Jump to content

[Επίσημο] Motorola MPx220


eNeRGy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις απόκτησα το εν λόγω κινητό και βρέθηκα αντιμέτωπος με πολλά προβλήματα. Σας αναφέρω τις εντυπώσεις - προβλήματα. Όσοι βετεράνοι ας με βοηθήσουν :cry:

 

1. Δεν δουλεύει η αναγνώριση κλήσης. Συγκεκριμένα ενώ έχω καταχωρήσει ονόματα στην μνήμη του τηλεφώνου (όχι στην sim) και με καλεί κάποιος δεν μου βγάζει το όνομα του καλούντος. Μετά στις απαντημένες κλπ τα ονόματα φαίνονται κανονικά

 

2. Το Ξυπνητήρι είναι άθλιο....

 

3. Ο ένταση του ήχου κλήσης απαράδεκτη.

 

4. Για να συσχετίσω μια φωτογραφία με μια καταχώρηση (τις είχα μεταφέρει απο SonyEricsson) έπρεπε να μεταφέρω τις φωτο στα έγγραφά μου και με το δεκσί κλικ στην φωτο έκανα συσχέτιση με επαφή. Δεν μπορείς να δεις σε μια επαφή με ποια φωτο την έχεις συσχετίσει ούτε και να την αλλάξεις μέσα απο την διόρθωση επαφής.

 

5. Η ποιότητα μικροφώνου και ακουστικού είναι σε μέτρια επίπεδα.

 

Κάποια απο τα παραπάνω λύνονται στα μη ελληνικά firmwares?

 

Ζητώ συγνώμη αν κάποια από αυτά έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα posts θα ήμουν υποχρεωμένος αν κάποιος φίλος μου απαντούσε αν υπάρχουν λύσεις σε αυτά τα προβλήματα.

 

Γενικά δεν ξέρω αν φταίει το ελληνικό firmware αλλά είναι απαράδεκτο για smartphone να μην έχει τις βασικές λειτουργίες low cost κινητών.

 

Ευχαριστώ,

 

Kostdian

 

1)Δεν φτιάχνει...

2)Δεν φτιάχνει μόνο αν βάλεις εφαρμογή από κάποιο άλλο κατασκευαστή

π.χ. SPAlarm πολύ καλό!

3)Φτιάχνει ιδιέταιρα με την 3.50 ασιατική

4)όχι και δεν φτιάχνει...

5) Φτιάχνει με την 3.50 ασιατική

 

Λοιπόν, την rom θα την κατεβάσεις αφού γραφτείς

από το h**p://www.surrealnetworks.com/default.asp

 

:) :O

Ότι θέλεις εμείς είμαστε εδώ!

Α και για εφαρμογές κοίτα την υπογραφή του φίλου saitas.

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Rumors για το επόμενο κινητό της σειράς Mpx από την Motorola:

 

Flip Form

Thinner Form

64 Mb Ram

Bluetooth 1.2

Infared

Mega Pixel Camera of 1.3 resolution

262 K Resolution Screen

Windows Mobile 2005

300Mhz Proccessor

Mini Sd

65 K External Screen

 

link: http://www.surrealnetworks.com/topic.asp?TOPIC_ID=383&FORUM_ID=14&CAT_ID=6&Forum_Title=Gaming+and+Gadgets&Topic_Title=Rumor+Of+Replacement+Model+For+The+Mpx220%21%21

 

:) :O

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτό μόνο σε εσένα ισχύει, δουλεύει κανονικά

 

2. Μια χαρά είναι, απλώς άλλαξε ήχο από Ρυθμίσεις - ήχοι και είσαι οκ

 

3. Βάλε στα Προφίλ - Δυνατό και μετά πες αν είναι απαράδεκτη...

 

4. Αν θυμάμε καλά με δεξί κλικ στην φώτο έχει να συσχετίσεις με επαφή....

 

5. Γινόταν και καλύτερα....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις απόκτησα το εν λόγω κινητό και βρέθηκα αντιμέτωπος με πολλά προβλήματα. Σας αναφέρω τις εντυπώσεις - προβλήματα. Όσοι βετεράνοι ας με βοηθήσουν :cry:

 

1. Δεν δουλεύει η αναγνώριση κλήσης. Συγκεκριμένα ενώ έχω καταχωρήσει ονόματα στην μνήμη του τηλεφώνου (όχι στην sim) και με καλεί κάποιος δεν μου βγάζει το όνομα του καλούντος. Μετά στις απαντημένες κλπ τα ονόματα φαίνονται κανονικά

 

2. Το Ξυπνητήρι είναι άθλιο....

 

3. Ο ένταση του ήχου κλήσης απαράδεκτη.

 

4. Για να συσχετίσω μια φωτογραφία με μια καταχώρηση (τις είχα μεταφέρει απο SonyEricsson) έπρεπε να μεταφέρω τις φωτο στα έγγραφά μου και με το δεκσί κλικ στην φωτο έκανα συσχέτιση με επαφή. Δεν μπορείς να δεις σε μια επαφή με ποια φωτο την έχεις συσχετίσει ούτε και να την αλλάξεις μέσα απο την διόρθωση επαφής.

 

5. Η ποιότητα μικροφώνου και ακουστικού είναι σε μέτρια επίπεδα.

 

Κάποια απο τα παραπάνω λύνονται στα μη ελληνικά firmwares?

 

Ζητώ συγνώμη αν κάποια από αυτά έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα posts θα ήμουν υποχρεωμένος αν κάποιος φίλος μου απαντούσε αν υπάρχουν λύσεις σε αυτά τα προβλήματα.

 

Γενικά δεν ξέρω αν φταίει το ελληνικό firmware αλλά είναι απαράδεκτο για smartphone να μην έχει τις βασικές λειτουργίες low cost κινητών.

 

Ευχαριστώ,

 

Kostdian

 

εγω θα συμφωνησω με τον dimsis και για την συσχετιση φωτο σε επαφη υπαρχει και σε αυτο αναλογο προγραμμα για να δεις σε πια επαφη εχεις βαλει φωτο και εαν θες να το αλλαξεις :

Photo Caller ID:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ σε όλους τους φίλους για τις απαντήσεις τους.

 

Για την αναγνώριση κλήσεων το πρόβλημα υσχήει για όλα τα κινητά με windows mobile 2003 και συμβαίνει όταν κάποιος έχει μεγάλο αριθμό επαφών. Μάλιστα αναφέρεται οτι η Microsoft δεν σκοπεύει να τοπ διορθώσει μέχρι την νέα έκδοση των windows mobile και ευθύνεται ο πολύ αργός αλγόριθμος αναζήτησης. Κατάφερα να το λύσω σβήνοντας αρκετές επαφές. Περισσότερα για το θέμα εδώ

 

Επίσης ήθελα να απαντήσω στον φίλο dimsis πως το προφιλ το έχω βάλει έιδη σε δυνατό αλλά ο ήχος κλήσης δεν είναι ικανοποιητικός.

 

Θα ήθελα ακόμα να ρωτήσω για το PhotoContacts εάν συνεργάζεται με τα υπάρχουσα contacts ή αν τα κρατάει σε ξεχωριστή βάση (άρα δεν θα παίζει και το synch με Outlook)

 

Σας ευχαριστώ,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια.Θα ήθελα να σας ζητήσω να μου πείτε μερικους λόγους για τους οποίους θα μπορούσα να παρατήσω το 7610 για το mpx220.Δεν θέλω να το πάω σε διαξιφισμούς για να ακούσω μόνο τις δικές σας προτάσεις.Έχω δουλέψει επίσης και με τα sx1 και 6630 που είχε ένας φίλος μου και ο αδερφός μου.Οπότε θα μου ήταν χρήσιμες και οι συμβουλές όσων έχουν δουλέψει ήδη με το symbian.Θα ήθελα να σας πω επίσης ότι ξέρω τα βασικά του μειονεκτήματα όπως η κάμερα και η χαμηλή ένταση των ήχων κλήσης(υπάρχει και κάτι άλλο βασικό?).Είχε τύχει να το δουλέψω για καναδυο λεπτά μια μέρα και η εντύπωση μου για την κάμερα του είναι άσχημη.Ήταν σε κλειστό χώρο με λίγο φωτισμο βέβαια,αλλά το 7610 δίπλα του έμοιαζε κορυφή.Επίσης το μενού του μπορεί να προβληθεί σε λίστα και πλέγμα?Η οθόνη του είναι καλή?Δεν μου φάνηκε η διαφορά στα χρώματα από τα 65000 στα 262000.Ρωτάω πολλά,αλλά δεν θα ήθελα ένα πισωγύρισμα σε σχέση με το 7610.
ntineli
Link to comment
Share on other sites

το greek aps θέλει κάτι παραπάνω (κάποια ρύθμιση πχ) εκτός από εγκατάσταση για να στέλνεις μηνύματα 160 χαρακτήρων και όχι unicode?
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν θέλει!

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν θέλει!

:)

Ναι, αλλά όταν το εγκατέστησα και προσπάθησα να στείλω ένα μήνυμα, το έστειλε πάλι σε unicode... :-/ Τι μπορεί να φταίει; Το κατέβασα από my files πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες σκέφτομαι να χτυπίσω το εν λόγω κινητό αλλά με προβληματίζει μήπως τα βρω 'σκουρα' καθ'ότι ειμαι συνηθισμένος σε ΝΟΚΙΑ κ συγκεκριμένα σε symbian κινήτα.

 

Τρέχει όλες τις εφαρμογές που κυκλοφορούν για το λειτουργικό του?

 

Απο ταχύτητα στο μενού πως πάει? Σέρνεται?

 

Ο τηλ. κατάλογος συγχρονίζεται με Outlook (ώστε να μπορέσω να μεταφέρω τα τηλ μου απο το 7610)?

 

Αποθηκεύει τα SMS στην MMC, σωστά? (απεριόριστος χώρος)

 

Το software που δίνει η μοτορόλα για τη διαχείρηση του τηλ είναι αρκετο?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά όταν το εγκατέστησα και προσπάθησα να στείλω ένα μήνυμα, το έστειλε πάλι σε unicode... :-/ Τι μπορεί να φταίει; Το κατέβασα από my files πάντως.

 

Εσύ πρέπει να είσαι η φίλη του Αντώνη σωστά;

Λοιπόν, μέσα από τα μηνύματα θα πατήσεις επιλογές μετά αποστολή σε εξέλιξη και θα τα τσεκάρεις όλα.

Έτσι δεν θα σου τα στέλνει με ερωτηματικά!

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες σκέφτομαι να χτυπίσω το εν λόγω κινητό αλλά με προβληματίζει μήπως τα βρω 'σκουρα' καθ'ότι ειμαι συνηθισμένος σε ΝΟΚΙΑ κ συγκεκριμένα σε symbian κινήτα.

 

1)Τρέχει όλες τις εφαρμογές που κυκλοφορούν για το λειτουργικό του?

 

2)Απο ταχύτητα στο μενού πως πάει? Σέρνεται?

 

3)Ο τηλ. κατάλογος συγχρονίζεται με Outlook (ώστε να μπορέσω να μεταφέρω τα τηλ μου απο το 7610)?

 

4)Αποθηκεύει τα SMS στην MMC, σωστά? (απεριόριστος χώρος)

 

5)Το software που δίνει η μοτορόλα για τη διαχείρηση του τηλ είναι αρκετο?

 

Ευχαριστω!

 

1)Φυσικά

2) Σέρνεται ότι ήξερες από τα Symbian και ιδιαίτερα από το 7610 το οποίο σερνόταν ξεχασέ το. Είναι πολύ γρήγορο με την 1.49 έκδοση Ελληνικών που έχω από την Μοτορόλα και αν βάλεις ένα προγραμματάκι που κάνει registry tweaks τότε το κινητό είναι turbo.

3)Εννοείτε

4)Όχι αλλά έχεις 24 mb χώρο για μηνύματα μόνο. Τα αρχεία που σου στέλνουν με bt & ir δεν αποθηκεύονται σαν μηνύματα.

5)Δεν το δίνει η Μοτορόλα αλλά η Microsoft MS activesync 4.0. ΑΥτό χρησιμοποιώ και είναι τέλειο κάνει sync contacts,calendar,tasks and inbox.

 

Αυτά, για άλλη απορία εμείς εδώ είμαστε.

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μέσα από τα μηνύματα θα πατήσεις επιλογές μετά αποστολή σε εξέλιξη και θα τα τσεκάρεις όλα.

Έτσι δεν θα σου τα στέλνει με ερωτηματικά!

:)

 

Κι όμως...

Είναι τσεκαρισμένα όλα, αλλά και από το Greek Apps και από το κανονικό μενού Μηνύματα, στέλνει με unicode! :mad:

Έχει κανείς ιδέα τι παίζει εδώ; :worry:

Link to comment
Share on other sites

καταρχην γιατι εβαλες το Greek Apps στο κινητο σου??

 

Για να στέλνω κανονικά τα μηνύματα -όχι unicode-... Δεν έπρεπε; :wacko:

 

Δοκίμασα από την κανονική εφαρμογή του τηλεφώνου να απενεργοποιήσω το unicode αλλά και τότε τα μηνύματα ναι μεν είχαν 160 χαρακτήρες αλλά οι περισσότεροι απ' αυτούς ήταν ερωτηματικά -?-

Link to comment
Share on other sites

Για να στέλνω κανονικά τα μηνύματα -όχι unicode-... Δεν έπρεπε; :wacko:

 

Δοκίμασα από την κανονική εφαρμογή του τηλεφώνου να απενεργοποιήσω το unicode αλλά και τότε τα μηνύματα ναι μεν είχαν 160 χαρακτήρες αλλά οι περισσότεροι απ' αυτούς ήταν ερωτηματικά -?-

να τσεκαρεις το <χρηση unicode οταν απαιτειται> και οσο για το θεμα των 160 χαρακτηρων δεν υπαρχει προβλημα το στελνει σαν ενα μηνυμα και χρεωνη σαν ενα μηνυμα κοιτα εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1003077#post1003077

Link to comment
Share on other sites

να τσεκαρεις το <χρηση unicode οταν απαιτειται>http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1003077#post1003077

 

Όταν το κάνω αυτό, μόλις πάω να γράψω ελληνικό χαρακτήρα, από 1/160 που λέει η ένδειξη επάνω, γίνεται 1/70, δηλαδή το μήνυμα πάει για unicode!

Όσο για το Greek Apps, ενώ δείχνει 160, πάλι σε πολλαπλά μηνύματα το στέλνει.. Τελικά θα καταλήξω στα greeklish μου φαίνεται και θα ησυχάσω!! :mad:

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως γραφωντας ενα μηνυμα πανω απο 70 χαρακτηρες το στελνει σαν 1 και το χρεωνει σαν 1 ας λεει στην οθονη επανω 2 μηνυματα
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μισό λεπτό...

Εγώ χρησιμοποιώ το Greek Apps με unicode και γράφω μηνύματα

με 160 χαρακτήρες κεφαλαία μια χαρά!

 

Δλδ στέλνω εγώ με 160 χαρακτήρες και χρεώνομαι 2πλά;

Πάντα μέσα από το Greek Apps του κινητού ξέρουμε πότε χρεωνόμαστε

διπλά και τριπλά.

 

Ευχαριστώ!

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μισό λεπτό...

Εγώ χρησιμοποιώ το Greek Apps με unicode και γράφω μηνύματα

με 160 χαρακτήρες κεφαλαία μια χαρά!

 

Δλδ στέλνω εγώ με 160 χαρακτήρες και χρεώνομαι 2πλά;

Πάντα μέσα από το Greek Apps του κινητού ξέρουμε πότε χρεωνόμαστε

διπλά και τριπλά.

 

Ευχαριστώ!

:)

δεν ειπε κανεις οτι με το greek apps χρεωνομαστε διπλα μηνυματα απλα εγω στην προκημενη περιπτωση δεν το δουλευω γραφω 160 χαρακτηρες με unicode και χρεωνομε ενα μηνυμα .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Εχω κατεβασει την 1.47 rom και οταν εκανα unzip το αρχειο, ειχε μεσα 2 καταλογους (τον 4001-EMEA_Generic_with_ISV και τον 4040-Russia_Retail).

Οταν τρεχω τον Upgrade Wizard και μου ζηταει να του δωσω Upgrade Firmware ποιο απ τα 3 αρχεια που υπαρχουν στους 2 αυτους καταλογους θα του δωσω? (το MDS-4040-057-PK.mlf που ειναι στον 2ο καταλογο ή καποιο απ τα MDS-4-1470-4001-000.mlf και MDS-4001-056-PK.mlf που βρισκονται στον 1ο καταλογο?). Οταν τα δοκιμαζω, ολα μου γραφουν: Upgrade Software Version 1.470.

Υπαρχει καποια διαφορα αναμεσα σ' αυτα τα αρχεια?

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...