Jump to content

Εργασία στην Κύπρο / Λεμεσό


ant0ine
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, πρόκειται να μεταβώ στη Λεμεσσό για εργασία σε μια εταιρία.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα Κυπρίους που βλέπω ότι υπάρχουν ουκ ολίγοι στην κοινότητά μας, ή όποιον άλλο έχει γνώσεις γύρω από το θέμα.

 

Τα δεδομένα είναι:

α) Ετήσιος μικτός μισθός 30Κ+ λίρες Κύπρου δηλαδή γύρω στα 50Κ ευρώ.

β) Ετήσιο bonus γύρω στις 20Κ λίρες Κύπρου.

γ) Ιδιωτική ασφάλιση.

 

Η φορολογία εκεί είναι έχω ακούσει στα 15% ή κάνω λάθος; Τα νοίκια σε διαμερίσματα σε τι τιμές κυμαίνονται; Είναι πολύ αυξημένο το κόστος ζωής γενικότερα σε σχέση με την Ελλάδα και συγκεκριμένα την Αθήνα;

 

Εσείς πιστεύετε ότι αξίζει να πάω με σκοπό να βάλω και κάτι στην άκρη; Γιατί για τα δεδομένα της Ελλάδας είναι τρελός μισθός.

 

Τι μπορεί γενικά να μην έχω λάβει υπόψην μου;

 

Από υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας και ευρυζωνικών δικτύων τι γίνεται;:D

 

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Και για τα Κυπριακά δεδομένα είναι πολύ καλός...

Ενοίκια μπορείς να υπολογίσεις οτι είναι 300-350 λίρες το μήνα για πολύ ικανοποιητικό χώρο....

Κόστος ζωής τώρα τι να σου πω... Είναι σχετικά αυξημένο σε σχέση μ'αυτο της Ελλάδας αλλά με τέτοιο μισθό θα είσαι άνετος. Για φορολογία δεν γνωρίζω ακριβώς, μεταβάλλεται συνεχώς έτσι καλό θα ήταν να το ψάξεις το θέμα...

Επίσης για ασφάλειες είναι αρκετά καλη η κατάσταση...

 

Κινητά έχουμε πολύ φτηνές επιλογές και για ευρυζωνικές υπηρεσίες είναι affordable οι τιμές... Αλλά με 30 χιλιάδες το χρόνο δεν θα έχεις πρόβλημα...

 

Να βρεις να πάρεις και κάποια καλη Κύπρια και θα είσαι μια χαρά :p

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ αυξημένο το κόστος ζωής γενικότερα σε σχέση με την Ελλάδα και συγκεκριμένα την Αθήνα;

 

 

Πάντως σύμφωνα με τη διεθνή ερευνα της Mercer, το κόστος ζωής στη Λεμεσό είναι κατά 15% περίπου χαμηλότερο από την Αθηνα!!

 

Βεβαια τέτοιου είδους έρευνες είναι ενδεικτικές μονο …

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..!

 

Από ότι καταλαβαίνω πάνω κάτω τα ίδια είμαστε, οπότε ok! Για το φόρο είδα ότι κυμαίνεται στο 30% μιας και πάει βάση κλίμακας...

 

Tax % Tax Base (CYP)

0 Up to 10,000

20% from 10,001 - 15,000

25% from 15,001 - 20,000

30% 20,001 and more

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε όλα καλά, αλλά αφού θα μας έρθεις μάθε πως είναι Λεμεσος και όχι Λεμεσσός. :p

Χωρίς ίχνος ειρωνείας πάντα, απλά πληροφοριακά.

Link to comment
Share on other sites

Μ@λ@κία φίλε μου.. έχεις δίκιο..!! Απλά έψαχνα λίγο στο google και μου έφερε καμιά 20.000 αποτελέσματα και είπα ότι θα το έγραψα σωστά..!! Βέβαια με ένα "σ" φέρνει 200.000 αποτελέσματα από ότι βλέπω τώρα.

 

Με μπέρδεψε και το Limassol..!! Αλλά θα μου πεις το double "s" προφέρεται σαν "σ" και το single σαν "ζ".

 

Ευχαριστώ για την διόρθωση!

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..!

 

Από ότι καταλαβαίνω πάνω κάτω τα ίδια είμαστε, οπότε ok! Για το φόρο είδα ότι κυμαίνεται στο 30% μιας και πάει βάση κλίμακας...

 

Tax % Tax Base (CYP)

0 Up to 10,000

20% from 10,001 - 15,000

25% from 15,001 - 20,000

30% 20,001 and more

 

(Ελπίζω να εννοείς αυτό) θα πληρώσεις 30% μόνο για το μέρος του εισοδήματός σου που είναι πάνω από 20.000.

 

Δηλαδή ο συνολικός σου φόρος για μισθό 30.000 θα είναι:

 

10000*0%+5000*20%+5000*25%+10000*30% = 5250

 

(+30% επί το bonus)

 

Δεν είναι πολλά πάντως*, αν και φαντάζομαι ότι θα είναι + ασφαλιστικές εισφορές εξτρα.

 

(*εννοώ τα χρήματα που πληρώνεις στο φόρο. Τα λεφτά που σου μένουν μια χαρά είναι)

 

Δε μας είπες, περί τι είδους δουλειάς πρόκειται, εννοώ σε ποιον τομέα;

Link to comment
Share on other sites

re paideia gia kante to ligo se eurw!San polla den einai ta lefta?

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Η θέση είναι για IT. Είναι πολυεθνική εταιρία και έχει και γραφεία στη Λεμεσό. Ίσως αυτό δικαιολογεί το μέγεθος του μισθού, αλλά και το γεγονός ότι στις θέσεις IT τα περισσότερα χρήματα τα δίνουν εταιρίες που δεν έχουν σχέση με αυτό το χώρο, αλλά έχουν ανάγκη άτομα όπως αναλυτές και μηχανικούς λογισμικού
Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

(Ελπίζω να εννοείς αυτό) θα πληρώσεις 30% μόνο για το μέρος του εισοδήματός σου που είναι πάνω από 20.000.

 

Δηλαδή ο συνολικός σου φόρος για μισθό 30.000 θα είναι:

 

10000*0%+5000*20%+5000*25%+10000*30% = 5250

 

(+30% επί το bonus)

 

Δεν είναι πολλά πάντως*, αν και φαντάζομαι ότι θα είναι + ασφαλιστικές εισφορές εξτρα.

 

(*εννοώ τα χρήματα που πληρώνεις στο φόρο. Τα λεφτά που σου μένουν μια χαρά είναι)

 

 

Σίγουρα πάει έτσι;

 

Τουλ. εδώ στην Ελλάδα ανάλογα το μισθό που βγάζεις μπαίνεις και στην αντίστοιχη κλίμακα και φορολογείσαι ανάλογα στο σύνολο του μισθού σου και όχι σπάσιμο του συνόλου σε μέρη και φορολόγηση σε καθένα από αυτά αντίστοιχα.

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

ti shmainei IT?

 

Information Technology, γενικότερα θέσεις στον τομέα της πληροφορικής

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πάει έτσι;

 

Τουλ. εδώ στην Ελλάδα ανάλογα το μισθό που βγάζεις μπαίνεις και στην αντίστοιχη κλίμακα και φορολογείσαι ανάλογα στο σύνολο του μισθού σου και όχι σπάσιμο του συνόλου σε μέρη και φορολόγηση σε καθένα από αυτά αντίστοιχα.

 

Από όσο ξέρω έτσι λειτουργούν οι φορολογικές κλίμακες (όπως περιέγραψα παραπάνω) και αυτό περιλαμβάνει και την Ελλάδα (δε φορολογείσαι με την ανώτερη κλίμακα στο συνολο, όχι).

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω λάθος στο θέμα αυτό μιας και δεν έχω πλήρη άποψη του θέματος, οπότε οκ!:)
Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Antoine, στην Amdocs θα είσαι; 13ο μισθό θα έχεις; Υπόψην ότι φοροαπαλλάσσονται μόνο οι Κοινωνικές Ασφαλίσεις (ένσημα), που είναι 6.3% επί του ακάθαρτου (gross) μισθού καί η ασφάλεια ζωής. Το μέγιστο συνολικό ποσό που μπορεί να φοροαπαλλαγεί είναι το 1/6 του gross μισθού σου.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Όχι σε μια άλλη εταιρία... Ναι, θα έχω 13ο μισθό, για τις φοροαπαλλαγές που μου ανέφερες δεν έχω ιδέα τι παίζει, αρχές του μήνα θα ανέβω πάλι για το τελευταίο interview και τα διαδικαστικά και θα ρωτήσω να δω περαιτέρω για την φορολογία.
Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

13ο μισθό θα έχεις;

 

 

Αφού τα λεφτά του τα λένε σε ετήσια βάση δεν έχει σημασία. Τα ίδια χρήματα θα πάρει, είτε σε 12 είτε σε 13 “δόσεις”. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές έχω καλυφθεί με το θέμα αυτό, και σας ευχαριστώ!!!:)

 

Όσον αφορά την ευρυζωνικότητα στο νησί.. τι παίζει;

 

Από ότι κατάλαβα υπάρχει η CYTA που είναι σαν τον ΟΤΕ. Από εκεί και πέρα υπάρχει κάτι άλλο; Τι τιμές παίζουν εκεί, και τι συνδέσεις παρέχονται; Σκέφτομαι να πάρω και μια κάρτα NOVA για να με συντροφέυει!! Από κινητά και σταθερά;;; Αν θέλω να μιλάω με Ελλάδα θα πρέπει να πάρω χρονοκάρτα σαν του ΟΤΕ; Υπάρχει κάτι τέτοιο; Η' υπάρχει κάποιος προσιτός τρόπος επικοινωνίας από Ελλάδα σε Κύπρο, όσον αφορά τα κινητά;

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δύο επιλογές για ευρυζωνικά, την ΑΤΗΚ (CYTA) και την PrimeTel, που προσφέρουν και οι δύο triple play (τελεφωνία-internet-τηλεόραση). H CYTA έχει τα ι-choice (πρόσβαση ADSL δεδομένα) και miVision (TV over DSL) και η PrimeTel το PrimeHome. Σε τηλεοπτικό υπάρχει, πέραν των δύο, η Nova Κύπρου, η Athina SAT, και η LTV με δύο συνδρομητικά κανάλια (LTV και ALFA) τα οποία μποείς να βρεις και στους άλλους τρεις (miVision, PrimeTel και AthinaSAT). Nova Ελλάδας παίζει αφού είσαι συνδρομητής, μπορείς να βρεις και εξοπλισμό (θα δεις σχετικές διαφημίσεις).

 

Για κινητή υπάρχει η Cytamobile Vodafone της CYTA και η Areeba. Για σταθερό, αν επιλέξεις CYTA, μπορείς να κάνεις φτηνές κλήσεις VoIP στην Ελλάδα (στο εξωτερικό γενικότερα), αν χρησιμοποιήσεις το πρόθεμα 1018 (1018-0030-210-ΧΧΧΧΧΧΧ).

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μου εγινε μια προσφορα για μια δουλεια στην Κυπρο. Μπορει καποιος να μου πει περιπου ποσα κανουν οι Μηχανικοι στην Κυπρο για να ξερω ποσα να ζητησω.

 

Μου ειπανε μονο οτι για εξοδα διαμονης προσφερουν 600 ευρω το μηνα.Αλλα πρεπει να τους πω εγω ποσα περιπου θελω επιπλεον για μισθο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
...

Για κινητή υπάρχει η Cytamobile Vodafone της CYTA και η Areeba. Για σταθερό, αν επιλέξεις CYTA, μπορείς να κάνεις φτηνές κλήσεις VoIP στην Ελλάδα (στο εξωτερικό γενικότερα), αν χρησιμοποιήσεις το πρόθεμα 1018 (1018-0030-210-ΧΧΧΧΧΧΧ).

 

Φίλε BestMan και λοιποί Κύπριοι εδώ και μία βδομάδα ήρθα στην Κύπρο!!! Η Λεμεσός είναι πολύ όμορφη και γενικά μπορώ να πω ότι έχω προσαρμοστεί γρήγορα. Την 1η βδομάδα έμενα στο Londa, θεικό ξενοδοχείο, αλλά δεν αντέχεται να είσαι με τα πράγματα μέσα στις βαλίτσες όλη την ώρα οπότε μετά από 3 μέρες αναζήτηση και τηλέφωνα, στάθηκα τυχερός και βρήκα ένα δυάρι στο Green Area της Γερμασόγειας, σε τιμή ανάλογη με αυτή που μου έλεγαν για διαμερίσματα στο Kanica Center και σε κάτι άλλα αναρωτιόμουν τελικά τι ζητάει ο κόσμος!!!:blink: Τέσπα είμαι πολύ ευχαριστημένος και αύριο μπαίνω στο σπίτι!!! :D

 

Για κινητή έχω πάρει ένα So-Easy και είμαι ευχαριστημένος από σήμα, χρεώσεις τώρα δεν έψαξα να σας πω την αλήθεια αλλά σε γενικές γραμμές οι κλήσεις για κινητά ελλάδας μου βγαίνουν φτηνότερα απ'ότι αν έπαιρνα από κινητό ελλάδας σε κινητό ελλάδας!!!! Μου έκανε εντύπωση αυτό.;)

 

Ένα άλλο θέμα είναι το σταθερό τηλ. που θα βάλω και το Internet. Μπορείς λίγο να μου εξηγήσεις αυτό που μου είπες με το VoIP και το πρόθεμα του 1018; Έχεις κανένα link με την υπηρεσία αυτή της CYTA για να δω και χρεώσεις;;;

Από internet παρόλο που η PrimeTel είναι φτηνότερη απ'ότι είδα, κατέληξα σε CYTA γιατί θα μου ενεργοποιηθεί πιο γρήγορα μέσω γνωστού από την εταιρία. :O

 

Γενικά μπορώ να πω ότι μου αρέσουν τα πράγματα εδώ, αν εξαιρέσεις ότι έχουν πάει να με πατήσουν 2 φορές εδώ, όχι ότι φταίνε οι άνθρωποι, εγώ φταίω, λόγω των ανάποδων δρόμων!! :cool:

Καλώς σας βρήκααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...