Jump to content

Θέλω headphones! Tί να πάρω?


Demis_CY
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Skeftomai na agorasw headphones gia to PC gia skopous DVD kai MP3.

 

Exw tin X-Fi Platinum. Ti mou sistinete apo tis empeiries sas?:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Skeftomai na agorasw headphones gia to PC gia skopous DVD kai MP3.

 

Exw tin X-Fi Platinum. Ti mou sistinete apo tis empeiries sas?:ninja:

 

Εγώ απο πλαίσιο έχω κάτι ALTEC LANSING stero,- ήθελα κάτι άλλα της ίδιας μάρκας σε 5.1 τα οποία ήταν ό,τι έπρεπε απο θέμα ακουστικής (για DVD που θέλεις) αλλά σε mp3 δεν θα καταλάβεις διαφορά-, απο θέμα ποιότητας εμένα μου κάνουν και τα stereo έχουν πολύ καλα μπάσα και γενικά η ακουστική είναι αρκετα καλή.

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους ακουστικών θέλεις να αγοράσεις; Ψείρες ή κανονικά ακουστικά;

 

Αν σκοπεύεις να τα χρησιμοποιείς μόνο μέσα στο σπίτι, τότε καλή λύση είναι τα κλειστού τύπου (είναι τα μεγάλα). Πολύ καλή επιλογή είναι τα Sennheiser, είχα αγοράσει ένα ζευγάρι κλειστού τύπο πριν από μερικά χρόνια από τα οποία έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος (είχαν κοστίσει περίπου €130 τότε). Υπάρχουν πολλά μοντέλα, σε διάφορες τιμές, θα πρέπει να σκεφτείς τι θα ακούς και να επιλέξεις ανάλογα.

 

Αν θέλεις ψείρες, τότε καλή και όχι πολύ ακριβή λύση είναι η σειρά MDR-EX της Sony. Ειδικά τα EX90 φαίνονται πολύ καλή περίπτωση, είναι πολύ καινούργια και σκέφτομαι με αυτά να αντικαταστήσω τα EX71 που έχω, εδώ και μερικά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

κοστιζουν τοσο τα ακουστικα??τι στο καλο κανουν?:p

τι διαφορες εχουν με τα κοινα ακουστικα..

αυτα του ipod ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω κατι κ μην κοροιδεψετε.

Με τα κανονικα ακουστικα (οχι τις ψειρες) μετα απο λιγο δεν ζεσταινονται τα αυτια σας :p ?

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

κοστιζουν τοσο τα ακουστικα??τι στο καλο κανουν?:p

τι διαφορες εχουν με τα κοινα ακουστικα..

αυτα του ipod ειναι καλα?

αρκετα καλα ειναι του ipod.

την αιτιολογια της τιμης τους την καταλαβαινεις οταν τα βαλεις στα αυτια σου και μετα απο χρονια :)

 

@Xourxoulitsos, αν "αγκαλιαζει" το αυτι, λογικο δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

ektos kai an exoun eidiko systima klimatismou :X

 

anyway, gia kanonika endiaferomai! thanks to all who replied!

Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστικά του ipod είναι εντελώς... μέτρια. Προτιμήστε (για ψείρες πάντα) τα in-ear ακουστικά όπως τα Sony που γράφω. Και ναι, τα ακουστικά μπορεί να είναι πανάκριβα, όπως και γενικά ο εξοπλισμός ήχου. Εννοείται βέβαια ότι αν πρόκειται να ακούτε mp3 στα 128kbps δεν έχει και πολύ νόημα να αγοράσετε κάτι ακριβό.
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω κατι κ μην κοροιδεψετε.

Με τα κανονικα ακουστικα (οχι τις ψειρες) μετα απο λιγο δεν ζεσταινονται τα αυτια σας :p ?

 

Αυτό που λατρεύω στον Xourxoulitso είναι που πάντα θα κάνει τη σωστή ερώτηση ...

 

:lol: :lol:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τα ακουστικά του ipod είναι εντελώς... μέτρια. Προτιμήστε (για ψείρες πάντα) τα in-ear ακουστικά όπως τα Sony που γράφω. Και ναι, τα ακουστικά μπορεί να είναι πανάκριβα, όπως και γενικά ο εξοπλισμός ήχου. Εννοείται βέβαια ότι αν πρόκειται να ακούτε mp3 στα 128kbps δεν έχει και πολύ νόημα να αγοράσετε κάτι ακριβό.

Πάνω σ'αυτό, έχει κανείς υπ'όψιν γι'αυτό:

http://www.creative.com/products/product.asp?category=209&subcategory=668&product=15913

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πάνω σ'αυτό, έχει κανείς υπ'όψιν γι'αυτό:

http://www.creative.com/products/product.asp?category=209&subcategory=668&product=15913

Δεν πιστεύω τίποτα από αυτά που λέει ότι κάνει. Η συμπίεση σε mp3 -ή με οποιονδήποτε άλλον απωλεστικό αλγόριθμο- έχει ως αποτέλεσμα την απώλεια πληροφορίας. Αυτή η πληροφορία δεν ανακτάται ποτέ και με κανέναν τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

Απλα θεωρησα επειδη ειναι απ'την creative οτι μπορει να κανει δουλεια. Αλλα μ'αυτα που μου λες τωρα...καταλαβα :O
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί τεχνητά να δημιουργεί μια ψευδαίσθηση καλύτερου ήχου - όμως από την σκοπιά της πληροφορικής, η πληροφορία που χάθηκε κατά την απωλεστική συμπίεση δεν μπορεί να ανακτηθεί με κανέναν τρόπο, όπως είπε και ο mcde.
Link to comment
Share on other sites

για μουσικη καλυτερα ειναι τα headphones μικρου μεγεθους η τα αλλα που ειναι πιο μεγαλα(στυλ dj)..

ρωτησα εναν υπαληλο απο τα seven video net..και μου προτεινε απο αυτα τα μικροτερα..και του πα γιατι οχι απο τα ταδε(μεγαλα) και μου λεει εχουν καλυτερο ηχο κ μπασο..(αυτα που μου προτεινε ηταν πιο φτηνα)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ανασταίνω το thread!

 

http://www.amazon.com/Sony-MDR-V700DJ-Style-Monitor-Headphones/dp/B00001W0DH

 

The V700DJ has a convenient folding design for DJ and other remix use. With a sleek silver metallic finish with wide, molded headband, it is a popular model for sound engineers are audiophiles alike.

 

The cord extends to nearly 10' with gold-plated stereo UniMatch® plug. It has a 50mm driver unit with neodymium magnet for high-quality sound. The frequency response is 5Hz-30kHz.

 

 

Product Description: Sony MDR V700DJ - headphones

 

Product Type: Headphones

 

Recommended Use: Professional audio system, home audio system, portable audio system

 

Headphones Type: Headphones - binaural

 

Headphones Form Factor: Ear-cup

 

Connectivity Technology: Wired

 

Sound Output Mode: Stereo

 

Response Bandwidth: 5 - 30000 Hz

 

Headphone Weight: 300 g

 

?

 

TYPE: Dynamic,Closed

 

DRIVER UNITS: ø50mm,dome type

 

IMPEDENCE: 24 ohms ar 1kHz

 

SENSITIVITY: 107 dB/mW

 

POWER HANDLING CAPACITY: 3000mW

 

FREQUENCY RESPOHNSE: 5-30,000 Hz

 

CORD: Coiled 1-3m long single-sided LC-OFC litz cord with a gold plated stereo unimatch plug

 

MASS: Approx.300(without cord)

 

SUPPLIED ACCESSORIES: Carrying pouch(1)

 

 

 

- 100% New & Boxed

 

- MDR-V700DJ headphone

 

- Manual

 

- Carrying pouch

 

- Original sony box

 

- Gold-plated unimatch plug 6.5 mm

 

τί λέει ?? τα βρήκα με 40 δολλάρια μαζί με τα μεταφορικά!

από τα specs που παράθεσα πιο πάνω, κάποιος που καταλαβαίνει από αυτές τις λεπτομέριες μπορεί να μας πεί αν άξιζε η αγορά ? ακόμα να το παραλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...