Jump to content

Σχολεία: Απεργίες καθώς και γενική συζήτηση


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω δεχομαι οτι ο μισθος των 1000-1200 ευρω ειναι μικρος. Αλλα αυξηση 50%; Προφανως ζητανε αναδρομικα τις αυξησεις καποιων χρονων οταν και αυξησεις δεν επαιρναν και τουμπεκι ψιλοκομμενο εκαναν.

 

Κατα τα αλλα, και επειδη ακουω (για πολλοστη φορα) περι 'θεσμικων αιτηματων', 'βιβλιοθηκες σε σχολεια', 'επιμορφωση', και λοιπες μπουρδες, ας τους πεταξει κανενα ξεροκομματο η Γιαννακου και να δουμε αν θα συνεχισουν την απεργια για τα 'θεσμικα' τους αιτηματα.

 

Τελος, ξερω πολλους που για να ανταπεξελθουν στο κοστος της 'δωρεαν' παιδειας δουλευουν 2-3 δουλειες για να πληρωνουν φροντιστηρια. Οι αγαπητοι δασκαλοι/καθηγητες ας κανουν κι αυτοι δευτερη δουλεια. Χρονο αλλωστε εχουν μπολικο.

 

Για να εξηγουμαι πληρως, θεωρω αναφαιρετο δικαιωμα του καθενος να ζηταει αξιοπρεπη αμοιβη για την εργασια του. Επειδη ομως δουλευω στον ιδιωτικο τομεα, νομιζω οτι πρεπει να λαμβανονται υποψη ολοι οι παραγοντες. Για παραδειγμα, η ποιοτητα του προσφερομενου εργου, η δυσκολια της εργασιας, οι ωρες δουλειας, τα benefits (π.χ. 3 μηνες αδεια, ασφαλεια δημοσιου, τριπλασια αδεια σε εγγυους, κλπ) και φυσικα η κατασταση στην αγορα εργασιας. Αν νομιζουν οι αγαπητοι δασκαλοι οτι καπου αλλου η αυξηση 50% θα φαινοταν λογικη και θα ικανοποιουνταν, ας πανε να την παρουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 691
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

άσε που οι περισσότεροι δάσκαλοι/καθηγητές, πλακώνονται στα ιδιαίτερα και οικονόμουν ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό. Και εγώ κατά είμαι των δασκάλων. Άκου εκεί αύξηση 45%. Τί να πουν και οι υπόλοιποι μισθωτοί?
Link to comment
Share on other sites

.....

Οι αγαπητοι δασκαλοι/καθηγητες ας κανουν κι αυτοι δευτερη δουλεια. Χρονο αλλωστε εχουν μπολικο.

.....

 

Γενικά συμφωνώ με τα λεγόμενά σου εκτός από αυτό. Να μην κάνουν δεύτερη δουλειά μπας και την κάνει κάποιος άνεργος.

 

Είναι μεγάλο θέμα τα αιτήματα των απεργών. Ναι, σε πολλά έχουν δίκιο. Και πολλά λεφτά για την παιδεία, ναι, χρειάζονται. Όπως και για την υγεία, όπως και για τις υποδομές, όπως και για τους εξοπλισμούς (ναι, κι εκεί...) γενικά παντού χρειάζονται περισσότερα κονδύλια.

 

Αυτό σκεφτόμουν σήμερα το πρωί, καθώς έβαζα το ραμμένο στην Βουλγαρία βρακί μου, το made in FYROM φανελλάκι, τα Made in Italy ρούχα, και καθώς οδηγούσα το Γαλλικό (κατασκευασμένο στην Τουρκία) αυτοκίνητο για την δουλειά καίγοντας βενζίνη που παράγεται......:X :X :X :X :X :X :X

 

Το θέμα που τίθεται για την αύξηση είναι τόσο παράλογο που αποκλείεται να ικανοποιηθεί. Όλο το δημόσιο θα βγει στους δρόμους και θα ζητάει μετά με προφανή επιχειρήματα. Άρα γιατί γίνεται η απεργία; Λόγω εκλογών; Ανατολίτικο παζάρι (ζητάμε 10 και ό,τι τσεπώσουμε); Ο αρχι-συνδικαλιστής θα γίνει σε λίγα χρόνια υφυπουργός, όπως αρκετοί άλλοι;

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φίλε που κάνουν καλά οι δάσκαλοι!

 

Είναι οι μοναδικοί εργαζόμενοι που δουλεύουν 9 μήνες και πληρώνονται κανονικά για 12 και η πλάκα είναι ότι αυτή την στιγμή ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΙΣΘΟΣ τους είναι ΣΧΕΔΟΝ 1000€(και είναι και μόνιμοι!!!)!Για πες μου λοιπόν εσύ....ποιος εργαζόμενος παίρνει τέτοιο μισθό για πρώτο!!!

 

Η πλάκα είναι ότι είναι τελείως ΕΛΕΕΙΝΟΙ γιατί ζητάνε αύξηση 40-45%....τι λέτε ρε κάγκουρες!Θέλετε σαν πρώτο μισθό κάτι λιγότερο από 1500€;;Οι Πανεπιστημιακοί τότε τι θα παίρνουν;Εδώ πέρα στον Ιδιωτικό τομέα οι εργαζόμενοι οι καημένοι παλεύουν για μια αύξηση κάτι παραπάνω από 3-4% και δεν μπορούν να κάνουν ΤΙΠΟΤΑ για να την διεκδικήσουν....αν τολμήσουν απευθείας.....απόλυση χαλαρά!!!

Συμφωνώ απόλυτα φίλε και στα + ότι όσοι έμπαιναν παλιά(όχι τα 4-5 τελευταία χρόνια)έμπαιναν με βαθμούς τ.ε.ι(δε τα υποτιμώ σε καμμία περίπτωση).Πέρα από το 9μηνο πόσες ώρες δουλεύουν την ημέρα?Με το ζόρι 5...λίγο ντροπή

:cry:
Link to comment
Share on other sites

Γενικά συμφωνώ με τα λεγόμενά σου εκτός από αυτό. Να μην κάνουν δεύτερη δουλειά μπας και την κάνει κάποιος άνεργος.

 

Είναι μεγάλο θέμα τα αιτήματα των απεργών. Ναι, σε πολλά έχουν δίκιο. Και πολλά λεφτά για την παιδεία, ναι, χρειάζονται. Όπως και για την υγεία, όπως και για τις υποδομές, όπως και για τους εξοπλισμούς (ναι, κι εκεί...) γενικά παντού χρειάζονται περισσότερα κονδύλια.

 

Αυτό σκεφτόμουν σήμερα το πρωί, καθώς έβαζα το ραμμένο στην Βουλγαρία βρακί μου, το made in FYROM φανελλάκι, τα Made in Italy ρούχα, και καθώς οδηγούσα το Γαλλικό (κατασκευασμένο στην Τουρκία) αυτοκίνητο για την δουλειά καίγοντας βενζίνη που παράγεται......:X :X :X :X :X :X :X

 

Το θέμα που τίθεται για την αύξηση είναι τόσο παράλογο που αποκλείεται να ικανοποιηθεί. Όλο το δημόσιο θα βγει στους δρόμους και θα ζητάει μετά με προφανή επιχειρήματα. Άρα γιατί γίνεται η απεργία; Λόγω εκλογών; Ανατολίτικο παζάρι (ζητάμε 10 και ό,τι τσεπώσουμε); Ο αρχι-συνδικαλιστής θα γίνει σε λίγα χρόνια υφυπουργός, όπως αρκετοί άλλοι;

Αυτο ειναι το νοημα κυριοι και κυριες.Ζηταμε μια αυξηση γυρω στο 40% που ξερουμε οτι καμμια κυβερνηση δεν μπορει να δωσει.Διοτι αμα ζηταγαμε μια αυξηση σε νορμαλ επιπεδα και μας την εδινε η κυβερνηση δεν θα ειχαμε δικαιολογια να κλεινουμε το κεντρο καθε λιγο και να πλακωνομαστε με τα ΜΑΤ.

Ο σκοπος δεν ειναι να παρουν την αυξηση ,διοτι ξερουν οτι τετοια αυξηση δεν μπορουν να παρουν.Ο σκοπος ειναι να δημιουργειται αναταραχη.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις εκδρομη πηγαμε..αυριο κατι πηρε το αυτι μου οτι ειναι η μεγαλη απεργια..:what:

 

Νομίζω πως τελείωσαν οι απεργίες.:(

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις εκδρομη πηγαμε..αυριο κατι πηρε το αυτι μου οτι ειναι η μεγαλη απεργια..:what:

Η απεργια ηταν 48ωρη νομιζω.

Τωρα αν ξεκινησει καμια αλλη δεν ξερω!:)

Σχεδον ολα τα λυκεια του Βολου πηγαν εκδρομη σημερα!(Μην φανταστειτε τιποτα τρομερο στην παραλια μας πανε!!)καφε κτλ.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπος δεν ειναι να παρουν την αυξηση ,διοτι ξερουν οτι τετοια αυξηση δεν μπορουν να παρουν.Ο σκοπος ειναι να δημιουργειται αναταραχη.

 

Ελεος! Σκοπος των εκπαιδευτικων ειναι η αναταραχη?? :blink:

Μηπως και η σιδερογροθια ηταν στη φαντασια του κοσμου?:rolleyes:

Αυτα τα λενε μονο οσοι ειναι βαλτοί απο το Υπουργειο και κατι ασφαλιτες!

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς εκδρομή σήμερα..Πέρα απ'αυτό..Τι θα γίνει με τις αντιδράσεις και τις καταλήψεις?Θα πορευτούμε τους φοιτητές στις καταλήψεις?Ποια θα ναι η στάση μας ως μαθητές?Ήδη σε Λύκεια της Κέρκυρας κ του Ψυχικού αρχίσαν οι πρώτες αντιδράσεις για το εκπαιδευτικό σύστημα...

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

Μηπως και η σιδερογροθια ηταν στη φαντασια του κοσμου?

 

Eσυ πιστευεις οτι η σιδερογροθια ηταν οδηγια του υπουργειου;

 

Γιατι εγω ειδα εναν -σορυ- χεσμενο αστυνομικο (μολις πριν λιγο οι διαδηλωτες ειχαν παρει εναν συναδελφο του 'ομηρο', αν ειδες ολο το βιντεο) που στην τρομαρα του πηγε να το παιξει βαν νταμ. Το ωραιο ειναι οτι οι ιδιοι οι συναδελφοι του τον μαζεψαν εγκαιρως (φαινεται καθαρα στο βιντεο) και κυριως ο υπευθυνος αξιωματικος που τον συνοδευε. Αρα, μιλαμε για οργανωμενη πρακτικη, ή μηπως για μ@λακια του ενος;

 

ΥΓ. Μην αρχισετε να μου λετε γενικως για μπατσους και παλιοτερες ιστοριες, ας επικεντρωθουμε στην συγκεκριμενη ενεργεια που προκαλεσε τοσο θορυβο τελευταια.

Link to comment
Share on other sites

Ελεος! Σκοπος των εκπαιδευτικων ειναι η αναταραχη?? :blink:

Μηπως και η σιδερογροθια ηταν στη φαντασια του κοσμου?:rolleyes:

Αυτα τα λενε μονο οσοι ειναι βαλτοί απο το Υπουργειο και κατι ασφαλιτες!

Σκοπός των συνδικαλιστών ναι είναι! Ολη την ώρα η τηλεόραση λέει οτι απεργούν οι δάσκαλοι κάνουν απεργίες και 1002 άλλα. Αλλα οι πλειοψηφία δεν κάνει τίποτα. Τουλάχιστον εδώ όλοι δουλεύουν. Μια ζωη απεργίες και πορείες είμαστε. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ! Οποιος του καπνίσει κατεβαίνει και απαιτεί τα 1002 χωρίς να σκευτεί αν γίνεται ή οχι .Αρκεί να κάνει απεργία και να δημιουργήσει αναταραχή. Μερικοί το έκαναν και επάγγελμα.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μια ζωη απεργίες και πορείες είμαστε. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ! Οποιος του καπνίσει κατεβαίνει και απαιτεί τα 1002 χωρίς να σκευτεί αν γίνεται ή οχι .

 

Φιλε σε δημοκρατικη χωρα ζουμε (ετσι λεμε), οποτε ο καθενας εχει δικαιωμα στην απεργια, αρκει φυσικα να μην παρενοχλει το διπλανο του!:)

Το δικαιωμα του εργαζομενου στην απεργια, το κερδισαμε, χανοντας καποιοι τη ζωη τους!:O

Ειναι και ενας τροπος αφυπνισης, αφου πολλοι "κοιμομαστε" κανονικα και "καταπινουμε" αμασητα οτι μας ταϊζουν!;)

Αν εσυ θελεις διαφορετικο τροπο διεκδικησης των δικαιωματων σου, θα μπορουσες καλλιστα να πας στην Ιαπωνια, οπου εκει δουλευουν κανονικα και εκδηλωνουν την απεργια τους φορωντας στραβα το καπελο τους!:confused:

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το νοημα κυριοι και κυριες.Ζηταμε μια αυξηση γυρω στο 40% που ξερουμε οτι καμμια κυβερνηση δεν μπορει να δωσει.Διοτι αμα ζηταγαμε μια αυξηση σε νορμαλ επιπεδα και μας την εδινε η κυβερνηση δεν θα ειχαμε δικαιολογια να κλεινουμε το κεντρο καθε λιγο και να πλακωνομαστε με τα ΜΑΤ.

Ο σκοπος δεν ειναι να παρουν την αυξηση ,διοτι ξερουν οτι τετοια αυξηση δεν μπορουν να παρουν.Ο σκοπος ειναι να δημιουργειται αναταραχη.

 

Εσύ δέχεσαι να χάνεις 60 ευρω την ημέρα (στην απεργία χάνεις αναλογικά ημερομήσθιο-δωρα-επιδόματα-ενσημα) για.......πλάκα? για να δημιουργείς ντόρο και αναταραχή???? Δεν νομίζω!!!

 

όσο για το 40%, ζητάνε τόσα για να πάρουν 10%. Αν ζήταγαν 10% θα έπαιρναν 3%.Βασικος κανόνας και τακτική συνδικαλισμού είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημοκρατία και ελευθερία δε σημαίνει ασυδοσία αλλά υπευθυνότητα.

Σκέφτεται ποτέ κανείς το κυκλοφοριακό που δημιουργείται από τις απεργίες. Σκέφτεται κανείς τα παιδιά που χάνουν μάθημα? Τους γονείς που έχουν φορτωθεί τα παιδιά σπίτι ενώ θα έπρεπε να δουλεύουν αυτοί και τα παιδιά να είναι στο σχολείο? Όχι μάλλον

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ σε ιδιωτικό πήγαινα.κοπάνες γίνονται και χωρίς να το καταλάβει και κανείς κιόλας.

 

Όχι στο δικό μου δεν γίνεται. Παίρνουν τηλ σπίτι/δουλειά και ρωτάνε που είναι το καμάρι σας σήμερα? Aμα πάς απ'την άλλη μέχρι το σχολείο, μετά, μέχρι την πρώτη στάση είναι 8 χλμ, στα άγρια τα βουνά είναι βλέπεις το σχολείο μου :mad:

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Δημοκρατία και ελευθερία δε σημαίνει ασυδοσία αλλά υπευθυνότητα.

Σκέφτεται ποτέ κανείς το κυκλοφοριακό που δημιουργείται από τις απεργίες. Σκέφτεται κανείς τα παιδιά που χάνουν μάθημα? Τους γονείς που έχουν φορτωθεί τα παιδιά σπίτι ενώ θα έπρεπε να δουλεύουν αυτοί και τα παιδιά να είναι στο σχολείο? Όχι μάλλον

 

Φίλε μου δεν υπάρχει άλλο όπλο για οποιονδήποτε εργαζόμενο απο την απεργία.

Αν η κάθε απεργία ήταν χωρίς μικρές ή μεγάλες συνέπειες για άλλες κοινωνικές ομάδες δεν θα είχαν λόγο να γίνει.Καλώς ή κακώς αυτή τακτική του εργατικού κινήματος εδω και 10ετίες. Και χάρη σε αυτή τη τακτική θα βγάλουμε το δήμαρχο που γουστάρουμε σε λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν υπάρχει άλλο όπλο για οποιονδήποτε εργαζόμενο απο την απεργία.

Αν η κάθε απεργία ήταν χωρίς μικρές ή μεγάλες συνέπειες για άλλες κοινωνικές ομάδες δεν θα είχαν λόγο να γίνει.Καλώς ή κακώς αυτή τακτική του εργατικού κινήματος εδω και 10ετίες. Και χάρη σε αυτή τη τακτική θα βγάλουμε το δήμαρχο που γουστάρουμε σε λίγες μέρες.

 

 

η απεργία ειναι κομμάτι της δημοκρατίας

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Εδώ πέρα στον Ιδιωτικό τομέα οι εργαζόμενοι οι καημένοι παλεύουν για μια αύξηση κάτι παραπάνω από 3-4% και δεν μπορούν να κάνουν ΤΙΠΟΤΑ για να την διεκδικήσουν....αν τολμήσουν απευθείας.....απόλυση χαλαρά!!!

 

Εκεί ακριβώς πατάει η κάθε κυβέρνηση μαζί με τους εργοδότες.

Γιατί θα πρέπει να θεωρείται δεδομένο ότι δεν μπορούμε να κάνουμε ΤΙΠΟΤΑ ?

Καθόμαστε και γκρινιάζουμε για τη ζωή μας αλλά οι περισσότεροι από εμάς , μιά φορά δεν έχουμε τολμήσει να σηκώσουμε λίγο το κεφάλι.

Περιμένουμε καλύτερο αύριο αλλά ...πού να τρέχουμε τώρα?

Ας τρέξουν οι άλλοι....

 

Το κάγκουρες το ανέφερα για τους δασκάλους που βγαίνουν στην τηλεόραση και κλαίγονται ότι δεν παίρνουν καλά λεφτά!

 

Σύμφωνα με τα υπόλοιπα στοιχεία που σου έδωσα και σε συνδυασμό με τα λεγόμενά τους (ότι δεν μπορούν να ζήσουν και άλλες τέτοιες χαζομάρες)....όλες οι άλλες οικογένειες πρέπει να φουντάρουν από κανένα βουνό από τα χρέη που θα έχουν και ότι δεν θα μπορούν να ζήσουν την οικογένειά τους!

 

Απλώς να σου τονίσω ότι ένας απλός υπάλληλος που τώρα είναι πχ 55 χρονών και δουλεύει πάνω από 35 χρόνια παίρνει 1500€ και μάλιστα θεωρείται από τους καλοπληρωμένους(μιλάμε για έναν απλό υπάλληλο που θα δουλεύει σε κάποιο μαγαζί/αποθήκη κ.α.)!Τέτοια παραδείγματα ανθρώπων έχω να σου πω πάρα πολλά!

 

Και φταίνε οι δάσκαλοι για το ότι ο μισθός τους , σε σχέση με αυτόν των εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα, είναι καλύτερος ?

Θεωρούν ότι αξίζουν κάτι περισσότερο (καλώς , κακώς ,δεν με ενδιαφέρει) και το διεκδικούν με το μόνο τρόπο που μπορούν

Ας αντιδράσουν και οι υπόλοιποι.

Δεν βλέπεται ότι προσπαθούν να φέρουν σε σύγκρουση διάφορες κοινωνικές ομάδες ?

 

άσε που οι περισσότεροι δάσκαλοι/καθηγητές, πλακώνονται στα ιδιαίτερα και οικονόμουν ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό. Και εγώ κατά είμαι των δασκάλων. Άκου εκεί αύξηση 45%. Τί να πουν και οι υπόλοιποι μισθωτοί?

 

Τίποτα...

Ας κάθονται να παραπονιούνται για μικρό μισθό, χαμηλές συντάξεις , κάκιστο υγειονομικό και ασφαλιστικό σύστημα , ανεπαρκή παιδεία και που ξέρεις κάποια στιγμή μπορεί ως δια μαγείας όλα να αλλάξουν!

 

Σκοπός των συνδικαλιστών ναι είναι! Ολη την ώρα η τηλεόραση λέει οτι απεργούν οι δάσκαλοι κάνουν απεργίες και 1002 άλλα. Αλλα οι πλειοψηφία δεν κάνει τίποτα. Τουλάχιστον εδώ όλοι δουλεύουν. Μια ζωη απεργίες και πορείες είμαστε. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ! Οποιος του καπνίσει κατεβαίνει και απαιτεί τα 1002 χωρίς να σκευτεί αν γίνεται ή οχι .Αρκεί να κάνει απεργία και να δημιουργήσει αναταραχή. Μερικοί το έκαναν και επάγγελμα.

 

Δημοκρατία και ελευθερία δε σημαίνει ασυδοσία αλλά υπευθυνότητα.

Σκέφτεται ποτέ κανείς το κυκλοφοριακό που δημιουργείται από τις απεργίες. Σκέφτεται κανείς τα παιδιά που χάνουν μάθημα? Τους γονείς που έχουν φορτωθεί τα παιδιά σπίτι ενώ θα έπρεπε να δουλεύουν αυτοί και τα παιδιά να είναι στο σχολείο? Όχι μάλλον

 

Και με ποιό τρόπο θα διεκδικήσει ο εργαζόμενος ?

Επειδή κάποια πράγματα θεωρούνται δεδομένα στην εποχή μας ,όπως το δικαίωμα στην απεργία, δεν σημαίνει ότι πρέπει να απαξιώνονται συνεχώς

Από όσα ακούς μην πιστεύεις τίποτα,

Από όσα βλέπεις...τα μισά!

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δέχεσαι να χάνεις 60 ευρω την ημέρα (στην απεργία χάνεις αναλογικά ημερομήσθιο-δωρα-επιδόματα-ενσημα) για.......πλάκα? για να δημιουργείς ντόρο και αναταραχή???? Δεν νομίζω!!!

 

όσο για το 40%, ζητάνε τόσα για να πάρουν 10%. Αν ζήταγαν 10% θα έπαιρναν 3%.Βασικος κανόνας και τακτική συνδικαλισμού είναι.

Εδω εχω δει να χανουν παραπανω απο 60 ευρω την ημερα για να δημιουργηθει αναταραχη.Γιαυτο ολοι οι εργατοπατερες αφου παραδωσουν την θεση του προεδρου στον επομενο γινονται βουλευτες σε ενα συγκεκριμενο κομμα.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Και φταίνε οι δάσκαλοι για το ότι ο μισθός τους , σε σχέση με αυτόν των εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα, είναι καλύτερος ?

Θεωρούν ότι αξίζουν κάτι περισσότερο (καλώς , κακώς ,δεν με ενδιαφέρει) και το διεκδικούν με το μόνο τρόπο που μπορούν

Ας αντιδράσουν και οι υπόλοιποι.

Δεν βλέπεται ότι προσπαθούν να φέρουν σε σύγκρουση διάφορες κοινωνικές ομάδες ?

Δεν παει ετσι φιλε μου.Δεν μπορει να ζηταει ο καθενας οτι του ερθει στο κεφαλι και να δημιουργει αναταραχη στα υπολοιπα κοινωνικα στρωματα.Γιατι και εμενα το επαγγελμα μου που εχει αμεση σχεση με το κοινο μπορω αυριο να κατεβω σε απεργια και να ζηταω 200% αυξηση γιατι ετσι νομιζω οτι αξιζω

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Όταν αποφασίζεται απεργία πρέπει τα αιτήματα να είναι σοβαρά και υλοποιήσιμα. Αύξηση 45% ούτε σοβαρή τη βρίσκω ούτε και υλοποιήσιμη (με την έννοια ότι θα έπρεπε μετά όλοι οι μισθωτοί να διεκδικήσουν παρόμοιες αυξήσεις).

Μου λένε τάχα να δωθούν και περισσότερα χρήματα στην Παιδεία. Ωραία, αλλά μην μου πλασάρεις και από δίπλα την αύξηση ρε φίλε για να το εκμεταλλευτείς!

Link to comment
Share on other sites

Δεν παει ετσι φιλε μου.Δεν μπορει να ζηταει ο καθενας οτι του ερθει στο κεφαλι και να δημιουργει αναταραχη στα υπολοιπα κοινωνικα στρωματα.Γιατι και εμενα το επαγγελμα μου που εχει αμεση σχεση με το κοινο μπορω αυριο να κατεβω σε απεργια και να ζηταω 200% αυξηση γιατι ετσι νομιζω οτι αξιζω

 

Εσύ μπορείς να βγείς και να ζητήσεις αύξηση 200% (και εγώ μαζί σου!), το θέμα όμως είναι ότι μάλλον δεν θα σε ακολουθήσει κανείς.

Δεν μιλάμε για παρέες 10-20 ατόμων που αποφασίζουν να κλείσουν ένα δρόμο (όχι πως δεν γίνονται και αυτά) , αλλά για οργανωμένες συνδικαλιστικές οργανώσεις που εκλέγονται από τους ίδιους τους εργαζόμενους για να τους αντιπροσωπεύουν.

Πράγμα που σημαίνει ότι τα αιτήματά τους , βρίσκουν σύμφωνους την πλειοψηφία τους.

Δεν μπορεί να είναι όλοι παράλογοι

Από όσα ακούς μην πιστεύεις τίποτα,

Από όσα βλέπεις...τα μισά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...