Jump to content

Επικίνδυνος γείτονας ( ; )


viktoria
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή αν κάνεις αίσχη στο μπαλκόνι σου που δεν είναι δημόσιος χώρος δεν πειράζει;

 

(δεν ειρωνεύομαι, ρωτάω :) )

 

Οκ το κατάλαβα :) , ναι δεν διώκεσαι.... δεν τους γράφω εγώ τους νόμους :O καλώς ή κακώς έτσι είναι τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kαι μια ακόμη ερώτηση - η έννοια του δημόσιου χώρου ποια είναι ακριβώς; Το σπίτι σου πχ είναι ιδιωτικός χώρος, προστατεύεται κτλ αλλά ο κοινόχρηστος χώρος της πολυκατοικίας σε ποια κατηγορία υπάγεται;
Link to comment
Share on other sites

Kαι μια ακόμη ερώτηση - η έννοια του δημόσιου χώρου ποια είναι ακριβώς; Το σπίτι σου πχ είναι ιδιωτικός χώρος, προστατεύεται κτλ αλλά ο κοινόχρηστος χώρος της πολυκατοικίας σε ποια κατηγορία υπάγεται;

 

Κοίτα προσφάτως στην πολυκατοικία όπου και μένω είχαμε μια παρεξήγηση με το θέμα του parking, μια κάτοχος χώρου στάθμευσης φώναξε την αστυνομία με την δικαιολογία ότι δεν χωράει να ξεπαρκάρει το αυτοκίνητό της εμποδιζόμενο απο το δικό μου το οποίο και παρκάρω στον δικό μου χώρο στάθμευσης, η αστυνομία όμως ούτε σύσταση δεν μπορούσε να κάνει γιατί δεν υπήρχε τετελεσμένο γεγονός (απόφαση απο δικαστήριο πχ ) που να με καταδικάζει να μην βάζω το αυτοκ. μου στον χώρο μου. Μου έκανε δικαστήριο και γω για να αποδείξω πως δεν φταίω αλλά αυτή είναι ανίκανη για να οδηγεί, πήγα στην τροχαία της περιοχής μου για να πάρω αντίγραφο συμβάντων (της ημέρας που απλά είχε καλέσει το 100) και εκεί μου είπαν πως δεν υπάρχει καμιά αναφορά για το θέμα γιατί η αστυνομία δεν είχε δικαιοδωσία να παρέμβει (εντος του πεζοδρομίου που προανέφερα). Το parking μιας πολυκατοικίας είναι ιδιοχρηστος χώρος ή χώρος parking πάντα ιδιωτικός.... (πάλι βγήκα off topic) :)

Link to comment
Share on other sites

<< χαιρομαι>> τουλαχιστον που τετοια κουλα δεν τυχαινουν μονο στην δικη μου γειτονια!!

Κι ομως ειναι αληθεια η αστυνομια δεν εχει καμια δικαιοδοσια μεσα στον ακαλυπτο ή στο παρκιν πολυκατοικιας.. Ελλαδα For ever σε σκοτωνω στο παρκιν μου και ειμαι αθωος!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

loipon rotisa simera kai ematha. meso dikigorou mporeite na kanete munisi kai o tupos na timorithei kai sto dkastiro den tha uparxei provlima kathos uparhoun tosoi martures. oso gia tin katigoria min anusiheite tha vrethoun polles :lol:

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

<< χαιρομαι>> τουλαχιστον που τετοια κουλα δεν τυχαινουν μονο στην δικη μου γειτονια!!

Κι ομως ειναι αληθεια η αστυνομια δεν εχει καμια δικαιοδοσια μεσα στον ακαλυπτο ή στο παρκιν πολυκατοικιας.. Ελλαδα For ever σε σκοτωνω στο παρκιν μου και ειμαι αθωος!

 

Eντάξει δεν έχει και ... άσυλο ο ακάλυπτος. Για αδικήματα που υπάρχει αυτόφωρο δεν υφίσταται θέμα.

 

(ξέρω βέβαια ότι το λες για να δώσεις έμφαση)

Link to comment
Share on other sites

τελικα υπηρξε καμμια εξελιξη(νομικη)?
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

<< χαιρομαι>> τουλαχιστον που τετοια κουλα δεν τυχαινουν μονο στην δικη μου γειτονια!!

Κι ομως ειναι αληθεια η αστυνομια δεν εχει καμια δικαιοδοσια μεσα στον ακαλυπτο ή στο παρκιν πολυκατοικιας.. Ελλαδα For ever σε σκοτωνω στο παρκιν μου και ειμαι αθωος!

Εντάξει παντού συμβαίνουν αυτά.Και εδώ μπορεί να υπάρχουν ανάλογες περπτώσεις..;)

Link to comment
Share on other sites

Απεναντι απο το την πολυκατοικια μου χτιστηκε μια νεα της οποιας το παρκιν συνορευει (μεσοτοιχεια) με τον ακαλυπτο της δικιας μου.Εχοντας λοπον ολοι οι ενοικοι και των δυο πολυκατοικιων πολυ καλη οπτικη προσβαση,εχουμε παρατηρησει εναν γειτονα με περιεργες συνηθειες ισως και επικινδυνες..:wacko: Ο περιεργουλης κυριος λοιπον συνηθιζει να γυρναει γυρω γυρω απο το αμαξι του συνεχεια κανοντας κυκλους για ωρα,αξιζει να σημειωθει οτι κραταει το .. του ολη την ωρα.:O κανει γενικα πολλα περιεργα και αναλογα.Εχοντας ενοχληθει ολοι απευθυνθηκαμε στην αστυνομια και μας ειπανε οτι δεν μπορουν να κανουν κατι παρα μονο συστασεις.

Το κακο ομως χειροτερευει μιας και τωρα τελευταια ακολουθει οποια γειτονισα και οποιο παιδακι της γειτονιας βρει χωρις να κανει κατι ομως.(τουλαχιστον εως τωρα) οι φοβοι ολων ομως αυξανονται.

Εχετε ιδεα τι μπορουμε να κανουμε αλλο (:kill: )??το να αλλαξουμε σπιτι το ξεχναμε μιας και ολοι ειμαστε σε ιδιοκτητα και της νεας και της δικης μου..

Ο δε διαχειριστης τους ειναι σε απογνωση ο ανθρωπος...

 

Siga !! Kala re?

Mallon H Gitonia sou einai olli sto Sozial kai den exei ti na kanei olli mera.

An exei kapio Provlima kalitera na ton Voithisete , oxi na ton riksete xirotera.. Anohtoi Anthropoi

-----------------------

http://www.zoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζετε πολλα ο ανθορωπος 2 χαστουκια καλα να στανιαρει και ολα θα ειναι οκ.. Αν κανει τα ιδια εχει ψυχολογικα προβληματα και θελει βοηθεια!!
Link to comment
Share on other sites

τελικα υπηρξε καμμια εξελιξη(νομικη)?

 

Δεν εχω μαθει ακομα τι εγινε ξερω ομως πως πλεον η αστυνομια εχει γνωση και αυτη τη φορα με αποδειξεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

Siga !! Kala re?

Mallon H Gitonia sou einai olli sto Sozial kai den exei ti na kanei olli mera.

An exei kapio Provlima kalitera na ton Voithisete , oxi na ton riksete xirotera.. Anohtoi Anthropoi

 

ευχαριστουμε για την κριτικη..:offtopic:

φανταζομαι αναφερεσαι και σε ολα τα μελη που ως τωρα εδωσαν διαφορετικες απαντησεις.Σε καθε περιπτωση σεβομαι την αποψη σου.

Αλλα καλο θα ηταν να μην κολας επιθετα.:shifty:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

Διαβαστε λιγο αυτο.

Θα πρεπει να συμβαινουν τετοια για να επεμβουμε. νομιζω πως οχι.

 

Κι ομως οπως βλεπεις υπαρχουν πολλοι που δεν δινουν την απαιτουμενη σοβαροτητα.Το χειροτερο απο ολα ειναι οταν τελικα την πληρωνουν παιδια.Και δεν μιλαω για το περιστατικο στη γειτονια μου. Εως τωρα ολα ειναι απλα κι ανωδυνα κι ετσι ευχομαι να τελειωσουν.Αλλα γενικα μιλαω γιατι αυτα τα ατομα στο τελος να ξεσπανε σε μωρα ή σε κοπελες?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

An exei kapio Provlima kalitera na ton Voithisete , oxi na ton riksete xirotera..

Επιτελους και ενας ανθρωπος ειπε και κατι σωστο;) και δεν εδωσε καμμια λυση τραμπουκισμου και εκφοβισμου.

 

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

η προνοια και η κοινωνια θα τον βοηθησει αν οντως πασχει!

αρκει να μην εκδηλωθητε γιατι τοτε θα του κανετε μεγαλυτερο κακο....

Link to comment
Share on other sites

και δεν εδωσε καμμια λυση τραμπουκισμου και εκφοβισμου.

 

 

Ε εντάξει αυτοι που προτείνουν τέτοιες λύσεις είναι απλά ανώριμοι (άλλωστε οι περισσότεροι είναι μικρότεροι από 19-20 ετών) ή απλά α-σόβαροι.

 

Τώρα προτάσεις του στυλ "να τον βοηθήσετε" έτσι απλά κι αόριστα είναι γενικότητες που εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να καταλάβω πως βρίσκουν εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον ...ας δεχτουμε οτι το να καλεσεις την αστυνομια ειναι ''τραμπουκισμος''

τι αλλο θα μπορουσε να γινει σε αυτη την περιπτωση?

πως εννοειται η ''βοηθεια'' ?

οταν το ιδιο το κρατος και η προνοια δεν εχουν λαβει μετρα.

Υπηρξαν ανθρωποι που του μιλησαν ευγενικα και ωραια (κανεις δεν τον παστωσε στις μαπες κι αν επεσε σαν προταση ηταν με αστεια προθεση απο ολους).Οταν ομως η απαντηση που πηραν ηταν ''αντε και γ... μην σου γ...την μανα κλπ κλπ αναγκαστηκαν να καλεσουν την αστυνομια.Κι οταν η αστυνομια σηκωσε τα χερια ψηλα καποιοι προτιναν ιατρικη βοηθεια απο καποια κρατικη παροχη και η απαντηση που πηραν ηταν '' εμεις δεν εχουμε να σας παραπεμψουμε σε κατι τετοιο''.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον ...ας δεχτουμε οτι το να καλεσεις την αστυνομια ειναι ''τραμπουκισμος''

 

Bέβαια μπορεί να μας απαντήσει ο ίδιος τι εννοούσε, πάντως εγώ θεώρησα ότι στις κατηγορίες του "εκφοβισμού" και "τραμπουκισμού" κατέταξε προτάσεις του στυλ "να τον δείρετε", "να του τον κόψετε", "να τον εκβιάσετε" κτλ και όχι φυσικά τις λύσεις της αστυνομίας, νομικών μέτρων κτλ.

 

Όπως είπα, αυτή ήταν η δικιά μου ερμηνεία.

Link to comment
Share on other sites

στις κατηγορίες του "εκφοβισμού" και "τραμπουκισμού" κατέταξε προτάσεις του στυλ "να τον δείρετε", "να του τον κόψετε", "να τον εκβιάσετε" κτλ και όχι φυσικά τις λύσεις της αστυνομίας, νομικών μέτρων κτλ.

 

Ναι βεβαια, σαφως και εννοουσα αυτα που λεει ο συμ-forumιτης. Υπηρξαν πολλοι "καλοθελητες" που προτειναν ως λυση το ξυλο...ο χαρακτηρισμος σου για αυτες τις προτασεις ηταν απολυτα πετυχημενος.;)

Απο 'κει και περα, μου φαινεται παραλογο απο την αστυνομια να μην εχει να σας παραπεμψει καπου:(...μαλλον αλλη μια αδυναμια του κρατικου μηχανισμου:O (αλλο θεμα αυτο)

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Διαβαστε λιγο αυτο.

Θα πρεπει να συμβαινουν τετοια για να επεμβουμε. νομιζω πως οχι.

 

Φιλε μου οτι χεοροτερο ητανε αυτο που διαβασα πρωι πρωι.. Κριμα για αυτους τους ανθρωπους που μαλλον δεν θα πρεπε να λεγονται ανθρωποι!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα καποια ακρη βγαλατε???

σταματησε να επιδιδεται στο "αθλημα" ο εν λογω γειτονας?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

τελικα καποια ακρη βγαλατε???

σταματησε να επιδιδεται στο "αθλημα" ο εν λογω γειτονας?

 

Δεν ξερω τι απεγινε ξερω ΣΙΓΟΥΡΑ πως τελικα δεν φτασανε στα δικαστηρια.

Το θεμα ειναι παντως πως το εκοψε.Δεν το ξανακανε!Απο οτι λενε..

Ισως να εγιναν καποιες συστασεις δεν ξερω τι να πω μη σου πω και ψεματα αλλοι το ειχαν αναλαβει.Εμαθα ομως πως πλενει καθε μερα το αμαξι του..

Οχι οτι μας ενοχλει κι αυτο αλλα ισως τελικα ξεδινει ετσι :lol: !

Τελος καλο ειχε παντως (ελπιζω)..

Ευχαριστω για το ενδιαφερον:happy: :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

Ισως διαβασε αυτο το thread! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο που λεγετε ειναι οτι εχει και παιδι αλλα δεν ζει μαζι τους!

Εχει δωθει σε καποια γιαγια.Και το βλεπει μονο η μητερα!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...