Jump to content

Τι λέτε όταν σας παίρνουν τηλέφωνο να σας βγάλουν πιστωτική;


agiorgitis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 277
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλά γιατί δεν το κλείνετε αμέσως;:confused: :confused:

 

Σ' αυτό έχουμε πεί γιατί δεν πρέπει να το κάνουμε...

 

Έτσι δεν καταφέρνεις απολύτως τίποτα.

Θα σε ξανακαλέσουν.

Και αν πέσεις σε καμιά "περίεργη περίπτωση" μπορεί να σε καλέσει "στο καπάκι", δηλαδή αμέσως, να σου μιλήσει άσχημα , πρίν προλάβεις να απαντήσεις και να εκνευριστείς ακόμη περισσότερο.

 

steliosnikaia εσύ δηλαδή τι προτείνεις να λέμε για να μην μας ξαναπάρουν 100%; Τι είναι αυτό δηλαδή που μόλις το ακούσουν θα τραβήξουν Χ στο όνομά μας;

 

Όταν λες να μην μας ξαναπάρουν σε ποιόυς απευθύνεσαι;

Σε τράπεζες;

 

Οι τράπεζες δεν τραβούν εύκολα "Χ" στο όνομα των πελατών.

Αυτό το κάνουν σε πολύ "ειδικές" περιπτώσεις, (π.χ. χτύπα ξύλο, όταν ο πελάτης έχει πεθάνει).

 

Υπάρχει ένα "κόλπο" που κάνουν όλες οι τράπεζες.

Έχει ως εξής :

Μία τράπεζα σε καλεί για να σου πουλήσει ένα προϊόν, αφού είσαι ήδη πελάτης της τράπεζας.

Ακόμα και αν πρόκειται για την πιό απλή συναλλαγή.

π.χ. Έχουμε έναν απλό καταθετικό λογαριασμό για να βάζουμε μέσα τα λεφτά μας.

Ο.Κ.;

Όταν άνοιξαμε αυτό τον λογαριασμό, υπογράψαμε μια σύμβαση.

Αυτή η σύμβαση, κάτω-κάτω είχε κάτι πολύυυυυ μικρά γραματάκια , που κανείς μας δεν αναρωτιέται "τι μπορεί να λένε αυτά τα μικρά γραμματάκια";

Συνήθως τα προσπερνάμε σκεφτόμενοι : " Έλα μωρέ, τι θα λέει; Λογαριασμό ανοίγω, για να βάζω τα λεφτά μου. Δεν δανείζομαι χρήματα για να πρέπει να ξέρω όλους τους όρους".

 

Εδώ είναι και το κόλπο.

Κάπου μέσα σε αυτά τα μικρά γραμματάκια, λέει το εξής :

"...αποδέχομαι να ενημερώνομαι τηλεφωνικώς για τα νέα προϊόντα και υπηρεσίες της τράπεζας..."

Και στο τέλος της σύμβασης έχει την υπογραφούλα μας!

 

Όταν είσαι πελάτης της τράπεζας που σε κάλεί, δεν μπορείς να κινηθείς, νομικά τουλάχιστον εναντίον της.

 

Τώρα θα μου πείς :

"Και τι να κάνω ρε stelio; Όταν θα πάω να ανοίξω λογαριασμό θα ζητήσω να εξαιρεθεί αυτός ο όρος;"

 

Όχι, νομίζω ότι αυτό δεν γίνεται.

 

Μπορείς όταν σε καλέσουν να τους πείς μια καλή δικαιολογία για να κερδίσεις κάποιος μήνες υσυχίας.

 

π.χ. Ότι θα λείψεις "Χ" μήνες εκτός Ελλάδας για ένα επαγγελματικό ταξίδι.

Τότε δεν έχει νόημα να σε ξανακαλέσει π.χ. σε μια εβδομάδα.

Οι τηλε-πωλητές των τραπεζών έχουν πληροφοριακά συστήματα με απίστευτες δυνατότητες, γι' αυτό και επιμένω στο : να τους λέτε να μην σας καλούν σε ώρες κοινής ησυχίας.

;)

 

Δεν συνηστώ να λέτε ότι έχετε ήδη κάποιο παρόμοιο προϊόν (π.χ. έχω ήδη πιστωτική) είτε από την ίδια , είτε από κάποια άλλη τράπεζα.

 

Αυτό, δεν ενδιαφέρει τους πωλητές.

Ο πωλητής/πωλήτρια πρέπει να πιάσει τον στόχο του/της.

Link to comment
Share on other sites

Τι ήθελα και το μελετούσα!Σήμερα με ξύπνησαν στις 10 από εναλλακτικό πάροχο (με τον οποίο δεν είχα ποτέ συνεργασία) για να αφήσω τον ΟΤΕ και να πάω στο δικό τους δίκτυο!Ήμαρτον,αφήστε να κοιμηθώ:cry:

Αύριο ίσως για πιστωτική και πάλι;

Ρε παιδιά δεν υπάρχει καμιά υπηρεσία από ΟΤΕ που να τους απαγορεύει να με ξυπνάνε;:yawn:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα μου πείς :

"Και τι να κάνω ρε stelio; Όταν θα πάω να ανοίξω λογαριασμό θα ζητήσω να εξαιρεθεί αυτός ο όρος;"

 

Όχι, νομίζω ότι αυτό δεν γίνεται.

 

Γινεται, γίνεται..... Ο ορος αυτος αναφερεται ξεχωριστα και μπορεις να ζητησεις απο τον υπαλληλο να μην υπογραψεις εκει!!!! Η σε αιτησεις να τους αναφερεις οτι δε συμφωνεις να επικοινωνησουν μαζι σου για προιοντα/ενημερωση ;)

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Γινεται, γίνεται..... Ο ορος αυτος αναφερεται ξεχωριστα και μπορεις να ζητησεις απο τον υπαλληλο να μην υπογραψεις εκει!!!! Η σε αιτησεις να τους αναφερεις οτι δε συμφωνεις να επικοινωνησουν μαζι σου για προιοντα/ενημερωση ;)

 

Ωραία, έκανα λάθος, γι' αυτό και στην απάντησή μου, είπα : νομίζω ότι δεν γίνεται. Δεν ήμουν σίγουρος...

 

Εφόσον είσαι "ψαγμένος", λοιπόν γίνεται.

 

Αλλά όπως είπα και πιό πάνω, πόσοι το κάνουν αυτό;

 

Άσε που εκείνη την ώρα ο/η υπάλληλος που καταθέτεις την αίτηση, μάλλον θα αρχίσει το "ψηστήρι", του τύπου :

 

"Μα γιατί να μην ενημερώνεστε για τα νέα μας προϊόντα",

και

"Μπορεί να χάσετε έτσι μία καλή ευκαιρεία"

και

"Μπορεί να είναι κάτι που σας αφορά"

Link to comment
Share on other sites

Γινεται, γίνεται..... Ο ορος αυτος αναφερεται ξεχωριστα και μπορεις να ζητησεις απο τον υπαλληλο να μην υπογραψεις εκει!!!! Η σε αιτησεις να τους αναφερεις οτι δε συμφωνεις να επικοινωνησουν μαζι σου για προιοντα/ενημερωση ;)

 

Ωραία, έκανα λάθος, γι' αυτό και στην απάντησή μου, είπα : νομίζω ότι δεν γίνεται. Δεν ήμουν σίγουρος...

 

Εφόσον είσαι "ψαγμένος", λοιπόν γίνεται.

 

Αλλά όπως είπα και πιό πάνω, πόσοι το κάνουν αυτό;

 

Άσε που εκείνη την ώρα ο/η υπάλληλος που καταθέτεις την αίτηση, μάλλον θα αρχίσει το "ψηστήρι", του τύπου :

 

"Μα γιατί να μην ενημερώνεστε για τα νέα μας προϊόντα",

και

"Μπορεί να χάσετε έτσι μία καλή ευκαιρεία"

και

"Μπορεί να είναι κάτι που σας αφορά"

 

 

 

Συνηθως εχουν ενα κουτακι που βαζεις [Χ] αν δεν θελεις να σε βαλουν στη λιστα. Φυσικα οι περισσοτεροι δεν δινουν σημασια και τσουπ...να τα τηλεφωνηματα.

 

Εγω την πατησα με τη Eurobank που μου εστειλαν τα χαρτια στο σπιτι να τα υπογραψω και δεν τα κρατησα να τα διαβασω πρωτα αλλα τα ειδα βιαστικα και τα εδωσα τσακ-μπαμ με υπογραφη στον κουριερ.

 

...μετα που εριξα μια ματια στο δικο μου αντιγραφο...ειδα και το κουτακι :p

 

Παντως δεν με εχουν παρει κανενα τηλεφωνο ως τωρα :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, έκανα λάθος, γι' αυτό και στην απάντησή μου, είπα : νομίζω ότι δεν γίνεται. Δεν ήμουν σίγουρος...

 

Εφόσον είσαι "ψαγμένος", λοιπόν γίνεται.

 

Αλλά όπως είπα και πιό πάνω, πόσοι το κάνουν αυτό;

 

Άσε που εκείνη την ώρα ο/η υπάλληλος που καταθέτεις την αίτηση, μάλλον θα αρχίσει το "ψηστήρι", του τύπου :

 

"Μα γιατί να μην ενημερώνεστε για τα νέα μας προϊόντα",

και

"Μπορεί να χάσετε έτσι μία καλή ευκαιρεία"

και

"Μπορεί να είναι κάτι που σας αφορά"

 

 

Στελιο απλα και μονο προς ενημερωση το ειπα :)

Εξαλλου και εγω ετσι δινω να υπογραψουν χωρις να αναφερω κατι μιας και αποφευγω ετσι πολλη ωρα χαμενη σε ερωτησεις και διαλογο για το θεμα!!!! Πιεζομαστε που πιεζομαστε στις δουλειες, αμα χανουμε και τοσο χρονο αστα να πανε :X

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Στελιο απλα και μονο προς ενημερωση το ειπα :)

Εξαλλου και εγω ετσι δινω να υπογραψουν χωρις να αναφερω κατι μιας και αποφευγω ετσι πολλη ωρα χαμενη σε ερωτησεις και διαλογο για το θεμα!!!! Πιεζομαστε που πιεζομαστε στις δουλειες, αμα χανουμε και τοσο χρονο αστα να πανε :X

 

Το κατάλαβα.

Και έκανες πάρα πολύ καλά, γιατί η ενημέρωση-γνώση είναι δύναμη!

Εγώ δεν είμαι παρεξηγησιάρης!

;)

Είσαι τραπεζικός, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Ευγενικά αλλά με αποφασιστικό ύφος τους λέω ότι δεν ενδιαφερόμαστε, τους ευχαριστώ και κλείνω το τηλέφωνο.

So, simple.:)

Link to comment
Share on other sites

τωρα που κουρευομουν...χτυπαει το τηλεφωνο.. το σηκωνει λεει ναι.. ειστε ο κυριος ταδε? ναι λεει αυτος και τον βλεπω ψιλοφοβισμενο...

και αρχιζει και του λεει για πιστωτικη...

ο κουρεας.."οχι οχι δεν ενδιαφερομαι,αντε γιατι το χετε παρακανει :mad: "

και μου λεει οτι τον πηραν 15:30 στο σπιτι παλι για πιστωτικη!

και τα πηρε ασχημα. ενταξει δεν λεω και οι τηλεφωνητριες την δουλεια τους κανουν...αλλα δεν πρεπει να περιοριστουν λιγο στις ωρες??

ο καθενας μας θελει να ξεκουραστει να κοιμηθει..δεν ειναι αναγκασμενος να απανταει σε τετοια τηλεφωνα.

 

εχετε παρομοια περιστατικα?

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως έχουν και αυτοί λίστες σαν αυτές που έδειξε χθες για τα κέντρα αισθητικής;Μόλις με πήραν απο alphabank!:shifty: Ποιος καημένος θα την πληρώσει και θα ακούσει τα χρωστούμενα στους άλλους να δω.:X
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως έχουν και αυτοί λίστες σαν αυτές που έδειξε χθες για τα κέντρα αισθητικής;Μόλις με πήραν απο alphabank!:shifty: Ποιος καημένος θα την πληρώσει και θα ακούσει τα χρωστούμενα στους άλλους να δω.:X

 

Tι λιστες δηλαδη; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Tι λιστες δηλαδη; :confused:

 

Με άτομα που έχουν δηλωμένο εισόδημα πάνω από Χ ευρώ ,ή λογαριασμούς σε τράπεζες πάνω από Χ ευρώ κλπ

Link to comment
Share on other sites

2 πιστωτικές με φτάνουν. Δεν θέλω άλλες. Όλοι όσοι παίρνουν για πιστωτικές κάρτες, τυχαίνει να παίρνουν με απόκρυψη. Ούτως ή άλλως, έχω βάλει πρόγραμμα στο κινητό, που στέλνει όλες τις κλήσεις με απόκρυψη στο Κάιρο. Έτσι ξεμπέρδεψα κι απ' τα τηλεφωνήματα για πιστωτικές (και όχι μόνο). Όχι άλλο κάρβουνο (και πιστωτικές)...
this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

2 πιστωτικές με φτάνουν. Δεν θέλω άλλες. Όλοι όσοι παίρνουν για πιστωτικές κάρτες, τυχαίνει να παίρνουν με απόκρυψη. Ούτως ή άλλως, έχω βάλει πρόγραμμα στο κινητό, που προωθεί όλες τις κλήσεις με απόκρυψη στο Κάιρο. Έτσι ξεμπέρδεψα κι απ' τα τηλεφωνήματα για πιστωτικές (και όχι μόνο). Όχι άλλο κάρβουνο (και πιστωτικές)...

 

:lol: Πως γίνεται αυτό;Με ενημερώνεις λίγο ;Πολύ θέλω να τους καταχρεώνω και γω:D

Link to comment
Share on other sites

:lol: Πως γίνεται αυτό;Με ενημερώνεις λίγο ;Πολύ θέλω να τους καταχρεώνω και γω:D

 

Υπάρχουν πολλά προγράμματα για φιλτράρισμα κλήσεων. Για το N70 που βλέπω στο avatar σου, ψάξε για το Advanced Call Manager (εδώ στο forum ή στο Google).

 

ΥΓ: Λέγοντας ότι στέλνει τις κλήσεις στο Κάιρο, εννοούσα ότι τις απορρίπτει, τις γειώνει. ;) Δεν υπάρχει κάποια χρέωση γι' αυτόν που καλεί. Απλά βαριούνται να απορρίπτονται συνέχεια και κάποια στιγμή σταματάνε να παίρνουν.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

:lol: Πως γίνεται αυτό;Με ενημερώνεις λίγο ;Πολύ θέλω να τους καταχρεώνω και γω:D

 

Μάλλον θα εννοεί ότι τις γειώνει!:D

Γιατί αν τις έστελνε κάπου αλλού με προώθηση, θα χρεωνόταν αυτός...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

2 πιστωτικές με φτάνουν. Δεν θέλω άλλες. Όλοι όσοι παίρνουν για πιστωτικές κάρτες, τυχαίνει να παίρνουν με απόκρυψη. Ούτως ή άλλως, έχω βάλει πρόγραμμα στο κινητό, που στέλνει όλες τις κλήσεις με απόκρυψη στο Κάιρο. Έτσι ξεμπέρδεψα κι απ' τα τηλεφωνήματα για πιστωτικές (και όχι μόνο). Όχι άλλο κάρβουνο (και πιστωτικές)...
εσενα στπ κινητο σε ενοχλουν?:p
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μα καλα, σας παιρνουν στο κινητο;;

Εμας μονο στο σταθερο, σταθερα η alphabank...

1-2 φορες τη βδομαδα..

Σε λιγο θα γνωριστουμε με τα παιδια και θα χαιρετιομαστε κιολας!!

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα, σας παιρνουν στο κινητο;;

Εμας μονο στο σταθερο, σταθερα η alphabank...

1-2 φορες τη βδομαδα..

Σε λιγο θα γνωριστουμε με τα παιδια και θα χαιρετιομαστε κιολας!!

 

ναι, σημερα με πηρε η ιδια η TIM για καποιο προγραμμα ανταμοιβης...

(φυσικα για να γραφτεις, πρεπει να εκδοσεις καρτα απο την alpha:mad: ):!:

Link to comment
Share on other sites

Δε μας τα λεει καλα η Vodafone...Με πηραν τηλ με αποκρυψη πριν λιγο,ντε και καλα να βγαλω πιστωτικη καρτα.Τους ειπα οτι ειμαι φοιτητης και αρχισαν τα περι "φοιτητικης" πιστωτικης καρτας.Κια χωρις συνδρομες κτλ.Θα ερθουν σπιτι μου λεει να μου φερουν ενα χαρτι να υπογραψω και να παρουν μια φωτοτυπια της ταυτοτητας και του πασου.Τους εστειλα κι εγω στη "φοιτητικη" μου(και καλα!)διευθυνση στο Μεσολογγι να δω ποιον θα βρουν!! :lol: :lol: Μου ηθελαν και χιουμορ πρωινιατικο και μου ελεγαν αν εχω ποδηλατο γιατι εχουν ποδηλατα στο Μεσολογγι!:wacko:

Καλα που ειχα παει προσφατα και ηξερα 1-2 δρομους!:p

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κάποιοι είναι σπαστικά επίμονοι και γίνονται κουραστικοί.

Κάποιοι άλλοι ευτυχώς όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δε μας τα λεει καλα η Vodafone...Με πηραν τηλ με αποκρυψη πριν λιγο,ντε και καλα να βγαλω πιστωτικη καρτα.Τους ειπα οτι ειμαι φοιτητης και αρχισαν τα περι "φοιτητικης" πιστωτικης καρτας.Κια χωρις συνδρομες κτλ.Θα ερθουν σπιτι μου λεει να μου φερουν ενα χαρτι να υπογραψω και να παρουν μια φωτοτυπια της ταυτοτητας και του πασου.Τους εστειλα κι εγω στη "φοιτητικη" μου(και καλα!)διευθυνση στο Μεσολογγι να δω ποιον θα βρουν!! :lol: :lol: Μου ηθελαν και χιουμορ πρωινιατικο και μου ελεγαν αν εχω ποδηλατο γιατι εχουν ποδηλατα στο Μεσολογγι!:wacko:

Καλα που ειχα παει προσφατα και ηξερα 1-2 δρομους!:p

 

Και σ' εμένα συνέβη αυτό πριν από περίπου 1,5 χρόνο.

 

Απ' οτι κατάλαβα πρόκειται για ένα πρόγραμμα που έφτιαξε η Citybank σε συνεργασία με την Vodafone , γιατί αλλιώς τι δουλειά έχει η Vodafone να εκδίδει πιστωτικές κάρτες;

Δεν είναι τράπεζα.

 

Εγώ τότε λοιπόν τους είχα ΄πεί Ο.Κ.! Θέλω να βγάλω πιστωτική κάρτα!

 

Κλείνουμε ραντεβού με τον εκπρόσωπο, έχρεται ο τύπος και μόλις του είπα ότι είμαι μπατιρο-φοιτητής:lol: , ο τύπος άλλαξε 35 χρώματα :shock: :scared: !!!

 

 

Μετά από 2 εβδομάδες μου ήρθε επιστολή που έλεγε : "...δεν δυνάμεθα να σας εκδώσουμε πιστωτική κάρτα..."!!

:w00t:

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...