Jump to content

Πού θα θέλατε να μένετε;


Nos 55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οσοι λετε "επαρχια και παλι επαρχια" συμβαινουν 2 πραγματα:

1) ειστε τοπικιστές

2) δεν εχετε βγει ποτε εξω απο το χωριο σας(αντε μεχρι το διπλανο χωριο..)

 

η επαρχια μονο για διακοπες το καλοκαιρι και για ανω των 40χρονων ειναι.. Athens FTW!!;) ;)

 

Έτσι, έτσι, το βρήκες. Είμαι 40 χρονών και τοπικίστρια και -γιατί να το κρύψω;- με το τρακτέρ μου έχω βγεί μόνο μέχρι τον δίπλα μαχαλά:lol: :) Γιατί να μη μου αρέσει άλλωστε η υπερβολική πολυκοσμία και η βρωμιά;:rolleyes: Έχω ζήσει -και ζω και τώρα- αρκετό καιρό σε μεγάλη πόλη και τα βλέπω τα καλά της :X

 

Αν είδες, πάντως, δεν επιθυμώ να μείνω σε κάποιο ξερονήσι αλλά σε μια κωμόπολη ;) με ανθρώπινες συνθήκες.

 

 

Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα :shifty:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 270
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οσοι λετε "επαρχια και παλι επαρχια" συμβαινουν 2 πραγματα:

1) ειστε τοπικιστές

2) δεν εχετε βγει ποτε εξω απο το χωριο σας(αντε μεχρι το διπλανο χωριο..)

 

η επαρχια μονο για διακοπες το καλοκαιρι και για ανω των 40χρονων ειναι.. Athens FTW!!;) ;)

 

Εσυ τωρα που κολλησες και το ποσταρες αυτο?μαλλον εσυ δεν εχεις βγει καθολου εξω απο την ΑΘΗΝΑ και μιλας.και μαλλον εσυ εισαι τοπικιστης.αντε κατσε τωρα στην πανεμορφη πολη σου και μην μιλας αλλο γι'αυτο το θεμα γιατι θα σε κραξουν πολλοι.

Link to comment
Share on other sites

dexter_ said:

 

*Οπουδήποτε με θάλασσα, καθαρό περιβάλλον, γύρω στους 50.000 κατοίκους και χωρίς αστικά λεωφορεία... Θέλω να πηγαίνω παντού με τα πόδια ή με αυτοκίνητο, χωρίς μποτιλιάρισμα.

 

:happy:

 

Κάποια πόλη σε νησί ίσως θα σε κάλυπτε.

Edited by DENIOR
Link to comment
Share on other sites

Γενικα εισαι αρχοντας εκει ;)

Το ειδα αυτο το ξενοδοχειο απο κοντα(την φωτο εγω την τραβηξα) ειναι τεραστιο και ειναι φανταστικο.Δεν υπαρχουν λογια αν δεν το δεις...

 

Μόνο αρχοντας, ηγέτης είσαι.όπως τα λες είναι δεν υπάρχουν λόγια να το περιγράψεις ακόμη και οι photo λιγα αποκαλύπτουν.μία βραδια με 4,500 ευρώ αξέχαστη θα σου μείνει...:)

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

''Φιλοκαλούμεν'' τε γάρ μετ' ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μ@λ@κι@ς...

Link to comment
Share on other sites

keep flaming..:lol: :lol:

 

στην Ελλαδα Athens > All ;) ;)

 

και αφου δεν αρεσει σε κανεναν γιατι εχουν μαζευτει 5mil εδω περα ειναι αλλη Ιστορια..:rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εσυ τωρα που κολλησες και το ποσταρες αυτο?μαλλον εσυ δεν εχεις βγει καθολου εξω απο την ΑΘΗΝΑ και μιλας.και μαλλον εσυ εισαι τοπικιστης.αντε κατσε τωρα στην πανεμορφη πολη σου και μην μιλας αλλο γι'αυτο το θεμα γιατι θα σε κραξουν πολλοι.

 

Αστους να λένε φιλαράκο,

όλοι αυτοί οι ΑΘΗΝΑΙΟΙ πρωτευουσιάνοι που δεν θα πήγαιναν αλλούνα ζήσουν εκτός απ΄την Αθήνα, με την πρώτη ευκαιρία για απόδραση, πέρνουν τα βουνά, τα μονοπάτια και τις θάλασσες........

 

keep flaming..:lol: :lol:

 

στην Ελλαδα Athens > All ;) ;)

 

και αφου δεν αρεσει σε κανεναν γιατι εχουν μαζευτει 5mil εδω περα ειναι αλλη Ιστορια..:rolleyes: :rolleyes:

Το οτι έχουν μαζευτεί φίλε μου δεν σημαίνει οτι τους αρέσει κιόλας,

Αν τους ρωτήσεις θα σου πουν οτι δεν είχαν άλλες επιλογές (λάθος κατά τη γνώμη μου), και οτι με την πρωτη ευκαιρία θα γυρνούσαν στην πατρίδα τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

"Η καλύτερη πόλη του κόσμου". Ένας ζηλευτός τίτλος που πολλές πόλεις ερίζουν να κατακτήσουν και λίγες το κατορθώνουν

 

Κι αυτό επειδή τα κριτήρια για να μπει μία πόλη στην περίφημη λίστα, που βγαίνει κάθε χρόνο, είναι πολλά και δύσκολα.

 

Συνολικά λαμβάνονται υπόψη 39 παράγοντες που χαρακτηρίζουν την ποιότητα μιας πόλης. Παράγοντες όπως η ποιότητα ζωής που προσφέρει στους κατοίκους, η υγεία, η ασφάλεια, η εκπαίδευση, η πολιτική και κοινωνική ζωή και βεβαίως η αισθητική.

 

Δεν είναι τυχαίο ότι στον κατάλογο δεν υπάρχει καμία αμερικανική και βεβαίως ελληνική πόλη.

 

Τον κατάλογο καταρτίζει ένας ανεξάρτητος οργανισμός (Mercer Human Resources) με έδρα την Ελβετία.

 

Αυτός είναι ο κατάλογος των 20 καλύτερων πόλεων για το 2006

(σε παρένθεση η θέση που είχαν το 2005)

1 (1) Ζυρίχη, Ελβετία

2 (2) Γενεύη, Ελβετία

3 (3) Βανκούβερ, Καναδάς

4 (3) Βιένη, Αυστρία

5 (8) Όκλαντ, Νέα Ζηλανδία

6 (5) Ντίσελντορφ, Γερμανία

7 (6) Φρανκφούρτη, Γερμανία

8 (7) Μόναχο, Γερμανία

9 (9) Βέρνη, Ελβετία

9 (9) Σίδνεϊ, Αυστραλία

11 (11) Κοπενγχάγη, Δανία

12 (14) Ουέλιγκτον, Νέα Ζηλανδία

13 (12) Άμστερνταμ, Ολλανδία

14 (13) Βρυξέλες, Βέλγιο

15 (16) Τορόντο, Καναδάς

16 (16) Βερολίνο, Γερμανία

17 (14) Μελβούρνη, Αυστραλία

18 (18) Λουξεμβούργο,

18 (21) Οτάβα, Καναδάς

20 (19) Στοκχόλμη, Σουηδία

 

:wink:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η Αθήνα που είναι; :mad: :p

 

Ολλανδία θα προτιμούσα πάντως, αν είχα την επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Η Αθήνα που είναι; :mad: :p

 

Ολλανδία θα προτιμούσα πάντως, αν είχα την επιλογή.

 

Hταν να μπει στο νούμερο ένα, αλλά έγινε λάθος και έμεινε απλά νούμερο...

:lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

εχω παει στη Κοπενγχαγη και σας εγγυομαι οτι ειναι πανεμορφη πολη.;)

 

Μπορώ να το φανταστώ, έχω διαβάσει απίστευτα πράγματα γι αυτήν την πόλη...

Link to comment
Share on other sites

εχω παει στη Κοπενγχαγη και σας εγγυομαι οτι ειναι πανεμορφη πολη.;)
εγω εχω ζησει εκει και σε πληροφορω πως περα απο την ομορφια της πολης,λιγο δυσκολα να ζησει ελληνας εκει.τουλαχιστον μεχρι να προσαρμοστει..
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ζησει εκει και σε πληροφορω πως περα απο την ομορφια της πολης,λιγο δυσκολα να ζησει ελληνας εκει.τουλαχιστον μεχρι να προσαρμοστει..

 

πως το εννοεις?:confused:

ποιες ειναι οι δυσκολιες?

Link to comment
Share on other sites

ο τροπος ζωης.

διατροφη,ωραρια,διασκεδαση,οδικη συμπεριφορα(απλα τελεια,αλλα για δοκιμασε να πεις σε εναν ελληνα να μην παταει στο φαναρι την γραμμη της διαβασης να δεις πως θα σε στολισει),συμπεριφορα μεσα στην οικογενεια και πολλα αλλα που τωρα δεν εχω χρονο για να αναφερω...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ο τροπος ζωης.

διατροφη,ωραρια,διασκεδαση,οδικη συμπεριφορα(απλα τελεια,αλλα για δοκιμασε να πεις σε εναν ελληνα να μην παταει στο φαναρι την γραμμη της διαβασης να δεις πως θα σε στολισει),συμπεριφορα μεσα στην οικογενεια και πολλα αλλα που τωρα δεν εχω χρονο για να αναφερω...

Σε όλες τις πολιτισμένες πόλεις έτσι είναι, όχι μόνο στην Κοπεγχάγη :p

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις πολιτισμένες πόλεις έτσι είναι, όχι μόνο στην Κοπεγχάγη :p

Ουγκ:X :X :D :D :p :p

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

ο τροπος ζωης.

διατροφη,ωραρια,διασκεδαση,οδικη συμπεριφορα(απλα τελεια,αλλα για δοκιμασε να πεις σε εναν ελληνα να μην παταει στο φαναρι την γραμμη της διαβασης να δεις πως θα σε στολισει),συμπεριφορα μεσα στην οικογενεια και πολλα αλλα που τωρα δεν εχω χρονο για να αναφερω...

μα αυτα ισχυουν για καθε πολιτισμενη πολη.:D

ο ελληνας γενικα θα δυσκολευοταν να προσαρμοστει σε πολη του εξωτερικου με τι ζωη που θα πρεπει να ακολουθησει εκει.

αλλα φανταζομαι πως ο λογος που καποιος θελει να φυγει απο την ελλαδα ειναι για να αφησει πισω αυτον τον απαραδεκτο ελληνικο τροπο ζωης.

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει οτι στην Κοπεγχάγη τα αυτοκίνητα όταν έχει πράσινο φανάρι αναπτύσουν μεγάλες ταχύτητες άφοβα,

αφού κανείς πεζός δεν διανοείται να πατήσει το πόδι του στο δρόμο.!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα, αν έμενα εκτός Αθηνών, θα ήθελα κάτι σε Ερμούπολη.

΄Η Χανιά.

 

Εκτός Ελλάδος, Σουηδία ή Νορβηγία.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ζησω σε ενα ιγκλου στην Αλασκα.

 

Δε λέω,μάλλον θα ήταν μία μοναδική εμπειρία.

Αλλά θα ήθελες να έχεις για μόνιμη κατοικία ένα ιγκλού,ζώντας μέσα στο πολικό ψύχος για όλο τον χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα ηθελα να μενω με αυτο:http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content200/Photo/19810_s.jpg

Εδω:http://www.carribeanvillavacations.com/media/DIR_11801/pool02.jpg

Που βρισκεται εδω:http://www.monogram.gr/images/destination/maur1.jpg

και να πινω αυτο:http://cocktail.hit.bg/images/img_015s.jpg

Παρεα με αυτες:http://www.easternshorevisitor.com/missreef2004136.jpg

Aαααααxxxxxx:happy:

Mε συγχωρειτε αν βγηκα λιιιιγο απο το θεμα μας αλλα δεν ηθελα να κανω τσιγκουνιες στο ονειρο...

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...