Jump to content

Ό,τι αφορά την δορυφορική, ψηφιακή πλατφόρμα της Νova


tsarm
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω για να έχω σε όλες τις τηλεοράσεις του διαμερίσματος το κανάλι που θα βλέπω από τον αποκωδικοποιητή του nova που θα είναι στο σαλόνι. Το διαμέρισμα είναι στα μπετά και λέμε ότι είναι να κάνουμε να το κάνουμε.

Φαντάζομαι πρέπει να βάλω κάποιο modulator που να κάνει το σήμα RF και να το δίνω στις υπόλοιπες πρίζες. Σωστά? Για τον τηλεχειρισμό υπάρχει κάποια λύση? Ουσιαστικά θέλω να το ελέγχω από κάθε δωμάτιο. Στο διαμέρισμα φίλου έχει βάλει υπέρυθρες και απλά μεταφέρει το μάτι από δωμάτιο σε δωμάτιο. Υπάρχει κάτι σε πιο μόνιμη λύση?

 

 

Περιμένω ιδέες σας. Και για το ένα και για το άλλο.

Υπόψιν είναι διαμέρισμα και όχι μονοκατοικία…. το λέω διότι ο ιστός θα είναι κεντρικός…σε σχέση με το modulator.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από σήμερα νωρίς το πρωί ξεκίνησε κανονικό πρόγραμμα το FX !!! :cool:

(θέση 206)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
θέλω να ρωτήσω κάτι: εδώ και δυο ώρες η νοβα δεν έχει καθόλου ΄σημα μα καθόλου δεν έχω πειράξει τίποτα και σε μερικές περιπτώσεις εμφανίζει ασθενές σήμα. Επικοινλώνησα με νόβα και 'έκανα ότι μου είπανε, ε,φανίζει εικόνα για λίγο και μετά χάνεται ελέιως. Τι μπορέι να φταίει ξαφνικά
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παίδες θέλω να μάθω για φέτος άμα θα μπορώ να αγοράζω και να βλέπω επίσημα με live streaming από το site της nova αγώνες του europa και champions league

Μπήκα στο site της nova αλλά λέει Η υπηρεσία είναι σε δοκιμαστική περίοδο

Ξέρει κάνεις κάτι ?? η από άλλο site αν γίνετε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
απο μεθαυριο 25/8 ξεκιναει το HD προγραμμα της nova. πηγα και πηρα το νεο πακετο και περιμενω να δω ποσο μεγαλη θα ειναι η διαφορα σε ποιοτητα. εσεις τι λετε; θα εχει μεγαλη διαφορα;
Link to comment
Share on other sites

Αν ο υπόλοιπος εξοπλισμός είναι αντίστοιχος, full HD tv με σεβαστή διαγώνιο (αν η διαγώνιος είναι μικρή τότε δώρο άδωρο) θα πρέπει να δεις διαφορά. Μεγάλη ή όχι μόνο εσύ θα μπορείς να πεις (για να κάνεις τη σύγκριση προσπάθησε να αποβάλεις το υποκειμενικό στοιχείο).

 

Προσωπικά θα περιμένω για κάποιο διάστημα μέχρι να δω τι και πως θα πορευτούν και θα πράξω ανάλογα.

Αν ζούσα σε άλλη χώρα μπορεί και να έτρεχα, όπως έκανα παλαιότερα, για να προλάβω τις εξελίξεις. Αλλά επειδή ζω στη νότια Βαλκανική και έχω πάθει και μάθει έπαψα να παίζω αυτό το παιχνίδι. :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια..ποιος ειδε χθες την ελλαδα στο HD;

ειχε μεγαλη διαφορα; γιατι εγω που το ειδα, δεν ειδα μεγαλη διαφορα! ισα ισα για να μας παρουν τα λεφτα ηταν!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια..ποιος ειδε χθες την ελλαδα στο HD;

ειχε μεγαλη διαφορα; γιατι εγω που το ειδα, δεν ειδα μεγαλη διαφορα! ισα ισα για να μας παρουν τα λεφτα ηταν!

Επειδή βαρέθηκα να περιμένω μετά από 10 φορές που τους κάλεσα και με είχαν στην αναμονή, μεταθέτω εδώ το ερώτημά μου..το πακέτο μου είναι το full pack το οποίο διαφημίζουν πως πιάνει 150 ελεύθερα κανάλια..συν όλα όσα έχει το πακέτο κινηματογραφικά αθλητικά κτλ..σήμερα μέτρησα ένα ένα τα κανάλια που πιάνω και είναι μόνο 70..πως γίνεται αυτό; Και σε σχέση με το HD θα φαίνεται καμία διαφορά στην SONY BRAVIA HD Ready που διαθέτω;

Link to comment
Share on other sites

Όντως μέχρι στιγμής ο pace λαμβάνει μόνο 70 κανάλια. Το πρόβλημα θα λυθεί σε προσεχή αναβάθμισή του. Σχετικά με την τηλεόρασή σου και στα sd κανάλια θα δεις ελαφρώς καλύτερη εικόνα με τον pace και στα hd πολύ καλή ποιότητα εικόνας.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

μπορει την ελλαδα να μην την ειδαμε καλα,αλλα αν παρακολουθησετε παιχνιδια του εξωτερικου,θα δειτε μεγαλη διαφορα!

 

 

τα παιχνιδια ξερετε ποτε θα τα ενεργοποιησουν;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Είμαι καινούργιος στο forum και άσχετος με τα δορυφορικά.

Σκέφτομαι να εγκαταστήσω nova αλλά δεν έχω μπαλκόνι που να "βλέπει" στο νότο και επειδή μένω σε πολυκατοικία δεν είναι εύκολο να εγκαταστήσω το πιάτο στην ταράτσα (θα πρέπει να έρθει το καλώδιο από την ταράτσα στον πρώτο όροφο που μένω). Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει άλλη τεχνική δυνατότητα εγκαθιστώντας το πιάτο στο μπαλκόνι.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είμαι καινούργιος στο forum και άσχετος με τα δορυφορικά.

Σκέφτομαι να εγκαταστήσω nova αλλά δεν έχω μπαλκόνι που να "βλέπει" στο νότο και επειδή μένω σε πολυκατοικία δεν είναι εύκολο να εγκαταστήσω το πιάτο στην ταράτσα (θα πρέπει να έρθει το καλώδιο από την ταράτσα στον πρώτο όροφο που μένω). Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει άλλη τεχνική δυνατότητα εγκαθιστώντας το πιάτο στο μπαλκόνι.

 

Ευχαριστώ

 

Αν το μπαλκόνι σου δε βλέπει το σημείο που είναι ο δορυφόρος τότε μάλλον αναγκαστικά θα πρέπει να βάλεις το πιάτο στη ταράτσα σου.

Που υπάρχει δυσκολία στο να έρθει το καλώδιο από τη ταράτσα στο διαμέρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα μου επιτρέψουν να κατέβει εξωτερικά ένα καλώδιο από την ταράτσα στον 1ο όροφο. Είναι λίγο αντιαισθητικό
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Θα πρέπει να περάσει ένα καλώδιο απαραίτητα. Δοκίμασε να βρεις κάποια διαδρομή που να μη φαίνεται, πχ κολλητά με σωλήνα αποχέτευσης της ταράτσας (μη σου πω και μέσα από αυτόν). Για πόσους ορόφους μιλάμε;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Θα πρέπει να περάσει ένα καλώδιο απαραίτητα. Δοκίμασε να βρεις κάποια διαδρομή που να μη φαίνεται, πχ κολλητά με σωλήνα αποχέτευσης της ταράτσας (μη σου πω και μέσα από αυτόν). Για πόσους ορόφους μιλάμε;

 

Είμαι στον 1ο και συνολικά υπάρχουν 4 όροφοι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλημέρα. Είμαι καινούργιος στο myphone και χρειάζομαι βοήθεια.

 

Έχω τηλεόραση TFT-LCD SAMSUNG LE26R51 και εδώ και δύο μήνες όταν παίζει η ΝΟVA, και όχι όταν βλέπω τα κανάλια μέσω κεραίας, η εικόνα σε τακτά διαστήματα παίζει-μεγαλώνει και ύστερα γίνεται μαύρη για ένα δύο δευτερόλεπτα με την ένδειξη "απώλεια σήματος".

 

Επειδή βλέπω και σε δεύτερη τηλεόραση με τον ίδιο δέκτη ΝΟVΑ την ίδια ώρα που η εικόνα χάνεται στη SAMSUNG στην άλλη τηλεόραση η ΝΟVA δείχνει κανονικά. Άλλαξα το SCART μήπως έφταιγε το καλώδιο αλλά τίποτα. Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αλλά είναι πιο συχνό το φαινόμενο όταν στο κανάλι στο κάτω μέρος τρέχει μπάρα κειμένου.

 

Παρακαλώ όποιος έχει κάποια ιδέα τι φταίει να βοηθήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος που δε νομίζω, η NOVA δεν επιτρέπει την ταυτόχρονη παρακολούθηση σε δυο τηλεοράσεις με τον ίδιο δέκτη.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις το nova pvr ή το απλό;

 

Επίσης θα σε παρακαλέσω τις ερωτήσεις σου να τις κάνεις μόνο σε ένα θέμα.

Edited by thief

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ρε παίδες θέλω να μάθω για φέτος άμα θα μπορώ να αγοράζω και να βλέπω επίσημα με live streaming από το site της nova αγώνες του europa και champions league

Μπήκα στο site της nova αλλά λέει Η υπηρεσία είναι σε δοκιμαστική περίοδο

Ξέρει κάνεις κάτι ?? η από άλλο site αν γίνετε

 

ξερει κανεις??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Ήθελα να ρωτήσω αυτούς που έχουν HD 831 αν τους λειτουργεί το NovaScope και τα Nova Games

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ ΚΑΙ ΚΑΡΤΑ ΝΟΒΑ ΣΕ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΚΕΡΑΙΑ ΝΟΒΑ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΩ 'Η ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ LNB ΤΟΥ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ, ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ Η ΝΟΒΑ?

 

[Δεν επιτρέπεται η γραφή με αποκλειστική χρήση κεφαλαίων χαρακτήρων. Επόμενα μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.]

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...