)

 

 

Παιδιά χαίρομαι που λέτε ότι είναι καλό το μαντεμένιο γιατί στο σπίτι που μόλις αγοράσαμε, ο κατασκευαστής τέτοιο έχει βάλει. Και έχω ακούσει ότι είναι και πιο ακριβό, δεν ξέρω όμως αν ισχύει.

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

ειναι στην περιοχη του Γερακα αλλα δεν σε πειραζει αυτο,αυτος θα ερθει σε εσενα!Το τζακι που εχω καιει 5 χρονια καθε μερα ολο το χειμωνα και εχει τυχει και καποιας οχι και τοσο καλης μεταχειρησεις απο καποιους που πεταγανε τα κουτσουρα σαν τριποντα ,παρολα αυτα ουτε αμιχη!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου όταν φυσάει δυνατά βαρδάρης μου γυρίζει τον καπνό μέσα. Τι μπορεί να πηγαίνει στραβα;

 

το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω στο σπιτι που χτιζω...

λοιπον,ρωτησα και μου ειπαν πως πρεπει να βαλω ενα επιπεδο μεταλικο-σα ταψι- χαμηλα σα να φραζει την καμιναδα,το οποιο 8α εχει μια κλιση καποιες μοιρες για να επιτρεπει στον καπνο να ανεβαινει,οχι ομως να κατεβαινει

δε το εκανα ακομα καθως το σπιτι δεν ειναι ακομα ετοιμο,και δεν με πιεζει τοσο..αν βρεις εσυ καποια αλλη λυση πες μου...:)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

και αυτο ειναι σωστο αλλα δεν ρουφαει πολυ καπνο και μυριζει το σπιτι

το μυστικο ειναι να ανοιγεις ελαχιστα ενα παραθυρακι πολυ λιγο ισα να αλλαζει το ρευμα του αερα.Θα το δεις και στην πραξη!! Αμα φυσαει νοτιας ολος ο καπνος μεσα γυρνει αλλα μολις ανοιξουμε λιγακι επανερχεται! Και μετα που θα κλεισεις δεν ξαναγυρναει μεσα.Κνε ενα πειραμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

:worry:

γιατι καλε ειναι ρομαντικο και με φτηνο καυσιμο!!

Γιατι αν περιμενεις να ζεσταθεις με πετρελαιο θα παιξεις στι Ice age 3 :lol: με αυτες τις τιμες!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

oxi kai tzaki re paidia.... sto 2006 zoume.

 

ektos an sou aresei na myrizei ksylila i karvounila olo to spiti.... :(

 

 

Αυτά είναι

γούστα. Άλλος μπορεί να θέλει το σπίτι της Siemens , Ένα δωμάτιο με 4 τοίχους άδειο και βγαίνει κάθε φορά ο πίνακας που έχεις διάθεση να δείς, ακούγεται η μουσική που έχεις διάθεση να ακούσεις και εμφανίζονται μέσα από τον τοίχο μόνο οι οικιακές συσκευές που χρειάζεσαι. Όταν τελειώσεις, ξαναμπαίνουν όλα στη θέση τους :p

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Εγω σιγουρα θα εχω τζακι στο σπιτι μου..

Εχω φοβερες αναμνησεις απο το χωριο μου!

Η γιαγια μου μας εψηνε ολα τα εγγονακια καστανα..:food: :baby:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι

γούστα. Άλλος μπορεί να θέλει το σπίτι της Siemens , Ένα δωμάτιο με 4 τοίχους άδειο και βγαίνει κάθε φορά ο πίνακας που έχεις διάθεση να δείς, ακούγεται η μουσική που έχεις διάθεση να ακούσεις και εμφανίζονται μέσα από τον τοίχο μόνο οι οικιακές συσκευές που χρειάζεσαι. Όταν τελειώσεις, ξαναμπαίνουν όλα στη θέση τους :p

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

Παντως δεν ειμαστε και πολυυυυυυυ μακρια απο αυτο που περιγραφεις, κατοχυρωσε το σαν ευρισυτεχνια (το σκοτωσα) οσο προλαβενεις :p

Link to comment
Share on other sites

:worry:

γιατι καλε ειναι ρομαντικο και με φτηνο καυσιμο!!

Γιατι αν περιμενεις να ζεσταθεις με πετρελαιο θα παιξεις στι Ice age 3 :lol: με αυτες τις τιμες!

 

 

poio einai romantiko? To tzaki?

 

exeis dokimasei na to kaneis dipla sto tzaki? Kala den ksero esy, alla emena kontepse na parei fotia o k***s mou. Nomiza oti 8a gyriso na ton do kai 8a einai kseropsimenos. :D

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

re paidia mana ex ouranou itan auto to thread. psahnoume tora gia to deutero tzaki shedia gia na to ependusoume. ehete na proteinete kanena site me tzakia? leme pantos na valoume i graniti i marmaro.

 

oson afora to na to kaneis dipla se tzaki apla den eheis ful xula mesa isa isa gia ti lampsi ;) :p

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω στο σπιτι που χτιζω...

λοιπον,ρωτησα και μου ειπαν πως πρεπει να βαλω ενα επιπεδο μεταλικο-σα ταψι- χαμηλα σα να φραζει την καμιναδα,το οποιο 8α εχει μια κλιση καποιες μοιρες για να επιτρεπει στον καπνο να ανεβαινει,οχι ομως να κατεβαινει

δε το εκανα ακομα καθως το σπιτι δεν ειναι ακομα ετοιμο,και δεν με πιεζει τοσο..αν βρεις εσυ καποια αλλη λυση πες μου...:)

 

ολα τα καλα τζακια εχουν ενα κλαπε πανω δηλαδη κατι σαν καπακι το οποιο επιτρεπει τον καπνο να πηγαινει μονο προς τα πανω!η δευτερη λυση ειναι να βαλεις στην καπνοδοχο σου ενα καπελο οπως λεγεται δηλαδη αναλογα με το που φυσαει ο αερας να γυρναει και σε εκεινη την κατευθυνση.ετσι οταν φυσαει δεν θα εχεις προβλημα

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

oxi kai tzaki re paidia.... sto 2006 zoume.

 

ektos an sou aresei na myrizei ksylila i karvounila olo to spiti.... :(

 

το τζακι συμπληρωνει και την διακοσμηση του σπιτιου.και αν ειναι καλος ο μαστορας τοτε δεν μυριζει τιποτα μεσα στο σπιτι εκτος του οτι μπορει να ζεστανει ενα χωρο περιπου 50 m2!

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...