Jump to content

ETEN Χ500


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την καινούργια rom 354 ell χρειάζονται τa patch για το sms την sim, και αυτό GSM_Ril1212?

 

:blink: :blink: :blink:

 

Δεν έχουν μπεί τα αστέρια μας ακόμα μέσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Tas1020 επειδή μόλις πούλησα το SE W900 το οποίο και χρησιμοποιούσα σαν ξυπνητήρι, το Spb Time είναι καλό και δοκιμασμένο:blink: (δεν μου επιτρέπουν να αργώ και πολύ στην δουλειά:lol: :lol: )

Θα στο στειλω αυριο. Ελπιζω να σου αρεσει οσο τα θεματα.:cool:

Προσπαθώ Να Προσαρμοστώ Παράλληλα Στα Δεδομένα Των Εδώ Αγοραπωλησιών ;)
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Πάνο, από τα καλύτερα tip για ελευθέρωση χώρου!!! Δουλεύει μια χαρά σε 354 Αγγλική...

Στην 354 Ελληνική το κέρδος είναι 17,4 ΜΒ. :D :D :D

 

Λοιπόν παιδιά όσοι έχετε Ελληνική ROM περνάτε την νέα 354 χωρίς κανένα πρόβλημα. Απ' ευθείας USB, βγάζουμε την κάρτα μνήμης, συχρονίζουμε και τρέχουμε το exe. Χάνουμε όλες τις εφαρμογές και τις περνάμε από την αρχή. Patch δεν χρειάζεται.

 

Οσοι έχουν Αγγλική ROM θα μπλέξουν αν δεν είναι προχωρημένοι. Λίγο υπομονή θα προσπαθήσω να δώσω οδηγίες αλλά είναι μπέρδεμα μεγάλο. :cool:

Ο φίλος που την ανέβασε έχει δώσει και λινκ για οδηγίες.. http://www.ngi.gr/forum/viewtopic.php?p=33308#33308 ;)

Αν μείνουμε σε αυτές τις οδηγίες χαθήκαμε. Τον φίλο gpapas που πήρε τη ROM από το Πλάισιο και την ανέβασε τον βοήθησα πρίν λίγο τηλεφωνικά γιά να βγάλει άκρη. :D

Link to comment
Share on other sites

meta thn 354 azoume katey8eian to dest 6 h' prwta to pn k meta to 6? (kapoioi tha gelate twra ne ayth thn erwthsh...:) ). epishs, to patch pou xreiazotan gia thn 291 xreiazetai k gia thn 354? pantws einai eykairia na peiramatistw ne diafora programmata pou prin apefeyga logw fobou hard reset k epanegatastasewn... xexexe!

Μόνο το 6. Δες εδώ γιά σωστή εγκατάσταση http://www.ngi.gr/forum/viewtopic.php?p=25080#25080 :D

Link to comment
Share on other sites

Στην 354 Ελληνική το κέρδος είναι 17,4 ΜΒ. :D :D :D

 

Λοιπόν παιδιά όσοι έχετε Ελληνική ROM περνάτε την νέα 354 χωρίς κανένα πρόβλημα. Απ' ευθείας USB, βγάζουμε την κάρτα μνήμης, συχρονίζουμε και τρέχουμε το exe. Χάνουμε όλες τις εφαρμογές και τις περνάμε από την αρχή. Patch δεν χρειάζεται.

 

Οσοι έχουν Αγγλική ROM θα μπλέξουν αν δεν είναι προχωρημένοι. Λίγο υπομονή θα προσπαθήσω να δώσω οδηγίες αλλά είναι μπέρδεμα μεγάλο. :cool:

 

Αν μείνουμε σε αυτές τις οδηγίες χαθήκαμε. Τον φίλο gpapas που πήρε τη ROM από το Πλάισιο και την ανέβασε τον βοήθησα πρίν λίγο τηλεφωνικά γιά να βγάλει άκρη. :D

αν θυμασαι με ειχες βοηθησει να περασω την 354 αγγλικη αλλα κολησε και ετρεχα...τωρα δεν θα υπαρχει τετοιο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Τι παραπάνω έχει η 354 από τη 291 τελικά, μπορεί να μας πει κανείς? Γιατί το πρόβλημα με το λαμπάκι της φόρτισης δεν το έχω όπως επίσης και δεν έχω πρόβλημα μνήμης.. Πείτε μου ένα καλό λόγο για να μπω σε αυτή τη διαδικασια (καλός λόγος δεν είναι ότι δεν έχω τίποτα καλύτερο να κάνω οπότε ας ασχοληθώ με αυτό :lol: ), αλλιώς μάλλον θα μείνω με τη 291 που δεν έχει κανένα πρόβλημα.. :cool:
Link to comment
Share on other sites

Τι παραπάνω έχει η 354 από τη 291 τελικά, μπορεί να μας πει κανείς? Γιατί το πρόβλημα με το λαμπάκι της φόρτισης δεν το έχω όπως επίσης και δεν έχω πρόβλημα μνήμης.. Πείτε μου ένα καλό λόγο για να μπω σε αυτή τη διαδικασια (καλός λόγος δεν είναι ότι δεν έχω τίποτα καλύτερο να κάνω οπότε ας ασχοληθώ με αυτό :lol: ), αλλιώς μάλλον θα μείνω με τη 291 που δεν έχει κανένα πρόβλημα.. :cool:

Δεν είναι απαραίτητο αν είσαι ικανοποιημένος. Τρομερές διαφορές δεν υπάρχουν.

 

αν θυμασαι με ειχες βοηθησει να περασω την 354 αγγλικη αλλα κολησε και ετρεχα...τωρα δεν θα υπαρχει τετοιο προβλημα?

Οσοι έχουν Αγγλική ROM θα μπλέξουν αν δεν είναι προχωρημένοι. Λίγο υπομονή θα προσπαθήσω να δώσω οδηγίες αλλά είναι μπέρδεμα μεγάλο. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχουν Αγγλική ROM θα μπλέξουν αν δεν είναι προχωρημένοι. Λίγο υπομονή θα προσπαθήσω να δώσω οδηγίες αλλά είναι μπέρδεμα μεγάλο. :rolleyes:

 

Εγώ πάντως δεν είδα κανένα μπέρδεμα πουθενά. Update της ROM, με το που έφτασε 1/24 (ή 20κάτι, δε θυμάμαι), reset και μετά κατευθείαν το κουμπί της φωτογραφικής. Μετά επέλεξα ότι προγράμματα χρειαζόμουν από το recovery και τέλος έσβησα ότι cab υπήρχε μέσα στο /windows. Τα αρχεία που έσβησα είναι 13,3mb, τα έχω κρατήσει στο pc και το είδα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν είδα κανένα μπέρδεμα πουθενά. Update της ROM, με το που έφτασε 1/24 (ή 20κάτι, δε θυμάμαι), reset και μετά κατευθείαν το κουμπί της φωτογραφικής. Μετά επέλεξα ότι προγράμματα χρειαζόμουν από το recovery και τέλος έσβησα ότι cab υπήρχε μέσα στο /windows. Τα αρχεία που έσβησα είναι 13,3mb, τα έχω κρατήσει στο pc και το είδα...

Δεν λέω γι αυτό αλλά γιά να περάσεις την Ελληνική 354 πάνω σε Αγγλική 354. Εκεί είναι λίγο πανικός. ;)

Link to comment
Share on other sites

Kalhmera...

Mia kai oi agglikes roms exoun pio polla upgrades mesa ston xrono, dior8wnontas pio grhgora ta opoia provlhmata pou uparxoun, mhpws einai kalytera na meinoume me agglikes roms telika??? H kalytera pali se ellhnikh ? Ti lete?

Link to comment
Share on other sites

Kalhmera...

Mia kai h agglikes roms exoun pio polla upgrades mesa ston xrono, dior8wnontas pio grhgora ta opoia provlhmata pou uparxoun, mhpws einai kalytera na meinoume me agglikes roms telika??? H kalytera pali se ellhnikh ? Ti lete?

Δεν υπάρχει ουσία, γούστα είναι αυτά. Η κάθε περίπτωση έχει θετικά και αρνητικά. Τα updates ίδια είναι απλά τα Ελληνικά είναι λογικό να τα παίρνουμε 10-20 μέρες μετά. Εγώ σε όσους έχουν ήδη την Αγγλική 354 θα έλεγα να μην παιδεύονται τζάμπα εκτός κι αν έχουν όρεξη να παθαίνουν γιά να μαθαίνουν. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μια ερώτηση σχετικά με το wi fi . Στα περιοχή μου υπάρχει ασύρματο ιντερνετ , πατάω το wi fi και δεν βλέπει τίποτα, πρέπει να κάνω καμιά ρύθμιση???
Link to comment
Share on other sites

Οποιος θέλει να απαλάξει τη μνήμη του από 17,4 ΜΒ αποθηκευτικού χώρου ας αφαιρέσει μέσα από τα windows τις παρακάτω εγκαταστάσεις των εφαρμογών της ΕΤΕΝ. Οποιαδήποτε στιγμή θέλουμε μπορούμε να μεταφέρουμε τα cab στην κάρτα μας και να κάνουμε από εκεί την εγκατάσταση. Αρκεί πριν τα πετάξουμε να τα αντιγράψουμε στο PC μας η και σε ένα φάκελο στην κάρτα μνήμης. Μιλάω γιά την 354 Ελληνική ROM, αν και μάλον μπορεί να εφαρμοστεί γενικότερα και στο Μ700. :D :D :D

 

PREI_ADDRINGTONE.ALLLAN.CAB Προσθέτει mp3 αρχεία σαν ringtones

PREI_BATTERYMETER.CAB Μετρητής μπαταρίας

PREI_CVC.CAB Voice Commander

PREI_ETMERGEEX_ENG.CAB Scenarios/Phone Service Πρότυπα συνδιασμού φωτεινότητας - έντασης

PREI_ETPHONE_ENG_ORANGE.CAB Πορτοκαλί skin τηλεφώνου

PREI_GPRSWIZARD.ENG.CAB Οδηγός ρυθμίσεων GPRS

PREI_GPS_VIEWER.CAB Παρακολούθηση δορυφόρων

PREI_IMAGEWIZARD.MUI.CAB Οδηγός εικόνων

PREI_IMK_ENG.CAB Image Maker 1.3 Επεξεργασία εικόνων

PREI_LOCATIONSMS.CAB Αποστολή με SMS της θέσης σας

PREI_MDESK.CAB Ολες οι εφαρμογές σε ένα launcher

PREI_MULTIMEDIAMANAGER.ALLLAN.CAB Multimedia Manager

PREI_SATELLITEDATAUPDATE.1.0.ALLLAN.CAB Κατέβασμα εφημερίδας δορυφόρων

PREI_SCREENKB_ENG.PPC2003_ARM.CAB Πληκτρολόγιο μεγάλο Αγγλικό

PREI_SIMMANAGER.MUI.CAB Διαχείρηση επαφών από και πρός την κάρτα SIM

PREI_SKINCHANGER_ENG.CAB

PREI_SKYPE_SETTING_ENG.CAB Ρυθμίζει από που ακούγεται ο ήχος του Skype μπροσυινό η πίσω μεγάφωνο

PREI_SPEEDDIAL.CAB Γρήγορες κλησεις

PREI_ZTQUICKLINK.2.0.ALLLAN.CAB today launcher

PREI_BKUPRSTO.3.2.ALLLAN.CAB Εφαρμογή backup

PREI_SKYPEFORPOCKETPC.CAB To γνωστό Skype

PREI_BIRTHDAYREMINDER.CAB Υπενθύμιση γενεθλίων

PREI_BATTERYPATCH.CAB

PREI_AUDIO_PATCH.CAB

 

Aυτά τα αρχεία γιά να τα δείτε και να μπορέσετε να τα σβήσετε θα πρέπει μετά από hard reset να μην αφήσετε μετά την πρώτη εκκίνηση να φορτωθούν τα προγράματα αλλά να σταματήσετε την εγκατάσταση όταν θα δείτε να εμφανιστεί το 1/24 με soft reset. Mε την εκκίνηση πάλι θα πάνε να φορτωθούν αλλά τελειώνουμε πατώντας το κουμπί της φωτογραφικής.

Οσοι προχωρήσουν σε κάτι τέτοιο ας προσέξουν να καταλαβαίνουν καλά τι κάνουν και ας φροντίσουν να έχουν backup. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Γιά να περάσουμε Ελληνική ROM αν έχουμε άλλη γλώσσα φορτωμένη πρέπει πρώτα να περάσουμε την Αγγλική 220. Εδώ μερικές φορές παρατηρούνται προβλήματα που δεν επιτρέπουν την ολοκλήρωση της διαδικασίας. Κάνουμε λοιπόν τα πιο κάτω :

 

1. Από το PC μας ξεκινάμε την διαδικασία φόρτωσης της Αγγλικής 220 με συχρονισμένο PDA και χωρίς κάρτα μνήμης.

2. Κατά τη διαδικασία της εγκατάστασης όταν δούμε το παράθυρο με τίτλο "END USER UPDATE" το αφήνουμε ως έχει και ανοίγουμε στο PC τον φάκελο C:\Documents and Settings\<το όνομα μας>\Local Settings\Temp.

3. Υπάρχουν δύο αρχεία μέσα στο TEMP με την ονομασία temp.dat (περίπου 60 MB) και USBDLUpdate_Console.exe (περίπου 4 KB).

4. Αντιγράφουμε αυτά τα αρχεία σε ένα άλλο φάλελο που δημιουργούμε στην επιφάνεια εργασίας μας και αλλάζουμε την ονομασία και μορφή του temp.dat σε temp.bin.

5. Τερματίζουμε την διαδικασία του update και αντιγράφουμε τα δύο αρχεία που κρατήσαμε στην κάρτα μνήμης μας αφού πρίν την έχουμε κάνει format σε FAT 16 στο PC μας. Προσοχή η κάρτα δεν πρέπει να περιέχει τίποτε άλλο.

6. Συνδέουμε το X500 στο ρεύμα 220 V, βάζουμε την κάρτα, φέρνουμε το Χ500 σε Bootloader mode πατώντας και κρατώντας πατημένα τα Power + Voice Commander και κάνουμε soft reset με τη γραφίδα. Αφαιρούμε τη γραφίδα κρατώντας πατημένα και τα δυό κουμπιά.

7. Είμαστε σε κατάσταση φορτώματος της ROM με λίγο πιο αργή από τη συνήθη ταχύτητα. Μετά από 10-15 λεπτά περίπου βλέπουμε ότι δεν υπάρχει πιά δραστηριότητα και στην οθόνη γράφει κάτι σαν "USB host is not connected yet...".

8. Αφαιρούμε την μπαταρία και την ξαναβάζουμε, πατάμε το κουμπί ανοίγοντας την συσκευή είμαστε στην 220 ROM έτοιμοι.

9. Περνάμε την Ελληνική ROM 354 η όποια άλλη θέλουμε με τον κλασσικό τρόπο μέσω activesync.

 

Η ίδια διαδικασία μπορεί να ακολουθηθεί με οποιαδήποτε ROM θέλουμε να περάσουμε, όπως επίσης με τον ίδιο τρόπο μπορούμε την στιγμή του βήματος 2 να αντικαταστήσουμε στον φάκελο C:\Documents and Settings\<το όνομα μας>\Local Settings\Temp τα αρχεία με τα επιθυμητά από άλλη ROM που έχουμε εξάγει με τον ίδιο τρόπο. :D

Link to comment
Share on other sites

sorry ke pali .. alla ego vlepo mono arxeia ekei mesa .exe

den vlepo kanena pou naksekinaei me onoma PREI_ ....ke na exei kataliksei .cab

Aυτά τα αρχεία γιά να τα δείτε και να μπορέσετε να τα σβήσετε θα πρέπει μετά από hard reset να μην αφήσετε μετά την πρώτη εκκίνηση να φορτωθούν τα προγράματα αλλά να σταματήσετε την εγκατάσταση όταν θα δείτε να εμφανιστεί το 1/24 με soft reset. Mε την εκκίνηση πάλι θα πάνε να φορτωθούν αλλά τελειώνουμε πατώντας το κουμπί της φωτογραφικής. Εκτός κι αν έχεις ορίσει από τον explorer σου να μη σου εμφανίζει τα κρυφά αρχεία. :O

Link to comment
Share on other sites

Aυτά τα αρχεία γιά να τα δείτε και να μπορέσετε να τα σβήσετε θα πρέπει μετά από hard reset να μην αφήσετε μετά την πρώτη εκκίνηση να φορτωθούν τα προγράματα αλλά να σταματήσετε την εγκατάσταση όταν θα δείτε να εμφανιστεί το 1/24 με soft reset. Mε την εκκίνηση πάλι θα πάνε να φορτωθούν αλλά τελειώνουμε πατώντας το κουμπί της φωτογραφικής. :O

 

Euxaristo

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω γι αυτό

αλλά γιά να περάσεις την Ελληνική 354 πάνω σε Αγγλική 354. Εκεί είναι λίγο πανικός. ;)

 

Η διαδικασία έχει ως εξής, όπως την περιγράφει ένας users από το eten-users forum (http://www.eten-users.net/topic5964&st=30#):

 

1 Ξεκινάμε το update της ROM που θέλουμε μέχρι να τελειώσει το Installshield wizard.

2 Πηγαίνουμε στο C:\Documents and Settings\XXX\Local Settings\Temp (όπου XXX το όνομα του χρήστη στα windows και αντιγράφουμε το αρχείο temp.dat στο Desktop.

3 Ακυρώνουμε τη διαδικασία αναβάθμισης.

4 Ξεκινάμε τη διαδικασία αναβάθμισης για ROM WWE 220 μέχρι να τελειώσει το Installshield wizard.

5 Πηγαίνου στο C:\Documents and Settings\XXX\Local Settings\Temp και αντικαθιστούμε το temp.dat file με αυτό που σώσαμε στο desktop πριν από λίγο.

6 Συνεχίζουμε το update της ROM κανονικά μέχρι να τελειώσει και να κάνει boot κανονικά το ppc.

7 Κάνουμε πάλι update αλλά αυτή τη φορά με τη ROM που θέλουμε. Ο λόγος είναι ότι οι 220 δεν τα βάζει όλα.

8 Αφήνουμε τη διαδικασία να τελειώσει και άμα θέλουμε ακολουθούμε αυτά που είπαμε πιο πάνω για να ελευθερώσουμε κι άλλο χώρο...

 

Το link για όλη τη διαδικασία την έχει βρει ένα άλλο παιδί εδώ στο myphone και την έχει κάνει post παλαιότερα, αλλά δε μπόρεσα να βρω το post για να το δώσω το credits, sorry...

 

Τέλος, όλα τα παραπάνω τα έχω δοκιμάσει με πέρασμα 291 Ελληνικής πάνω από 291 Αγγλικής, γιατί κατευθείαν δε γινότανε. Δεν το έχω δοκιμάσει με 354 αλλά δε νομίζω πως θα έχει κάποια διαφορά. Εάν κάποιο παιδί το δοκιμάσει ας κάνει post αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κι έτσι όπως το λές έχει δοκιμαστεί, προσπάθησα να το περιγράψω αναλυτικά γιά να υπάρχει κατανόηση τι κάνουμε. Το πρόβλημα δημιουργείται οταν πάμε να βάλουμε την 220 και κολλήσει και μετά μπορεί να μην μπορείς να ξεκινήσεις από πουθενά παρά μόνο με φόρτωμα από τη κάρτα. :D
Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: Πάνο έιχα ξεκινήσει να το γράφω πριν δω το δικό σου κι επειδή έιχα δουλειά το είχα αφήσει :lol:

 

Πάντως είναι λιγάκι διαφορετική η διαδηκασία που περιγράφω και λιγάκι πιο εύκολη. Αυτή που γράφεις εσύ είναι εάν πλεόν αποτύχουν όλα και δε συνδέεται καν με το pc...

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κι έτσι όπως το λές έχει δοκιμαστεί, προσπάθησα να το περιγράψω αναλυτικά γιά να υπάρχει κατανόηση τι κάνουμε. Το πρόβλημα δημιουργείται οταν πάμε να βάλουμε την 220 και κολλήσει και μετά μπορεί να μην μπορείς να ξεκινήσεις από πουθενά παρά μόνο με φόρτωμα από τη κάρτα. :D

Για να ευλογήσω τα γένια μου νομίζω ότι σας τα είχα γράψει στο

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1775313#post1775313

Πάντως είναι λίγο tricky διαδικασία ...

 

Επιπλέον αν θυμάμαι καλά, η διαδικασία με το φόρτωμα της ROM από SDMMC πιάνει μόνο αν έχεις κολήσει πρίν κάνοντας flash την αγγλική 220...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ETEN Χ500

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...