Jump to content

Εργασία στην Κύπρο / Λεμεσό


ant0ine
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω ρε κουμπάροι, που λέτε και εδώ κάτω..!

 

Αν βάλω CYTA θα μπορώ να κάνω κλήσεις μέσω e-voice, ή άλλων VoIP παρόχων στη γραμμή 1024/128; Με προβληματίζει λίγο το 128 upload που έχει γι αυτό ρωτάω.. Υπάρχει κάποιος που έχει δοκιμάσει VoIP κλήσεις μέσω της CYTA γενικότερα να μου πει εντυπώσεις; Δεν εννοώ το 1018 που παρέχει.

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε κουμπάροι, που λέτε και εδώ κάτω..!

 

Αν βάλω CYTA θα μπορώ να κάνω κλήσεις μέσω e-voice, ή άλλων VoIP παρόχων στη γραμμή 1024/128; Με προβληματίζει λίγο το 128 upload που έχει γι αυτό ρωτάω.. Υπάρχει κάποιος που έχει δοκιμάσει VoIP κλήσεις μέσω της CYTA γενικότερα να μου πει εντυπώσεις; Δεν εννοώ το 1018 που παρέχει.

 

Ναι λειτουργούν μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Μου δώσανε το SpeedTouch 585(v6) από την CYTA, το οποίο έχω και στην Αθήνα απλά παρατηρώ κάτι διαφορές.

Για παράδειγμα μου είπαν ότι εδώ το δίκτυο παίζει σε Bridged και όχι σε PPPoA ή PPPoE. Επίσης παρατήρησα ότι είναι κλειδωμένο. Αν περάσεις από πάνω νέο firmware τι γίνεται; Φαντάζομαι δεν θέλω να το μάθω αυτό.

Τέλος αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι όταν το βάζω στην τηλεφωνική γραμμή μετά το φίλτρο, τότε ανοίγει κανονικά και δεν κάνει προσπάθεια συγχρονισμού (ναι το ξέρω ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα) απλά το δικό μου στην Ελλάδα, όταν το άνοιγες, αναβόσβηνε το λαμπάκι της DSL μετά από 1 λεπτό και μετά έσβηνε αν δεν υπήρχε γραμμή ADSL προς συγχρονισμό. Εδώ γίνεται αλλιώς ή περιμένω άδικα να συγχρονίσει και είναι χαλασμένο το router;

 

Ευχαριστώ!

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν συγχρονίζει, μίλα με την CYTA στο 8000.0197 να βρείς το πρόβλημα. Πήρες self-installed i-choice?

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Όχι τελικά είναι όλα κυριλέ, με πήραν σήμερα το πρωί στις 7.20 (!!!) και με ειδοποίησαν ότι η γραμμή πρέπει τώρα να είναι ΟΚ..!! Όπως και έγινε, το 585 συγχρονίζει πλέον μια χαρά! Όσο για το self-installed δεν ξέρω να σου πω ακριβώς.

Πήγα στο CYTAShop και γράφτηκα στην υπηρεσία NetRunnerFast στα 1Mbps (1024/128Kbps), μου έδωσαν το SpeedTouch που ανέφερα πιο πάνω, το οποίο είναι κλειδωμένο πάραυτα και δεν μπορείς να επέμβεις σε αυτό. Το μόνο που έπρεπε να κάνω ήταν να το συνδέσω και από εκεί και πέρα να συνδεθώ μέσω της σελίδας του i-choice.

Αυτά πλέον έχω Internet, και ότι κλήσεις κάνω στο εξωτερικό, πλεον τις κάνω μέσω του 1018 που μου ανέφερες παραπάνω το οποίο έχει καλή ποιότητα ήχου, και normal τιμές, περίπου ίδιες με αυτές του ΟΤΕ για τοπικές κλήσεις.

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να συνεχισει η συζητηση για την ομορφη κυπρο και για να παρω και τις πληροφοριες που θελω μπορει καποιος να με παραπεμψει σε sites που να δινουν καλες πληροφοριες για κυπρο και ιδιως για λεμεσο?χαρτες με δρομους και περιοχες και καποιο site για να δω τι παιζει απο δουλειες, διασκεδαση και γενικα τη ζωη στο νησι!
Η γνώση είναι για όλους
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια εγώ που είχα ψάξει λίγο δεν βρήκα πολλά πράγματα!!! Γενικότερα η Κύπρος σε υπηρεσίες μέσω διαδικτύου είναι πολύ πίσω σε σχέση με την Ελλάδα, πράγμα περίεργο αλλά τι να σου πω, ίσως μας βοηθήσουν τα παιδιά από εδώ που είναι από Κύπρο.
Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να συνεχισει η συζητηση για την ομορφη κυπρο και για να παρω και τις πληροφοριες που θελω μπορει καποιος να με παραπεμψει σε sites που να δινουν καλες πληροφοριες για κυπρο και ιδιως για λεμεσο?χαρτες με δρομους και περιοχες και καποιο site για να δω τι παιζει απο δουλειες, διασκεδαση και γενικα τη ζωη στο νησι!

 

Όλα τα μέρη της Κύπρου είναι πολύ ωραία! Ειδικά η Λεμεσός και η Λάρνακα (έριξα πολύ περπάτημα εκεί). :D :happy:

 

Στη Λεμεσό έχει και Water Park! :up:

Επίσης μη ξεχάσεις να επισκεφτείς την Αγία Νάπα. :)

Ειδικά καλοκαίρι γίνεται χαμός.

Και Λευκωσία μου άρεσε αλλά όταν έβλεπα τα κατεχόμενα μαύριζε η ψυχή μου. :(

Το χειμώνα είναι λίγο δύσκολα αλλά κάπως μπορείς να τη βολέψεις τη κατάσταση. :)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κανενας κυπραιος που να μπορει να βοηθησει με τα παραπανω?λιγη βοηθεια?anybody?
Η γνώση είναι για όλους
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια εγώ που είχα ψάξει λίγο δεν βρήκα πολλά πράγματα!!! Γενικότερα η Κύπρος σε υπηρεσίες μέσω διαδικτύου είναι πολύ πίσω σε σχέση με την Ελλάδα, πράγμα περίεργο αλλά τι να σου πω, ίσως μας βοηθήσουν τα παιδιά από εδώ που είναι από Κύπρο.

 

φιλε ant0ine μπορεις να μου στειλεις links απο αυτα που βρηκες?οτιδηποτε και εγω θα κατσω να τα ξεχωρισω!οντως δυσκολα να βρεις πληροφοριες αν δε ξερεις που να ψαξεις και τι ακριβως να ψαξεις!εμενα συνηθως μου βγαζει ιστορικα στοιχεια και ξενοδοχεια!

Η γνώση είναι για όλους
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...