Jump to content

ETEN Χ500


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιτρέψτε μου μια ερώτηση (ως newbie): Διάβασα ότι κάποιοι "άτυχοι" έχουν Χ500 με κεντρική μνήμη 64 και κάποιοι "τυχεροί" με 128. Μπορεί να γίνει αναβάθμιση ή χρειάζεται να αγορασθεί εξ΄αρχής έτσι;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το μαύρο είναι η γειώση, φαντάζομαι ότι θα την χρειάζεσαι για να γίνει το connection

τα +5V πρέπει να κόπουν

 

ψιλοβλακεία αυτή η ιστορία με τα pda/smartphones

 

Όλα τα έκοψα μεγάλε και τα δοκίμασα τρία-τρία. Δοκίμασε και εσύ αν θέλεις αλλά δεν παίζει να καταφέρεις κάτι...

 

 

Επιτρέψτε μου μια ερώτηση (ως newbie): Διάβασα ότι κάποιοι "άτυχοι" έχουν Χ500 με κεντρική μνήμη 64 και κάποιοι "τυχεροί" με 128. Μπορεί να γίνει αναβάθμιση ή χρειάζεται να αγορασθεί εξ΄αρχής έτσι;

 

Τι??? :confused: Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, που το άκουσες?? Όλα βγαίνουν με την ίδια μνήμη, αυτό έλειπε... Δες και εδώ: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975892&product=878790&tab=specs

 

Μνήμη 192MB (128MB Rom / 64MB Ram)

Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς ή έστω έχει δουλέψει το x500+? Η οθόνη πρέπει να έχει μεγαλη διαφορά ε? Η κάμερά του έχει βελτιωθεί? Γενικά αξίζει τα παραπάνω λεφτά που ζητάει? Και κάτι ακόμα για το x500 αλλά και γενικά για τα ppc..αν έχω καταλάβει καλά, γιατί δεν έχω ασχοληθεί και ιδιαίτερα με το θέμα, αν το ppc μείνει από μπαταρία και σβήσει, χάνονται όλα τα δεδομένα του?? Ισχύει κάτι τέτοιο??
..κάτι μαγικό!
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα για το x500 αλλά και γενικά για τα ppc..αν έχω καταλάβει καλά, γιατί δεν έχω ασχοληθεί και ιδιαίτερα με το θέμα, αν το ppc μείνει από μπαταρία και σβήσει, χάνονται όλα τα δεδομένα του?? Ισχύει κάτι τέτοιο??

 

Δε χάνεται κανένα δεδομένο αν κλείσει από χαμηλή μπαταρία. Απλά σου βγάζει μήνυμα "Για να μη χάσετε τα δεδομένα σας μπλα μπλα μπλα" αν έχεις κάτι που δεν έχεις ακόμη σώσει να το κάνεις για να μη χαθεί. Μόλις το φορτίσεις όλα λειτουργούν κανονικά (τουλάχιστον για το x500 που ξέρω).

Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Δε χάνεται κανένα δεδομένο αν κλείσει από χαμηλή μπαταρία. Απλά σου βγάζει μήνυμα "Για να μη χάσετε τα δεδομένα σας μπλα μπλα μπλα" αν έχεις κάτι που δεν έχεις ακόμη σώσει να το κάνεις για να μη χαθεί. Μόλις το φορτίσεις όλα λειτουργούν κανονικά (τουλάχιστον για το x500 που ξέρω).

 

Ευχαριστώ φίλε μου, δεν ήμουν σίγουρος, αλλά θα ήταν και παράλογο να συμβαίνει κάτι τέτοιο!

..κάτι μαγικό!
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα έκοψα μεγάλε και τα δοκίμασα τρία-τρία. Δοκίμασε και εσύ αν θέλεις αλλά δεν παίζει να καταφέρεις κάτι...

 

 

 

 

Τι??? :confused: Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, που το άκουσες?? Όλα βγαίνουν με την ίδια μνήμη, αυτό έλειπε... Δες και εδώ: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975892&product=878790&tab=specs

 

Μνήμη 192MB (128MB Rom / 64MB Ram)

Έχεις απόλυτο δίκαιο. Εγώ κατάλαβα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αξίζει να βάλει κανείς τα WM6???

 

Σκεφτομαι να κάνω την αναβάθμιση (πανω σε 354ελληνικη) αλλά φαίνεται πολύ βαβούρα και με πιθανότητα να μου μείνει τούβλο.

 

Να πάρω το ρίσκο ή ν απεριμένω ελληνικά WM6?

 

600 ευρώ ειναι πολλά λεφτά για πέταμα!!

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα το X500+.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι το destinator 6 θα το περάσω χωρίς προβλήματα ε; Και πότε θα έχουμε το destinator 7;
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! Το destinator θα περάσει φυσικά χωρίς προβλήματα (αν και κάπου πήρε το αυτί μου πως η VGA προκαλεί καθυστερήσεις στην οθόνη :X ), όσο για το 7 μάλλον μετά το καλοκαίρι...
Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αξίζει να βάλει κανείς τα WM6???

 

Σκεφτομαι να κάνω την αναβάθμιση (πανω σε 354ελληνικη) αλλά φαίνεται πολύ βαβούρα και με πιθανότητα να μου μείνει τούβλο.

 

Να πάρω το ρίσκο ή ν απεριμένω ελληνικά WM6?

 

600 ευρώ ειναι πολλά λεφτά για πέταμα!!

Αν δεν έχεις ξανακάνει upgrade/change ROM πριν θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγο ακόμα μπας και βγει ελληνική ROM WM6 για το Χ500 ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δε θα πρέπει να πέσει η τιμή του τώρα που βγήκε το Χ500+?

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δε θα πρέπει να πέσει η τιμή του τώρα που βγήκε το Χ500+?

Δεν νομίζω ότι θα το πουλούν παράλληλα με το Χ500+ ... αλλά θα το διαπιστώσουμε σύντομα. Από την λίγη εμπειρία που έχω τα παλιά μοντέλα σταματούν να τα παράγουν, άρα απομένει ότι έχει μείνει στους πωλητές ...

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα έκοψα μεγάλε και τα δοκίμασα τρία-τρία. Δοκίμασε και εσύ αν θέλεις αλλά δεν παίζει να καταφέρεις κάτι...

 

κάνω μια σκέψη ότι για να δει ο υπολογιστής μια συσκευή στην USB πρέπει να επιστρέψει κάτι στην γείωση

 

δεν είμαι ηλεκτρολόγος ούτε έχω ιδεά από τέτοια πράμματα, αλλά αν μεταξύ 5V και Ground βάζαμε ένα ledaki (και δεν αφήναμε τα καλόδια να φτάσουν μέχρι το PDA) λογικά δεν θα εντόπιζε την συσκευή?

if you believe in God, it's because of the Devil...
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ είμαι ηλεκτρολόγος αλλά μου αρέσουν κάτι τέτοια... :) Γι' αυτό που λες, έχει κάποια βάση αλλά δεν ξέρω.. Εσύ είσαι αυτός που θα δοκίμαζε, όχι εγώ. :)
Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Εχω και εγώ πρόβλημα με τη μνήμη του ppc.Oτι πρόγραμμα εγκαθηστώ πάει και κάθεται στη μνήμη του(Αποθ/κος χώρος) και αυτή τη στιγμή εχω ελεύθερα 0.83ΜΒ!!!!!

Υπάρχει τρόπος να αποθηκεύονται στα Προγράμματα που έχω ελεύθερα 25.16ΜΒ?Γιατί κάνει τέτοιο διαχωρισμό στη μνήμη του αφου στην εγκατάσταση καθε προγράμματος εχω επιλογή μόνο ανάμεσα σε Συσκευή και Κάρτα μνήμης?

Δέν εχω εγκαταστήσει πολλά απλα για να λειτουργούν κανονικά πρεπει να μπούν στη κύρια μνήμη.

Εχω τά photo contacs hikeyboard ptravelalarm batterystatus και το χάρτη του destinator pn..

Μπορεί να βοηθήσει κανείς...?

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που έχεις πάντως και στην κάρτα μνήμης να μπουν θα λειτουργούν άψογα. Σβήστα και βάλτα όλα στην κάρτα μνήμης. Μόνο αν δεις πρόβλημα (που δε νομίζω γιατί τα ίδια έχω και εγώ ΟΛΑ στην κάρτα μνήμης) βάλτα στη μνήμη της συσκευής...
Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Εχω και εγώ πρόβλημα με τη μνήμη του ppc.Oτι πρόγραμμα εγκαθηστώ πάει και κάθεται στη μνήμη του(Αποθ/κος χώρος) και αυτή τη στιγμή εχω ελεύθερα 0.83ΜΒ!!!!!

Υπάρχει τρόπος να αποθηκεύονται στα Προγράμματα που έχω ελεύθερα 25.16ΜΒ?Γιατί κάνει τέτοιο διαχωρισμό στη μνήμη του αφου στην εγκατάσταση καθε προγράμματος εχω επιλογή μόνο ανάμεσα σε Συσκευή και Κάρτα μνήμης?

Δέν εχω εγκαταστήσει πολλά απλα για να λειτουργούν κανονικά πρεπει να μπούν στη κύρια μνήμη.

Εχω τά photo contacs hikeyboard ptravelalarm batterystatus και το χάρτη του destinator pn..

Μπορεί να βοηθήσει κανείς...?

Υποθέτω ότι αυτό που βλέπεις είναι η μνήμη για να αποθηκεύσεις προγράμματα (0,87MB) και η "RAM" του Χ500 (25MB ελευθερα) αν κατάλαβα καλά, δηλ χρησιμοποιείται για να εκτελούνται τα προγράμματα και όχι για να αποθηκεύονται (την διαχειρίζεται το σύστημα και όχι ο χρήστης)

Κράτησε τα προγράμματα που έχεις να φαίνονται στο today screen στην μνήμη του Χ500 και τα υπόλοιπα εγκατέστησέ τα (αφού τα απεγκαταστήσεις) στην καρτα (SDMMC). Επίσης αν σερφάρεις στο Internet με τον Explorer του Χ500 πολύ πιθανον να σου εχει φάει αρκετα MB σε cache. Εγκατέστησε το memmaid ή κάποιοι παρόμοιο πρόγραμμα για να πετάς τα αχρηστα αρχεία απο την αποθηκευτική μνήμη του Χ500 (και όχι μόνο ... κάνει και πολλά πολλά άλλα).

Link to comment
Share on other sites

οτι τρέχει στο today στο τηλέφωνο, τα υπόλοιπα στην κάρτα

explorers, rss, weather τα έχω στην κάρτα προσωπικά

 

μόνο το mobile shell και το diary έχω στο κινιτό (από μεγάλα προγράμματα)

if you believe in God, it's because of the Devil...
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα έχω στην κάρτα χωρίς προβλήματα (το Destinator αργεί να κλείσει βεβαίως) με εξαίρεση το photo contacts pro 5 το οποίο το εγκατέστησα τελικώς στη συσκευή γιατί μου δημιουργούσε πολλά προβλήματα με το πιο σημαντικό να χάνεται στα καλά καθούμενα και να πρέπει να το ξανατρέξω από τα προγράμματα.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλο το forum! Πρώτο ποστ... καλώς σας βρήκα.

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το E-TEN Glofiish X500+. Από ΠΛΑΙΣΙΟ είναι πανάκριβο €699,00, το βρήκα στο http://www.clove.co.uk/viewProduct.aspx?Product=4A6CA92D-E562-48FF-AB39-C3CE551F6EB5&Category=53CBB673-7691-4262-9F5A-789D88147983 με €550,00 περίπου μαζί με μεταφορικά.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα μπορώ να εγκαταστήσω και να τρέχω το Destinator PN για Ελλάδα, όπως και άλλα Ελληνικά προγραμματάκια;

Samsung Omnia ► HTC Topaz ► HTC HD2 ► HTC Desire ► iPhone 4
Link to comment
Share on other sites

Το Destinator θα παίζει σίγουρα, έχει δοκιμαστεί με αγγλικές rom. Όσο για τα άλλα ελληνικά προγραμματάκια, δεν ξέρω. Άλλωστε είναι πολύ, μα πολυ λίγα τα ελληνικά προγράμματα που είναι για pda συσκευές...

 

Απλά ρώτησε το θέμα της εγγύησης γιατί το Πλαίσιο δε θα σε καλύπτει.

Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Το Destinator θα παίζει σίγουρα, έχει δοκιμαστεί με αγγλικές rom. Όσο για τα άλλα ελληνικά προγραμματάκια, δεν ξέρω. Άλλωστε είναι πολύ, μα πολυ λίγα τα ελληνικά προγράμματα που είναι για pda συσκευές...

 

Απλά ρώτησε το θέμα της εγγύησης γιατί το Πλαίσιο δε θα σε καλύπτει.

 

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

 

Η εγγύηση δε με απασχολεί μιας και η αδελφή μου ζεί στο Λονδίνο. :wink:

Samsung Omnia ► HTC Topaz ► HTC HD2 ► HTC Desire ► iPhone 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

 

Η εγγύηση δε με απασχολεί μιας και η αδελφή μου ζεί στο Λονδίνο. :wink:

Μην ξεχάσεις να βάλεις Regional Settings: Greek για να βλέπεις ελληνικά στο Destinator ...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ETEN Χ500

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...