Jump to content

Ό,τι αφορά την δορυφορική, ψηφιακή πλατφόρμα της Νova


tsarm
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και κατι ακόμα που ξεχασα : Πως γινεται να βλεπω νοβα σε παραπανω απο μια τηλεοραση του σπιτιου ? πχ αν καποιος βλεπει στο σαλονι καποιο καναλι να μπορω εγω να δω νοβα στο δωματιο ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω δε θα μιλήσω πολύ..

 

Κατ' αρχήν η νόβα σπάει αλλα δύσκολα.

 

Μη διανοηθείτε να παίξετε με τη νόβα, τα βλέπουν όλα (νόμιμοι/παράνομοι) και παρακολουθούν κάθε κίνηση που γίνεται.

 

2 περιπτώσεις θα σας πω .

 

1) Ενας τυπάς απο ρόδο επιχείρησε να σπάσει την νόβα επιτυχως και μέσα σε 3 ώρες, ήταν έξω απ'το σπίτι του αστυνομία - εισαγγελέας κτλ. και τον έχωσαν μέσα τον άνθρωπο.

 

2) Ένας άλλος τυπάς απο 'δω κοντά, είναι εξπέρ σ'αυτά. Μιλάμε ο άνθρωπος δεν ποιάνεται. Βρήκε ένα κόλπο για να βλέπει τζαμπέ. Σε κάποια φάση πάνω στον πειραματισμό αντιμετώπιζε κάποια προβλήματα επικοινωνίας(?) και πήρε τηλέφωνο στα κεντρικά και ανέφερε το πρόβλημα.. Η απάντηση ήταν "Αν εξερέσουμε οτι εδώ και 5 ώρες προσπαθείτε να σπάσετε τη νόβα.." μετά δεν ξέρω τι είπαν. Πάντως ο τυπάς καράφλιασε και ουτε του περνάει απ'το μυαλό να το ξανακάνει.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω εναν digitalbox δεκτη αλλα εχω ενα προβλημα,πολυ συχνα χανει το σημα του,τι λεε να φταιει,σκεφοτμαι να παρω αυτον http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912215 τι λετε?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

fhmes +paraplhroforhsh sto full !!!!!!!!!!!

μην γραφετε αν δεν τα χετε δει/διαβασει οι ιδιοι.

στην ροδο δεν ειχε γινει ετσι..κ ουτε πηγαν μετα απο 3 ωρες αλλα μετα απο καμποσους μηνες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω εναν digitalbox δεκτη αλλα εχω ενα προβλημα,πολυ συχνα χανει το σημα του,τι λεε να φταιει,σκεφοτμαι να παρω αυτον http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912215 τι λετε?

 

Καλησπέρα Γιάννη!

 

Ο Digitalbox λογικά απο αυτό που λές έχει πρόβλημα στο tuner του και μάλλον δεν αξίζει να τον φτιάξεις...

Το 500αρακι είναι καλό για τους αρχάριους, που δε ζητάνε και πολλά... Επειδή ξέρω οτι έχουμε την ίδια τηλεόραση θα σου πώ πως εγώ έχω τον 7020, που είναι τόπ αυτή την στιγμή σε υποστήριξη και δυνατότητες, αλλα περιμένω το HD μοντέλο που βγαίνει αρχές του 2007 και θα αξιοποιήσει πλήρως τις δυνατότητες της τηλεόρασής μας!

Το μοντέλο λέγεται DreamBox 8000 και μπορείς να δείς εδώ τα χαρακτηριστικά του. (Θέλει εγγραφή αλλα αξίζει :) ) Πρότασή μου λοιπόν, είναι να κρατήσεις για λίγο καιρό ακόμη τον digitalbox, και απο τα Χριστούγεννα ζητάς απο τον Αγιο Βασίλη εναν 8000 που όπως βλέπεις τα σχόλια των ειδικών τον περιμένουμε πως και πως!

 

ΥΓ Ταιριάζει και με τα χρώματα της Sony V series :D

Φιλικά

Κώστας

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

fhmes +paraplhroforhsh sto full !!!!!!!!!!!

μην γραφετε αν δεν τα χετε δει/διαβασει οι ιδιοι.

στην ροδο δεν ειχε γινει ετσι..κ ουτε πηγαν μετα απο 3 ωρες αλλα μετα απο καμποσους μηνες.

Αυτα τα άκουσα απο έμπειστο άτομο που ασχολείται μ'αυτά.

Μπορεί να είναι και @@ιές δεν ξέρω. Κι εγώ αν δεν δω κάτι δεν το πιστέυω αλλά απλά τα λέω για να προσέχετε.

Ξαναλέω, μπορεί να μην είναι και αλήθεια.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

iparxi kai pio efkolos tropos....perni enas mia original karta (paketo) nova kai plironi.....perni ena sta8ero ip kai meso enos dreambox kai tou ip tou moirazi se allous tin nova! (epi pliromi ennoite)

ara anti na epomizete enas to kostos to moirazontai 10-20-30.....kai perissotera atoma! ara SXEDON free!

to idio ginete kai me alles platformes (sky sports ktl.)

 

DOKIMASMENO NOMIMO(an aftoi pou moirazontai to kostos einai exemy8oi) KAI SIGOURO!

;)

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε θα μιλήσω πολύ..

 

Κατ' αρχήν η νόβα σπάει αλλα δύσκολα.

 

Μη διανοηθείτε να παίξετε με τη νόβα, τα βλέπουν όλα (νόμιμοι/παράνομοι) και παρακολουθούν κάθε κίνηση που γίνεται.

 

2 περιπτώσεις θα σας πω .

 

1) Ενας τυπάς απο ρόδο επιχείρησε να σπάσει την νόβα επιτυχως και μέσα σε 3 ώρες, ήταν έξω απ'το σπίτι του αστυνομία - εισαγγελέας κτλ. και τον έχωσαν μέσα τον άνθρωπο.

 

2) Ένας άλλος τυπάς απο 'δω κοντά, είναι εξπέρ σ'αυτά. Μιλάμε ο άνθρωπος δεν ποιάνεται. Βρήκε ένα κόλπο για να βλέπει τζαμπέ. Σε κάποια φάση πάνω στον πειραματισμό αντιμετώπιζε κάποια προβλήματα επικοινωνίας(?) και πήρε τηλέφωνο στα κεντρικά και ανέφερε το πρόβλημα.. Η απάντηση ήταν "Αν εξερέσουμε οτι εδώ και 5 ώρες προσπαθείτε να σπάσετε τη νόβα.." μετά δεν ξέρω τι είπαν. Πάντως ο τυπάς καράφλιασε και ουτε του περνάει απ'το μυαλό να το ξανακάνει.

 

Αυτό που λες απλά δεν γίνεται....

Αν στο πε ο ίδιος πες του οτι έχει πολύ μεγάλη φαντασία...

Το νόβα το πιάνεις με έναν απλό δέκτη που έχει irdeto2 cam και ενα πιάτο με ένα απλό LNB. Δηλάδή η επικοινωνία σου με τον δορυφόρο είναι μονόδρομη. Όσο και να προσπαθεί η νόβα δεν μπορεί να σε εντοπίσει γιατί απλούστατα μόνο ΔΕΧΕΣΑΙ σήμα απο τον δορυφόρο, δεν στέλνεις.

Όσο για τον άλλο στη ρόδο που τον έπιασαν, προφανώς έκανε άλλες λαμακίες (ίσως πουλούσε παράνομα προγραμματισμένες κάρτες και ξεκλείδωνε κανάλια) και τον είχαν βάλει στο μάτι απο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

iparxi kai pio efkolos tropos....perni enas mia original karta (paketo) nova kai plironi.....perni ena sta8ero ip kai meso enos dreambox kai tou ip tou moirazi se allous tin nova! (epi pliromi ennoite)

ara anti na epomizete enas to kostos to moirazontai 10-20-30.....kai perissotera atoma! ara SXEDON free!

to idio ginete kai me alles platformes (sky sports ktl.)

 

DOKIMASMENO NOMIMO(an aftoi pou moirazontai to kostos einai exemy8oi) KAI SIGOURO!

;)

 

Το card sharing που έλεγα :p ΔΕΝ υπάρχει τσάμπα nova. Μόνο αν σε λυπήθηκαν οι άλλοι της παρέας και δεν σε χρεώνουν το μερίδιο σου :p

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λετε δηλαδη να σε παρακολουθουν και να σου κατεβουν ειναι παρανομο και αντισυνταγματικο και αποκλειεται να εχει συμβει ποτε δεν μπορει η nova να ξερει ποιοι πιανουν τα καναλια κανονικα και ποιοι οχι .Και αν παρακολουθουσε καποιο και του εφερε αστυνομια πρεπει να θεωρηθει παραβιαση προσωπικης ζωης και καταπατηση ελευθερων δικαιωματων με μια πολυ καλη αγωγη εναντιων της .Γι αυτο το λογο μη λεμε οτι θεμε οτι ταχα η nova δεν σπαζει και τρομοκρατα με αγωγες τους παρανομους:)

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

πω πω τι εργαλειο ειναι αυτο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λετε δηλαδη να σε παρακολουθουν και να σου κατεβουν ειναι παρανομο και αντισυνταγματικο και αποκλειεται να εχει συμβει ποτε δεν μπορει η nova να ξερει ποιοι πιανουν τα καναλια κανονικα και ποιοι οχι .Και αν παρακολουθουσε καποιο και του εφερε αστυνομια πρεπει να θεωρηθει παραβιαση προσωπικης ζωης και καταπατηση ελευθερων δικαιωματων με μια πολυ καλη αγωγη εναντιων της .Γι αυτο το λογο μη λεμε οτι θεμε οτι ταχα η nova δεν σπαζει και τρομοκρατα με αγωγες τους παρανομους:)

 

Πέρα απο αυτό, όπως έγραψα ποιο πάνω είναι τεχνικά αδύνατο να σε εντοπίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Το card sharing που έλεγα :p ΔΕΝ υπάρχει τσάμπα nova. Μόνο αν σε λυπήθηκαν οι άλλοι της παρέας και δεν σε χρεώνουν το μερίδιο σου :p

 

10 euros ton mina den ine tzampa???:blink:

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε θα μιλήσω πολύ..

 

Κατ' αρχήν η νόβα σπάει αλλα δύσκολα.

 

Μη διανοηθείτε να παίξετε με τη νόβα, τα βλέπουν όλα (νόμιμοι/παράνομοι) και παρακολουθούν κάθε κίνηση που γίνεται.

 

2 περιπτώσεις θα σας πω .

 

1) Ενας τυπάς απο ρόδο επιχείρησε να σπάσει την νόβα επιτυχως και μέσα σε 3 ώρες, ήταν έξω απ'το σπίτι του αστυνομία - εισαγγελέας κτλ. και τον έχωσαν μέσα τον άνθρωπο.

 

2) Ένας άλλος τυπάς απο 'δω κοντά, είναι εξπέρ σ'αυτά. Μιλάμε ο άνθρωπος δεν ποιάνεται. Βρήκε ένα κόλπο για να βλέπει τζαμπέ. Σε κάποια φάση πάνω στον πειραματισμό αντιμετώπιζε κάποια προβλήματα επικοινωνίας(?) και πήρε τηλέφωνο στα κεντρικά και ανέφερε το πρόβλημα.. Η απάντηση ήταν "Αν εξερέσουμε οτι εδώ και 5 ώρες προσπαθείτε να σπάσετε τη νόβα.." μετά δεν ξέρω τι είπαν. Πάντως ο τυπάς καράφλιασε και ουτε του περνάει απ'το μυαλό να το ξανακάνει.

Αυτό που λες απλά δεν γίνεται....

Αν στο πε ο ίδιος πες του οτι έχει πολύ μεγάλη φαντασία...

Το νόβα το πιάνεις με έναν απλό δέκτη που έχει irdeto2 cam και ενα πιάτο με ένα απλό LNB. Δηλάδή η επικοινωνία σου με τον δορυφόρο είναι μονόδρομη. Όσο και να προσπαθεί η νόβα δεν μπορεί να σε εντοπίσει γιατί απλούστατα μόνο ΔΕΧΕΣΑΙ σήμα απο τον δορυφόρο, δεν στέλνεις.

Όσο για τον άλλο στη ρόδο που τον έπιασαν, προφανώς έκανε άλλες λαμακίες (ίσως πουλούσε παράνομα προγραμματισμένες κάρτες και ξεκλείδωνε κανάλια) και τον είχαν βάλει στο μάτι απο καιρό.

Λέω και'γω... :worry: Ετοιμαζόμουν να ρωτήσω (καθώς δεν έχω Nova) πως στο καλό στέλνει στοιχειά ο αποκωδικοποιητής στην εταιρεία... :blink: Μάλλον διακαιολογίες για το γεγονός ότι δεν μπορεί να «σπάσει» το σύστημα λένε... :p

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Δηλάδή η επικοινωνία σου με τον δορυφόρο είναι μονόδρομη. Όσο και να προσπαθεί η νόβα δεν μπορεί να σε εντοπίσει γιατί απλούστατα μόνο ΔΕΧΕΣΑΙ σήμα απο τον δορυφόρο, δεν στέλνεις.

 

Για κάτσε λίγο. Έστω οτι θέλουμε να δούμε mega. Τι ενέργειες γίνονται?

Κανονικά - έτσι όπως το φαντάζομαι εγώ - πρέπει να γίνεται αυτό:

αποκωδικοποιητής:"δορυφόρε, θέλω την "τάδε" συχνότητα(οπου αντιστοιχεί στο mega)"

δορυφόρος:ποιός είσαι?

αποκωδικοποιητής:είμαι ο "τάδε"

δορυφόρος:εντάξει, πάρ'την

 

και έτσι βλέπεις το mega.

 

Αν είναι όπως λές, πως θα ξέρει ο δορυφόρος τι συχνότητα να δώσει στον αποκωδικοποιητή?

 

Είναι σαν να πάς σε ένα μαγαζί για τσιγάρα και να σου δίνει ο πωλητής τα τσιγάρα αλλά χωρίς να έχεις πει κουβέντα..

Δεν στέκει.

 

Μπορεί να είμαι εντελώς λάθος και η λογική να μην είναι αυτή.

Κουβέντα κάνουμε γιαυτό μη βαράτε :p.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Rwtise ton Kwsta na soy pei kai timi omws....:D

 

kata ta alla file proxwra me ton DM500 einai polu kalo ergaleio....

Τα παντα για την Δορυφορικη και Επίγεια Ψηφιακή TV

 

http://img126.imageshack.us/img126/5163/satfreaksbb2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για κάτσε λίγο. Έστω οτι θέλουμε να δούμε mega. Τι ενέργειες γίνονται?

Κανονικά - έτσι όπως το φαντάζομαι εγώ - πρέπει να γίνεται αυτό:

αποκωδικοποιητής:"δορυφόρε, θέλω την "τάδε" συχνότητα(οπου αντιστοιχεί στο mega)"

δορυφόρος:ποιός είσαι?

αποκωδικοποιητής:είμαι ο "τάδε"

δορυφόρος:εντάξει, πάρ'την

 

και έτσι βλέπεις το mega.

 

Αν είναι όπως λές, πως θα ξέρει ο δορυφόρος τι συχνότητα να δώσει στον αποκωδικοποιητή?

 

Είναι σαν να πάς σε ένα μαγαζί για τσιγάρα και να σου δίνει ο πωλητής τα τσιγάρα αλλά χωρίς να έχεις πει κουβέντα..

Δεν στέκει.

 

Μπορεί να είμαι εντελώς λάθος και η λογική να μην είναι αυτή.

Κουβέντα κάνουμε γιαυτό μη βαράτε :p.

 

Όντως είναι εντελώς λάθος :p

 

Ο δορυφόρος εκπέμπει το σήμα είτε το χρειάζεσαι είτε οχι :p

Αφού εντοπίσεις το σήμα με το κάτοπτρο ρυθμίζεις τον δέκτη και λαμβάνεις τα κανάλια που υπάρχουν σε διάφορες συχνότητες πομπών (transponders) που έχει ο δορυφόρος (κάθε transponder μπορεί να έχει πολλά κανάλια). Όταν θες να δείς κάποιο κανάλι ο δέκτης συντονίζεται στην ανάλογη συχνότητα και "φιλτράρει" το σήμα ώστε να δείς αυτό που ζήτησες. Δεν χρειάζεται να υπάρχει επικοινωνία μεταξύ δορυφόρου και δέκτη. Άλλωστε δεν είναι δυνατή με ένα απλό σετ δέκτη LNB όπως ανέφερα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.εχω διαβασει ολα τα post του thread και εχω να πω ενα μεγαλο μπραβο στον χρηστη nikos16 ,γιατι το παιδι εχει γνωσεις και οτι λεει ειναι σωστο!.αυτα...:p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Rwtise ton Kwsta na soy pei kai timi omws....:D

 

kata ta alla file proxwra me ton DM500 einai polu kalo ergaleio....

 

Μιχάλη ο Γιάννης έχει αγοράσει ίδια τηλεόραση όπως η δικιά μου...

Πιστεύω πως αξίζει η τηλεόραση τα 800 ευρώ που κάνει αυτό το εργαλείο...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παίζει και το άλλο.

Η κάρτα μέσα έχει ένα λογισμικό-αποκωδικοποιητη κλειδιών.

Η νόβα έχει ένα κωδικοποιητη κλειδιών.

Το κεντρικό σύστημα τώρα έχει φτιάξει έτσι το σύστημα όπου το λογισμικό (η κάρτα μας) αλλάζει τα κλειδιά ας πουμε και 1 ώρα. Τα κλειδιά αυτά ταιριάζουν με τα κλειδιά στο κεντρικό σύστημα της νόβα διότι γνωριζει τον ακριβή αλγοριθμο που θα τρέξει για να αλλάξει τα κλειδιά.

Αν ταιριάξουν, που θα ταιριάξουν κατά 99,99% τότε θα συνεχίζει να παίζει. Αν όχι τότε ξανατρέχει το πρόγραμμα έτσι ώστε να βάλει τα σωστα κλειδιά.

Αν γίνετε αυτο το σύστημα, που αυτο φαντάζομαι να γίνετε, τότε ναι στέκει το θέμα περί μη εύκολης παραβίασης του συστηματος.

Το εύρος των κλειδιών έχει 10 νουμερα και 5 γράμματα.

Ακόμα και ποιο μικρό να γίνει το κλεδί, ακόμη και να βασίζετε σε μια γραμμή η μαγκιά δεν είναι να γίνει γνωστό σε όλον τον παράνομο κόσμο, αλλά στο χρόνο που έχει βάλει στο σύστημα σου ώστε να αλλάζουν τα κλειδιά.

 

Φανταστείτε ένα μηχανημα με ενα τέτοιο λογισμικό πόσο χρόνο θα κάνει ώστε να αποκωδικοποιηση τα κλειδιά του κάθε καναλιού.

Και να υπάρξει ένα τέτοιο θα είναι πολυ χρονοβόρο διότι όλα βασίζονται στο χρόνο ανανέωσης των κλειδιών και στοον ίδιο τον παροχέα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...