Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6288


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ στα τελευταία Nokia που έχω πάρει εφαρμόζω το εξής:

 

1. Χρήση του κινητού με την αρχική (εργοστασιακή) ενέργεια στην μπαταρία μέχρι να αποφορτιστεί πλήρως.

2. Φόρτιση με κλειστό το κινητό για 2+ ώρες.

3. Χρήση του κινητού μέχρι πλήρους αποφόρτισης.

4. Επανάληψη της διαδικασίας 2 κ' 3 για άλλες 2 φορές.

 

Κατόπιν αυτών είμαι πολύ ικανοποιημένος από την αυτονομία :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 839
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ στα τελευταία Nokia που έχω πάρει εφαρμόζω το εξής:

 

1. Χρήση του κινητού με την αρχική (εργοστασιακή) ενέργεια στην μπαταρία μέχρι να αποφορτιστεί πλήρως.

2. Φόρτιση με κλειστό το κινητό για 2+ ώρες.

3. Χρήση του κινητού μέχρι πλήρους αποφόρτισης.

4. Επανάληψη της διαδικασίας 2 κ' 3 για άλλες 2 φορές.

 

Κατόπιν αυτών είμαι πολύ ικανοποιημένος από την αυτονομία :happy:

 

Ακριβως ετσι μονο που θελει φορτιση καθε φορα 10ωρες. και μετα πληρη αποφορτιση

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι μονο που θελει φορτιση καθε φορα 10ωρες. και μετα πληρη αποφορτιση

Άντε πάλι με τα 10ωρα :heat:

Link to comment
Share on other sites

και τι σε πειραζει για 3φορες να το φορτισεις για 10ωρα; μετα θα ειναι ολα κανονικα
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

και τι σε πειραζει για 3φορες να το φορτισεις για 10ωρα; μετα θα ειναι ολα κανονικα

Με αυτή τη λογική, γιατί να μην το φορτίσουμε 40 ώρες κάθε φορά :lol:

 

Λοιπόν, το θέμα με τις φορτίσεις πραγματικά έχει εξαντληθεί. Εϊπαμε, μετά το 2ωρο περίπου, η επιπλέον φόρτιση δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ αποτέλεσμα. Ακόμη και ο φορτιστής, μετά τις 2 ώρες αρχίζει να κρυώνει γιατί δεν τροφοδοτεί πλέον με ρεύμα την μπαταρία ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα τελευταία Nokia που έχω πάρει εφαρμόζω το εξής:

 

1. Χρήση του κινητού με την αρχική (εργοστασιακή) ενέργεια στην μπαταρία μέχρι να αποφορτιστεί πλήρως.

2. Φόρτιση με κλειστό το κινητό για 2+ ώρες.

3. Χρήση του κινητού μέχρι πλήρους αποφόρτισης.

4. Επανάληψη της διαδικασίας 2 κ' 3 για άλλες 2 φορές.

 

Κατόπιν αυτών είμαι πολύ ικανοποιημένος από την αυτονομία :happy:

 

+1 από μένα. Καλό θα ήταν να είναι επισημασμένο για future reference.

Link to comment
Share on other sites

και τι σε πειραζει για 3φορες να το φορτισεις για 10ωρα; μετα θα ειναι ολα κανονικα

 

Απλός θέλω να είμαι σίγουρος...Μην το φορτίζω για 10 ώρες χωρίς να χρειάζεται..?!?!Θέλω να το επεξεργαστό γρήγορα όταν το πάρω...

;)

Link to comment
Share on other sites

+1 από μένα. Καλό θα ήταν να είναι επισημασμένο για future reference.

 

Είναι αναγκαίο να το χρησιμοποιήσω με την εργοστασιακή του φόρτιση ή όχι..?

Link to comment
Share on other sites

Είναι αναγκαίο να το χρησιμοποιήσω με την εργοστασιακή του φόρτιση ή όχι..?

Καλό είναι να "στραγγίξει" η μπαταρία από την εργοστασιακή φόρτιση και μετά να το φορτίσεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχω στα χέρια μου...Είναι πάρα πολύ καλό.Μόνο οι φωτογραφίες του με προβλημάτισαν λίγο.Σήμερα έστειλα από άλλα κινητά φίλων μου περίπου 300 αρχεία (κυριολεκτικά μιλάω).Μετά πήγα να στείλω και άλλα αλλά μου έβγαζε ότι απέτυχε...Τί θα κάνω τώρα.Άλλες φορές στέλνει και άλλες όχι.(Μιλάω για μεγάλα αρχεία, όπως π.χ ένα τραγούδι)
Link to comment
Share on other sites

Guest gmavrom
Χαίρετε! Το είχα ξαναρωτήσει πριν λίγο καιρό αυτό αλλά το πήγα σε Γερμανό και δεν πήρα ικανοποιητική απάντηση! Λοιπόν το flash στην φωτογραφική μου μηχανή αναβοσβήνει ελάχιστο χρονικό διάστημα και ουσιαστικά απλά είναι σαν φακός! Αντιθέτως στο 6280 ενός φίλου αναβοσβήνει ξεκάθαρα! Δεν ξέρω τι να πω... Κλαψ...
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε! Το είχα ξαναρωτήσει πριν λίγο καιρό αυτό αλλά το πήγα σε Γερμανό και δεν πήρα ικανοποιητική απάντηση! Λοιπόν το flash στην φωτογραφική μου μηχανή αναβοσβήνει ελάχιστο χρονικό διάστημα και ουσιαστικά απλά είναι σαν φακός! Αντιθέτως στο 6280 ενός φίλου αναβοσβήνει ξεκάθαρα! Δεν ξέρω τι να πω... Κλαψ...

οπως κανει το 6280 ετσι κανει και το 6288!:p

αν το πηρες τωρα προσφατα παντω στο σερβις , αν εχει καιρο και δεν σε ενοχλη αστο γιατι θα στο κρατησουν και ..πολλες μερες!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το πιό ωραίο θέμα στο 6288 που έχει και ήχο όταν ανοίγεις το πορτάκι..?:)Ααα θέλω να μου πείτε πώς μπορ'ω να κάνω ενημέρωση λογισμικού..!
Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το πιό ωραίο θέμα στο 6288 που έχει και ήχο όταν ανοίγεις το πορτάκι..?:)Ααα θέλω να μου πείτε πώς μπορ'ω να κάνω ενημέρωση λογισμικού..!

 

απο εδω

πρέπει να κάνεις BACK UP!

edit: για ελληνικά δεν ξέρω !!

Link to comment
Share on other sites

απο εδω

πρέπει να κάνεις BACK UP!

 

Μετά την ενημέρωση το κινητό, θα έχει Ελληνικά..?Παλιά που είχα κάνει σε ένα Sony Ericsson δεν είχε μετά Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την ενημέρωση το κινητό, θα έχει Ελληνικά..?Παλιά που είχα κάνει σε ένα Sony Ericsson δεν είχε μετά Ελληνικά.

 

Δικιο εχεις .Συμβαινει ομως μονο σε συσκευες που ειναι παραεισαγωγη .

(Αν το αγορασες απο γερμανο ,εχει πολλες πιθανοτητες ...:ninja: )

Αν η συσκευη που αγορασες προοριζοταν για Ελλαδα ,δεν θα εχεις

προβλημα με τα Ελληνικα .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις .Συμβαινει ομως μονο σε συσκευες που ειναι παραεισαγωγη .

(Αν το αγορασες απο γερμανο ,εχει πολλες πιθανοτητες ...:ninja: )

Αν η συσκευη που αγορασες προοριζοταν για Ελλαδα ,δεν θα εχεις

προβλημα με τα Ελληνικα .

 

Εγώ το αγόρασα από e-shop σφραγισμένο.Ένας φίλος μου το πείρε από γερμανό και το μενού όταν άνοιξε ήταν αγγλικό.Άρα εγώ να το κάνω αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΠΡΙΝ ΕΙΧΑ ΤΟ 6280 ΚΑΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΠΡΙΛΑ ΤΟΥ ΦΛΑΣ, ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ 6288 ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ 6280(ΛΟΓΙΚΟ). ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΛΑΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΚΑΜΕΡΑ ΤΟΥ. ΟΤΑΝ ΤΡΑΒΑΩ ΣΕ ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΜΕΡΟΙ ΟΛΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΠΛΕ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ (ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΦΩΤΕΙΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΕΝΟΝΤΑΙ ΛΟΓΟ ΦΩΤΙΣΜΟΥ), ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ ΕΒΑΛΑ, ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ ΕΝΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΘΩΝΗ ΦΑΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΠΑΛΙ ΟΛΑ ΜΠΛΕ ΜΕ ΓΡΑΜΜΕΣ, ΕΝΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΑ. ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΝΟΚΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΟΥΝ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ΕΝΟΙΜΕΡΩΣΕΙ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :!: :!: :!:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΠΡΙΝ ΕΙΧΑ ΤΟ 6280 ΚΑΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΠΡΙΛΑ ΤΟΥ ΦΛΑΣ, ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ 6288 ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ 6280(ΛΟΓΙΚΟ). ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΛΑΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΚΑΜΕΡΑ ΤΟΥ. ΟΤΑΝ ΤΡΑΒΑΩ ΣΕ ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΜΕΡΟΙ ΟΛΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΠΛΕ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ (ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΦΩΤΕΙΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΕΝΟΝΤΑΙ ΛΟΓΟ ΦΩΤΙΣΜΟΥ), ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ ΕΒΑΛΑ, ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ ΕΝΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΘΩΝΗ ΦΑΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΠΑΛΙ ΟΛΑ ΜΠΛΕ ΜΕ ΓΡΑΜΜΕΣ, ΕΝΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΑ. ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΝΟΚΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΟΥΝ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ΕΝΟΙΜΕΡΩΣΕΙ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :!: :!: :!:

 

Βασικά δεν γράφουμε με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζουμε. Έτσι είναι σε όλα τα ΝΟΚΙΑ, αυτός ο ''θόρυβος'' υπάρχει πάντα όταν έχεις χαμηλό φωτισμό. Δεν είναι κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα, βασικά δεν είναι ούτε πρόβλημα. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι πέρα από το να το συνηθίσεις...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΠΡΙΝ ΕΙΧΑ ΤΟ 6280 ΚΑΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΠΡΙΛΑ ΤΟΥ ΦΛΑΣ, ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ 6288 ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ 6280(ΛΟΓΙΚΟ). ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΛΑΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΚΑΜΕΡΑ ΤΟΥ. ΟΤΑΝ ΤΡΑΒΑΩ ΣΕ ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΜΕΡΟΙ ΟΛΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΠΛΕ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ (ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΦΩΤΕΙΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΕΝΟΝΤΑΙ ΛΟΓΟ ΦΩΤΙΣΜΟΥ), ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ ΕΒΑΛΑ, ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ ΕΝΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΘΩΝΗ ΦΑΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΠΑΛΙ ΟΛΑ ΜΠΛΕ ΜΕ ΓΡΑΜΜΕΣ, ΕΝΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΑ. ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΝΟΚΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΟΥΝ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ΕΝΟΙΜΕΡΩΣΕΙ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :!: :!: :!:

 

Aυτο το εκανε και μενα το πρωτο 6288 που ειχα ειναι προβλημα καποιας παρτιδας προφανως γιατι στο αλλο που αγορασα αργοτερα ηταν οκ νομιζω πρεπει να απαιτησεις να στο κοιταξουν στο service .

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest gmavrom
2 ερωτησουλες

1.το κινητο εχει flight mode?

2.απο music palyer λεει τιποτα?

 

1.Ναι, έχει flight mode...

2.Είναι απλά ένας αξιοπρεπής music player. Μην περιμένεις τίποτε το εξωπραγματικό. Αν δεν ζητάς κάτι ιδιαίτερο θα σε ικανοποιήσει...

 

Ελπίζω να σε βοήθησα... :)

Link to comment
Share on other sites

Δύο σοβαρά θέματα μέχρι στιγμής με firmware 05.92:

 

1) Κουδούνισμα: Υπάρχουν περιπτώσεις που ο ήχος χάνεται. Δηλαδή: δεν υπάρχει κουδούνισμα στις εισερχόμενες κλήσεις, δεν υπάρχει ήχος στο εισερχόμενο μήνυμα και φυσικά το ξυπνητήρι δεν θα σας ξυπνήσει(άσχημο εάν έχετε interview ή έχετε να προλάβετε πτήση -- ειδικά εάν δεν ξερετε αυτό το "προβληματάκι" του τηλεφώνου).

 

2)Ο Nokia Software Updater v.1.3.40gr με Nokia PC Suite 6.82.22.0gr και USB connection δεν το βλέπει με τίποτα. Οπότε η ιδέα για firware update που θα λύσει το (1) μετατρέπεται σε εξωτική φαντασίωση...

 

Επίσης μην εκπλαγείτε αν δεν παίζει με κάποια Nokia bluetooth headsets, δοκιμάστε πριν αγοράστε γιατί θα τρέχετε να το αλλάξετε όπως εγώ.

 

Τίποτα ιδέες για τα παραπάνω προβλήματα; Δε νομίζω ότι είμαι ο μοναδικός άτυχος που το διάλεξε....

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...