Jump to content

Blackberry 8100 Pearl


Panoshr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενα ακόμη ερώτημα, που δεν μπορώ να απαντήσω ψάχοντας στα handango, *****berry.com και blackberryforums.com:

 

Υπάρχει εφαρμογή που μεταφέρει τα call/sms/mms logs στο pc, ή έστω που τα αποθηκεύει σε κάποια αναγνώσιμη μορφή από την οποία να μπορούν να γίνουν copy και στη συνέχεια paste σε note και κατόπιν στο pc?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ενα ακόμη ερώτημα, που δεν μπορώ να απαντήσω ψάχοντας στα handango, *****berry.com και blackberryforums.com:

 

Υπάρχει εφαρμογή που μεταφέρει τα call/sms/mms logs στο pc, ή έστω που τα αποθηκεύει σε κάποια αναγνώσιμη μορφή από την οποία να μπορούν να γίνουν copy και στη συνέχεια paste σε note και κατόπιν στο pc?

 

Απαντώ μόνος μου: http://www.processtext.com/abcblackberry.html

 

Χειρίζεται τα αρχεία backup του ΒΒ, αλλά κάνει τη δουλειά.

 

ΔΕΝ διατίθεται μέσω handango. Επίσης, μάλλον δεν χειρίζεται σωστά τα ελληνικά που υπάρχουν στο backup. Εχω όλα μου τα contacts με λατινικούς χαρακτήρες, ακριβώς για τέτοιες περιπτώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς η αν έχει κάνει αναβάθμιση με την τελευταία έκδοση software αν έχει vodafone menu η είναι free από τέλεια πράγματα γιατι έχω TIM και φυσικά αν έχει ελληνικά......

 

Αυτά...περιμένω απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς η αν έχει κάνει αναβάθμιση με την τελευταία έκδοση software αν έχει vodafone menu η είναι free από τέλεια πράγματα γιατι έχω TIM και φυσικά αν έχει ελληνικά......

 

Αυτά...περιμένω απαντήσεις...

 

 

to vodafone menu kai kala aplos einai Theme

ama einai allazeis to Theme kai eisai ok..

 

otan vazeis to upgrade epilegeis kai to Greek Input

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι ασχετος με το ΒΒ θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι τα πλεονεκτηματα-μεινεκτηματα σε σχεση με τα symbian και τα WM.

Αν καταλαβα καλα το βασικοτερο + ειναι οτι μπορεις να βλεπεις ιντερνετ με ελαχιστο κοστος αφου τα δεδομενα πριν σου τα στειλει τα περνα απο το server του και ετσι κατεβαζει κατα πολυ το μεγεθος.ισχυει;

Φαντοζομαι ισχυει το ιδιο και για τα e-mail,ενω δεν ισχυει για τα υπολοιπα data που κανεις download.

Απο την αλλη αν καταλαβα καλα δεν μπορεις να βαλεις αλλο λογισμικο γιατι το λειτουργικο του ειναι κλειστο.

Εκτος απο τα παραπανω υπαρχει καποιο αλλο αντικειμενικο +/- που να αφορα το λειτουργικο(φυσικα δεν ενοω διαφορες του τυπου ''εχει πιο ευχρηστο μενου'' γιατι αυτες ειναι μαλλον υποκειμενικες)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο του πλεονέκτημα για μένα, είναι η σταθερότητα του, δεν κολάει, δεν θέλει restart.

Σχετικά με το software, υπάρχουν εφαρμογές, απλά δεν κυκλοφορούν σπασμένες (κοιτα handago και θα βρεις ότι μπορείς να φανταστείς, άλλα ακριβά και άλλα φθηνά)

Επίσης ο χειρισμός του με το ένα χέρι, είναι ένα + που πρέπει να αναφερθεί.

Η διάρκεια της μπαταρίας επίσης είναι πολύ πολύ καλή.

Και αν είσαι "ψαγμένος" και θέλεις να παίξεις μαζί του, μπορείς να κατεβάσεις emulator και να παίξεις ή να γράψεις προγράμματα γιαυτό. Στο site της RIM μπορείς να βρείς ότι χρειαστείς

Τέλος, η λογική των BB είναι πάρα πολύ απλή, είναι ένα εργαλείο που κάνει αυτό που φτιάχτηκε να κάνει χωρίς να παιδεύει τον χρήστη του. Δεν μπορεί να συγκριθεί και για μένα είναι λάθος να το συγκρίνεις με symbian ή με WM. Σαν εργαλείο δουλειας, δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου χωρίς αυτό.

Για προσωπική χρήση και για διασκέδαση, έχω το δευτερο μου τηλέφωνο. είτε symbian, είτε WM είτε ένα απλό SE για να παίζω και να του φορτώνω προγράμματα.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

http://www.danasoft.com/sig/jgs69.jpg

JGS

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ποια πεδία στις επαφές περνάει από το outlook?

 

φωτογραφίες επαφής? πόσα μέιλ και τηλέφωνα? notes?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχθές αγόρασα το 8100 από επιδότηση της wind, το κινητό είναι πολύ φοβερό και τρομερά εύχρηστο. Έχω όμως δύο προβλήματα , δεν μου αναγνωρίζει τις επαφές που έχω περασμένες στην κάρτα sim, κάνω όλη την διαδικασία που έχει στης οδηγίες αλλά μου βγάζει ότι δεν έχω επαφές στην κάρτα.

Και δεύτερο πώς θα το ρυθμίσω ώστε να μπορώ να μπαίνω στο Internet.

Και κάτι άλλο, menu στα ελληνικά μπαίνει εάν ναι πώς?

Samsung Galaxy S3 Garnet Red

Motorola Xoom Jelly Bean

Link to comment
Share on other sites

επαφές σιμ? τι είναι αυτό???

 

blackberry είναι σοβαρά κινητά και κάνουν άριστο συγχρονισμό με outlook.

 

για ιντερνετ πρέπει να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία blackberry του παροχέα της σύνδεσης.

 

γιατί πήρες τη συσκευή? είναι επαγγελματική συσκευή ουσιαστικά για push email. ούτε είναι το καλύτερο κινητό για internet ούτε και το πιο όμορφο.

 

Υ.Γ. μενού στα ελληνικά ΔΕΝ έχει.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Το έφτιαξα το προβλημα με τις επαφές, το μόνο που δεν ξέρω τώρα είναι ποιές ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να έχω push email, έαν μπορόυσε κάποιος να μου γράπση πώς ακριβώς γίνεται θα ήμουν ευγνόμων. :).

Το πήρα επειδή είναι μία πολυ καλή επαγγελματική συσκευή και για να έχω τα email μου όταν χρειάζομαι. Και πολή εύχρηστη τουλάχιστων για εμένα.

Samsung Galaxy S3 Garnet Red

Motorola Xoom Jelly Bean

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις όπως έγραψα την κατάλληλη υπηρεσία από την εταιρία κινητής σου επί πληρωμή. κάμε μια αναζήτηση στο φόρουμ ή στις σελίδες των εταιριών και θα τα δεις όλα ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω για να μπεί το blackberry 7100v στο Internet. Βασικά έχω κάρτα με ενεργοποιημένα τα 5gb. Οπότε ζητάω ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο κινητό (internet.vodafone.gr). Ευχαριστώ!

www.kastano.gr
Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις πρόγραμμα BIS?

 

αν δεν έχεις δε νομίζω να μπορείς να μπεις νετ. είναι άχρηστη η data σύνδεση.

 

για κάποια προγράμματα που θέλουν APN, αυτό είναι internet.vodafone.gr

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

BIS(BlackBerry Internet Services)

Είναι η υπηρεσία Ιντερνετ-Μαιλ για τα Berry.

Δες εδώ

Πρίν πεις οτιδήποτε να ξέρεις οτι τα 40ΜΒ της Voda είναι αρκετά-πολλά για email-internet.

Για να φανταστείς οι "Unlimited" συνδέσεις έχουν όριο 200ΜΒ.

Εγώ τρώω το πολύ 10ΜΒ/μήνα.

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ποια είναι η τελευταία fw για το pearl?

 

όταν μου έδωσαν νέο στο service πριν 1.5 μήνα είχε μια ρομ που δεν την έχω βρει πουθενά: apps 4.2.1.108 (platform 2.3.0.85) δεν έχω βρει πιο καινούρια.

 

εκτός από μία (vodafone gr) που αναφέρετε ως 4.2.1.168 αλλά με Applications: 4.2.1.103, Software Platform: 2.3.0.82 ...

 

λογικά είναι πιο παλιά. αλλά γιατί ΔΕ μπορώ να βρω πουθενά τη ρομ που έχει το δικό μου?

 

thnx

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γνωριζει κανεις αν γινεται σε μια τετοια συσκευη χωρις ενεργοποιημενη την υπηρεσια μπλακμπερυ να χρησιμοποιησει το plus?

Η συσκευη δεν εχει κανενα Browser απο μονη της.

Ποιος ΜινιΟπερα μπορει να λειτουργησει σε αυτην?

Ποιες αλλαγες πρεπει να γινουν για να χρησιμοποιειται για απεριοριστο GPRS σερφαρισμα (οχι wap).

 

Ο ΜινιΟπερα 4,0 δεν λειτουργει!

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

officialy, by the book,

ta Blackberry xoris blackberry service den paizoun..

 

tora gia na paikseis kati allo

peigene sta options, sta TCP settings kai vale to APN

gia tin gprs ypiresia pou thes

 

kai ama paiksei, epaikse...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημερα,προσφατα πηρα το 8100.με μεγαλη μου χαρα διαπιστωσα οτι ηταν κορυφαιο κινητο και με μεγαλη μου λυπη ειδα οτι δεν εχει ελληνικο μενου.τα εικονιδια ειναι στα ελληνικα αλλα το εσωτερικο ειναι αγγλικα,,,

 

γνωριζει κανενας μηπως υπαρχει κανενα οs multilanguage που να εχει ελληνικα?

 

ευχαριστω ολους για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,προσφατα πηρα το 8100.με μεγαλη μου χαρα διαπιστωσα οτι ηταν κορυφαιο κινητο και με μεγαλη μου λυπη ειδα οτι δεν εχει ελληνικο μενου.τα εικονιδια ειναι στα ελληνικα αλλα το εσωτερικο ειναι αγγλικα,,,

 

γνωριζει κανενας μηπως υπαρχει κανενα οs multilanguage που να εχει ελληνικα?

 

ευχαριστω ολους για το χρονο σας

 

dystixos file mou,

apo oso gnorizo mexri stigmis,

i RIM den exei vgalei elliniko menu gia kamia blackberry syskevi..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kalispera se olous!!!

 

Exw kai egw to 8100 edw kai 3mhnes!!

Mporw na pw pws eimai efxaristimenos arketa!!

 

Extes to vradi omos vgenontas apo to aftokinito kratisa thn thiki anapoda...

...kai to tilefonw glistrise mesa apo thn thiki kai katelikse sto dromo!!!

 

Perito na sas pw pws efigan kapakia mpataries klp klp.....

...to xirotero einai pws espase kai to dontaki apo to kapaki tis mpatarias!!

 

kserei kapios ean polite kai pou???

paei mipos me olokliri thn prosopsi...??

...xm???

Kanoun arage kai apo ta epomena montela me diaforetikous xromatismous???

 

Efxaristw...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια καλησπερα.Θελω την γνωμη σας.Σκεφτομαι να αγορασω το 8100.Εχω κοσμοτε.Το βρηκα σε καλη τιμη σε ενα αμερικανικο σαιτ.Αν το παρω απο εκει θα μπορω να στελνω σμσ στα ελληνικα? Επισης και να εχω τις επαφες μου γραμμενες στα ελληνικα? Αν το παρω απο κοσμοτε με επιδοτηση θα ειναι καλυτερα? Τι μου προτεινεται? Ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

ok.To τσεκαρα και ειναι ξεκλειδωτο.Εκανα την παραγγελια! ΠΙστευω σε καμια εβδομαδα να το εχω στα χερια μου.Θα μπορουσες να μου πεις που θα βρω το καταλληλο software update για να εχω ελληνικα? Σε ευχαριστω.Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο τηλεφωνο Blackberry 8100 εχει office(excel) να μπορεις οχι μονο να το διαβαζεις αλλα και να γραφεις μεσα σε αυτο?

 

 

Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων

Ο εξυπνος ανθρωπος παραδεχεται παντα το λαθος του, ο πονηρος βρισκει δικαιολογιες αλλα ο βλακας παντα επιμενει!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Blackberry 8100 Pearl

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...