Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2007


kostas_pav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια να κανω μια ερωτηση?η κτηνιατρικη ποσα χρονια ειναι???

 

5 χρόνια.....google is your friend.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ξανασκέφτηκα και πήγα σήμερα και άλλαξα το μηχανογραφικό μου.

1) ΗΜΜΥ ΑΠΘ

2) Πολιτικών Μηχ. ΑΠΘ

3) Μηχανολόγων Μηχ. ΑΠΘ

4) ΗΜΜΥ Ξάνθης

5) Πολιτικών Μηχ. Ξάνθης

6) Εφαρμοσμένη Πληροφορική Μακεδονίας

....

18) ΤΕΙ Λογιστικής Σερρών (σταθερή αξία :p )

 

Mπορεί να το αλλάξει κάοποις αν το έχει καταθέσει???

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ξανασκέφτηκα και πήγα σήμερα και άλλαξα το μηχανογραφικό μου.

1) ΗΜΜΥ ΑΠΘ

2) Πολιτικών Μηχ. ΑΠΘ

3) Μηχανολόγων Μηχ. ΑΠΘ

4) ΗΜΜΥ Ξάνθης

5) Πολιτικών Μηχ. Ξάνθης

6) Εφαρμοσμένη Πληροφορική Μακεδονίας

....

18) ΤΕΙ Λογιστικής Σερρών (σταθερή αξία :p )

 

οντως γινεται κατι τετοιο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι ρωτατε και ξαναρωτατε ?για να το εκανε ναι γινεται.Και μου φαινετε αρκετα λογικο εαν ισχυει αφου η περιοδος της παραδοσης του μηχανογραφικου ΔΕΝ τελειωσε ακομα (20 Ιουλιου).
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε μου είπαν ότι γίνεται μόνο σε πολύ ειδικές περιπτώσεις. Δεν ξέρω τι περιπτώσεις εννοούν πάντως μια απ' αυτές είναι ο διευθυντής του σχολείου στο οποίο καταθέτεις το μηχανογραφικό να είναι αδερφός της κολλητής της μάνας σου... :rolleyes: :p
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν γίνεται έτσι απλά....εκτός βέβαια και αν έχεις τα κονέ σου.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, εγω δεν καταλαβαινω γιατι αργουν τοσο πολυ τα αποτελεσματα? αφου τα βαζουνε σε υπολογιστες, λογικα καποιο προγραμμα τα υπολογιζει... τοσο αργο ειναι αυτο το προγραμμα που θελει ενα μηνα και βαλε? :worry:
Link to comment
Share on other sites

τα υπαρχοντα πτυχια δεν αλλαζουν καθως οι αποφοιτοι,και οσοι φοιτουν,δεν εχουν διδαχτει μαθηματα τα οποια κανουν οι ηλεκτρολογοι βλεπε σχεδιο

μην με τρελενεται μεσημεριατικα!!

 

Επειδή είμαι από το τμήμα να σας πω ότι εμείς το γνωρίζαμε εδώ και ένα χρόνο...

Μάλλον όσοι θα είναι φοιτητές και μετά τη μετονομασία θα βγούνε ηλεκτρολόγοι.

Θα μας βάλουν και εμας κάποια μαθήματα ηλεκτρολογίας ανάμεσα στα άλλα μαθήματα...:worry:

Πέρυσι είχε δηλώσει ο πρώην πρόεδρος ότι περίμενε στο μηχανογραφικό του 2008 να ονομάζεται η σχολή ηλεκτρολογων...

Τα μαθήματα ηλεκτρολογίας και σε άλλες σχολές δεν είναι πολλά αν επιλέξεις ροή υπολογιστών...

ΥΓ.Το τμήμα μηχανολόγων μηχανικών Βιομηχανίας θα αφαιρέσει και αυτό από το όνομά του το περιττό "Βιομηχανίας"

 

Για πιο τμήμα Μηχ. Η/Υ Τηλεπικοινωνιών & Δικτύων λέτε; Αυτό στο Βόλο;

Αν ναι τότε σας λέω ότι από του χρόνου θα συζητηθεί από την επιτροπή να αλλάξει το όνομα. Λεει για "προώθηση του αιτήματος μεσω της Συγκλήτου στο ΥΠΕΠΘ":lol:

 

Συνεπώς θα αργήσει κάπως (μάλλον 3 χρόνια) για να αλλάξουν τα μαθήματα και τα ήδη υπάρχοντα πτυχία:worry:

 

Επίσης μπορεί να μη γίνει δεκτό το αίτημα μιας και οι απόφοιτοι της σχολής θα μείνουν ξεκρέμαστοι, διότι αυτοί και οι αντίστοιχοι της Πάτρας δεν κάνουν σχεδόν καθόλου Ηλεκτρολογία:O , έχουν πιο περιορισμένο αντικείμενο σπουδών.

Το να διευρήνεις το αντικείμενο μιας σχολής θέλει χρόνο.:lol:

 

Σημ. ο αδερφός μου είναι απόφοιτος της σχολής

 

Από ποια επιτροπή εννοείς;Αναμένεται απλώς η έγκριση από το ΥΠΕΠΘ(αν θα δοθεί,αν και δεν υπάρχει λόγος να μη δοθει).

Οι παράγοντες της σχολής και του πανεπιστημίου έχουν ήδη ψηφίσει και μάλιστα "ομόφωνα"

"Ξεκρέμαστος" πάντως δεν μένει κανένας καθώς το τμήμα είχε ήδη αξιόλογα επαγγελματικά δικαιώματα(τα οποία οι απόφοιτοί του δε χάνουν).

Η σχολή επίσης έχει δυσκολέψει απίστευτα από το 2004 και μετά και δε συγκρίνεται το πρόγραμμα σπουδών των παλαιότερων με αυτό των τωρινών...

Link to comment
Share on other sites

οριστε εδω και ενα χρονο το λενε και ακομα τωρα ενημερωσαν το υπουργιο!μεχρι να βγει η αποφαση και να καθοριστει τα μαθηματα να βρεθουν καθηγητες να γινουν τα εργαστηρια θα περασουν αλλα δυο χρονια τουλαχιστον οποτε αυτη αλλαγη δεν αφορα τους φετινους υποψηφιους.εμενα ουσιαστικο αυτο με εννοιαζε, γιατι ετσι οπως υποθηκε παραπανω νομιζα πως το τμημα ειχε γινει ηδη ημμυ.τωρα στο αλλο που ειπες η γνωμη μου ειναι οτι η αλλαγη αυτη δεν αφορα αυτους που φοιτουν αυτη θα παραμηνουν μηχανικοι η/υ καθως αλλωστε αυτο επελεξαν να σπουδασουν και οχι ηλεκτρολογοι.δεν μπορει πχ οι μισοι τριτοετεις να συνεχισουν ως μηχ τηλεποικινωνιων και δικτυων και οι αλλοι μισοι να αποφασισουν οτι θελουν να γινουν ηλεκτρολογοι
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οριστε εδω και ενα χρονο το λενε και ακομα τωρα ενημερωσαν το υπουργιο!μεχρι να βγει η αποφαση και να καθοριστει τα μαθηματα να βρεθουν καθηγητες να γινουν τα εργαστηρια θα περασουν αλλα δυο χρονια τουλαχιστον οποτε αυτη αλλαγη δεν αφορα τους φετινους υποψηφιους.εμενα ουσιαστικο αυτο με εννοιαζε, γιατι ετσι οπως υποθηκε παραπανω νομιζα πως το τμημα ειχε γινει ηδη ημμυ.τωρα στο αλλο που ειπες η γνωμη μου ειναι οτι η αλλαγη αυτη δεν αφορα αυτους που φοιτουν αυτη θα παραμηνουν μηχανικοι η/υ καθως αλλωστε αυτο επελεξαν να σπουδασουν και οχι ηλεκτρολογοι.δεν μπορει πχ οι μισοι τριτοετεις να συνεχισουν ως μηχ τηλεποικινωνιων και δικτυων και οι αλλοι μισοι να αποφασισουν οτι θελουν να γινουν ηλεκτρολογοι

 

Έχω μιλήσει παλαιότερα με προέδρους του τμήματος κλπ οπότε έχω μια σχετικά καλύτερη εικόνα για το τι ακριβώς πρόκειται να γίνει...

Ένα χρόνο το έψαχναν οι καθηγητές για να παρουσιάσουν μια ολοκληρωμένη και σοβαρή πρόταση στο υπουργείο.

Μετά ήρθαν και οι καταλήψεις και είχε πάει πίσω το ζήτημα.Απλώς κυκλοφορούσαν φήμες.

Link to comment
Share on other sites

καλα οκ θα το δεις και μονος οτι η αποφαση αυτη αν εγκριθει ,θα αφορα μονο τους πρωτοετεις.αλλωστε αν γινει τελικα αυτη η αλλαγη θα γινει του χρονου(δηλ απο το μηχανογραφικο του 2008),εμενα ουσιαστικα αυτο με ενδιεφερε να μαθω!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή είμαι και εγώ φοιτητής στη σχολή του βόλου αυτό που ξέρω είναι πως αν κάποιος είναι φοιτητής π.χ. 4 έτος και γίνει η μετονομασία θα πάρει πτυχίο ηλεκτρολόγου(το πώς δεν ξέρω λογικά θα υπάρξει κάποια ρύθμιση για τους παλιούς).Και επειδή αναφέρθηκε κάπου πιο πάνω για νομικά κολλήματα να αναφέρω πως νομικό κόλλημα είναι και το γεγονός πως άν γίνει η μετονομασία, η σχολή δεν μπορεί να δίνει πτυχίο μηχανικού Η/Υ π.χ. σε αυτούς που θα τελειώσουν μετά την μετονομασία αφού θα έχει αλλάξει το όνομα της και το αντικείμενο εν μέρη,δηλ. θα είναι ηλεκτρολόγοι.
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου αλλα αυτοι που μπηκαν στη σχολη πριν την μετονομασια μπορει να μην θελουν να γινουν ηλεκτροκλογοι αφου κανεις δεν τος ειχε προηδοποιησει.αρα οι παλιοι μηχανικοι τηλεποικινωνιων θα τελειωσουν
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου αλλα αυτοι που μπηκαν στη σχολη πριν την μετονομασια μπορει να μην θελουν να γινουν ηλεκτροκλογοι αφου κανεις δεν τος ειχε προηδοποιησει.αρα οι παλιοι μηχανικοι τηλεποικινωνιων θα τελειωσουν

 

Είμαστε δύο άτομα που λογικά ξέρουμε και κάτι παραπάνω από εσένα για κάτι που αφορά εμάς και όχι εσένα.Μην είσαι τόσο απόλυτος αν δεν ξέρεις τι και πως πρόκειται να γίνει...:nagger:

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου αλλα αυτοι που μπηκαν στη σχολη πριν την μετονομασια μπορει να μην θελουν να γινουν ηλεκτροκλογοι αφου κανεις δεν τος ειχε προηδοποιησει.αρα οι παλιοι μηχανικοι τηλεποικινωνιων θα τελειωσουν

 

Πρώτα από όλα γνώμη μου είναι πως δεν χρειάζεται να σε προειδοποιήσουν για κάτι τέτειο,αφού τελειώνοντας ηλεκτρολόγος δεν σου λένε δεν γίνεσαι μηχανικός υπολογιστών .Η διαφορά θα είναι στο γεγονός ότι πλέον δεν θα μπορείς να γράφεσαι(π.χ ΤΕΕ κ.α ) μόνο ως μηχανικός Η/Υ που είναι τώρα αλλά και ως ηλεκτρολόγος.Οπότε σου δίνουν περισσότερες προοπτικές για επαγγελματική εξέλιξη.Ακόμα κάτι που είναι σίγουρο αφού το είπε ο πρόεδρος του τμήματος είναι πως θα προστεθούν 10 νέα μαθήματα ,δηλ. τα υπόλοιπα θα εξακολουθήσουν να διδάσκονται(μπορεί ίσως να αλλάξει η σειρά με την οποία γίνονται,αλλά θα παραμείνουν).Επόμένως πάλι μηχανικός τηλεπικοινωνιών είσαι αλλά σου δίνονται και επιπλέον δυνατότητες.Οπως είπα και πιο πάνω λογικά θα υπάρξει κάποια ρύθμιση και κάποιος θα μπορεί να επιλέξει αν θα γίνει και ηλεκτρολόγος(π.χ. ένας επιπλέον χρόνος όπως λέγεται για τους απλούς πληροφορικούς που θέλουν να γίνουν μηχανικοί). Επίσης συμφωνώ με αυτά που σου είπε ο getolika

 

edit

αυτό το λινκ είναι από την περσινή παρουσίαση του τμήματος στους πρωτοτοετείς

κάπου αναφέρει για τα 10 νεα μαθήματα

http://www.inf.uth.gr/courses/CE114/lectures/protoeths_2006_seminario.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για τους απόφοιτους πριν την μετονομασία τι θα ισχύει?Σίγουρα κερδισμένοι θα είναι όσοι το προλάβουνε.Δεν νομίζω να υπάρξει κανείς που να πει ότι δεν θέλει να είναι ηλεκτρολόγος αλλά μηχανικός τηλεποικινωνιων γιατί αυτό δήλωσε στο μηχανογραφικό.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

1η περίπτωση: Το όνομα θα αλλάξει για όλους, παλιούς και νέους. Και τι θα γίνει; Θα υπάρχουν στην αγορά Ηλεκτρολόγοι μηχανικοί & Μηχανικοί Η/Υ που δε θα ξέρουν τιποτα από Ηλεκτρολογία; :lol:

 

2Η περίπτωση: Το όνομα αλλάζει για όλους και οι παλιοί έρχονται πίσω για συμπληρωματική εκπαίδευση πάνω στην Ηλεκτρολογία. ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ...:angry:

 

3η περίπτωση: Το όνομα αλλάζει στους καινούργιους μόνο. Καλά και με τους παλιούς τι γίνεται; Το πτυχίο τους θα λέει ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Η/Υ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ και δε θα υπάρχει η σχολή που το πήραν; Θα ψάχνει ο Αμερικάνος (λέμε τώρα :rolleyes: ) εργοδότης τμήμα στο Βόλο με τέτοιο όνομα και δε θα υπάρχει; No way...

 

Μη ξεχνάμε ότι αν αλλάξει το όνομα ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ και αυτό της ΠΑΤΡΑΣ. Γιατί; Γιατί αλλιως δεν θα υπάρχει δυνατότητα μεταγραφής από τη Πάτρα...

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για τους απόφοιτους πριν την μετονομασία τι θα ισχύει?Σίγουρα κερδισμένοι θα είναι όσοι το προλάβουνε.Δεν νομίζω να υπάρξει κανείς που να πει ότι δεν θέλει να είναι ηλεκτρολόγος αλλά μηχανικός τηλεποικινωνιων γιατί αυτό δήλωσε στο μηχανογραφικό.

 

Αμφιβάλλεις ότι υπάρχουν άτομα που δε θέλουν να ασχολούνται με την Ηλεκτρολογία;

ΔΕ τους νοιάζει αν θα καεί π.χ. ένα τρανζιστοράκι. Ασχολούνται με άλλα πράγματα

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε δύο άτομα που λογικά ξέρουμε και κάτι παραπάνω από εσένα για κάτι που αφορά εμάς και όχι εσένα.Μην είσαι τόσο απόλυτος αν δεν ξέρεις τι και πως πρόκειται να γίνει...:nagger:

 

Εεεεμ νομίζω ότι τον αφορά, διότι αν περάσει ΗΜΜΥ θα ανταγωνίζεται και τους Ηλεκτρολόγους του Βόλου

 

Και αν αυτό αφορά εσένα 1 φορά, που μάλλον είσαι φοιτητής στο Βόλο (τι 3ετής ή τελείωσες; ) αυτόν τον αφορά 100, που θα κάνει 2-5 χρόνια περισσότερο από σένα για να βγει στην αγορά εργασίας

 

Άσχετο αλλά ο Χούστης τι λέει για όλα αυτά, πια ήταν η γνώμη του;

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάμε ότι αν αλλάξει το όνομα ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ και αυτό της ΠΑΤΡΑΣ. Γιατί; Γιατί αλλιως δεν θα υπάρχει δυνατότητα μεταγραφής από τη Πάτρα...

 

Τελείως μα τελείως άκυρο το επιχείρημα σου.Η σχολή της πάτρας δεν μπορεί να γίνει γιατί ήδη υπάρχει άλλη σχολή ηλεκτρολόγων εκεί.Ακόμα αν είνα δυνατόν να υπάρχει τέτειο κριτήριο (μεττεγραφές),τη στιγη που υπάρχουν τόσες <<ορφανές>>(όπως τις χαρακτηρίζει και το υπουργείο σχολές για μεττεγγραφές).Επιπλέον υπάρχουν η σχολή του αιγαίου και της κοζάνης από όπου θα μπορείς να κάνεις μετεγγραφή στην πάτρα.

2Η περίπτωση: Το όνομα αλλάζει για όλους και οι παλιοί έρχονται πίσω για συμπληρωματική εκπαίδευση πάνω στην Ηλεκτρολογία. ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ...

αν διάβαζες το thread θα έβλεπες ότι την ίδια πρόταση(ένα επιπλέον χρόνο) θέλουν να κάνουν και οι πληροφορικοί

Link to comment
Share on other sites

1η περίπτωση: Το όνομα θα αλλάξει για όλους, παλιούς και νέους. Και τι θα γίνει; Θα υπάρχουν στην αγορά Ηλεκτρολόγοι μηχανικοί & Μηχανικοί Η/Υ που δε θα ξέρουν τιποτα από Ηλεκτρολογία; :lol:

 

2Η περίπτωση: Το όνομα αλλάζει για όλους και οι παλιοί έρχονται πίσω για συμπληρωματική εκπαίδευση πάνω στην Ηλεκτρολογία. ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ...:angry:

 

3η περίπτωση: Το όνομα αλλάζει στους καινούργιους μόνο. Καλά και με τους παλιούς τι γίνεται; Το πτυχίο τους θα λέει ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Η/Υ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ και δε θα υπάρχει η σχολή που το πήραν; Θα ψάχνει ο Αμερικάνος (λέμε τώρα :rolleyes: ) εργοδότης τμήμα στο Βόλο με τέτοιο όνομα και δε θα υπάρχει; No way...

 

Μη ξεχνάμε ότι αν αλλάξει το όνομα ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ και αυτό της ΠΑΤΡΑΣ. Γιατί; Γιατί αλλιως δεν θα υπάρχει δυνατότητα μεταγραφής από τη Πάτρα...

 

Παιδιά επειδή δεν μπορώ να απαντάω σε κάθε μπαρούφα που διαβάζω στο φόρουμ(συγνώμη κιόλας αλλά το τελευταίο με την Πάτρα ήταν μεγάλη) δεν θα συνεχίσω άλλο.Αν είναι δυνατόν,δηλαδή η σχολή του Βόλου υπάρχει μόνο για να παίρνουν μετεγγραφή στην Πάτρα ή το αντίστροφο;Αν ήταν στο χέρι τους θα είχαν αλλάξει όνομα αλλά βλέπεις υπάρχει ήδη τέτοια σχολή στο πανεπιστήμιο Πατρών;)

Εεεεμ νομίζω ότι τον αφορά, διότι αν περάσει ΗΜΜΥ θα ανταγωνίζεται και τους Ηλεκτρολόγους του Βόλου

 

Και αν αυτό αφορά εσένα 1 φορά, που μάλλον είσαι φοιτητής στο Βόλο (τι 3ετής ή τελείωσες; ) αυτόν τον αφορά 100, που θα κάνει 2-5 χρόνια περισσότερο από σένα για να βγει στην αγορά εργασίας

 

Άσχετο αλλά ο Χούστης τι λέει για όλα αυτά, πια ήταν η γνώμη του;

 

Ήδη έχει να μας ανταγωνίζεται στον τομέα που είναι και ο σημαντικότερος (για έρευση εργασίας) των ΗΜΜΥ.Δηλαδή ο ανταγωνισμός που φοβάται είναι ότι θα μπορούμε να βάζουμε υπογραφές για πάσης φύσεως ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις ενώ τώρα μέχρι ορισμένες κιλοβατόρες;Έλεος...:blink: Και δεν θα βγω και τόσο γρήγορα στην αγορά εργασιας γιατί πρέπει πρώτα να καταφέρω να περάσω τα εμπόδια που έχω μπροστά μου(κοίτα το καινούριο πρόγραμμα σπουδών,2ο έτος είμαι)

 

Ο κος Χούστης αν διαβασεις τα στοιχεία που σου παραθέτει ο kapar θα δεις ότι ήταν από τους πρωτεργάτες της μετονομασίας!

 

Όσο για το τπτ απο ηλεκτρολογία ο αδελφός σου πράγματι δεν ξέρει τπτ.Άτομα όμως που είναι ακόμη φοιτητές μπορούν κάλλιστα να καθήσουν και να μάθουν(10 μαθήματα).

Γιατί εσύ νομίζεις ότι στις άλλες σχολές κάνουν ποιος ξέρει τι από ηλεκτρολογία;Οι περισσότεροι ελάχιστες γνώσεις έχουν καθώς επιλέγουν μαθήματα με υπολογιστές και ίσα που ξέρουν κάποια βασικά από τα υποχρεωτικά των πρώτων εξαμήνων.

 

Ή το αντίστροφο όπως συμβαίνει κυρίως σε Ξάνθη και λιγότερο στην Πάτρα.

Φαντάσου ότι στην Ξάνθη δεν έχουν δημιουργήσει τομέα πληροφορικής και όμως έχουν πρόσθεσει το "μηχανικός Η/Υ" στον τίτλο τους!:blink:Απαράδεκτος λοιπόν ο τίτλος καθώς λογικά θα έπρεπε να λέγονται μόνο ηλεκτρολόγοι ...

Αυτά.Τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Όντως σόρρυ για το τελευταίο ήταν όντος μπαρούφα, ξέχασα ότι υπάρχει και άλλη σχολή :X

 

Και καλά εσύ δεν ξέρεις γιατί γίνεται ο καβγάς;

Τι; θέλετε ΤΟΣΟ πολύ να βάζετε υπογραφές;;;

 

Το θέμα είναι ότι αλλάζοντας το όνομα

 

1) ανοίγουν νέες θέσεις και κλάδοι στο τμήμα, ευκαιρία για νέες έρευνες (money...):D

2) μεγαλώνει το αντικείμενο σπουδών του τμήματος

Διάβασα σε κάποιο forum ότι μια σχολή έγινε Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών από σκέτο Πληροφορικής (δε θυμάμε ποια)

Ξέρεις ότι η βάση τους ανέβηκε 1500 μόρια περίπου; Και ότι είδαν για 1η φορα γυναίκες στο τμήμα;

 

Μάλιστα είπαν περιπεκτικά ότι αν βάλουν ένα "Μηχανικών" από μπροστά θα ανεβούν στα 19000 μόρια!!!

 

kapar: καλά και θα δεχτεί ο μεταπτυχιακός του εξωτερικού που μπορεί να κάνει και διδακτορικό και να εργάζεται με καλό μισθό να έρθει Ελλάδα για να κάνει ένα χρόνο ακόμα στο τμήμα του βόλου;;;

ΤΡΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ;;;

 

Το θέμα είναι ότι όλοι προσπαθούν να αλλάξουν τη σχολή προς τα κει που νομιζουν οτι υπάρχει ζήτηση

Άν π.χ. του χρόνου και για τα επομενα 10 χρόνια ζητούν Μηχανολόγους όλοι θα θέλουν να γίνουν Μηχανολόγων μηχανικών & μηχανικών Η/Υ

 

Άσε που ξεχνάν ότι έχουν άλλου είδους εξειδίκευση στον αχανή κόσμο της τεχνολογίας...

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλεις ότι υπάρχουν άτομα που δε θέλουν να ασχολούνται με την Ηλεκτρολογία;

ΔΕ τους νοιάζει αν θα καεί π.χ. ένα τρανζιστοράκι. Ασχολούνται με άλλα πράγματα

 

Το ότι λέγεσαι ηλεκτρολόγος δεν σημαίνει ότι ασχολείσαι με τρατζιστορ.Επίσης υπάρχουνε διάφορες κατευθύνσεις.Υπερ των παιδιών θα είναι η μετονομασία.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...