Jump to content

Αργό Shutdown...


spaul
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω εγκατεστημένα WinXP Pro Gr (SP2). Εδώ και αρκετό καιρό όταν κλείνω τον υπολογιστή μου, παραμένει στην οθόνη που λέει "Αποθήκευση των ρυθμίσεών σας" για 3 λεπτά περίπου (!!!) και μετά πηγαίνει στο "Εγγραφή μη αποθηκευμένων δεδομένων στο δίσκο..." όπου κλείνει μετά από 2-3 sec. Αυτή η καθυστέρηση των 3 λεπτών δεν υπήρχε.

Δεν έχω κανένα Windows Update αλλά εγκαθιστώ και απεγκαθιστώ συχνά αρκετά προγράμματα. Έχω καθαρίσει την Registry με διάφορα προγράμματα αλλά τίποτα. Έχω κάνει Full Scan με AntiVirus, AntiSpyware κτλ.

Τελευταία κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχει μια ρύθμιση που κάνεις στα Windows και αποφεύγεις αυτή την καθυστέρηση αλλά δεν την ξέρω. Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω; Έχει κάποιες άλλες επιπτώσεις στο σύστημα αυτή η ρύθμιση (αν λύνεται έτσι το πρόβλημα);

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο: C:\windows\prefetch και σβήσε όλα τα αρχεία που έχει μέσα. Λογικά θα έχει γρηγορότερη εκκίνηση και Shutdown..:)

010011010110000101110010011010010110111101110011

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Τσεκάρησε και κάτι ακόμα:

 

start>run>regedit>Local machine>SYSTEM>CurrentControlSet>Control>Session Manager>Memory Management>ClearPageFileAtShutdown(δεξί κλικ)>modify>value data και γράψε 0 (αν δεν είναι ήδη)

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο: C:\windows\prefetch και σβήσε όλα τα αρχεία που έχει μέσα. Λογικά θα έχει γρηγορότερη εκκίνηση και Shutdown..:)

010011010110000101110010011010010110111101110011

αυτα τα αρχεια δεν χρειαζονται στη λειτουργια το υ/η?

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Κανένα από τα δύο δεν βοήθησε.

1) Έσβησα όλα τα αρχεία από το C:\windows\prefetch αλλά δεν άλλαξε τίποτα.

2) Η τιμή της Registry στο Local machine>SYSTEM>CurrentControlSet>Control>Session Manager>Memory Management>ClearPageFileAtShutdown είναι ήδη (0), οπότε καμιά αλλαγή...

 

Άλλες προτάσεις...???

 

aoratos απ' όσο ξέρω μέσα στο φάκελο prefetch αποθηκεύονται αρχεία που έχουν πληροφορίες για το ποια προγράμματα χρησιμοποιείς πιο συχνα στον υπολογιστή σου, έτσι ώστε να ανοίγουν πιο γρήγορα από αυτά που δεν πολυχρησιμοποιείς. Αν τα σβήσεις, απλά την επόμενη φορά που θα τρέξεις ένα πρόγραμμα θα χρειαστεί λίγο περισσότερο χρόνο (δεν το καταλαβαίνεις) να ανοίξει.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου μένει είναι να σκεφτώ το Defragment... τίποτα άλλο...

 

010011010110000101110010011010010110111101110011

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Nvidia πήγαινε start->run γράψε "msconfig" δοκίμασε να βγάλεις το NvCpl από τη λίστα εκκίνησης.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ διάβασα στο RAM Οκτωβρίου 2006 (σελίδα 198) για την επιτάχυνση στο Άνοιγμα & στο Κλείσιμο ΗΥ με XP. Αν δεν το βρεις, θα το σκανάρω και θα σου το στείλω.

Φιλικά, ο ...Διαπλεκόμενος !

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ανασυγκρότηση αλλά πάλι δεν έγινε τίποτα. Μόνο 5 μικρά αρχεία ήταν κατακερματισμένα.

 

Το NvCpl το έχω ρυθμίσει από την αρχή να μην τρέχει κατά την εκκίνηση.

 

Τελικά το πρόβλημα ξεπεράστηκε ακολουθώντας μία από τις συμβουλές του RAM Οκτωβρίου (σελ. 201) (Ευχαριστώ tsaf).

Πήγα στην Registry στο \HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Desktop και στο AutoEndTask έδωσα την τιμή "1" (από "0" που ήταν).

Έτσι ενεργοποιείτε το αυτόματο κλείσιμο κάποιων προγραμμάτων.

Τώρα ο υπολογιστής κλείνει σε 5sec περίπου.

 

Βιάστηκα να μιλήσω...

Μόνο 3 φορές έκλεισε γρήγορα, μετά ξανά τα ίδια.

Στο διάστημα αυτό δεν εγκετέστησα/απεγκατέστησα κανένα πρόγραμμα ούτε πείραξα άλλες ρυθμίσεις. Μόνο αρχεία του Word άνοιξα και μπήκα Internet.

 

Η αναζήτηση συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις καλύτερα να ενεργοποιήσεις την Αδρανοποίηση, για να γλυτώσεις τις καθυστερήσεις Ανοίγματος & Κλεισίματος ;

(Πίνακας Ελέγχου, Επιλογές Ενέργειας, Αδρανοποίηση, Ενεργοποίηση Αδρανοποίησης.)

...Διαπλεκόμενος !

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις καλύτερα να ενεργοποιήσεις την Αδρανοποίηση, για να γλυτώσεις τις καθυστερήσεις Ανοίγματος & Κλεισίματος ;

(Πίνακας Ελέγχου, Επιλογές Ενέργειας, Αδρανοποίηση, Ενεργοποίηση Αδρανοποίησης.)

...Διαπλεκόμενος !

 

Δεν θέλω να τον θέτω σε κατάσταση αδρανοποίησης. Όταν κλείνω τον υπολογιστή, τον κλείνω τελείως. Μέχρι και την παροχή ρεύματος κόβω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να τον θέτω σε κατάσταση αδρανοποίησης. Όταν κλείνω τον υπολογιστή, τον κλείνω τελείως. Μέχρι και την παροχή ρεύματος κόβω.

Και καλά κάνεις. Η αδρανοποίηση μετά από λίγο καιρό "τα παίζει". Εμένα μου έχει τύχει να μη μπορώ να ανοίξω τον υπολογιστή μου ύστερα από καμιά 10αριά φορές που τον αδρανοποίησα αντί να τον σβήσω. Έπρεπε να μπω μέσω bios και να κάνω αλχημείες για να "ξαναδει" το δίσκο ο υπολογιστής.

Link to comment
Share on other sites

η αδρανοποιήση σε γνήσια XPsp2 pro δουλεύει μια χαρά.

 

εγώ το λαπτόπ της εργασίας εδώ και 1.5 χρόνο το κλείνω έτσι.

 

και όσο για αυτό που είπατε για την "παροχή ρεύματος" ... ΔΕΝ ισχύει. γιατί όταν είναι σε hibernate mode ΔΕΝ καταναλώνει ρεύμα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Με τo hibernate αποθηκεύονται όλα τα περιεχόμενα της μνήμης και η κατάσταση του μηχανήματος στον δίσκο και το μηχάνημα σβήνει κανονικά. Δεν μένει σε κάποια ενδιάμεση κατάσταση -όπως συμβαίνει με το standby- κι επομένως δεν καταναλώνει ρεύμα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για διάφορους λόγους θέλω να κλείνω το μηχάνημα με Shutdown...

 

Τις τελευταίες φορές έκανα Shutdown μέσω προγράμματος που είναι για αυτή τη δουλειά (Switch Off, μπορείς να προγραμματίσεις να κλείσει ο υπολογιστής όποτε θες) και το κλείσιμο έγινε κανονικά χωρίς καθυστέρηση. Θα δοκιμάσω και άλλα παρόμοια προγράμματα (π.χ. το Auto PowerOn & ShutDown) και θα δω τα αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...