Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5200 & 5300


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά απο μια επιδότηση της Cosmote, πήρα κι εγώ το 5200 επειδή το 5300 ήταν σε έλλειψη σε τρία καταστήματα ΓΕΡΜΑΝΟΣ που πήγα..δεν μπορώ να πω ότι η οθόνη του είναι και το καλύτερο επίσης το slide χορεύει σαν τρελό και το πίσω καπάκι δεν εφάπτεται και καλά..το κουτί έγραφε απέξω made in Hungary.Στην συσκευασία δεν υπήρχε κάρτα μνήμης και από ότι είδα στο site της Nokia δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς στην συσκευασία πώλησης. Όμως η απόδοση του Media Player και του ηχείου είναι μια έκπληξη, δεν περίμενα να είναι τόσο καλό...άρα χαλάλι τα υπόλοιπα..είναι μικρό, ελαφρύ με πολύ νεανικό ντιζάιν και χωράει σε κάθε τσέπη ειδικά τώρα μου ανοίγει και ο καιρός κι έρχεται καλοκαιράκι..το λογισμικό είναι το 5.51 (5-09-07) και όταν πήγα να κάνω αναβάθμιση είδα ότι η Nokia έχει προσθέσει και αφαιρέσει το update για το συγκεκριμένο μοντέλο δυο φορές τους τελευταίους μήνες, γνωρίζει κανείς περισσότερα και τι καινούργιο είχε η τελευταία αναβάθμιση? Για την απόδοση της μπαταρίας μάλλον χρειάζεται κάτι περισσότερο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά,πήγα να κάνω αναβάθμιση στο 5300 μου αλλά το πρόγραμμα λέει Phone not recognised...Γιατί??
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το Αγγλικό NSU.

Μήπως έχεις Vista; Ρωτάω διότι υπάρχει ένα πρόβλημα με τους τελευταίους οδηγούς της Nokia για το καλώδιο με τα Vista.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,τώρα είδα κάτι...ΠΑΛΙ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΑΝ τα γνωστά firmwares...Μα έλεος:mad:
Link to comment
Share on other sites

Nokia E65, Nokia 3109 classic, Nokia 3110 classic, Nokia 5200, Nokia 5300 and Nokia 7373 software removed - 14 April 2008

 

Support for the products listed above has temporarily been removed from the Nokia Software Updater service. Other Nokia products are not affected. Support will be reintroduced as soon as possible. We apologize for any inconvenience this may cause.

 

http://europe.nokia.com/A4577225

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μόνο η Nokia το γνωρίζει.:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,αγόρασα σήμερα ένα brand new 5300...Είναι πολύ καλύτερο από αυτό που είχα,μιας και το χα μεταχειρισμένο...Είναι πιο γρήγορο,πρέπει νομίζω να φοράει την 5.51...Ήταν κόκκινο αλλά έβαλα γκρι καλύμματα από το παλιό...ΑΛΛΑ...το μαρτύριο μου να το βρω κάπου δε τελείωσε εκεί...

Τέσπα,το παίρνω πάω σπίτι χαρούμενος,το ανοίγω,πάω να πάρω το 1269,ΣΟΚ!δε λειτουργεί καλά το ακουστικό...Η τελευταία στήλη ακουγόταν με συνοδεία κάποιου τσιριχτού ήχου...Αυτό γινόταν και όταν καλούσα,δλδ ακουγόταν και από το ακουστικό...Τέσπα,η στήλη έγινε μόνη της..Το πήγα στη Nokia,το έκαναν,και τώρα το χω και φορτίζει...Φοβάμαι όμως μη το ξανακάνει αυτό με το ακουστικό...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
kalispera :) psaxnw tosi ora k dn exo vrei kapoia apantisi se auto pu thelw na rotiso.. mporo mesa apo to pc suite na apothikeuso sto pc minimata?? exo kanei back up files alla dn thelw kati tetio mono. iparxei kapoio allo programa? aaaaa to vrika ( den eixa skeftei to ctrl+C) :P
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω σοβαρο προβλημα με το 5300 μου λεει οταν παω να βαλλω θεμα "ανεπαρκης μνημη" κ αρχισε να κλεινει ,μπαινω να δω ποσο χωρο εχει στην μνημη το τηλεφωνο κ μου λεει στο pc οτι ειναι full κ τα 8Mb το θεμα ειναι οτι δεν εχω βαλλει τιποτα στην μνημη του.Και ψαχνω αλλα δε μπορω να βρω,τι δεσμευει αυτη την μνημη!:( το μονο που ξερω ειναι οτι εχω πολλα μηνηματα sms μεσα κ εχω βαλλει πολλα θεμετα τα οποια τα εχω κ αυτα στην καρτα μνημης

 

οποιως γνωριζει pleasee help:cry:

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το 5200 μπαίνς κανονικά μέσω Wind Plus Nonstop...με καρτοκινητό Wind Free2Go. Μπες στο http://www.wind.com.gr. Επέλεξε ρυθμίσεις συσκεών, στείλε απο το PC σου με γραπτό μήνυμα ΟΛΕΣ τις ρυθμίσεις κάνε αποθήκευση μετά στο κινητό σου. Κατόπιν, στείλε το μήνυμα PLUS στο 19349 και γιά ένα μήνα έχεις ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ Ιντερνετ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω με το 5200 μπαίνς κανονικά μέσω Wind Plus Nonstop...με καρτοκινητό Wind Free2Go. Μπες στο http://www.wind.com.gr. Επέλεξε ρυθμίσεις συσκεών, στείλε απο το PC σου με γραπτό μήνυμα ΟΛΕΣ τις ρυθμίσεις κάνε αποθήκευση μετά στο κινητό σου. Κατόπιν, στείλε το μήνυμα PLUS στο 19349 και γιά ένα μήνα έχεις ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ Ιντερνετ.

 

κανονικό ίντερνετ?με τι Browser?δε θελω πλοηγηση σε wap σελιδες αλλα σε κανονικές και νομίζω με όπερα δε σερφάρει δεν τρεχει καν ο οπερα αλλα και δε ξερω να ρυθμισω τη συσκευη ειμαι ασχετος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους,εκανα αναβαθμιση το 5300 μου σημερα,αλλα δεν με βγαζει ελληνικα στις γλωσσες,πως μπορω να βρω το φτιαξω αυτο??

Καλησπέρα. :)Αυτό έγινε διότι το κινητό σου είναι παρά-εισαγωγή!

 

Για να περάσεις τα Ελληνικά θα πρέπει να ακολουθήσεις πιστά αυτό τον οδηγό, βάζοντας όμως το Ελληνικό product code: 0537615: κόκκινο, 0537670: γκρι. Διάλεξε όποιο θέλεις εσύ, δεν έχει σημασία.

  • Το Nemesis Service Suite το κατεβάζεις από εδώ.
  • Το Nokia Software Updater το κατεβάζεις από εδώ.

Σημείωση 1: Ο οδηγός που αναγράφω, αναφέρεται στο N73, αλλά η διαδικασία είναι ακριβώς ίδια.

Σημείωση 2: Κατά τη διαδικασία της αναβάθμισης δεν πειράζεις το κινητό για κανένα λόγο.

Σημείωση 3: Για να δουλέψει το NSS θα πρέπει να έχεις εγκαταστήσει στον υπολογιστή σου το Nokia PC Suite και να έχεις συνδεθεί τουλάχιστον μια φορά με αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα,τα κατεβασα οσα μου ειπες,εκανα scan for new devices,παω phone info,παταω read και κατω-κατω αριστερα με λεει reading values..error!!!Τι αλλο να κανω???το nokia pc suite το βλεπει το κινητο,το nss oxi,γιατι???
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα,τα κατεβασα οσα μου ειπες,εκανα scan for new devices,παω phone info,παταω read και κατω-κατω αριστερα με λεει reading values..error!!!Τι αλλο να κανω???το nokia pc suite το βλεπει το κινητο,το nss oxi,γιατι???

Όταν κάνεις όλα αυτά που γράφει ο οδηγός, και πατάς Read δεν σου εμφανίζει όπως στην εικόνα τα στοιχεία;

http://www.imageshack.gr/files/uysd56n1mnm71o9e9bxk.jpg

 

Αν ναι προχώρα κανονικά και μη δίνεις σημασία στο ERROR που βγάζει...

Αν δεν σου τα βγάζει δοκίμασε και αυτό:

Στο μενού Device Info και στο παραθυράκι Debugging τα τσεκάρεις όλα και πατάς το Update.

Στο μενού Phone Info πατάς στο κέντρο Scan και μετά δεξιά Read.

Δεξιά σου βγάζει το product code.

Στη θέση του γράφεις το σωστό, τσεκάρεις το Enable και πατάς Write.

Πλέον είσαι έτοιμος. Κάνοντας αναβάθμιση θα έχεις Ελληνικά!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

κανονικό ίντερνετ?με τι Browser?δε θελω πλοηγηση σε wap σελιδες αλλα σε κανονικές και νομίζω με όπερα δε σερφάρει δεν τρεχει καν ο οπερα αλλα και δε ξερω να ρυθμισω τη συσκευη ειμαι ασχετος

Μπαίνω κανονικά σε κανονικές σελίδες με τον browser που έχει το ίδιο το κινητό...ποιές σελίδες wap? Εχεις μείνει πίσω..εδώ μιλάμε για κανονικές σελίδες πλέον απλά ανάλογα με την οθόνη του κινητού η εμπειρία είναι ανάλογη. Αν έχεις το ΝΟΚΙΑ N95 8GB ας πούμε είναι άλλη η αίσθηση..ακολούθησε τα βήματα που σου είπα στην πρώτη μου απάντηση και θα πάνε όλα καλά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω κανονικά σε κανονικές σελίδες με τον browser που έχει το ίδιο το κινητό...ποιές σελίδες wap? Εχεις μείνει πίσω..εδώ μιλάμε για κανονικές σελίδες πλέον απλά ανάλογα με την οθόνη του κινητού η εμπειρία είναι ανάλογη. Αν έχεις το ΝΟΚΙΑ N95 8GB ας πούμε είναι άλλη η αίσθηση..ακολούθησε τα βήματα που σου είπα στην πρώτη μου απάντηση και θα πάνε όλα καλά.

παω να συνδεθω σε ιντερνετ και μου γραφει εγγραφειτε σε υπηρεσια πακετων δεδομενων πρωτα. φυσικα και εχω μεινει πισω ουτε ο browser της συσκευης δε καταλαβα ποιος ειναι.μακαρι να σε ειχα μπροστα μου να μου ανοιξεις τα ματια.αν θες βοηθησε με και εστω μεσω Pm φαινεσαι οτι εισαι γνωστης. α και τι ρυθμισεις να μου στειλει η τιμ wap μονο η και ιντερνετ?και οταν τελειωσει ο μηνας μετα τι ενεργοποιω?δεν εχω τιμ οπως καταλαβαινεις αλλα θα αγορασω μονο γι αυτο το σκοπο.τουλαχιστον να ετρεχε τον οπερα.κριμα.επισης το yahoo go τι ειναι?μηπως η πλοηγηση ειναι σαν wap?αφου δεν εχει φουλ browser

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω και εγω το 5300,αλλα δε μπορω να στειλω σε mms ηχο,ξερετε τι μπορει να φταιει;
Sony Ericsson T630 - Nokia 5300 - Samsung M3510 - Samsung Monte S5620 - Nokia Lumia 620 - Huawei G620s
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω και εγω το 5300,αλλα δε μπορω να στειλω σε mms ηχο,ξερετε τι μπορει να φταιει;

 

τι αρχειο προσπαθεις να στειλεις?

Τα περισσοτερα μουσικα αρχεια ειναι απαγορευμενα ,μονο amr.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

τι αρχειο προσπαθεις να στειλεις?

Τα περισσοτερα μουσικα αρχεια ειναι απαγορευμενα ,μονο amr.

 

Mp3 πηγα να στειλω,ευχαριστω για τη βοηθεια,δηλαδη αν μετατρεψω το mp3 σε amr θα μπορω λογικα ε;

Sony Ericsson T630 - Nokia 5300 - Samsung M3510 - Samsung Monte S5620 - Nokia Lumia 620 - Huawei G620s
Link to comment
Share on other sites

Mp3 πηγα να στειλω,ευχαριστω για τη βοηθεια,δηλαδη αν μετατρεψω το mp3 σε amr θα μπορω λογικα ε;

 

Δικαιολογειται λοιπον ..

Ναι,με amr θα εισαι οκ . :)

Κανε μια δοκιμη ,ηχογραφισε κατι και στειλε το .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

παω να συνδεθω σε ιντερνετ και μου γραφει εγγραφειτε σε υπηρεσια πακετων δεδομενων πρωτα. φυσικα και εχω μεινει πισω ουτε ο browser της συσκευης δε καταλαβα ποιος ειναι.μακαρι να σε ειχα μπροστα μου να μου ανοιξεις τα ματια.αν θες βοηθησε με και εστω μεσω Pm φαινεσαι οτι εισαι γνωστης. α και τι ρυθμισεις να μου στειλει η τιμ wap μονο η και ιντερνετ?και οταν τελειωσει ο μηνας μετα τι ενεργοποιω?δεν εχω τιμ οπως καταλαβαινεις αλλα θα αγορασω μονο γι αυτο το σκοπο.τουλαχιστον να ετρεχε τον οπερα.κριμα.επισης το yahoo go τι ειναι?μηπως η πλοηγηση ειναι σαν wap?αφου δεν εχει φουλ browser

Εγώ αγόρασα ένα πακέτο καρτοκινητού από το περίπτερο Wind Free 2Go και έβαλα την sim στο 5200. Ενεργοποιείς αρχικά τον αριθμό σου με μια οπoιαδήποτε κλήση. Μπορώ να σε βοηθήσω και απο εδώ. Στείλε μου με μήνυμα εδώ τον αριθμό του κινητού σου και θα σου στείλω τις απαραιτητες ρυθμίσεις μέσα απο την ιστοσελίδα της Wind. Θα σου έρθουν δύο sms. Το πρώτο θα σε ενημερώσει ότι σε λίγο θα σου αποσταλεί ένα δεύτερο sms για να κάνεις αποδοχή και αποθήκευση των ρυθμίσεων. Μετά αφού τις αποθηκεύσεις φόρτωσε με μονάδες τον λογαριασμό σου..εγώ βάζω μια κάρτα των 10 ευρώ και περνάω άνετα ένα μηνα. Στη συνέχεια πρέπει να κάνεις εγγραφή στην υπηρεσία WIND PLUS NON STOP. Στείλε ένα sms στο 19349 την λέξη PLUS (Κεφαλαία Λατινικά). Θα σου σταλεί ένα μήνυμα επιβεβαίωσης. Θα αφαιρεθούν 4,93 ευρώ νομίζω από τον λογαριασμό σου. Στο ΝΟΚΙΑ 5200 και σε όλα τα μοντέλα της που έχουν ενσωματωμένο browser όταν πατήσεις συνεχώς το πλήκτρο 0 ( που έχει επάνω και το λατινικό γράμμα i) θα σε βγάλει αυτόματα στην αρχική σελίδα Wind Plus..το portal της Wind..απο εκει και πέρα θα μαθεις να πλοηγείσαι μονος. Δεν υπάρχει καμία άλλη χρέωση πέραν των 4,93 ευρώ τον μήνα. .Οταν τελειώσει ο μήνας, θα σου αποσταλεί αυτόματα από την Wind ένα μήνυμα που θα σου ζητήσει να κάνεις το ίδιο, δηλαδή να ξαναστείλεις το μήνυμα PLUS στο 19349 κτλ. Για όποια άλλη απορία εδώ θα είμαστε να τα ξαναπούμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παω να συνδεθω σε ιντερνετ και μου γραφει εγγραφειτε σε υπηρεσια πακετων δεδομενων πρωτα. φυσικα και εχω μεινει πισω ουτε ο browser της συσκευης δε καταλαβα ποιος ειναι.μακαρι να σε ειχα μπροστα μου να μου ανοιξεις τα ματια.αν θες βοηθησε με και εστω μεσω Pm φαινεσαι οτι εισαι γνωστης. α και τι ρυθμισεις να μου στειλει η τιμ wap μονο η και ιντερνετ?και οταν τελειωσει ο μηνας μετα τι ενεργοποιω?δεν εχω τιμ οπως καταλαβαινεις αλλα θα αγορασω μονο γι αυτο το σκοπο.τουλαχιστον να ετρεχε τον οπερα.κριμα.επισης το yahoo go τι ειναι?μηπως η πλοηγηση ειναι σαν wap?αφου δεν εχει φουλ browser

Το Yahoo Go είναι ένα μια εφαρμογή κυρίως για να παίρνεις τα e-mail σου από το κινητό σου αν έχεις έναν λογαριασμό Yahoo..'εχει και άλλα όπως ενημερωση για τον καιρό το χρηματιστήριο και ειδησεογραφία...αλλά μόνο στα Αγγλικά εννοείται..είναι καλή εφαρμογή αλλά βαριά και αργή δεν σου την συνιστώ. Εγω έχω την έκδοση 2.0 αλλά στο Ν95 8gb πού έχει τον γρηγορότερο browser της Νοκια αυτή την στιγμη και ειναι καλή. Ο Οpera μπορεί να μπει σε κινητά της σειράς Ν Series όπως τα Ν73 Ν95 κτλ δεν δουλεύει σε κινητα οπως το 5200 .

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...