Jump to content

P990i: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και εγώ έβαλα τώρα το swiss pro και βλέπω free ram 13.6.. 22% είναι φυσιολογικό?

Κάποιο tip από όσους χρησιμοποιούν πιο πολύ καιρό το swiss manager για ρυθμίσεις κλπ?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχεις εγκαταστήσει το swiss manager,πατάς Περισσοτερα>κατάσταση και με το jog dial βλέπεις την διαθέσιμη μνήμη.

Η ελεύθερη μνήμη σου αντιστοιχεί περίπου στο 16-17% των 60ΜΒ που είναι η συνολική ram.Σε μένα μετά την επανεκκίνηση είναι περίπου στο 24% και μετά από δύο μέρες σταθεροποιείται περίπου στο 16%.

Το βασικότερο πρόβλημα όλης της σειράς P είναι η απώλεια μέρους της free ram όσο περνάει η ώρα απο την τελευταία επανεκκίνηση.Αν και στο Ρ990 η se έχει βάλει ενσωματωμένο task manager (ανοιχτό πορτάκι>

διαχ.εργασιων>άνοιγμα>κλείσιμο όλων)δεν κάνει αυτόματο κλείσιμο εργασιών με την λήξη κάθε εργασίας.

Αυτό το κάνει το swissmanager pro,βελτιώνοντας κατα το δυνατόν το παραπάνω πρόβλημα ανοιγοκλείνοντας το πορτάκι μετά απο κάθε λειτουργία,έχοντας βεβαια επιλέξει να κλείνουν όλες οι εφαρμογές κλείνοντάς το.

Τέλος εγώ ,άσχετα άν το αφήνω ανοιχτό (έστω και σε flightmode) όλο το 24ωρο κάθε 2η μέρα κάνω απαραίτητα μια επανεκκίνηση αρχίζοντας απο την αρχή το τρέξιμο της ram χωρίς την απώλεια μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

η μπάρα πάνω από το ρολόι του swiss manager τι είναι? η μνήμη? άλλη φορά τη βλέπω πράσινη άλλη ψιλοτιρκουάζ άλλη φορά κόκκινη..

memory reclaim=?

εβαλα level3 αλλα έβγαλε warning να μην το ενεργοποιήσω αν έχω το κλείδωμα ανοιχτό..

που έχετε βρει σαν πιο κατάλληλο μέρος για το εικονιδιάκι να μην ενοχλεί?

Link to comment
Share on other sites

η μπάρα πάνω από το ρολόι του swiss manager τι είναι? η μνήμη? άλλη φορά τη βλέπω πράσινη άλλη ψιλοτιρκουάζ άλλη φορά κόκκινη..

memory reclaim=?

εβαλα level3 αλλα έβγαλε warning να μην το ενεργοποιήσω αν έχω το κλείδωμα ανοιχτό..

που έχετε βρει σαν πιο κατάλληλο μέρος για το εικονιδιάκι να μην ενοχλεί?

Τα χρώματα στην μπάρα της μνήμης αλλάζουν ανάλογα με την διαθέσιμη μνήμη κατά το τρέξιμο της εφαρμογής.

memory reclaim=level 2

το εικονίδιο με ανοιχτό πορτάκι το έχω όχι διάφανο(ξεμαρκάρω το transparent) με μαύρο φόντο,και το βάζω κατω δεξιά καλύπτοντας την μπαταρία και μέρος του εικονιδίου της διαχ.εργασιών.Αφήνω ελεύθερο το τέλος του παραπάνω εικονιδίου (λόγχη πάνω και τετράγωνο κάτω)για να μπορώ να τικάρω την διαχ.εργασιών.Επίσης κλειδώνω στην θέση αυτή το εικονίδιο του swiss pro (τικ στο εικονίδιο >tools>μαρκάρισμα στο lock icon)

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει να σας κάνει restart μονο του το τηλέφωνο για "βελτίωση της απόδοσης?" (προφανώς λόγω ανεπάρκειας της ram από ένα σημείο και μετά..)
Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει να σας κάνει restart μονο του το τηλέφωνο για "βελτίωση της απόδοσης?" (προφανώς λόγω ανεπάρκειας της ram από ένα σημείο και μετά..)

 

Με τις προηγούμενες εκδόσεις λογισμικού το έκανε αρκετά συχνά. Με την τελευταία δεν το έχει κάνει ακόμα...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω κατά πόσο είναι όντως bug/πρόβλημα.. αλλά χθες (πρώτη μέρα) παρατήρησα το εξής. Αφού έτρεξα το x-plore και το im+ πιο πολύ τυπικά για να "χαζέψω" και το μεν x-plore πάτησα exit στο δε im+ πάτησα πίσω. Όταν άφησα το τηλέφωνο για να κοιμηθώ είδα πως δεν έσβηνε ο φωτισμός. Στην αρχή νόμιζα πως είχα ξεχάσει καταλάθος την ενεργοποίηση από το αντίστοιχο μενου του πίνακα ελέγχου αλλά όλα ήταν κανονικά. Το ξαναάφησα με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά το κλείδωσα με το κουμπί που υπάρχει στα πλάγια, αλλά όπως έσβηνε σταδιακά ο φωτισμός όταν έφτανε στο τελευταίο επίπεδο πριν σβήσει εντελώς έβγαζε μήνυμα "για ξεκλείδωμα πατήστε * και μετά ξεκλειδωμα" και ξαναενεργοποιούταν ο φωτισμός και συνεχιζόταν το ίδιο. Τότε με παρεξένεψε και ξανάνοιξα τις εφαρμογές και αντίστοιχα τις ξανακλεισα (μήπως κάποια δεν την είχα κλείσει κατά λάθος) αλλά συνεχίστηκε το ίδιο μέχρι που έκανα restart και όλα καλά..

Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος? Αν ναι τι κάνουμε? Υπάρχει κάποιος task manager για διαχείριση και κλείσιμο των εφαρμογών όπως το sman στο p910?

Με τα ηχεία, τι κάνατε? τα δυνάμωσε κανένας? από το service menu τα δίνει στο 50% αλλά στα τηλέφωνα δυσκολευόμουν να ακούσω τον άλλο..Παραδόξως στο p910 που είναι επίσης στο 50% είχαν καλύτερη απόδοση..

 

exw to idio akrivos provlima!!!kai malista emfanizetai sunexws apo tote pou agorasa to kinito(05-04-07) kai enw exw kanei anavathmisi...akoma kai sti sonyericsson to piga alla pou na vgaleis akri!ean xerei kaneis kati gia to pws lunetai to sugekrimeno provlima please as mas pei giati ousiastika etsi to kinito einai gia ta skoupidia...thelei sunexws reset.euxaristw prokatavolika!

Link to comment
Share on other sites

Με τις προηγούμενες εκδόσεις λογισμικού το έκανε αρκετά συχνά. Με την τελευταία δεν το έχει κάνει ακόμα...

εγώ έχω την τελευταία έκδοση, και μου το έκανε μια φορά..

 

ερώτηση..σε μερικές επαφές έχω καταχωρημένους 2 αριθμούς κινητών τηλεφώνων..όταν όμως από τις κλήσεις θέλω να δω ποιον αριθμό είχα καλέσει δε μπορώ! ξέρει κανείς πως γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Με τις προηγούμενες εκδόσεις λογισμικού το έκανε αρκετά συχνά. Με την τελευταία δεν το έχει κάνει ακόμα...

 

Εμένα μου το έχει κάνει κ με την τελευταία αλλά μόνο με μία εφαρμογή:το παιχνίδι Sil για όσους το ξέρουν κ μου το κάνει μόνο εφόσον δεν έχω κάνει restart το κινητό μετά από αρκετές ώρες...

Link to comment
Share on other sites

exw to idio akrivos provlima!!!kai malista emfanizetai sunexws apo tote pou agorasa to kinito(05-04-07) kai enw exw kanei anavathmisi...akoma kai sti sonyericsson to piga alla pou na vgaleis akri!ean xerei kaneis kati gia to pws lunetai to sugekrimeno provlima please as mas pei giati ousiastika etsi to kinito einai gia ta skoupidia...thelei sunexws reset.euxaristw prokatavolika!

 

Το μόνο που μπορώ να σου συνιστήσω είναι να χρησιμοποιήσεις το swiis manager για να κάνεις τερματισμό όλων των εφαρμογών που τρέχουν χωρίς να χρειάζονται..και ΊΣΩΣ έτσι γλυτώσεις το restart.. Τη μία φορά μου δούλεψε την άλλη όχι..

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση..σε μερικές επαφές έχω καταχωρημένους 2 αριθμούς κινητών τηλεφώνων..όταν όμως από τις κλήσεις θέλω να δω ποιον αριθμό είχα καλέσει δε μπορώ! ξέρει κανείς πως γίνεται?

 

Απλως πατας πανω στην κληση,και σου ανοιγει νεο παραθυρο με πληροφοριες,οπως τον αριθμο κλησης,διαρκεια ομιλιας, κλπ κλπ

Βεβαια για να στα δειξει αυτα πρεπει να εχεις στο μενυ επιλεγμενο το "Αναλυτικη Προβολη" και οχι το "Συντομη Προβολη"

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα να ρωτήσω κι εγώ κάτι? έχω ένα bluetooth της SE το HBH-DS970 και ενώ συνδέεται κανονικά στο P990i μόλις πάω να ακούσω κανένα mp3 κολλάει το bluettoth (το handsfree) και δεν κάνει τίποτα, το μόνο που μπορώ να κάνω για να το κάνω να δουλέψει ξανά είναι να το βάλω στο ρεύμα, μετά σβήνει τελείως και όταν το ανάψω πάλι το τηλέφωνο δεν το βρίσκει και πρέπει να το ξανακάνω pair. σαν handsfree όμως δουλέυει κανονικά χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. στην αρχή νόμιζα ότι έφταιγε το handsfree αλλά αργότερα σύνδεσα κι ένα αλιό που έχω, ένα i-tech II και κάνει τα ίδια. να σημειώσω εδώ ότι το πρόβλημα κατά την ταπεινή μου άποψη εμφανίζεται όταν το κινητό χρησιμοποιεί το A2DP προφίλ (όταν δλδ παίζει στερεοφονικά) κι όχι όταν είναι σε μια κλήση. αυτό που θέλω να μάθω είναι αν το πρόβλημα αυτό έχει παρουσιαστεί και σε κανέναν άλλο ή μόνο εγώ είμαι ο γκαντέμης. τέλος να πώ ότι παρόλο που έκανα την αναβάθμηση προχθές το πρόβλημα παραμένει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Απλως πατας πανω στην κληση,και σου ανοιγει νεο παραθυρο με πληροφοριες,οπως τον αριθμο κλησης,διαρκεια ομιλιας, κλπ κλπ

Βεβαια για να στα δειξει αυτα πρεπει να εχεις στο μενυ επιλεγμενο το "Αναλυτικη Προβολη" και οχι το "Συντομη Προβολη"

Όντως έχεις δίκιο:!! σ'ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα να ρωτήσω κι εγώ κάτι? έχω ένα bluetooth της SE το HBH-DS970 και ενώ συνδέεται κανονικά στο P990i μόλις πάω να ακούσω κανένα mp3 κολλάει το bluettoth (το handsfree) και δεν κάνει τίποτα, το μόνο που μπορώ να κάνω για να το κάνω να δουλέψει ξανά είναι να το βάλω στο ρεύμα, μετά σβήνει τελείως και όταν το ανάψω πάλι το τηλέφωνο δεν το βρίσκει και πρέπει να το ξανακάνω pair. σαν handsfree όμως δουλέυει κανονικά χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. στην αρχή νόμιζα ότι έφταιγε το handsfree αλλά αργότερα σύνδεσα κι ένα αλιό που έχω, ένα i-tech II και κάνει τα ίδια. να σημειώσω εδώ ότι το πρόβλημα κατά την ταπεινή μου άποψη εμφανίζεται όταν το κινητό χρησιμοποιεί το A2DP προφίλ (όταν δλδ παίζει στερεοφονικά) κι όχι όταν είναι σε μια κλήση. αυτό που θέλω να μάθω είναι αν το πρόβλημα αυτό έχει παρουσιαστεί και σε κανέναν άλλο ή μόνο εγώ είμαι ο γκαντέμης. τέλος να πώ ότι παρόλο που έκανα την αναβάθμηση προχθές το πρόβλημα παραμένει.

 

Φίλε από αυτά που λες παραπάνω το μόνο που μπορώ να συμπεράνω είναι ότι είναι ελαττωματικό το ακουστικό σου.Στην θέση σου θα το πήγαινα για αντικατάσταση με την εγγύηση.Και εγώ έχω το εν λόγω ακουστικό και δεν μου παρουσιάζει κανένα από τα προβλήματα που αναφέρεις....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε από αυτά που λες παραπάνω το μόνο που μπορώ να συμπεράνω είναι ότι είναι ελαττωματικό το ακουστικό σου.Στην θέση σου θα το πήγαινα για αντικατάσταση με την εγγύηση.Και εγώ έχω το εν λόγω ακουστικό και δεν μου παρουσιάζει κανένα από τα προβλήματα που αναφέρεις....

 

Thanks φίλε μου κι εγώ αυτό σκεφτόμουν απλά είπα να ρωτήσω μην τυχόν και έφταιγε το τηλέφωνο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την εξης απορια.

Εχω παρει ενα bluetooth ακουστικο "Jabra BT125"

Νομιζα οτι με το bluetooth μπορεις μονο να μιλας/ακους στις κλησεις.Δεν ηξερα οτι υπαρχει και δυνατοτητα να ακους και τον ηχο απο τα mp3 η απο video.

Ομως στις παραπανς αποριες διαβασα οτι γινεται να ακους και mp3.

Μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω?

οταν παω στον player και βαζω αναπαραγωγη καποια mp3,αυτα ακουγονται απο το ηχειο του κινητου και οχι απο το BT. πως του οριζω να ακουγετε απο το ΒΤ?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησο κατι γιατι οταν ειναι κλειδωμενο μου λεει συνεχεια το μηνυμα για το ξεκλειδωμα και αναβοσβινει η οθονη τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησο κατι γιατι οταν ειναι κλειδωμενο μου λεει συνεχεια το μηνυμα για το ξεκλειδωμα και αναβοσβινει η οθονη τι να κανω?

με επανεκκίνηση σταματάει..αυτή είναι προσωρινή λύση.. μια πιο μόνιμη είναι να κάνεις update..αν το έχεις κάνει ήδη..βάλε και ένα swiss manager για να διαχειρίζεσαι τις εφαρμογές όταν τρώει ανάλογα κολλήματα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα την εμπειρία σας.

Όταν φορτίζω το Ρ990ι η οθόνη παραμένει αναμμένη σε όλη τη διάρκεια της φόρτισης. Έκανα αναβάθμιση προχθές (τηλ R9G007, organizer R6D23) αλλά η οθόνη δεν σβήνει. είναι λογικό αυτό? Συμβαίνει και σε άλλους? Όταν είχα το Ρ910 η όθόνη έσβηνε κατά τη φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

έτσι κάνουν όλα, μην αγχώνεσαι δεν έχει πρόβλημα το τηλέφωνο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..μου σκάει χθες.. videomms.. το βλέπω μερικές φορές, όλα καλα..οπότε έρχεται η ώρα να το σβήσω..(με κλειστό πορτάκι) ενώ είμαι μέσα στο μήνυμα..ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΕΤΑΙ! Βγαίνω στη λίστα με τα μηνύματα κάνω delete το δέχεται..και λέω επί τη ευκαιρία να το κάνω και ένα restart να ξελαμπικάρει η μνήμη..Το ξαναανόιγω, πάω στα μηνύματα..και να σου ξαναεμφανίζεται το διεγραμμένο videomms..το ανοίγω να επιβεβαιώσω ότι όντως υπάρχει ακόμα..το ΞΑΝΑΣΒΗΝΩ.. ξανακάνω restart..επανέρχομαι πάλι στα μηνύματα..και ΝΑΙ! το videomms αποδεικνύεται εφτάψυχο! υπάρχει ακόμα..Το ΞΑΝΑΔΙΑΓΡΑΦΩ.. αυτή τη φορά διαγράφω 2-3 ακόμα mms και κανα δυο μηνύματα..κάνω restart..και επιτέλους το mms είχε διαγραφεί!!

any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το ξεζιπάρεις και μετά να τρέξεις το setup ανάλογα με το ποιά έκδοση win έχεις. δλδ αν έχεις 32bit θα τρέξεις το PCSuite.exe αλλιώς τρέχεις το PCSuitex64.exe.

Καλή τύχη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...