Jump to content

[MOTO] Aprilia RS 50


sarakinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 131
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

voithises...alla oxi gia to aprilia..voithises na katalavo pos tha eftiaxna m@lakia..to na paro ena akoma 50araki ..(exo to runner mono 3 mines)eno se ligo kairo tha mporeso na paro perissotera kybika :P...

 

για αυτο σου λεω, μαζεψε λεφτα και περιμενε λιγο. αν χαλας τα λεφτα σου στα 50ρια, μολις βγαλεις διπλωμα δεν θα εχεις λεφτα να παρεις ενα σωστο εργαλειο

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ
Link to comment
Share on other sites

@PCMan πιστευω πως ξεχασες να αναφερεις το ποσο βενζινη καιει τωρα που το εφτιαξες.

Ανεβασε καμια φωτο να το δουμε το μηχανακι σου!

10 λίτρα σε 300χλμ και πρίν βάλω το καρμπυρατέρ τα έκαιγε σε 450χλμ.

 

Φωτογραφείες δεν έχω εδώ, τις έχω στον άλλο υπολογιστή.

Πάντως στο μηχανάκι δεν έκανα καμια εμφανισιακή αλλαγή..

Θέλετε να ανεβάσω καμία?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

το παλίο rs να φανταστώ ε?

Αμα τέλεις βάλε να δούμε...

 

Kanena rs, to Peugeot XR6 apla exoun ton idio kinhthra!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Πιαδιά είμαι απεγνωσμένος....πριν από λίγες μέρες πήρα το εν λόγο μηχανάκι!!!!αλλά δεν πάει βήμα.....εγώ είμαι απο κάλυμνο και εδώ έχουμε πολλές ανηφόρες.....όταν το πήγα μια τσάρκα σε μια ανηφόρα μου ανέβασε θερμοκρασία και ήταν έτοιμο να καει!!!!η τελική του είναι άστα να πάνε....45km/h....poy einai oi koftes re paidia na tous bgalo kai na pane sto diao......sas parakalo,,,boithiste me!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Πιαδιά είμαι απεγνωσμένος....πριν από λίγες μέρες πήρα το εν λόγο μηχανάκι!!!!αλλά δεν πάει βήμα.....εγώ είμαι απο κάλυμνο και εδώ έχουμε πολλές ανηφόρες.....όταν το πήγα μια τσάρκα σε μια ανηφόρα μου ανέβασε θερμοκρασία και ήταν έτοιμο να καει!!!!η τελική του είναι άστα να πάνε....45km/h....poy einai oi koftes re paidia na tous bgalo kai na pane sto diao......sas parakalo,,,boithiste me!!!!!!!!

ρε φιλε θα μας τρελανεις .... Πρωτον το μιχανακι το εστρωσες???? Μπα... μαλλον... 2 το Rs50 ειναι διχρονο κανει ζεστη το στητονεις φυσικο ειναι και ειμαι σιγουρος ουτε καν δεν το εχεις στρωσει...παλι καλα που δεν σου κολισε ΤΥΧΕΡΕΕΕΕ:)

:ban:
Link to comment
Share on other sites

Πιαδιά είμαι απεγνωσμένος....πριν από λίγες μέρες πήρα το εν λόγο μηχανάκι!!!!αλλά δεν πάει βήμα.....εγώ είμαι απο κάλυμνο και εδώ έχουμε πολλές ανηφόρες.....όταν το πήγα μια τσάρκα σε μια ανηφόρα μου ανέβασε θερμοκρασία και ήταν έτοιμο να καει!!!!η τελική του είναι άστα να πάνε....45km/h....poy einai oi koftes re paidia na tous bgalo kai na pane sto diao......sas parakalo,,,boithiste me!!!!!!!!

50αρι μηχανακι μην ξεχνας εχεις παρει!! τωρα εσυ πηρες το μηχανακι και με την μια απο ραδιο αρβυλες που εχεις ακουσει θελεις να παει αμεσως 100χλμ.

κατσε πρωτα να το στρωσεις και να κανεις και καποια χλμ και μετα με μια εξατμιση το μηχανακι θα παει καλυτερα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα παιδια 50κμ τελικη δεν ειναι λογικο...

κ αν δεν κανω λαθος ειναι κ το πιο γρηγορο μαμα 50αρη που βγαινει...

ρωτα σε κανα συνεργειο ή στην αν/πεια κ ρωτα αν εχουν κοφτες...

Link to comment
Share on other sites

αν βγαλεις τους κοφτες,το μηχανακι θα το πεταξεις σε κανα μηνα οπως σε ακουω.....το εστρωσες καθολου η???ακομα προλαβαινεις να το σωσεις πριν φτασεις να βλαστημας σε κανα χρονο.....μεχρι τα 1000 χλμ περιπου γκαζι μεχρι την μεση....αλλαγη λαδακια....και μετα ανεβαζεις ρυθμους....ξερω οτι ειναι σπαστικο αλλα μονο ετσι θα φτασεις τα 95χλμ/ω που φτανει......αυτια;)
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ειναι ο χαρακτηρας της συγκεκριμενης μηχανης για νησι (ανηφορες, χωματοδρομους), αν εβγαζες τους κοφτες και ταυτοχρονα εχανες την εγγυηση δηλαδη, θα εβλεπες συνολικα καλυτερη λειτουργια της μηχανης.. κατα τα αλλα επειδη την εχω πατησει πολυ ασχημα με aprilia στο παρελθον, θα σου ελεγα οτι δεν εκανες καλη επιλογη.. πουλα την οσο ειναι καιρος, χτυπα ενα μικρο cbr-ακι και θα με θυμηθεις.
Link to comment
Share on other sites

πιστευω να εχετε παρατηρησει οτι μιλαει για 50αρη οποτε θα ναι 16-18 κ θελει να οδηγει νομιμα..

@blackbusa οποτε οτι εχει κοφτη ειναι δεδομενο?λεγοντας κοφτη τι κανουν γυριζουν την βαλβιδα στο καρμπυρατερ?γιατι να χασει την εγγυηση?ο κοφτης για ποιο λογο μπηκε?

 

ε οχι κ 1000 στα 500 αρχισε να ανοιγεις...παντως θυμαμαι πριν χρονια εναν που το χε ανεβασει νομιζω μαλοσσι το χε κανει.ειχε καποια προβληματα αλλα οποτε δουλευε πηγαινε σαν 125...εκαιγε πολυ παντως,αυτο το θυμαμαι χαρακτηριστικα κ πολυ 2χρονιλα(καπνο)

 

υ.γ. ΠΑΝΤΑ μονο φουλ συνθετικα λαδια!10-14ε το λιτρο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

εδώ και 2-3 μήνες έχω αγοράσει το aprilia rs50 replica του 2007..κοντά στα 900-1000 χιλιόμετρα το πήγα για service..αφού αφαίρεσαν τον κοφτη(ελπίζω) το μηχανάκι στις 11.500 στροφές και με έκτη ταχύτητα βαράει περίπου 78 km/η ( έχω ακούσει ότι βαράει 100χιλιόμετρα μαμά)..ξέρει κανεις τι παίζει?θέλει τίποτα ακόμα αλλαγή?ξέχασαν κανέναν κοφτη?(τώρα έχω 2100χιλιόμετρα οποτε m feente ότι το μοτέρ έχει δώσει την πλήρως ισχύς)..είχε κανεις παρόμοιο πρόβλημα?

Edit: καμπυρατέρ φοράει 14ARI!!!!!!!!(αν είναι δυνατόν δηλαδή ) ..κάτι m είχαν πει να αλλάξω καμπυρατέρ και να γίνει σωστό "ζιγλεραρισμα" και θα ανεβάσει 20-30 χιλιόμετρα παραπάνω..η κάτι τέτοιο..ισχύει?

έχει κανεις να προτείνει κάτι άλλο?

Ευχάριστο εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

εδώ και 2-3 μήνες έχω αγοράσει το aprilia rs50 replica του 2007..κοντά στα 900-1000 χιλιόμετρα το πήγα για service..αφού αφαίρεσαν τον κοφτη(ελπίζω) το μηχανάκι στις 11.500 στροφές και με έκτη ταχύτητα βαράει περίπου 78 km/η ( έχω ακούσει ότι βαράει 100χιλιόμετρα μαμά)..ξέρει κανεις τι παίζει?θέλει τίποτα ακόμα αλλαγή?ξέχασαν κανέναν κοφτη?(τώρα έχω 2100χιλιόμετρα οποτε m feente ότι το μοτέρ έχει δώσει την πλήρως ισχύς)..είχε κανεις παρόμοιο πρόβλημα?

Edit: καμπυρατέρ φοράει 14ARI!!!!!!!!(αν είναι δυνατόν δηλαδή ) ..κάτι m είχαν πει να αλλάξω καμπυρατέρ και να γίνει σωστό "ζιγλεραρισμα" και θα ανεβάσει 20-30 χιλιόμετρα παραπάνω..η κάτι τέτοιο..ισχύει?

έχει κανεις να προτείνει κάτι άλλο?

Ευχάριστο εκ τον προτερων

 

βαλε εξατμιση ,φιλτρο αερα ποιο ελευθερο και οσο για το καρμπ δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

εδώ και 2-3 μήνες έχω αγοράσει το aprilia rs50 replica του 2007..κοντά στα 900-1000 χιλιόμετρα το πήγα για service..αφού αφαίρεσαν τον κοφτη(ελπίζω) το μηχανάκι στις 11.500 στροφές και με έκτη ταχύτητα βαράει περίπου 78 km/η ( έχω ακούσει ότι βαράει 100χιλιόμετρα μαμά)..ξέρει κανεις τι παίζει?θέλει τίποτα ακόμα αλλαγή?ξέχασαν κανέναν κοφτη?(τώρα έχω 2100χιλιόμετρα οποτε m feente ότι το μοτέρ έχει δώσει την πλήρως ισχύς)..είχε κανεις παρόμοιο πρόβλημα?

Edit: καμπυρατέρ φοράει 14ARI!!!!!!!!(αν είναι δυνατόν δηλαδή ) ..κάτι m είχαν πει να αλλάξω καμπυρατέρ και να γίνει σωστό "ζιγλεραρισμα" και θα ανεβάσει 20-30 χιλιόμετρα παραπάνω..η κάτι τέτοιο..ισχύει?

έχει κανεις να προτείνει κάτι άλλο?

Ευχάριστο εκ τον προτερων

 

To 50ari to poli na xtipisei 90 teliki oxi 100.Panta gia mama milao.

Link to comment
Share on other sites

ο κοφτης τι ακριβως ηταν?πως λειτουργουσε?

το ζιγκλερ ριχνει περισσοτερο λαδι-βενζινη στο καρμπυρατερ...αξιζει να καις περισσοτερη βενζινη για 20κμ?

Link to comment
Share on other sites

m ebgalan ton kofti apo tin eksatmisi nomizo..exei ki allous koftes?

pantos xtipaei 12.000 strofes paliotera xtipouse 7.000 me ton kofti..

mama ine to mixanaki eno exo alla na barane 90-95 emena paei 70-80..

iparxei kati p mporo na kano ego?na anebaso kati?na bgalo tpt?:P

fisika den ksero kai pola apo mixanakia ...alla an ine kati eykolo pite m na to kano:P

Link to comment
Share on other sites

m ebgalan ton kofti apo tin eksatmisi nomizo..exei ki allous koftes?

pantos xtipaei 12.000 strofes paliotera xtipouse 7.000 me ton kofti..

mama ine to mixanaki eno exo alla na barane 90-95 emena paei 70-80..

iparxei kati p mporo na kano ego?na anebaso kati?na bgalo tpt?:P

fisika den ksero kai pola apo mixanakia ...alla an ine kati eykolo pite m na to kano:P

 

An ginete an alaksis eksatmisi alakse tha dis diafora.sorry alla apo rs den exo idea mipos kseris an exi mpilakia?:)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη τωρα, στις 12000σαλ. έχεις 80χλμ και θέλεις να ανοίξει κιάλλο με καρμπυρατερ-εξατμίσεις και διάφορα τέτοια?

Που θα πάει δηλαδή 15000σαλ. για να έχεις 95χλμ? Θα το καψεις...

 

Ενα καλό γρανάζωμα θέλει και θα έχεις 90+ με 10000-11000σαλ.

 

Έχω το peugeot xr6(ΠΩΛΕΙΤΑΙ) που έχει ίδια μηχανή με το δικό σου και του έχω βάλει ενα κιτ της Mallossi 100cc, καρπυρατερ dellorto 21, και γρανάζωμα. Με 10000σαλ έχω 115 μετρημένα με gps.

 

Για να πηγαίνει έτσι, τον κόφτη στον έβγαλε αλλά χρειάζεται ζιγκλέρωμα αφού είναι και 14.

Θα ανοίγει πιό γρήγορα και αν αλλάξεις και καρπυρατέρ ακόμα καλύτερα(πρέπει να βάλεις μικρά ζιγκλερ όμως γιατι θα μπουκώνει). Απο χιλιόμετρα..αντε να πάρεις 3-4.

 

Γνώμη μου, αν δεν αλλάξεις γρανάζια μην πειράζεις τίποτα άλλο αλλιώς θα έχεις μόνο επιτάχυνση και τίποτα άλλο.

 

ΥΓ. Δεν είναι ίδια όλα τα κοντέρ. Άλλο λέει 90 και άλλο 80 και είναι δίπλα δίπλα.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

kapios m ixe pei kati na bgalo apo kapou..ena filtro?i kati teti..kai na anikso tin eksatmisi..i kapos etsi..kserei kaneis tpt ?

 

oso gia bilakia den exo idea..episis an alakso granazia gia telikes den tha xaso epitaxinsi?:(

Link to comment
Share on other sites

a bravo..sto filtrokouti m ipan na bgalo ena lastixaki gia na pernei anasa to mixanaki..ksereis pos mporo na to kan oafto? ine kati diskolo?:Pepisis i eksatmisi mexri na mazepso lefta gia mia olosomi pos mporo na tin anikso?( exei kai kataliti g@mo ta EURO3 MOU mesa-.- )
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην σου βγαζει παρα πανο χιλιομετρα γιατι δεν του εχεις κανει καλο στροσιμο....ενας φιλος που εχει το rs εχει βαλει ολοσομη εξατμιση της gianeli(350 ευρο)και ενα καρμπιρατερ 21χιλιοστων(delorto) και βγαζει με τοζορι 98-99 χιλιομετρα....αλλα το μηχανακι χρειαζετε οπως και διποτε ενα μακριτερο γραναζομα για να βγαλει σωστα την δυναμη.....το rs δεν εχει μπιλιες γιατι δεν εχει φυγοκεντρικο σαν τα scooter αλλα εχει ενα κανονικο μοτερ με καμπανα και συμπλεκτη στο χερι.....

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...