Jump to content

Οι πρώτες καφετέριες ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ έγιναν από Έλληνες


MIB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεταξυ μας μονο ο Ελληνας περναει τοση ωρα σε καφε.

Τουλαχιστον σε σχεση με τουθς Ιταλους καθομαστε αρκετα περισσοτερο.(Με τους Ιταλους του Νοτου η διαφορα μειωνεται.)

Απλως ο Ιταλος τις 3 ωρες κενο που εχει θα τις χωρισει:1ωρα καφε,1ωρα να μαζευτουν στο σπιτι ενος φιλου,30λεπτα βολτα στον δρομο,30λεπτα κατι αλλο.

Ο Ελληνας πολυ απλα προτιμα και τις 3ωρες να τις περασει εκει.

Οπως και να εχει τα καφε ειναι ενας χωρος χαλαρωσης,ανταλαγης αποψεων (οποιες και αν ειναι αυτες).Την μια μερα μιλαμε για γκομενικα,την αλλη για πολιτικα και την αλλη για μαθηματα.

Και αυτο ισχυει παντου και οχι μονο στην Ελλαδα.

Απλως οπως προειπα ο Ελληνας δεν εχει προβλημα οοοοολον του τον ελευθερο χρονο να τον περασει ριζωμενος σε ενα καφε.

Οι αργοσχολοι και οι λοιποι, ειτε σε καφε πανε,ειτε σπιτι τους μεινουν, αργοσχολοι θα ειναι.;)

Και οσον αφορα τον τιτλο του θεματος, προσωπικα δεν το ηξερα αυτο...

Συμφωνω!:)

 

Βασικα ξαναβλεποντας τον τιτλο...οδηγουμαστε εκτος θεματος με αυτα που ποσταρουμε..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

o ellinas den paei mono gia kafe stin kafeteria. xehnate to TAVLI, ego eidika kathoti foititis eho kleisei kai 9oro se kafeteria me kafe kai tavli :p . i argosholia kai to xusimo sto megalio tou. here is Greece reeee :lol:

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβαίνω,επειδή δεν γεμίζει εσένα προσωπικά το να κάθεσαι με τις ώρες σε ενα καφέ...

γιατί είναι αργόσχολοι δηλαδή?επειδή δεν κάνουν κάτι δημιουργικό όπως ανφέρετε?

κι αυτό πάλι είναι όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας και τι γουστάρει σε προσωπικό επίπεδο.εγώ έχω χτυπήσει και 10 ωρίτσες σε καφέ.

αραλίκι και ξάπλα με φραπόγαλο και τσιγαράκι.μουσικούλα,κι αν έχεις και καλή παρέα μια χαρά είναι.

 

Καλέ μου φίλε σαφώς και ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ότι "γουστάρει" σε προσωπικό επίπεδο. Κανείς δεν αντιλέγει σ'αυτό αλλά...ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΡΟΚΟΜΜΕΝΟ ΔΕΝ ΓΕΜΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΚΑΦΕ όπως επίσης ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΠΡΟΚΟΜΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΩΡΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΓΙΑ ΚΑΦΕ! Αυτόν, δηλαδή το άτομο που σαπίζει μισή μέρα σ'έναν καναπέ μ'ένα μισοτελειωμένο "φραπόγαλο" (προσωπικά το'χω τιμήσει ουκ ολίγες φορές το σπόρ, αλλά τουλάχιστον είχα την αυτογνωσία του οτί χασομερώ), εγώ, όπως και ο προλαλήσαντας mvagustagm2000, τον αποκαλώ ΑΡΓΟΣΧΟΛΟ και πέστε μου ότι θέλετε. Αν σε κάποιους αρέσει αυτό το φαινόμενο δικαίωμά τους όπως δικαίωμά μου να το κατακρίνω, αλλά μην μου εξισώνετε την δουλειά με το χασομέρι γιατί θα τρελαθούμε στο τέλος. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Καημένη Ελλαδίτσα :confused:

GRAECIA, OCCUPATA, VICTOREM FEROCEM OCCUPAVIT ET ARTES IN LATIO RUSTICO ATTULIT
Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε σαφώς και ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ότι "γουστάρει" σε προσωπικό επίπεδο. Κανείς δεν αντιλέγει σ'αυτό αλλά...ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΡΟΚΟΜΜΕΝΟ ΔΕΝ ΓΕΜΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΚΑΦΕ όπως επίσης ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΠΡΟΚΟΜΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΩΡΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΓΙΑ ΚΑΦΕ! Αυτόν, δηλαδή το άτομο που σαπίζει μισή μέρα σ'έναν καναπέ μ'ένα μισοτελειωμένο "φραπόγαλο" (προσωπικά το'χω τιμήσει ουκ ολίγες φορές το σπόρ, αλλά τουλάχιστον είχα την αυτογνωσία του οτί χασομερώ), εγώ, όπως και ο προλαλήσαντας mvagustagm2000, τον αποκαλώ ΑΡΓΟΣΧΟΛΟ και πέστε μου ότι θέλετε. Αν σε κάποιους αρέσει αυτό το φαινόμενο δικαίωμά τους όπως δικαίωμά μου να το κατακρίνω, αλλά μην μου εξισώνετε την δουλειά με το χασομέρι γιατί θα τρελαθούμε στο τέλος. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Καημένη Ελλαδίτσα :confused:

δικαίωμα μου και εμένα να αμφισβητήσω τα λεγόμενα σου.

κι εγώ τα ίδια μπορώ να υποστηρίξω εξίσου εύκολα,χωρίς να τεκμηριώνω για οποιονδήποτε άλλο λόγο.κι εγώ αποκαλώ χασομέρη όποιον δεν κάθεται στην καφετέρια με τις ώρες τότε.

στην περίτπωση της δουλειάς που ανέφερες βέβαια,δεν λέγεται χασομέρης αυτός που δουλεύει σα τον σκύλο.άλλη είναι η λέξη αλλά δε τη λέω.

το καημένη ελλαδίτσα που κολλάει ακριβώς πάλι??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

...κι εγώ αποκαλώ χασομέρη όποιον δεν κάθεται στην καφετέρια με τις ώρες τότε...

To ακούσαμε και αύτο.

...αυτός που δουλεύει σα τον σκύλο...

Ποιος αναφέρθηκε σε σκύλους; Εγώ δεν γνωρίζω σκύλους που δουλεύουν (ευτυχώς δηλαδή αλλιώς πολλοί στην Ελλαδίτσα θα'χαν χάσει τη δουλεία τους), αντιθέτως απ'ότι γνωρίζω όλη την μέρα είναι μαμ,κ..κά και νάνι.

το καημένη ελλαδίτσα που κολλάει ακριβώς πάλι?

Σωστά. Αυτό θα έπρεπε να το διευκρινίσω. Aυτό "κολλάει" στην "νοοτροπία του φραπέ" που υπάρχει στην Ελλάδα, που όπως βλέπω, με λύπη μου, διαιωνίζεται. Ήλπιζα οτί εμείς οι νέοι θα διορθωναμε τα κακώς κείμενα μιας κοινωνίας ράθυμης και μιας χώρας ουραγό (Συγκρινόμενη πάντα με τον πρώτο κόσμο. Σίγουρα από την Μ.Ανατολή ή την Αφρική είμαστε πιο μπροστά) για τα οποία ευθύνονται οι προηγούμενες γενιές. Φοβάμαι πως θα καταντήσουμε και εμείς σαν τους προηγούμενους. Ξέρεις alfiegen κάποιοι, δυστυχώς λίγοι, ονειρευόμαστε μια Ελλάδα καλύτερη, μια Ελλάδα που θα προοδεύει και θα πρωτοστατεί, μια Ελλάδα που θα αποτελέσει ξανά, όπως και στην αρχαιότητα, το φως για τους λαούς του κόσμου και αυτό δεν γίνεται ξάπλα σ'έναν καναπέ και μ'ένα φραπέ στο χέρι για κανά πεντάωρο. Συγνώμη αν υπήρξα προηγουμένος κάπως οξύς.

GRAECIA, OCCUPATA, VICTOREM FEROCEM OCCUPAVIT ET ARTES IN LATIO RUSTICO ATTULIT
Link to comment
Share on other sites

To ακούσαμε και αύτο.

 

Ποιος αναφέρθηκε σε σκύλους; Εγώ δεν γνωρίζω σκύλους που δουλεύουν (ευτυχώς δηλαδή αλλιώς πολλοί στην Ελλαδίτσα θα'χαν χάσει τη δουλεία τους), αντιθέτως απ'ότι γνωρίζω όλη την μέρα είναι μαμ,κ..κά και νάνι.

 

Σωστά. Αυτό θα έπρεπε να το διευκρινίσω. Aυτό "κολλάει" στην "νοοτροπία του φραπέ" που υπάρχει στην Ελλάδα, που όπως βλέπω, με λύπη μου, διαιωνίζεται. Ήλπιζα οτί εμείς οι νέοι θα διορθωναμε τα κακώς κείμενα μιας κοινωνίας ράθυμης και μιας χώρας ουραγό (Συγκρινόμενη πάντα με τον πρώτο κόσμο. Σίγουρα από την Μ.Ανατολή ή την Αφρική είμαστε πιο μπροστά) για τα οποία ευθύνονται οι προηγούμενες γενιές. Φοβάμαι πως θα καταντήσουμε και εμείς σαν τους προηγούμενους. Ξέρεις alfiegen κάποιοι, δυστυχώς λίγοι, ονειρευόμαστε μια Ελλάδα καλύτερη, μια Ελλάδα που θα προοδεύει και θα πρωτοστατεί, μια Ελλάδα που θα αποτελέσει ξανά, όπως και στην αρχαιότητα, το φως για τους λαούς του κόσμου και αυτό δεν γίνεται ξάπλα σ'έναν καναπέ και μ'ένα φραπέ στο χέρι για κανά πεντάωρο. Συγνώμη αν υπήρξα προηγουμένος κάπως οξύς.

mallon zoume se diaforetikh ellada apo oti fainetai.alliws den ekshgeitai...

emena mou aresei h ellada opws einai kai eftuxws eimaste polloi pou to pisteboume afto,kai afto pou apefxomai sunexws einai na katalhksoume opws kapoies xwres pou apokaleis prwto kosmo.alla mallon afto de tha ginei pote,opote de xreiazetai na agxwnomai kiolas.

kalws h kakws eimai klasikotatos ellhnaras kai mou aresei oso tipota allo h ksapla kai to frapogalo,to araliki genika-na mh kanw tipota.etsi gennithika ,de ftaiw egw giafto kai me sugxwreis pou mpainw empodio sta sxedia sou ,gia mia ellada pou tha prwtostatei kai tha apotelei to fws gia tous allous laous.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

...μαζί σου και γώ alfiegen.... και διαβάζοντας όλα τα προηγούμενα :yawn:, μην τσακώνεστε ρε σεις! Θα σας πρότεινα να πάτε για κανα φραπόγαλο αύριο!:p

Θα δεις που θα σ'αρέσει και σένα chamaileonta... Πάντως σοβαρά- και γώ έβγαλα πανεπιστήμια, πήγαινα και σε βραδυνές δουλειές ...αλλά ΠΑΝΤΑ έβρισκα (..και βρίσκω ακόμα) χρόνο για αραλίκι και τεμπελιά! Είναι Greek προνόμιο...

ΟΛΑ συνδυάζονται , και το άραγμα και το πανεπιστήμιο και η δουλειά και η φράπα και το μηχάνημα που τρώει ευρώ και η πλάκα της παρέας και η μπάλα και οι 10 ώρες στο cafe και η γυναίκα και η ...γκόμενα:p !

Επειδή είμαστε και λίγο :offtopic: ...εγώ την κάνω κλέφτικα και πάω για το φραπογαλάκι μου..συνεχίστε εσείς!!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε σαφώς και ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ότι "γουστάρει" σε προσωπικό επίπεδο. Κανείς δεν αντιλέγει σ'αυτό αλλά...ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΡΟΚΟΜΜΕΝΟ ΔΕΝ ΓΕΜΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΚΑΦΕ όπως επίσης ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΠΡΟΚΟΜΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΩΡΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΓΙΑ ΚΑΦΕ! Αυτόν, δηλαδή το άτομο που σαπίζει μισή μέρα σ'έναν καναπέ μ'ένα μισοτελειωμένο "φραπόγαλο" (προσωπικά το'χω τιμήσει ουκ ολίγες φορές το σπόρ, αλλά τουλάχιστον είχα την αυτογνωσία του οτί χασομερώ), εγώ, όπως και ο προλαλήσαντας mvagustagm2000, τον αποκαλώ ΑΡΓΟΣΧΟΛΟ και πέστε μου ότι θέλετε. Αν σε κάποιους αρέσει αυτό το φαινόμενο δικαίωμά τους όπως δικαίωμά μου να το κατακρίνω, αλλά μην μου εξισώνετε την δουλειά με το χασομέρι γιατί θα τρελαθούμε στο τέλος. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Καημένη Ελλαδίτσα :confused:

 

Θέλεις να μου πεις δηλαδή οτι κι εγώ που κάθομαι όλη μέρα με έναν καφέ σε μια καφετέρια είμαι αργόσχολος; Γιατί; Γιατί δεν σκέφτεσαι οτί υπάρχουν και κάποιοι που έχουν λύσει τα προβλήματά τους και πλά απολαμβάνουν τη ζωή τους; Τι άλλο θα μπορούσα δηλαδή να κάνω για να μην είμαι αργόσχολος;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι συμβαίνει, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα, όταν κάποιος είναι νέος ζει με την εντύπωση οτί θα μείνει για πάντα νέος. Αλλά ο χρόνος παιδιά είναι αμείλικτος. Δεν θα καταλάβουμε πότε θα "πατήσουμε" τα -άντα και τα -ήντα. Και όταν θα μπούμε σε μία ρουτίνα δουλειάς, οικογένειας κ.τ.λ. θα σκεφτόμαστε πόσα πράγματα θα μπορούσαμε να κάνουμε σε μικρότερη ηλικία και "χάναμε" τον χρόνο μας άσκοπα. Για να γίνω αντιληπτός, κανείς δεν κατακρίνει κάτι που γίνεται με μέτρο (Μέτρο σαν αύτο που αναφέρεται ο hasiotis_john). Είμαι ενάντιος στο συστηματικό χασομέρι (που δυστυχώς στην πατρίδα έχει πάρει διάσταση επιδημίας). Και' γώ σε λίγες μέρες που κατεβαίνω Salonica προφανώς δυο-τρεις φορές θα επιδοθώ στο παλιό μου σπορ. Θα την αράξω σε καμιά Αριστοτέλους ή Αρετσού αλλά δεν θα είναι και όλη η ζωή μας αυτό, ρε παιδιά.

Η Φύση μια ζωή μας έδωσε ας κοιτάξουμε να την αξιοποιήσουμε καλύτερα και ας κοιτάξουμε να προσφέρουμε τα περισσότερα σε μια κοινωνία που μας χρειάζεται. Όσο για την απάντηση που εξέλαβα στα τα της "καλύτερης Ελλάδας" που προαναφέρθηκα, αυτήν καλύτερα να μην την σχολιάσω. :wacko:

GRAECIA, OCCUPATA, VICTOREM FEROCEM OCCUPAVIT ET ARTES IN LATIO RUSTICO ATTULIT
Link to comment
Share on other sites

einai gnosto oti o ellinas apo arxaiotaton xronwn ekane to araliki filosofia kai epistimi!....

 

i moni mikri diafora me simera einai oti tote eixame DOULOUS pou douleyane gia emas (mias pou i arxaia ellada itan i yperdinami tis epoxis) simera dystixws ta pragmata exoun allaksei kai i ampelosofia (tou frappe simera) den mas prosferei kai polla polla. alla ante na allakseis to DNA tou ellina! :)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Ακομα υπαρχουν δουλοι απλως τωρα τους πληρωνεις

Τοτε για να εχεις δουλους ηθελες στρατο και τωρα θελεις χρηματα

Το ιδιο πραγμα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν σκέφτεσαι οτί υπάρχουν και κάποιοι που έχουν λύσει τα προβλήματά τους και πλά απολαμβάνουν τη ζωή τους; Τι άλλο θα μπορούσα δηλαδή να κάνω για να μην είμαι αργόσχολος;
τοτε προφανως εισαι στους "ανεργους-αεργους-συνταξιουχους-εισοδηματιες"

οποτε -εγω τουλαχιστον- σε εχω ηδη εξαιρεσει απο ολα οσα εχω πει.

φανταζομαι δεν απευθυνεσαι σε εεμενα λοιπον.:blink:

Link to comment
Share on other sites

mallon zoume se diaforetikh ellada apo oti fainetai.alliws den ekshgeitai...

 

Eξηγείται,...ζούμε στην ίδια Ελλάδα αλλά έχουμε διαφορετικές απόψεις, διαφορετική φιλοσοφία και διαφορετικές ανησυχίες.

 

...kai afto pou apefxomai sunexws einai na katalhksoume opws kapoies xwres pou apokaleis prwto kosmo...

 

Κανείς δεν είπε alfiegen οτί αυτός που αποκαλώ εγώ "πρώτο κόσμο" είναι επίγειος παράδεισος. Ζω, φοιτώ και εργάζομαι σε μια απ' τις πιο προοδευμένες περιοχές τις Ένωσης και μπορώ, πιστεύω, να συγκρίνω σε τι υστερεί και σε τι υπερτερεί η πατρίδα μου με τον "πρώτο κόσμο". Ας πάρουμε απ' αυτόν τα θετικά του (αυτό που εσύ αποκαλείς "κατάντια"), και ας αφήσουμε τ' αρνητικά του.

 

...alla mallon afto de tha ginei pote,opote de xreiazetai na agxwnomai kiolas...

 

Να "αγχώνεσαι" γιατί τα πράματα και στην Ελλάδα, θα αλλάξουνε. Αμήν! Και αν δεν θελήσουμε να τ' αλλάξουμε εμείς, οι "κλασσικοί Ελληναράδες", θα μας τ' αλλάξουνε οι Βρυξέλλες. ;)

 

...emena mou aresei h ellada opws einai kai eftuxws eimaste polloi pou to pisteboume afto...

 

:confused: ;;;

Δηλαδή, κάτσε βρε alfiegen, για να καταλάβω. Όταν λες "Μ' αρέσει η Ελλάδα όπως είναι " τι εννοείς; Όλα είναι καλά; Δε χρειάζεται ν' αλλάξουμε τίποτα; 700.000 ομοεθνείς μας,στη μεγαλόνησο, ζούνε σ' μία ημικατεχόμενη πατρίδα, η χώρα μας βρίσκεται από το '94 σε καθεστώς casus belli και δεν μπορεί να ασκήσει τα νόμιμα δικαιώματά της στα χωρικά της ύδατα, μια απ' της ενδοξότερες περιοχές της χώρας μας, στο Βορρά, χάνει μέρα με τη μέρα τ' όνομά της (που συνδέεται άμεσα με την ιστορική της ταυτότητα), οι περισσότεροι πολιτικοί μας είναι "χωμένοι" ως το λαιμό στην διαφθορά και στη

διαπλοκή, το σύστημά υγείας είναι απαράδεκτο, το ασφαλιστικό-συνταξιοδοτικό άθλια και η εκπαίδευση, μέση και ανώτερη, σε ακόμα χειρότερη κατάσταση από τα προηγούμενα. Η ανεργία στους νέους καλπάζει και τα νοικοκυριά είναι υπερχρεωμένα, η αστική Ελλάδα (υπάρχουν άλλες εβδομήντα εννέα πόλεις στην επικράτεια εκτός των Αθηνών, για όσους δεν το γνωρίζουν) στερείται βασικών έργων υποδομής, η επαρχιακή Ελλάδα, με το απαρχαιωμένο και ελλιπές σιδηροδρομικό και οδικό δίκτυο αλλά και άλλα, το ίδιο και χειρότερα κτλ,κτλ,κτλ. Αυτή η Ελλάδα σ' αρέσει; Τα' χουμε κάνει όλα; Και αυτά τα λες εσύ ένας νέος, η ελπίδα μας για το αύριο; :blink:

GRAECIA, OCCUPATA, VICTOREM FEROCEM OCCUPAVIT ET ARTES IN LATIO RUSTICO ATTULIT
Link to comment
Share on other sites

τοτε προφανως εισαι στους "ανεργους-αεργους-συνταξιουχους-εισοδηματιες"

οποτε -εγω τουλαχιστον- σε εχω ηδη εξαιρεσει απο ολα οσα εχω πει.

φανταζομαι δεν απευθυνεσαι σε εεμενα λοιπον.:blink:

 

Tίποτα από όλα αυτά, απλά δουλεύω πολύ λίγες ώρες, με αρκετά καλό εισόδημα.....:cool: :cool:

Link to comment
Share on other sites

Tίποτα από όλα αυτά, απλά δουλεύω πολύ λίγες ώρες, με αρκετά καλό εισόδημα.....:cool: :cool:

 

αρα εισαι εισοδηματιας...;)

Link to comment
Share on other sites

Eξηγείται,...ζούμε στην ίδια Ελλάδα αλλά έχουμε διαφορετικές απόψεις, διαφορετική φιλοσοφία και διαφορετικές ανησυχίες.

 

 

 

Κανείς δεν είπε alfiegen οτί αυτός που αποκαλώ εγώ "πρώτο κόσμο" είναι επίγειος παράδεισος. Ζω, φοιτώ και εργάζομαι σε μια απ' τις πιο προοδευμένες περιοχές τις Ένωσης και μπορώ, πιστεύω, να συγκρίνω σε τι υστερεί και σε τι υπερτερεί η πατρίδα μου με τον "πρώτο κόσμο". Ας πάρουμε απ' αυτόν τα θετικά του (αυτό που εσύ αποκαλείς "κατάντια"), και ας αφήσουμε τ' αρνητικά του.

 

 

 

Να "αγχώνεσαι" γιατί τα πράματα και στην Ελλάδα, θα αλλάξουνε. Αμήν! Και αν δεν θελήσουμε να τ' αλλάξουμε εμείς, οι "κλασσικοί Ελληναράδες", θα μας τ' αλλάξουνε οι Βρυξέλλες. ;)

 

 

 

:confused: ;;;

Δηλαδή, κάτσε βρε alfiegen, για να καταλάβω. Όταν λες "Μ' αρέσει η Ελλάδα όπως είναι " τι εννοείς; Όλα είναι καλά; Δε χρειάζεται ν' αλλάξουμε τίποτα; 700.000 ομοεθνείς μας,στη μεγαλόνησο, ζούνε σ' μία ημικατεχόμενη πατρίδα, η χώρα μας βρίσκεται από το '94 σε καθεστώς casus belli και δεν μπορεί να ασκήσει τα νόμιμα δικαιώματά της στα χωρικά της ύδατα, μια απ' της ενδοξότερες περιοχές της χώρας μας, στο Βορρά, χάνει μέρα με τη μέρα τ' όνομά της (που συνδέεται άμεσα με την ιστορική της ταυτότητα), οι περισσότεροι πολιτικοί μας είναι "χωμένοι" ως το λαιμό στην διαφθορά και στη

διαπλοκή, το σύστημά υγείας είναι απαράδεκτο, το ασφαλιστικό-συνταξιοδοτικό άθλια και η εκπαίδευση, μέση και ανώτερη, σε ακόμα χειρότερη κατάσταση από τα προηγούμενα. Η ανεργία στους νέους καλπάζει και τα νοικοκυριά είναι υπερχρεωμένα, η αστική Ελλάδα (υπάρχουν άλλες εβδομήντα εννέα πόλεις στην επικράτεια εκτός των Αθηνών, για όσους δεν το γνωρίζουν) στερείται βασικών έργων υποδομής, η επαρχιακή Ελλάδα, με το απαρχαιωμένο και ελλιπές σιδηροδρομικό και οδικό δίκτυο αλλά και άλλα, το ίδιο και χειρότερα κτλ,κτλ,κτλ. Αυτή η Ελλάδα σ' αρέσει; Τα' χουμε κάνει όλα; Και αυτά τα λες εσύ ένας νέος, η ελπίδα μας για το αύριο; :blink:

καλά,χαλάρωσε εσύ παρουσιάζεις την ελλάδα σαν υπανάπτυκτη χώρα.όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις δεν γεννήθηκαν ξαφνικά,ούτε έκαναν αισθητή την παρουσία τους σήμερα ή χτες.

είναι αποτέλεσμα παραγόντων κυρίως εξωτερικών εντελώς άσχετα με το τι κάνω εγώ ή εσύ.όλα αυτά τα προβλήματα συσσωρεύθηκαν με το πέρασμα των χρόνων και διογκώθηκαν ξαφνικά.

για να λυθούν όλα αυτα που αναφέρεις μάλλον θα χρειαστεί όσος καιρός χρειάστηκε για να δημιουργηθούν.και δεν είναι προνόμιο των ελλήνων μόνο,αυτά τα προβλήματα.΄

κάθε χ'ωρα έχει τα δικά της προβλήματα.

και όλα αυτά που ανέφερες δεν έχουν καμία σχέση βέβαια με τις καφετέριες και την δουλειά.εκτός κι αν πιστεύεις οτι δουλεύοντας σα το σκύλο θα καλυτερέυσει η κατάσταση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
:wacko: :wacko: :wacko:

γιατι σου φαινεται παραξενο?

δεν σκοτωνεσαι και καθε μερα σε καμμια οικοδομη ουτε σε καμμια αποθηκη.

Link to comment
Share on other sites

γιατι σου φαινεται παραξενο?

δεν σκοτωνεσαι και καθε μερα σε καμμια οικοδομη ουτε σε καμμια αποθηκη.

 

Και τι σημαίνει αυτό;

 

Ακόμα και οι εργαζόμενοι συχνάζουν στις καφετέριες.

Με αυτόν τον τρόπο θέλουν να διασκεδάζουν.Ούτε ενοχλούν κανέναν ούτε καταστρέφουν τη ζωή τους.

Link to comment
Share on other sites

+1

Η καφετέρια είναι τόπος επικοινωνίας και ανταλλαγής απόψεων.

Μόνο οι Έλληνες κάθονται και συζητάνε τόσες ώρες στις καφετέριες.

Είναι σίγουρα πολιτισμικό μας στοιχείο, και μην το γελάτε...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και τι σημαίνει αυτό;

 

Ακόμα και οι εργαζόμενοι συχνάζουν στις καφετέριες.

Με αυτόν τον τρόπο θέλουν να διασκεδάζουν.Ούτε ενοχλούν κανέναν ούτε καταστρέφουν τη ζωή τους.

δε κατανοω που και πως εφαρμοζει η ερωτηση σου στη παραθεση του μηνυματος μου.

φανταζομαι ουτε και εσυ.

Link to comment
Share on other sites

δε κατανοω που και πως εφαρμοζει η ερωτηση σου στη παραθεση του μηνυματος μου.

φανταζομαι ουτε και εσυ.

 

Ταιριάζει στο μακροσκελές μήνυμα που είχες δημοσιεύσει πριν από λίγες μέρες,όπου έγραφες για εισοδηματίες,συνταξιούχους κ.ο.κ.

 

 

 

Τροποποίηση:Δε δημοσιεύω καινούριο ποστ για να σου απαντήσω,μιας και θα είναι ανούσιο.

Τα γραφόμενά μου ταιριάζουν τουλάχιστον με το θέμα και τα όσα έχεις γράψει επ'αυτού.Επομένως έχω κάθε λόγο να τα παραθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...