Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 (Pre-Release)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

E πες τα μου τοτε να τα μαθω και εγω.Κινητα που να κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη ομως και στην Ελλαδα

 

Οι φώτο από το link που έδωσες εσύ είναι πολύ καλές αλλά είναι σε μικρό μέγεθος( 1mp) και χωρις exif που σημαίνει ότι είναι επεξεργασμένες.

Αν βγάζει έτσι όντως τη νύχτα, είναι πολύ καλό στοιχείο.

 

Όσο για τα άλλα κινητά, δεν είναι το κατάλληλο μέρος και δεν θα έχει άδικο ο nervous αν θα αρχίσει να φωνάζει:O

Τσέκαρε πάντως ας πούμε τα samsung με autofocus στην κάμερά τους.;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Α τα samsung οκ σεβομαι το χωρο που ειμαστε ο καθενας που διαβαζει ας κρινει τωρα μενει να κυκλοφορησει το κινητο να δουμε τι απο ολα απο αυτα που βλεπουμε ειναι αληθεια(Παντως τις φωτο που εδωσα νυχτα τις εχει και σε original μεγεθος αν και το μεγεθος τους ειναι μικρο γυρω στα 500 kb)
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Της Νοκια ειναι αυτο?Που το βρηκαν αυτοι?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

pio palia pantos sto n93 pou elegan pos den exei kali kamera kapios sofos an kai den ksero auto pou tha po an tha kolaei eipe pos oti epeidi einai 3,2 den tha bgazei kai kales foto. 3,2 einai den exei sxesei me tin piotita alla me to megethos tis diastaseis tis foto allo einai i diastaseis kai allo i piotita!;) den ksero an me katalabate giati den to ipa kai kala! alla pantos i piotita tis foto einai poli kali para poli kali kai min to sigkrinete me to k800 to ipotimate gia tin diafora sta lefta kalitera na to sigkrinete me to lg pou exei 5 mp.oti ipa einai apopsi mou!:rolleyes:

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αυτό το έχετε δει;

ΘΗΚΗ CRYSTAL ΓΙΑ NOKIA N95

 

Δεν πάμε καλά μου φαίνεται! http://www.super-forum.gr/Smileys/smileys/papasani.gif

 

eho ena teteio kai moy perisevei ena,opoios to thelei pm me (den einai aggeleia buy sell apla epeidi anaferthike)

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

καινουριο βιντεο

http://darlamack.blogs.com/

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι κακες?Δεν παμε καλα μου φαινεται!Παντως σε αυτες που εδωσα ε αυτες που ειναι τη μερα σε μια φαινεται ο τυπος που τραβαει φωτο με Ν95 σε εναν καθρεπτη!Πιστευω ειναι αληθινες,εξαλλου ειναι στο flickr στο οποιο απο οτι θυμαμαι σε καμια φωτο του Ν95 δεν ειχε exif στοιχεια και παλαιοτερα οι φωτο απο Ν95 ηταν χειροτερες απο αυτες.Τελοςπαντων οταν κυκλοφορησει Ελλαδα το κινητο θα δουμε ποιος εχει δικαιο

 

Α.Κ.Ρ.Ι.Β.Ω.Σ!!!!οπως ειπα και πριν πες τα να καταλαβουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]AEK FC. FUN
Link to comment
Share on other sites

Τείνω να πιστέψω ότι η κάμερα είναι η καλύτερη που έχει βγει μέχρι τώρα σε κινητό.

Και εξηγώ:

Οι νυχτερινές φωτογραφίες από το link του KOPRINIOTIS πιο πάνω περιέχουν κανονικά τα στοιχεία EXIF και μάλιστα φαίνεται ότι τραβήχτηκαν με Ν95 στις 24 Μάρτη μεταξύ 22:13 και 22:24. Κακώς που η κάμερα δε χρησιμοποιεί το GPS για το EXIF οπότε θα ξέραμε και πού τραβήχτηκαν ακριβώς. ;) Κάποιο πρόγραμμα πιστεύω θα το αναπληρώσει αυτό.

Με τη σειρά που εμφανίζονται οι φωτογραφίες στις μικρογραφίες εδώ, παραθέτω μερικά στοιχεία από το EXIF τους που προξενούν θετική εντύπωση:

 

1η: Χωρίς φλας (off), ISO 800, 1/5 sec, 347 ΚΒ

2η: Με φλας (auto), ISO 800, 1/15 sec, 350 KB

3η: Χωρίς φλας (off), ISO 800, 1/5 sec, 578 KB

4η: Με φλας (auto), ISO 800, 1/15 sec, 419 ΚΒ

5η: Χωρίς φλας (off), ISO 640, 1/5 sec, 713 KB

6η: Με φλας (auto), ISO 800, 1/15 sec, 526 ΚΒ

 

Από τη θέση λήψης φαίνεται ότι ο φίλος μας που τις τράβηξε δεν είχε κάπου να ακουμπήσει εύκολα το κινητό του για να είναι σταθερό (π.χ. σε αυτές που είναι από το πεζοδρόμιο είναι φανερό ότι είναι πεζός και όρθιος). Σε χρόνους έκθεσης 1/5 και 1/15 sec είναι δύσκολο να βγάλεις ακούνητες φωτογραφίες. (Το λαγουδάκι π.χ. που είναι με ηλιοφάνεια τραβήχτηκε με 1/200 sec και είναι τζάμι). Ο φωτογράφος στη συγκεκριμένη περίπτωση (νυχτερινές) παίρνει βραβείο σταθερότητας αλλά με ένα σταθερό σημείο στήριξης, όπως π.χ. πάνω στον ουρανό ενός αυτοκινήτου, τα αποτελέσματα θα ήταν πολύ καλύτερα από άποψη ευκρίνειας. Το ξέρω από πειραματισμούς και συγκρίσεις που έχω κάνει με ψηφιακές.

 

Αν το Ν95 σε τέτοιες συνθήκες βγάζει τέτοιες φωτογραφίες, τότε πείτε μου εσείς κάποιο που βγάζει καλύτερες. :rolleyes:

 

EDIT:

Οι φώτο από το link που έδωσες εσύ είναι πολύ καλές αλλά είναι σε μικρό μέγεθος( 1mp) και χωρις exif που σημαίνει ότι είναι επεξεργασμένες.

 

Κατέβασε την original size στο PC σου και άνοιξέ τες, είναι 5,04 MP κανονικά και με EXIF στοιχεία.

 

Ίσως έχεις κάποιο δίκιο για το θόρυβο αν και νομίζω ότι πρέπει να το ψειρίσει πολύ κανείς. Σ' αυτό όμως φταίει και η συμπίεση της Νοκια. Και είναι εκνευριστικό. Τους είπε κανένας ότι δεν έχουμε χώρο; :blink: Εδώ έχουν βγει κάρτες των 4 GB. Βέβαια οι νυχτερινές καταλαμβάνουν πάντα μικρότερο χώρο γιατί περιέχουν λιγότερη πληροφορία αλλά και μια ημερήσια π.χ. αυτή με τα καλάθια είναι μόνο 953 KB. Για 5 MP είναι "μικρή", άρα πολύ συμπιεσμένη. Θέμα μάρκετιγκ πιστεύω. Ίσως σκέφτονται ότι τα μεγάλα αρχεία θα τρομάξουν μερικούς ή για να επιτύχουν γρήγορη αποθήκευση. Τέλος πάντων δε χάλασε κι ο κόσμος και ίσως για κινητό να είναι μια λογική επιλογή.

 

Σημ.1 Όπου υπάρχει ουρανός βλέπω ότι η βιολετιά απόχρωση επιμένει να υπάρχει αν και πολύ λιγότερο από τα πρωτότυπα. Από ό.τι διάβασα το πρόβλημα είναι γνωστό στη Νόκια, δουλεύουν πάνω σ' αυτό και υποσχέθηκαν ότι θα το διορθώσουν με αναβάθμιση. Ελπίζω να τα καταφέρουν. Ευτυχώς δεν εμφανίζεται σε όλες τις φωτό και διορθώνεται εύκολα με το Photoshop* αλλά καλό θα ήταν να έλειπε.

 

* Ο πιο εύκολος τρόπος είναι αλλάζοντας το Hue σε -5 ως -15 ανάλογα με την εικόνα.

 

Σημ.2 Ίσως πρέπει να διορθώσω αυτό περί συμπίεσης. Όσο πιο πολύ φως υπάρχει, τόσο περισσότερη πληροφορία καταγράφεται. Το λαγουδάκι π.χ. είναι 1,7 MB και έγραψε πολύ καλά. Άρα για τις φωτισμένες φωτογραφίες ο αλγόριθμος είναι σωστός. Εκτός αν έχει καμιά ρύθμιση ποιότητας και χρησιμοποιήθηκαν διαφορετικές σε κάθε περίπτωση. Αλλιώς το μόνο που θα μπορούσε να γίνει είναι να συμπιέζονται λιγότερο οι νυχτερινές λήψεις.

Αλλά μπαίνουμε σε πολύ ειδικά θέματα και θα ξεφύγουμε τελείως.

 

Please βρείτε μου ένα κινητό να βγάζει καλύτερες. Δεν το έχω παρα-ψάξει το θέμα αλλά από αρκετά που είδα ως τώρα δεν έχω δει καλύτερες. Ακόμα και εφάμιλλες να χαρακτηρίσει κάποιος αυτές του Κ800 που θεωρείται μέτρο αναφοράς, το τρώει στην ανάλυση.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Για τη βιολετια αποχρωση εδωσα και αυτο το λινκ απλα περασε απαρατηρητο πιστευω:http://web.mac.com/jamesburland/iWeb/thecreativelifeblog2/thecreativelifeblog/D00A6070-1832-4719-81DA-48FC6D26E826.html Λεει καθαρα πραγματια γι την βιολετια αποχρωση και λεπτομερειες τεχνικες.πισης να πωκαι κατι που διαβασα καπου(δε θυμαμαι σε ποιο ξενο φορουμ ακριβως θα ψαξω να το βρω)οτι στο Ν95 θα μπορεις να επιλεγεις τη συμπιεση που θα γινεται στην καθε φωτο με καποιον τροπο!!!!Επειδη αυτο το θυμηθηκα τωρα που διαβασα το παραπανω σχολιο του φιλου leftezi δεν θυμαμαι λεπτομερειες θα ψαξω να το βρω ομως και μεχρι τοτε σας το λεω οχι 100% σιγουρα
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς σε ένα thread που αφορά επαγγελματικό smartphone να γράφονται τόσες σελίδες για τη φωτογραφική του! Δεν αφήνετε βρε παιδιά να σχολιάσουν τη συσκευή κάποιοι που πραγματικά το θέλουν και ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ως εργαλείο για τη δουλειά τους; Για μένα οι υπόλοιποι θεωρώ ότι είναι άσχετοι με τη φωτογραφία (πριν με κράξετε να δηλώσω ημιεπαγγελματίας και ότι με πιάνει αναγούλα με τα αποτελέσματα ΌΛΩΝ των κινητών) και επίσης χρήστες που δε θα αξιοποιήσουν ούτε το 5% των επαγγελματικών εφαρμογών του Ν95. Δεν αγοράζουμε κύριοι κινητά αυτής της κατηγορίας τιμής για τις φωτογραφίες που βγάζουν, καταλάβετέ το! Η κάμερα υπάρχει μόνον για να μας βοηθήσει σε κάτι έκτακτο (π.χ. τρακάρισμα), ή για να τραβήξουμε τη μοναδική εκείνη στιγμή που μπορεί να μας προκύψει και δεν είχαμε μαζί μας την κανονική μηχανή μας.

Οι εραστές και γνώστες της φωτογραφίας θα με καταλάβουν. Ξέρω προκαταβολικά ότι οι υπόλοιποι θα πέσετε να με φάτε. Η αλήθεια πονάει...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

 

Please βρείτε μου ένα κινητό να βγάζει καλύτερες. Δεν το έχω παρα-ψάξει το θέμα αλλά από αρκετά που είδα ως τώρα δεν έχω δει καλύτερες. Ακόμα και εφάμιλλες να χαρακτηρίσει κάποιος αυτές του Κ800 που θεωρείται μέτρο αναφοράς, το τρώει στην ανάλυση.

 

w900

 

:!:Κυριότερες διαφορές::!:

α.Είναι εγχρωμες:p

β.Δεν είναι μαύρη μαυρίλα πλάκωσε και στα βάθος κήπος ένα φως.Είναι φωτογραφίες που βλέπεις το αντικείμενο.

 

Μιλάμε για κινητό όχι φωτογραφικό αλλά walkman που βγήκε τέλη του 2005(και σήμερα έχουμε μέσα του 2007)

 

Όσο για την ανάλυση, αν θέλεις πάρε μια φώτο από του nokia και μια από τις δικές μου.Πήγαινε να τις εκτυπώσες(30 λεπτά θα σου κοστίσει) και πές μου ποια από τις 2 κάμερες θα προτιμούσες να είχε το νέο n95.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Είδα τις παραπάνω φωτό.

Συμπέρασμα:

Κάποιος από τους δυο μας είναι προκατειλημμένος.

Μπορεί να είμαι κι εγώ. :D

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Είδα τις παραπάνω φωτό.

Συμπέρασμα:

Κάποιος από τους δυο μας είναι προκατειλημμένος.

Μπορεί να είμαι κι εγώ. :D

 

Δεν είσαι προκατειλημμένος, είσαι απλά ενθουσιασμένος (όπως και όλοι όσοι σκοπεύουν να αγοράσουν το κινητό) από τις τόσες πολλές λειτουργίες του, και δεν μπορείτε να δείτε τις όποιες αδυναμίες.

Σοβαρά τώρα, συγκρίνονται οι φώτο που ανέβασα με αυτές του n95?

Καταρχήν οι δικές μου είναι εγχρωμες, όπως σου είπα, ενώ του n95 ασπρόμαυρες.

Anyway...δεν είναι κακή η κάμερα του νοκια, όπως έχω ξαναπεί, αλλά η κορυφή είναι ακόμα μακριά

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς σε ένα thread που αφορά επαγγελματικό smartphone να γράφονται τόσες σελίδες για τη φωτογραφική του! Δεν αφήνετε βρε παιδιά να σχολιάσουν τη συσκευή κάποιοι που πραγματικά το θέλουν και ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ως εργαλείο για τη δουλειά τους; Για μένα οι υπόλοιποι θεωρώ ότι είναι άσχετοι με τη φωτογραφία (πριν με κράξετε να δηλώσω ημιεπαγγελματίας και ότι με πιάνει αναγούλα με τα αποτελέσματα ΌΛΩΝ των κινητών) και επίσης χρήστες που δε θα αξιοποιήσουν ούτε το 5% των επαγγελματικών εφαρμογών του Ν95. Δεν αγοράζουμε κύριοι κινητά αυτής της κατηγορίας τιμής για τις φωτογραφίες που βγάζουν, καταλάβετέ το! Η κάμερα υπάρχει μόνον για να μας βοηθήσει σε κάτι έκτακτο (π.χ. τρακάρισμα), ή για να τραβήξουμε τη μοναδική εκείνη στιγμή που μπορεί να μας προκύψει και δεν είχαμε μαζί μας την κανονική μηχανή μας.

Οι εραστές και γνώστες της φωτογραφίας θα με καταλάβουν. Ξέρω προκαταβολικά ότι οι υπόλοιποι θα πέσετε να με φάτε. Η αλήθεια πονάει...

 

Περί φωτογραφίας, δεν νομίζω να διαφέρουν και πολύ οι απόψεις μας. Σου παραθέτω ένα προηγούμενο μήνυμά μου:

 

Τώρα για το βράδυ - εντελώς σκοτάδι - δεν πιστεύω ότι θα είναι τόσο καλές αλλά αυτό δε με ενοχλεί τόσο. Ας βγάζει το Κ800 καλύτερες.

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει στην ψηφιακή ενός κινητού είναι να βγάζει καλές φωτογραφίες σε εσωτερικούς χώρους με τεχνητό - από κανονικό ως σχετικά χαμηλό - φωτισμό. Δηλ. να είμαι το βράδυ σε μια καφετέρια, ρεμπετάδικο, μπαράκι ή σε ένα σπίτι κτλ. με την παρέα μου και να μπορώ να τραβήξω μια φωτογραφία της προκοπής. Τότε είναι που χρειάζεται το κινητό να έχει καλή κάμερα, δε θα χρειάζεται να τρέχεις στο σπίτι ή στο αυτοκίνητο για την ψηφιακή που πρέπει να την έχεις και φορτισμένη κτλ.

 

Αν πάω διακοπές ή ειδικά για ποιοτική φωτογράφιση, τοπία, πορτρέτα κτλ. θα πάρω την ψηφιακή ή SLR, όπως νομίζω ότι θα κάνει ο καθένας σας.

 

Αλλά για το υπόλοιπο σκεπτικό θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, φίλε μου. Το κινητό κρίνεται μεν σαν σύνολο αλλά ανάλογα με τα ενδιαφέροντα του καθενός κρίνεται και στα μέρη του. Αν αύριο κάποιος γράψει αναλυτικά για το GPS θα του πεις πάλι ότι δεν το αγοράζουμε για το GPS του αφού υπάρχουν ειδικές λύσεις και αυτά είναι ημίμετρα;.Ή για την ποιότητα του ήχου ότι έχουμε το stereo στο σπίτι ή ότι υπάρχει το iPod που δεν συγκρίνεται; Όλα μετράνε. Κάποιος που τον ενδιαφέρει η κάμερα θα διαβάζει έναν εκτενή σχολιασμό για το θέμα άλλος μπορεί να το προσπεράσει, αλλά δεν είναι ανάγκη να το σνομπάρει κιόλας. Όσο για τις λοιπές δυνατότητες, αν το κινητό είχε μικρή οθόνη, αν δεν μπορούσα να διαβάσω αρχεία Word και Excel και να βάλω δικές μου εφαρμογές, δε θα κοίταζα καν την κάμερά του κι ας ήταν και SLR των 10 MP.

Φιλικά.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Για το GPS θα μπορούμε να βάλουμε το route66 ή κάποιο άλλο πρόγραμμα για S60 και να συνεργάζεται με το ενσωματομένο GPS, ή θα πρέπει αποκλειστικά να χρησιμοποιούμε το υπάρχουν software που θα δώσει η Νοκια με το Ν95;
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Για το GPS θα μπορούμε να βάλουμε το route66 ή κάποιο άλλο πρόγραμμα για S60 και να συνεργάζεται με το ενσωματομένο GPS, ή θα πρέπει αποκλειστικά να χρησιμοποιούμε το υπάρχουν software που θα δώσει η Νοκια με το Ν95;

 

Λογικά θα μπορείς να βάλεις κάθε πρόγραμμα συμβατό με s60.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το Route 66 και άλλα παρόμοια προγράμματα ψάχνουν για εξωτερικό δέκτη GPS με Bluetooth. Θα πρέπει να βγουν εκδόσεις που θα υποστηρίζουν τον εσωτερικό δέκτη του Ν95. (και θα βγουν όπως πιστεύεται).

Αυτά κατάλαβα ως τώρα από κάποια σχόλια μερικών που ξέρουν περισσότερα για το θέμα.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι προκατειλημμένος, είσαι απλά ενθουσιασμένος (όπως και όλοι όσοι σκοπεύουν να αγοράσουν το κινητό) από τις τόσες πολλές λειτουργίες του, και δεν μπορείτε να δείτε τις όποιες αδυναμίες.

Σοβαρά τώρα, συγκρίνονται οι φώτο που ανέβασα με αυτές του n95?

Καταρχήν οι δικές μου είναι εγχρωμες, όπως σου είπα, ενώ του n95 ασπρόμαυρες.

Anyway...δεν είναι κακή η κάμερα του νοκια, όπως έχω ξαναπεί, αλλά η κορυφή είναι ακόμα μακριά

 

Τις ξανακοίταξα με περισσότερο σκεπτικισμό. Είναι δύσκολη η σύγκριση για την ώρα. Θα πρέπει να βρούμε πιο παρόμοια θέματα. Αυτές του Ν95 έχουν από μόνες τους πολύ ασπρόμαυρο (άσφαλτο, πεζοδρόμια, σπίτια) αλλά στις λίγες περιπτώσεις που υπήρχε χρώμα, νομίζω ότι τα πήγε μια χαρά (κάγκελα γέφυρας, καραβάκια, αυτοκίνητα).

Από την άλλη οι δικές σου απέδωσαν σωστά τα χρώματα (οι 2) για νύχτα αλλά έχουν υπερβολικό ψηφιακό θόρυβο. Και δεν πιστεύω πραγματικά ότι θα τυπωθούν καλύτερα μόνο και μόνο λόγω ανάλυσης.

 

Θα το ξανακοιτάξουμε το θέμα και με άλλες λήψεις. Μπορεί να έχεις και δίκιο. Αν και όπως είπα και παραπάνω, οι λήψεις στο απόλυτο σκοτάδι δε με ενδιαφέρουν και τόσο όσο αυτές σε εσωτερικούς χώρους με τεχνητό φωτισμό.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Τις ξανακοίταξα με περισσότερο σκεπτικισμό. Είναι δύσκολη η σύγκριση για την ώρα. Θα πρέπει να βρούμε πιο παρόμοια θέματα. Αυτές του Ν95 έχουν από μόνες τους πολύ ασπρόμαυρο (άσφαλτο, πεζοδρόμια, σπίτια) αλλά στις λίγες περιπτώσεις που υπήρχε χρώμα, νομίζω ότι τα πήγε μια χαρά (κάγκελα γέφυρας, καραβάκια, αυτοκίνητα).

Από την άλλη οι δικές σου απέδωσαν σωστά τα χρώματα (οι 2) για νύχτα αλλά έχουν υπερβολικό ψηφιακό θόρυβο. Και δεν πιστεύω πραγματικά ότι θα τυπωθούν καλύτερα μόνο και μόνο λόγω ανάλυσης.

 

Θα το ξανακοιτάξουμε το θέμα και με άλλες λήψεις. Μπορεί να έχεις και δίκιο. Αν και όπως είπα και παραπάνω, οι λήψεις στο απόλυτο σκοτάδι δε με ενδιαφέρουν και τόσο όσο αυτές σε εσωτερικούς χώρους με τεχνητό φωτισμό.

 

Ναι, έχουν θόρυβο, γιατί ο φακός έχει υψηλή φωτοευαισθησία και δεν τα βλέπει όλα μαύρα;);) Αυτό διορθώνεται πολύ εύκολα πάντως.

Τέλος πάντων, οι παραπάνω φώτο ήταν σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες φωτισμού, όπου κανείς δεν θα τολμούσε να χρησιμοποιήσει το κινητό του για να βγάλει φωτογραφίες.

Ευχαρίστως θα σου ανέβαζα μερικές από εσωτερικούς χώρους, clubάκια κλπ, (εκεί να δείς φώτο) αλλά οι περισσότερες που έχω είναι πορτρέτα και δεν φταίνε σε τίποτα άνθρωποι να βγάλω τις φάτσες τους στο internet:O

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σωστός.

Εκεί θέλω να δω κι εγώ το Ν95 τι πουλιά πιάνει. Απλώς κρίνοντας από τις νυχτερινές πιστεύω ότι θα τα καταφέρνει καλά.

Δε γράφει EXIF το W900;

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Περί φωτογραφίας, δεν νομίζω να διαφέρουν και πολύ οι απόψεις μας. Σου παραθέτω ένα προηγούμενο μήνυμά μου:

 

 

 

Αλλά για το υπόλοιπο σκεπτικό θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, φίλε μου. Το κινητό κρίνεται μεν σαν σύνολο αλλά ανάλογα με τα ενδιαφέροντα του καθενός κρίνεται και στα μέρη του. Αν αύριο κάποιος γράψει αναλυτικά για το GPS θα του πεις πάλι ότι δεν το αγοράζουμε για το GPS του αφού υπάρχουν ειδικές λύσεις και αυτά είναι ημίμετρα;.Ή για την ποιότητα του ήχου ότι έχουμε το stereo στο σπίτι ή ότι υπάρχει το iPod που δεν συγκρίνεται; Όλα μετράνε. Κάποιος που τον ενδιαφέρει η κάμερα θα διαβάζει έναν εκτενή σχολιασμό για το θέμα άλλος μπορεί να το προσπεράσει, αλλά δεν είναι ανάγκη να το σνομπάρει κιόλας. Όσο για τις λοιπές δυνατότητες, αν το κινητό είχε μικρή οθόνη, αν δεν μπορούσα να διαβάσω αρχεία Word και Excel και να βάλω δικές μου εφαρμογές, δε θα κοίταζα καν την κάμερά του κι ας ήταν και SLR των 10 MP.

Φιλικά.

 

Δε θα διαφωνήσω ως προς το τι ενδιαφέρει τον καθένα περισσότερο. Απλά είναι λογικό ότι μια συσκευή με τόσα καλούδια στριμωγμένα δεθα μπορούσε να είναι άριστη σε κανένα. Να τα κάνει όλα μέτρια ή ικανοποιητικά ναι, αλλά άριστα, επέτρεψε μου να το αμφισβητώ έντονα. Άλλωστε, είναι και θέμα marketing των εταιριών που δεν το επιτρέπει αυτό, ακόμη και αν είναι εφικτό.

Εμένα η ένστασή μου αφορά στο κομμάτι της τόσο έντονης και λεπτομερούς ανάλυσης των φωτογραφικών δυνατοτήτων ενός smartphone που ΔΕΝ πλασάρεται ως φωτογραφικό. Τα 5MP της κάμερας δεν μου λένε τίποτα προσωπικά, αν δε συνοδεύονται από ποιοτικά οπτικά μέρη και εξελιγμένους αλγορίθμους συμπίεσης και επεξεργασίας (τώρα πώς πιστεύουν μερικοί ότι τα μικροσκοπικά ενσωματωμένα τσιπάκια μπορούν να αντικαταστήσουν έναν φακό που σε κάποιες μηχανές ζυγίζει στην καλύτερη περίπτωση μισό κιλό και αποτελείται από 4-5 σειρές κρυστάλλων, δε μπορώ να το καταλάβω). Εφόσον λοιπόν δεν είναι φωτογραφική συσκευή, κρίνω ότι κάποιος που ενδιαφέρεται πρωτίστως για λήψεις θα πρέπει να στραφεί κάπου αλλού και να γλυτώσει και πολλά χρήματα από λειτουργίες που δε του χρειάζονται. Αλλά στην Ελλάδα μας αρέσει η επίδειξη (ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ, όσο και αν τα gadgets τα ξεσκίζω μέχρι να μου δώσουν όλα όσα μπορούν), οπότε τζάμπα γράφω...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά γράφει.

Αυτές που ανέβασα έχουν(το πρόσεξα γιατί είναι και μερικές που τις έχω επεξεργαστεί και δεν θα ήθελα να ανεβάσω καμιά τέτοια κατά λάθος και με πάρετε με τις κούπες:lol:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

(ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ, όσο και αν τα gadgets τα ξεσκίζω μέχρι να μου δώσουν όλα όσα μπορούν), οπότε τζάμπα γράφω...

 

:D :D Η τελευταία πρότασή σου τα λέει όλα.

Απλώς παρασύρθηκες από την ημιεπαγγελματική σου ενασχόληση με τη φωτογραφία και είπες "τι φωτογραφίες και κουραφέξαλα ψάχνετε σε κινητό".

Ιδωμένο από αυτή τη σκοπιά, δεκτόν. :)

Όσο για τις συγκρίσεις περί ποιότητας στα επιμέρους θέματα ισχύει και το "μεταξύ των τυφλών βασιλεύει ο μονόφθαλμος".

Αυτό σχολιάζουμε: Είναι τουλάχιστον μονόφθαλμος; ;)

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...