Jump to content

Πρόβλημα modem!!!


bill1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum!!!Σήμερα το πρωί ήμουν στο Internet και ξαφνικά με πέταξε έξω!Το modem που έχω είναι το sagem που δίνεται με το OnDSL Kit και όταν έγινε αυτό έσβησε το λαμπάκι της τροφοδοσίας!Τι μπορεί να έγινε;
Link to comment
Share on other sites

Εάν είχε πρόβλημα η γραμμή, τότε θα έσβηνε το λαμπάκι της γραμμής dsl.Τώρα υπήρχε πρόβλημα στη τροφοδοσία.Το modem είναι usb και δεν έχει καμοία σχέση με την πρίζα!Μήπως ήταν πρόβλημα λογισμικού;
Link to comment
Share on other sites

Εάν είχε πρόβλημα η γραμμή, τότε θα έσβηνε το λαμπάκι της γραμμής dsl.Τώρα υπήρχε πρόβλημα στη τροφοδοσία.Το modem είναι usb και δεν έχει καμοία σχέση με την πρίζα!Μήπως ήταν πρόβλημα λογισμικού;

 

Δηλαδή τώρα επανήλθε;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι εντάξει!Πάντως ήταν πολύ περίεργο και ξαφνικό, γιατί μου συνέβει πρώτη φορά.Τέλος πάντων το θέμα μπορεί να κλειδώσει!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα , γράφω σε αυτό το θέμα για να μην δημιουργήσω καινουργιο.

 

Διαθέτω το usb modem Sagem 800 (αυτό που δίνει η Otenet) και το προβλημα μου είναι ότι στην διάρκεια μιας μέρας μου σβήνει τελείως (και τα δυο λαμπάκια γραμμής dsl / τροφοδοσίας ) δυο με τρεις φορές και μου πετάει μήνυμα Error 619.

Για να ξαναλειτουργήσει χρειάζεται να κάνω επανεκκίνηση του υπολογιστή.

Φταεί κάτι με την usb θύρα και την τροφοδοσία της , στον υπολογιστή που το έχω είανι συνδεδεμένο σε usb 1 μήπως για αυτό σβήνει ;

Αντιμετωπίζει κάποιος από εσάς το ίδιο προβλημα ;

 

Υ.Γ. Μετα από παραπονά μου η Otenet μου άλλαξε το modem και τώρα όταν σβήνει δεν μου πετάει το μήνυμα λάθους 619.

Link to comment
Share on other sites

παρε τηλεφωνο την οτενετ...

αν ειναι πρόβλημα γραμμής θα πουν στον ΟΤΕ να στο φτιάξει. δεν υπαρχει κατι που μπορουμε να σου πουμε εδω για το 619.

Link to comment
Share on other sites

Έχω άλλο μόντεμ αλλά σχετικά το ίδιο πρόβλημα. Απλά μια συμβουλή.Μην κάνεις κάθε φορά restart.Απλά να βγάζεις και να ξαναβάζεις το καλώδιο του τηλεφώνου από το μόντεμ και θα είσαι οκ...
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Έχω άλλο μόντεμ αλλά σχετικά το ίδιο πρόβλημα. Απλά μια συμβουλή.Μην κάνεις κάθε φορά restart.Απλά να βγάζεις και να ξαναβάζεις το καλώδιο του τηλεφώνου από το μόντεμ και θα είσαι οκ...

Το πρόβλημα μου είναι οτι σβήνει τελείως το modem ,δηλαδή και η ενδειξή για την τροφοδοσία.

Με το να βγάλω το καλώδιο του τηλεφώνου δεν επανερχεται και η τροφοδοσία.

Το έχω συνδεδεμένο σε υπολογιστή με usb 1.0 . Το έχεις δουλέψει κανεις με τέτοια σύνδεση ;

Link to comment
Share on other sites

Γενίκα δεν θα πρέπει να σου δημιουργεί πρόβλημα η σύνδεση σε USB 1.1 (δεν πιστεύω να έχεις ακόμα USB 1 :P). Απ' την άλλη μήπως έχει πρόβλημα η συγκεκριμένη θύρα? H όποια εμπειρία μου, μου λέει πως πρέπει (α) να συνδέσεις το modem σε άλλη usb του pc σου για να δεις αν φταίει η συγκεκριμένη θυρα (β) να συνδέσεις το modem σε ένα άλλο pc (αν είναι δυνατόν να έχει και usb 2). Με την αφαιρετική όλο και κάπου θα καταλήξεις....
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου είναι οτι σβήνει τελείως το modem ,δηλαδή και η ενδειξή για την τροφοδοσία.

Με το να βγάλω το καλώδιο του τηλεφώνου δεν επανερχεται και η τροφοδοσία.

Το έχω συνδεδεμένο σε υπολογιστή με usb 1.0 . Το έχεις δουλέψει κανεις με τέτοια σύνδεση ;

 

Και εγώ το modem μου το είχα σε θύρα usb 1!Βέβαια, εμένα 2 φορές μου δημιούργησε αυτό το πρόβλημα!:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...