Jump to content

iGO 2006


johner
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

etsi einai,alla ti na to kaneis to xarti,otan eisai liga metra prin ftasis kapou kai ean akouseis tis odigies tou dest.tha kathsteris allo ena tetarto xoreis logo,giyto anefera kai to programa kai to trpo litourgias tou,p,x ypologismos diadromis

CAR MULTIMEDIA- Built in GPS for VOLKSWAGEN-

WIN CE 5-KINGSTON SDHC 4GB-IGO V 8.3,- AMIGO,

MIOMAP 8,DESTINATOR 8-7-6.1,SYGIC MOBILE,DRIVE ME,POLNAV,ROUTE 66,GARMIN ,TOMTOM V 7,NAVIMATE XTREME,GINIUS DRIVE,NDRIVE,AUTOMAPA,NAVIGON V 7.4.2(BUILD 802),POCKET NAVIGATOR 9

http://i432.photobucket.com/albums/qq41/vwgolfi5/th_Multi-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ayto pou ksero omos ekpiras einai oti to igo se kathe idous ypologizmou einai poly pio mprosta apo to destinator

 

Τη διαδρομή Σταυρούπολη-Καλαμαριά το iGO τη βγάζει μέσα από την πόλη (με οποιαδήποτε ρύθμιση) σε αντίθεση με το Destinator που σε πάει από τον περιφερειακό.

Η πιο πάνω διαδρομή σε ώρες αιχμής από τον περιφερειακό είναι 15 με 20 λεπτά ενώ μέσα από την πόλη από μισή ως και μία ώρα!

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Και προς θεού δεν λέω ότι το Destinator είναι καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης αλλά ότι ο χάρτης του iGO είναι τόσο ελεεινός που δεν έχει τις απαραίτητες πληροφορίες ώστε να τις επεξεργαστεί το πρόγραμμα και να δώσει την καλύτερη και ταχύτερη διαδρομή.

Και ειδικά με τον καινούριο χάρτη η ψαλίδα έχει ανοίξει πάρα πολύ υπέρ του Destinator φυσικά.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

file odytsak,ektos athinon den taxo diokimasi milao gia edw athina stis diadromes entos polis,kai taxo testari poly kala kai 2,as ta xrisimiopisoume lipon eki pou mas einai xrisima,sigoura kapou tha einai kalytera to ena kai kapou to allo,anaferthika idika ston tropo ypologizmou diadromis kai stin ebresi enalaktikis diadromis

CAR MULTIMEDIA- Built in GPS for VOLKSWAGEN-

WIN CE 5-KINGSTON SDHC 4GB-IGO V 8.3,- AMIGO,

MIOMAP 8,DESTINATOR 8-7-6.1,SYGIC MOBILE,DRIVE ME,POLNAV,ROUTE 66,GARMIN ,TOMTOM V 7,NAVIMATE XTREME,GINIUS DRIVE,NDRIVE,AUTOMAPA,NAVIGON V 7.4.2(BUILD 802),POCKET NAVIGATOR 9

http://i432.photobucket.com/albums/qq41/vwgolfi5/th_Multi-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

file odytsak,ektos athinon den taxo diokimasi milao gia edw athina stis diadromes entos polis,kai taxo testari poly kala kai 2,as ta xrisimiopisoume lipon eki pou mas einai xrisima,sigoura kapou tha einai kalytera to ena kai kapou to allo,anaferthika idika ston tropo ypologizmou diadromis kai stin ebresi enalaktikis diadromis

 

στον υπολογισμο διαδρομης εχει μεγαλη σημασια ο χαρτης.

 

δεν μπορειτε να συγκρινετε 2 προγραματα με διαφορετικους χαρτες.

 

ακομα και στην αθηνα ο χαρτης της ngi ειναι ετη φωτος μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

στον υπολογισμο διαδρομης εχει μεγαλη σημασια ο χαρτης.

 

δεν μπορειτε να συγκρινετε 2 προγραματα με διαφορετικους χαρτες.

 

ακομα και στην αθηνα ο χαρτης της ngi ειναι ετη φωτος μπροστα.

 

To επιβεβαιώνω μιας και τυγχάνει να είμαι από τους λίγους που έχουν δοκιμάσει το i-go και το Destinator με χάρτη της NGi. Ακριβώς τα ίδια στον υπολογισμό διαδρομής. Όλοι πάνω κάτω χρησιμοποιούν τον ίδιο αλγόριθμο.

 

Για λεπτομέριες σχετικά με το demo χάρτη της NGi για το i-go διαβάστε μερικά post πιο πίσω.

 

Θα μπορούσα να σας εξηγήσω αναλυτικά γιατί οι διαδρομές του χάρτη της NGi είναι αρκετά έξυπνες αλλά ο φίλος μου ο freco θα με κατηγορήσει πάλι για διαφήμιση!

Link to comment
Share on other sites

To επιβεβαιώνω μιας και τυγχάνει να είμαι από τους λίγους που έχουν δοκιμάσει το i-go και το Destinator με χάρτη της NGi. Ακριβώς τα ίδια στον υπολογισμό διαδρομής. Όλοι πάνω κάτω χρησιμοποιούν τον ίδιο αλγόριθμο.

 

Για λεπτομέριες σχετικά με το demo χάρτη της NGi για το i-go διαβάστε μερικά post πιο πίσω.

 

Θα μπορούσα να σας εξηγήσω αναλυτικά γιατί οι διαδρομές του χάρτη της NGi είναι αρκετά έξυπνες αλλά ο φίλος μου ο freco θα με κατηγορήσει πάλι για διαφήμιση!

 

Be my guest. Έτσι κι αλλιώς πάντα υπάρχει κάποιος που θα πετάγεται να λέει τα του Destinator ασχέτως θέματος. Το έχω πάρει απόφαση. Τουλάχιστον θα μάθουμε κάτι για την λειτουργία αυτών των προγραμμάτων.

Βγάλατε χάρτη για το iGO?

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ

 

Στο mio μου σαν τελευταία έκδοση χάρτη εχω την 2006.10.

Όμως βλέπω οτι για το igo έχει κυκλοφορήσει εδω και αρκετό καιρό η 2006.10 v4 μεγέθους 16mb και φυσικά με αρκετά μεγαλύτερη κάλυψη σε σχέση με αυτόν που εχω εγω.

Το ερώτημά μου είναι λοιπόν...Τόσο δύσκολο είναι να βγάλουν update και για το miomap με αυτόν τον χάρτη;

Κάνω εγω κάτι λάθος και πως απο τη στιγμή που το miomap updater μου λεει οτι η πιο πρόσφατη έκδοση ειναι αυτή που εχω(2006.10).:confused:

 

Ευχαριστώ...:)

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και ο λόγος για τον τελευταίο χάρτη,ενα προβληματάκι που βλέπω στην απεικόνιση του χάρτη και συγκεκριμένα στην περιοχή της πελοπονήσσου είναι οτι πολλές περιοχές,προφανώς αχαρτογράφητες ακόμη,είναι χρωματισμένες με μπλέ με αποτέλεσμα να φαίνονται σαν λίμνες!:wacko:

 

Άλλαξα και το skin αλλα πάλι φαίνεται το ίδιο...

Φαίνεται και σε εσάς έτσι;

http://img237.imageshack.us/img237/7559/display2qa1.png http://img99.imageshack.us/img99/2478/display3hv6.png

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

ωραίο skin :)

 

είναι για igo ή μόνο για miomap?

 

Βασικά για miomap είναι αυτό,το DroudiBlue.

Δες όμως εδω http://gpstrooper.googlepages.com/igoskins μήπως βρείς κάτι.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Η ΝGI ειναι εταιρία που φτιάχνει χάρτες και τους δίνει παντού ούτε αποκλειστικός αντιπρόσωπος του Destinator είναι, ούτε είπε κανεις ότι δεν θα φτιάξει χάρτες για το IGO

 

Η ACE πάλι είναι μια άλλη εταιρία που πήρε το IGO για την Ελλάδα και αν γουστάρει και κρίνει οτι το συμφερον της ειναι να βάλει το ΙGO στην διπλάσια τιμή με τους χάρτες του Νavimate θα το κανει και κανεις δεν θα μπορει να πει τιποτα.

 

Και καθότι έχει αρχίσει να μυρίζει πολύ η αγορά για καινούργια κυκλοφορία σύντομα ξαναθέτω την ερώτηση μήπως καποιος γνωρίζει ;)

 

Τελικά ρε παιδιά ο χάρτης της Ελλάδας θα είναι από την NGI ή από την geodata?
Link to comment
Share on other sites

CAR MULTIMEDIA- Built in GPS for VOLKSWAGEN-

WIN CE 5-KINGSTON SDHC 4GB-IGO V 8.3,- AMIGO,

MIOMAP 8,DESTINATOR 8-7-6.1,SYGIC MOBILE,DRIVE ME,POLNAV,ROUTE 66,GARMIN ,TOMTOM V 7,NAVIMATE XTREME,GINIUS DRIVE,NDRIVE,AUTOMAPA,NAVIGON V 7.4.2(BUILD 802),POCKET NAVIGATOR 9

http://i432.photobucket.com/albums/qq41/vwgolfi5/th_Multi-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα κι εγω σε ενα eten x500 στο οποιο εχω το igo και το mio εγκατεστημενα (τωρα θα μου πειτε τι τα θελω και τα δυο αλλα τελος παντων) και ακουστε ενα κουφο. Ενω οταν ανοιγω το mio ολα ειναι μια χαρα και λειτουργουν αψογα στο igo με το νεο igo.db μολις πατησω το κουμπι Διευθυνση το προγραμμα κολλαη και πρεπει να κανω soft reset. Εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα ή ξερει κανεις τι μπορει να φταιει. Γιατι στο mio δεν υπαρχει προβλημα, δεν ειναι ουσιαστικα το ιδιο προγραμμα με διαφορετικο interface?

 

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Φαίνεται ότι κάποιο απο τα αρχεία db που ανεβήκαν δεν δούλευε. Τώρα οκ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια! μπορει να μου στειλει κανεις με pm το IGO MyWay 2006 plus 2007.03.26 γιατι ολα τα links που υπαρχουν στο forum δεν λειτουργουν!ευχαριστω πολυ
Health-fitness.gr , slimmingpills.gr , phen375greece.com
Link to comment
Share on other sites

Απευθύνομαι σε χρήστες όχι miomap.

 

Μετά την εγκατάσταση του speedcameras.txt στο φακελο \SD-MMCard\iGO\POI\Speedcam.

 

Δεν φαίνεται τα εικονίδια κάμερας στον χάρτη. Πείτε μου σας παρακαλώ οι γνωρίζοντες πως λέγεται το αρχείο που πρέπει να βάλουμε ? speedcams.txt ή speedcam.txt ?

 

Πρέπει να βάλουμε και άλλα αρχεία ?

 

Υπάρχει τρόπος να τις δεις συγκεντρωμένες τις κάμερες σε λίστα όπως τα Poi ή μόνο στο Χάρτη ?

 

Πρέπει να κάνει lock σε δορυφόρους μετά την εγκατάσταση ?

 

Έχω την τελευταία έκδοση IGO MyWay 2006 plus 2007.03.26

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

SIEMENS Pocket Loox N500 / SD Transcend 1Gb 80x / Destinator 6.1.1.40010 (memory card) / Destinator v7.0.0.463 (memory card) / Greece 2007.Q2.1132 (memory card) / COM8: NMEA@57600

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους τα παλληκαρια αποφασισαν να βαλουν και την Ελλαδα στην αναφορα λαθων.

Λετε να αποφασισαν να ασχοληθουν πιο σοβαρα πλεον;:rolleyes:

http://mapinsight.teleatlas.com/cfl?Language=EN&ClientId=MapInsight&PlaceFindCountry=GRC&PlaceFindAdministrativeArea=

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια! μπορει να μου στειλει κανεις με pm το IGO MyWay 2006 plus 2007.03.26 γιατι ολα τα links που υπαρχουν στο forum δεν λειτουργουν!ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες προς "ναυτιλομένους"

 

Speedcamera update με txt αρχείο

 

Κατέβαστε to update των speedcameras. Μετονόμασέ το σε speedcam.txt και ρίξτε το στον φάκελο \iGO\POI\SPEEDCAM\. Την επόμενη φορά που θα ξεκινήσει το πρόγραμμα θα κάνει μόνο του update την database των speedcam.

 

Ενεργοποίηση Speedcameras

 

Kοίταξτε μέσα στον φάκελο του IGO και βρείτε το sys.txt. Φέρτε το στο PC, άνοιξτέ το, και πρόσθεστε (αν δεν υπάρχουν) τις παρακάτω γραμμές:

 

[speedcam]

usemio=12,90,37,27

enable_at_startup=1

 

Αποθηκεύστε το και ρίξτε το πίσω στο κινητό.

Αυτό ενεργοποιεί τα speedcams. Φυσικά πρέπει μέσα από το πρόγραμμα να ενεργοποιήσουμε και τα alerts (Ρυθμίσεις -> Γενικά -> Alerts -> Ενεργοποίηση κάμερας ταχύτητας).

 

Done.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες προς "ναυτιλομένους"

 

Speedcamera update με txt αρχείο

 

Κατέβαστε to update των speedcameras. Μετονόμασέ το σε speedcam.txt και ρίξτε το στον φάκελο \iGO\POI\SPEEDCAM\. Την επόμενη φορά που θα ξεκινήσει το πρόγραμμα θα κάνει μόνο του update την database των speedcam.

 

Ενεργοποίηση Speedcameras

 

Kοίταξτε μέσα στον φάκελο του IGO και βρείτε το sys.txt. Φέρτε το στο PC, άνοιξτέ το, και πρόσθεστε (αν δεν υπάρχουν) τις παρακάτω γραμμές:

 

[speedcam]

usemio=12,90,37,27

enable_at_startup=1

 

Αποθηκεύστε το και ρίξτε το πίσω στο κινητό.

Αυτό ενεργοποιεί τα speedcams. Φυσικά πρέπει μέσα από το πρόγραμμα να ενεργοποιήσουμε και τα alerts (Ρυθμίσεις -> Γενικά -> Alerts -> Ενεργοποίηση κάμερας ταχύτητας).

 

Done.

Συγγνωμη εαν εχασα καποιο ποστ,εψαξα παντως με search,δεν βρηκα αυτο το Speedcamera update με txt αρχείο.

Μηπως μπορεισ να μου πεις που βρισκεται να το βρω

Ευχαριστω προκαταβολικά.

υ.γ. εαν ειναι μπροστα στα ματια ανοιξε τα μου γιατι πρεπει τοτε να ειμαι στραβος

Link to comment
Share on other sites

γινεται παιδια να μην εγκατασταθει το igo στην εσωτερικη μνημη,γιατι ειναι ηδη περιορισμςνος ο χωρος μου!επισης υπαρχει ελληνικη φωνη καθοδηγησης ?ευχαριστω:D
Health-fitness.gr , slimmingpills.gr , phen375greece.com
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν καλημέρα σε όλους.Να ρωτήσω κάτι ρε παίδες μιας και το κατέχετε το θέμα...Έχω το destinator 7.Τώρα που μου έπεσε το μάτι εδώ αξίζει το igo?Μένω Ηγουμενίτσα.Με καλύπτει το igo?Έχει χάρτη της ngi?Για πεστε μου με λίγα λόγια τα υπερ και τα κατά...

Μην με γραψετε αν γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν καλημέρα σε όλους.Να ρωτήσω κάτι ρε παίδες μιας και το κατέχετε το θέμα...Έχω το destinator 7.Τώρα που μου έπεσε το μάτι εδώ αξίζει το igo?Μένω Ηγουμενίτσα.Με καλύπτει το igo?Έχει χάρτη της ngi?Για πεστε μου με λίγα λόγια τα υπερ και τα κατά...

Μην με γραψετε αν γίνεται...

 

μπαααα... πικρα ο χαρτης ακομα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...