Jump to content

Φωτιές/Εμπρησμοί


bel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σωστά.Η αγροφυλακή δεν λύνει ουσιώδη προβλήματα.

πρόληψη χρειάζεται και σωστή νομοθέσια και τήρηση των νόμων.

Οταν ακουμε για δασοκτόνους νόμους,για κτηματολόγιο που σύντομα θα τεθεί σε ισχύ, τότε δίνουμε τροφή στον κάθε καταπατητή για άμεσο και εύκολο πολλαπλασιασμό κερδών.

 

ακούγεται μάλιστα πως η φωτιά στο Μαίναλο έχει ως σκοπό την επέκταση του χιονοδρομικού κέντρου καθώς και της τουριστικήες ανάπτυξης της περιοχής...

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

γίνεται αγώνας δρόμου λόγω κτηματολογίου,ώστε να προλάβουν οι καταπατητές να κάψουν,να εκχερσώσουν δασικές περιοχές που θα χαρτογραφηθούν ώστε να έχουν μεγαλύτερες εκτάσεις, αμετάκλητες στην συνέχεια.

Το κτηματολόγιο δεν είναι κακό.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γίνεται αγώνας δρόμου λόγω κτηματολογίου,ώστε να προλάβουν οι καταπατητές να κάψουν,να εκχερσώσουν δασικές περιοχές που θα χαρτογραφηθούν ώστε να έχουν μεγαλύτερες εκτάσεις, αμετάκλητες στην συνέχεια.

Το κτηματολόγιο δεν είναι κακό.

Σωστότατα.

Link to comment
Share on other sites

εχει παει κανεις απο εσας να δει την καταστροφη;; ...απο φιλους που μιλησα που βρισκονται εκει μονο που δεν εκλαιγαν....
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

εχει παει κανεις απο εσας να δει την καταστροφη;; ...απο φιλους που μιλησα που βρισκονται εκει μονο που δεν εκλαιγαν....

Εγώ ήθελα να πάω αλλά τελικά δεν τα κατάφερα... Πάντως ένας φίλος ήταν εκεί και μου είπε πως ήταν πολύ μεγάλη καταστροφή :cry:

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις επεστρεψα στο Πευκοχώρι απο Θεσσαλονίκη.

Πάλι καλά που στις Φώκαιες,Άθυτο,Καλλιθεά και Κρυοπηγή βλέπεις να υπάρχει ακόμη δάσος.ΑΠ το Πολυχρονο και μετά κλαις.

Ευτυχώς σώθηκε η παραλία του Παλιουρίου και ο Γλαρόκαβος γιατι οι Παλιουριώτες απο νωρίς προστατευσαν την περιοχή.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι δυνατον ρε παιδια.. ακομα υπαρχουν εστιες στο κασανδρινο και στην σκιωνη...:( τι να πω...
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια αν δεν πας να τα δεις..ή να σου πει καποιος δικο σου...το τι εγινε εκει... μη πιστευετε τις ειδησεις.

στον αντ1 την σκιωνη την ειπε σκιωνα.και ενα αλλο μπερδεμα ακουσα αλλα δεν το συγκρατησα.

παντως η μολα καλυβα ΖΕΙ!! :happy:

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Να ηταν μονο αυτα, καλα θα ηταν...

Εδω στην πρωτη νυχτα της φωτιας μια ρεπορτερ του Alpha μετεδιδε ζωντανα πως η φωτια ειχε φτασει στην γεφυρα του... Πολυγυρου!!! Και εγω προσπαθουσα να καταλαβω πως η φωτια απο την Κασσανδρα εφτασε στον Πολυγυρο!?! Φυσικα η... ξανθια ρεπορτερ εννοουσε Πολυχρονο!

 

Παντως ειναι κουραστικο αυτο που γινεται στα τηλεοπτικα δελτια ειδησεων... Ειδικοτερα εχω εκνευριστει παρα πολυ με τον... χιμπατζη που λεει τις ειδησεις στο Alter (και φυσικα αναφερομαι στον Παυλοπουλο!) Ποσο χαζος μπορει να ειναι ο κοσμος τελικα, μπορειτε να μου πειτε?!?!

Link to comment
Share on other sites

Να ηταν μονο αυτα, καλα θα ηταν...

Εδω στην πρωτη νυχτα της φωτιας μια ρεπορτερ του Alpha μετεδιδε ζωντανα πως η φωτια ειχε φτασει στην γεφυρα του... Πολυγυρου!!! Και εγω προσπαθουσα να καταλαβω πως η φωτια απο την Κασσανδρα εφτασε στον Πολυγυρο!?!

Εύκολα. Η φωτιά πήγε κανονικά μέχρι Ποτίδαια. Από κει με λεωφορείο πέρασε απέναντι και συνέχισε με τα πόδια μέχρι Πολύγυρο.

 

Αν ήταν μόνο τέτοιου είδους τα κουλά που ακούσαμε και ακούμε στις ειδήσεις...

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι μονο το μεγκα ελεγε κανονικα τα γεγονοτα γιατι η ρεπορτερ ειναι θεσσαλονικια :)

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Τα ζώα απ την Αθήνα ουτε καν ξέρουν που είναι η Χαλκιδική και ούτε που τους νοιάζει κιόλας.

Ας έρθει η ΔΕΘ και οι εκλογές να δείτε πως θα μας ξεχάσουν όλους.

Κρέμασμα θέλουν....

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω υπεύθυνα -ως αθηναϊκό γνήσιο ζώο- ότι αν και προς το παρόν ξέρω περίπου που είναι η χαλκιδική -γιατί θα πάω σύντομα-, πράγματι μετά τις εκλογές θα την ξεχάσω! :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Τα ζώα απ την Αθήνα ουτε καν ξέρουν που είναι η Χαλκιδική και ούτε που τους νοιάζει κιόλας.

Ας έρθει η ΔΕΘ και οι εκλογές να δείτε πως θα μας ξεχάσουν όλους.

Κρέμασμα θέλουν....

 

Θα παρακαλεσω να μην λες τετοιους χαρακτηρισμούς για τους Αθηναιους αλλιως να σβηστει απο το topic το πιο πανω κειμενο

Δεν νομιζω να μας χαρακτηριζει ζωα ο " συγκεκριμενος ανθρωπος "

Αν μην τι αλλο

Τοσο κομπλεξ πια !!!!!!!!!!!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάει γενικά για τους αθηναίους... νομίζω αναφέρεται μόνο στους αθηναίους πολιτικούς. Κάτι για το οποίο ενίσταμαι.... δηλαδή οι πολιτικοί που κατάγονται από άλλα μέρη δεν έχουν ψυχή? ε? ε? :protest:
Link to comment
Share on other sites

Τα ζώα απ την Αθήνα ουτε καν ξέρουν που είναι η Χαλκιδική και ούτε που τους νοιάζει κιόλας.

Ας έρθει η ΔΕΘ και οι εκλογές να δείτε πως θα μας ξεχάσουν όλους.

Κρέμασμα θέλουν....

Ενα ακομα ζωο που θα παει στην Χαλκιδικη.Αληθεια η Χαλκιδικη δεν πεφτει στο Αιγαιο;

YΓ Αν δεν εχεις σχοινι για το κρεμασμα πες μου να φερω εγω

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για την Μανη , Σαμο κ.α μερη γιατι δεν αναφερετε κανεις σε αυτά ???

Αν θελεις να κρεμασεις τους πολιτικους να θυμισω οτι εσυ και εγω τους βγαζουμε κυβερνησεις (δεν λεω αλλα θα βγω off topic)

Link to comment
Share on other sites

καλά ας χαλαρώσουμε λίγο τους τόνους ... θα αναφερθώ εγώ λίγο

γκχμ γκχμ: Μάνη ( άνη νη η η η η) Σάμος (άμος μος ος ος ος ς ς ς)

με eco γιατί είναι κρανίου τόπος τώρα...

Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα επειδη τυχαινει να εχω γεννηθει θεσσαλονικη και αργοτερα να μετακομισω μονιμα αθηνα εχω ζησει και τους 2 ανθρωπους και ξερω πολυ καλα ποια φαρα ειναι η καλη και ποια οχι..πανω κατω ολοι γνωριζουμε.

οσον αφορα την Χαλκιδικη εχω στεναχωρηθει απιστευτα πολυ γιατι τυχαινει να εχω σπιτι εκει εδω και 20 χρονια και μπορω να πω με σιγουρια πως ειναι απο τα ομορφοτερα μερη που εχω παει στην ζωη μου..

κριμα στο δασος που καηκε.

ευχομαι να καει & αυτος που το εκανε ειλικρινα.

Link to comment
Share on other sites

βεβαίως... επίσης και εγώ έχω πια βαρεθεί αυτούς που κατατάσσουν τις "φάρες" σε καλές και κακές...

 

δίκιο έχεις για Χαλκιδική, αλλά και το δάσος που καιγόταν στην Αρκαδία είναι μοναδικό στο είδος του αλλά και στη Μάνη (άνη άνη νη νη η η η) οι άνθρωποι που ζούσαν με τις ελιές να δω τι θα κάνουν

Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα επειδη τυχαινει να εχω γεννηθει θεσσαλονικη και αργοτερα να μετακομισω μονιμα αθηνα εχω ζησει και τους 2 ανθρωπους και ξερω πολυ καλα ποια φαρα ειναι η καλη και ποια οχι..πανω κατω ολοι γνωριζουμε.

οσον αφορα την Χαλκιδικη εχω στεναχωρηθει απιστευτα πολυ γιατι τυχαινει να εχω σπιτι εκει εδω και 20 χρονια και μπορω να πω με σιγουρια πως ειναι απο τα ομορφοτερα μερη που εχω παει στην ζωη μου..

κριμα στο δασος που καηκε.

ευχομαι να καει & αυτος που το εκανε ειλικρινα.

Παιδια καλο ειναι ουτε να ριχνουμε καταρες ουτε τιποτε

Το προβλημα ειναι ενα ! αν υπαρχουν αρρωστοι ψυχικα (αυτοι που βαζουν φωτιες τετοιοι ειναι ) να τους περιορισουμε

Το προβλημα ειναι στο κρατος (δεν το παω πολιτικα)

Μπορει να το φροντισει , δηλαδη την περιοδο των Ολυμπιακων Αγωνων (που την ζησαμε ) γιατι δεν εγινε καποια παραβαση, φωτια , κλεψια ????? Υπήρχε αστυνομευση , ετσι και υπηρχε η Δασικη Υπηρεσια (παλια ) δασοπυροσβεστες , κ.λ.π θα γλιτωναμε αρκετα δαση

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Η αναγκαιότητα χωροταξικού σχεδιασμού σήμερα είναι επιβεβλημένη όσο ποτέ άλλοτε διότι πέρα από το νομικό καθεστώς που διέπει τα δάση και τις δασικές εκτάσεις, υπάρχει και η υποχρέωση της χώρας να διαχειριστεί τις προς ένταξη περιοχές στο Ευρωπαϊκό Οικολογικό Δίκτυο «Natura 2000», βάσει της κοινοτικής οδηγίας 92/43, με τους όρους και τις προϋποθέσεις που απαιτείται και η έκταση που καταλαμβάνουν είναι αρκετά μεγάλη, περίπου το 12% της χώρας και οι περιοχές είναι κατά κανόνα τουριστικές.

Τίθεται λοιπόν το ερώτημα, τι θα γίνει σε αυτές τις περιοχές; Η απάντηση είναι μια, να καθοριστούν οι όροι με τους οποίους μπορεί να γίνει ανάπτυξη μιας περιοχής με σεβασμό στο φυσικό περιβάλλον και λαμβάνοντας υπόψη τη φέρουσα ικανότητά της.

Κατά την άποψή μας αυτό που απαιτείται πρωταρχικά είναι η αντιμετώπιση των εκρεμμοτήτων θεσμικού χαρακτήρα όπως:

Χωροταξικός σχεδιασμός.

Πολιτική διαχείρισης περιοχών Natura στη βάση της βιώσιμης ανάπτυξης με σεβασμό στο περιβάλλον.

Οικιστική πολιτική.

Δασική πολιτική.

Εάν δεν αντιμετωπιστούν οι εκρεμμότητες αυτές καμιά αναθεώρηση του Συντάγματος δε θα λύσει τα προβλήματα. Αντιθέτως χρησιμοποιώντας την αναθεώρηση του Συντάγματος θα κερδοσκοπούν όσοι εμπορευματοποιούν τη δασική γη και φυσικά αυτό το βλέπουμε δεκαετίες τώρα και δεν μπορεί κανένας να μας πείσει ότι δε θα συνεχίσει να γίνεται.

-------------------------------------------------------------------

 

Το δάσος είναι μια δυναμική οντότητα, η οποία ανανεώνεται βιολογικά.

Είναι ανάγκη να συνειδητοποιηθεί ότι η διαχείριση θα πρέπει να υπολογίζει όλες τις λειτουργίες και αξίες που υπηρετούν τα δάση (παραγωγικές- ρυθμιστικές και κοινωνικοπολιτιστικές).

Για το λόγο αυτό Επιβάλλεται η αντιμετώπιση των δασικών οικοσυστημάτων στο πλαίσιο της «ολοκληρωμένης αειφόρου διαχείρισης»

Σκοποί της σύγχρονης διαχείρισης των δασικών οικοσυστημάτων

Είναι :

• Η Ανάγκη προστασίας – διατήρησης των δασικών οικοσυστημάτων

• Οι Προϋποθέσεις ορθολογικής διαχείρισης των δασικών οικοσυστημάτων

• Η διαμόρφωση σύγχρονης δασικής και περιβαλλοντικής πολιτικής

 

ð Είναι ανάγκη να αλλάξει η αντίληψη ότι η ανάδειξη και η αξιοποίηση των δασικών οικοσυστημάτων μπορεί να γίνει μόνο με την ενίσχυση των επενδύσεων για τη δημιουργία κλασσικών υποδομών, όπως είναι κυρίως οι πολλοί δρόμοι,, καθώς και τη στήριξη επιχειρηματικών πρωτοβουλιών, χωρίς να δίνεται συνήθως μεγάλη σημασία στις ειδικές συνθήκες της περιοχής, καθώς και στις επιπτώσεις των πρωτοβουλιών αυτών τόσο στα ίδια τα οικοσυστήματα όσο και στους τοπικούς πληθυσμούς.

ð Θα πρέπει να προωθηθεί η σύγχρονη διαχείριση και αξιοποίηση των ευαίσθητων αυτών εκτάσεων, που θα στηρίζεται:

- στην εφαρμογή «νέων μορφών διακυβέρνησης» σε όλα τα επίπεδα, δηλ.κεντρική κυβέρνηση , τοπικές υπηρεσίες και φορείς κλπ.

- στην προσεκτική επιλογή και ολοκληρωμένη αντιμετώπιση των οποιωνδήποτε αναπτυξιακών δραστηριοτήτων, που βασίζεται στην εξειδικευμένη γνώση και εμπειρία

Η αποτελεσματική και ορθολογική διαχείριση των δασικών οικοσυστημάτων και του ορεινού χώρου γενικότερα, λόγω ακριβώς της ιδιαίτερης ευαισθησίας τους και της ανάγκης ολοκληρωμένης διαχείρισης, χρειάζεται τη συνδρομή υπεύθυνων ειδικών, οι οποίοι μετά από προσεκτική μελέτη και αξιολόγηση θα προτείνουν τα αναγκαία μέτρα – ενέργειες σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω υπεύθυνα -ως αθηναϊκό γνήσιο ζώο- ότι αν και προς το παρόν ξέρω περίπου που είναι η χαλκιδική -γιατί θα πάω σύντομα-, πράγματι μετά τις εκλογές θα την ξεχάσω! :yahoo:

Θεά! :up:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...