Jump to content

Φωτιές/Εμπρησμοί


bel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλα τωρα,αμα δεν πενεψουμε τον τοπο μας τι θα πενεψουμε?

παντως σαν το δασος της χαλκιδικης δεν υπηρχε πουθενα σε ολη την ελλαδα κ στην ευρωπη οσο κ αν φαινεται υπερβολικο...ετσι ειναι,ηταν λογικο να το χτυπησουν καποια στιγμη.

εγω δεν ξερω απο συμφεροντα,ξερω μονο οτι 2 χιλιομετρα μακρυα απο το σπιτι μου καιγονται δαση...

η πυρκαγια ξαναφουντωσε κ πολυ πιθανον να εθει κ προς τα εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια υπάρχει και η αλλη λυση

Αν θελει το κρατος μπορει να αποζημειωσει αυτους που εχουν οικοπεδα (οπως εγω σε αλλη περιοχη) σε δασικες εκτασεις ή να τους δωσει αλλου σε αλλη τοποθεσια

Πιστευω οτι μπορει το κρατος να κανει κατι

Δεν κακολογώ τα παιδια που εχουν αυτη την συμπεριφορά , αλλα μηπως και το δασος δεν ειχε καθαρισθει απο τα ωραια μας σκουπιδια που πετάμε?

Μηπως φταινε και τα ακραια φαινομενα που εμεις παλι οι ανθρωποι εχουμε προκαλεσει ?

Μετα τις φωτιες ερχονται οι βροχες

Λυπάμαι πραγματικά ...

Link to comment
Share on other sites

[off-topic] Φωτιές/Εμπρησμοί

 

Αφαιρέθηκαν κάποια εκτός θέματος (και εκτός τόπου και χρόνου) μηνύματα και όσα αναφέρονταν σε αυτά. Ας μάθουν κάποιοι να ξεχωρίζουν τη σοβαρότητα μιας κατάστασης και να μην παρασύρονται από χαζά πράγματα.

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πραγματικα ειναι πολυ ασχημο γεγονος. Εχω νοιωσει τρεις τουλαχιστον φοβερες φωτιες στη Θασο(1985,1989,1993) με αποτελεσμα τα 2/3 να ειναι καμενα. Ειδικα οι δυο πρωτες κατεκαιγαν το νησι για τουλαχιστον 10μερες.

Ανθρωποι,ζωα,δασος και σπιτια εγιναν σταχτη. Ειναι οτι χειροτερο μπορεις να δεις να συμβαινει στη φυση.

Τωρα θα καταθεσω την εμπειρια μου το πως σβηστικαν οι φωτιες. Και να σας πω γιατι η πυροσβεστικη για μενα ειναι ανικανη. Λοιπον καταρχην ειναι ανικανη διοτι προσλαμβανει ατομα (εποχικο προσωπικο) με βαση τα πτυχια και οχι την εμπειρια απο δασος κλπ. ενας πχ τσοπανος ξερει το βουνο απο ακρη σε ακρη ξερει να βαδισει μεσα σε αυτο και να καθοδηγισει κοσμο σε σωστα σημεια ενω ο αλλος που εχει 100 πτυχια δεν μπορει να κανει τπτ.

Δευτερον ειναι γνωστο οτι οταν η φωτια ειναι τεραστια οι θερμοκρασιες που αναπτυσονται ειναι παρα πολυ μεγαλες.Επομενως το νερο λειτουργει περισσοτερο ως υλικο που βοηθαει τη φωτια παρα ως κατασβηστικο. για να κανει δουλεια θα πρεπει ο ογκος του να ειναι τεραστιος και να χτυπισει απ'ευθειας στην καρδια της φωτιας(κατι που ειναι πολυ δυσκολο ακομη και απο τα αεροπλανα).

Ετσι σαν πιο καλη λυση ειναι αυτη που εφαρμοζαν παλαιοτερα οι μπαμπαδες μας και οι παππουδες μας οι οποιοι εσβηναν φωτιες με τσεκουρια και τσαπες.

Η λυση αυτη απαιτει πρωτα απο ολα καθαρες και μεγαλες αντιπυρικες ζωνες τουλαχιστον 60μετρα πλατος. Και απο εκει και υστερα απαιτει και μια θυσια αφου περικυκλωσεις την φωτια με αντιπυρικες ζωνες θυσιαζεις ενα κομματι του δασους (απο τις αντιπυρικες μεχρι το μετωπο της φωτιας) το οποιο το καις εσυ σα πολιτεια. αποτελεσμα οι δυο φωτιες οταν συναντιθουν να δημιοθργειται πραγματικα πολυ μεγαλη φωτια η οποια ομως πολυ γρηγορα εξασθενει. εξασθενει διοτι δεν εχει κατι να καψει αφου και απο τις δυο μεριες ςιναι καμενα. εκεινη τη στιγμη επαιμβενουν αεροπλανα και επιγειες δυναμεις με αποτελεσμα η φωτια να τελειοωνει πολυ γρηγορα. αν περιμενεις τη φωτια να τη σταματησεις σε ζωνη ειναι αστοχο διοτι ερχεται με τετοια ταχυτητα που μπορει να ξεπερασει ακομη και ζωνη 100μετρων.

Αυτα ειναι τα λεγομενα 'αντιφώτια'

Ξερω οτι σε πολλους θα φανει παραξενο αλλα αυτη η λυση εφαρμοστηκε απο τους χωριανους μου σε φωτια το 2001 και μεσα σε 1 η φωτια εσβησε.

Ωστοσο για να εφαρμοστει καποιοι κοντεψαν να παιξουν ξυλο με τον διοικητη της ΠΥ ο οποιος απειλουσε με μηνυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Egw den anaferthika se athineous egw apla ipa oti eginai gia ikonomika siferonta fetos to xana leo i xalkidiki itan pnigmeni apo xenous kai apo ellines kai ipirxe kapia parakmi se kapia meri fisika den ipa mikonos giati oloi xeroume oti einai to nisi pou den iparxi periptosi na min exei kosmo.Kai apo oti vlepo oli pistevetai oti i fotia eginai gia na xtistoun spitia den apoklio afto to edexomeno alla to allo einai pio vasimo.Enas filos mou itan na paei stin xalkidiki to savato ala giati pire fotia den tha paei giati leei oti den thelei na vlepei mia kameni gi kai poli ali tha skeftoun etsi kai tha pane kapou alou.Kai ta MME to parakanane me afta pou legane san na thelane na tis thajoun milousan
Link to comment
Share on other sites

to σκηνικο ηταν απλο...επιασε καπου φωτια(ειτε εμπρησμος,ειτε απο καλωδια δευ+υγρασια,υψηλη θερμοκρασια) ουτε 8 μετωπα ειχε ουτε 18...απλα μιας κ ηταν μεσα στο βουνο/δασος δεν μπορουσαν να πανε να την σβησουν κ ανοιχτηκε σε 8 km,δεν πεταξαν+δεν πετανε βραδυ τα αεροπλανα,ελικοπτερα κ τελειωσε λογικα καπου το πρωι την σβησαν/εσβησε οταν ειχε φτασει στα χωρια.

 

κ οι μικροι ας αφησουν τις βλακειες με Αθηναιους κ οτι ολοι ζηλευουν την Χαλκιδικη κ οτι μαζεψαν ολο τον κοσμο κτλ...Ελλαδα ειναι παντου.http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=147973 ας το διαγραψει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά η κατάσταση έχει πλέον ξεφύγει εντελώς. Δεν ξέρω ποιός και γιατί κάνει κάτι τέτοιο αλλά πραγματικά είναι απογοητευτικό να βλέπεις να γίνονται τέτοια πράγματα στην εποχή μας...

 

Off topic (sorry mods)

SIRator, γιατί μπορεί τα media να θέλουν να "θάψουν" την Χαλκιδική;; Έχουν και αυτά συμφέροντα; επίσης αφού θες να γράψεις με τα κακάσχημα greeklish, γιατί δεν τα γράφείς (όσο γίνεται πιο) ορθογραφημένα;; "Esxos Na vrethoun I enoxI"??? Βάλε τουλάχιστον ένα ΑΙ και ένα OI... Χτυπάνε που χτυπάνε άσχημα τα κεφαλαία greeklish, τουλάχιστον ας μη μας βγουν τελείως τα μάτια...

 

Επίσης θα ήθελα ο Kostakiss αν θέλει να μου απαντήσει (έστω και με pm για να μην βγάλουμε και πάλι εκτός θέματος το όλα thread) γιατί μπορεί οι Αθηναίοι να φταίνει για όλα τα κακά της υπόλοιπης Ελλάδας;; Να σου απαντήσω ως περήφανος Αθηναίος (που καταντήσαμε :down: ) πως δεν ζηλεύω απολύτως τίποτα από τη Χαλκιδική... Χαίρομαι που είναι όμορφη αλλά μέχρι εκεί...

 

Και γιατί, μα γιατί, να ζηλεύουν τη Χαλκιδική;; Τι είναι; Τουρκία; Έλεος πια...κοντεύουμε να επιστρέψουμε στις πόλεις κράτη με τις ιδέες μερικών εδω μέσα

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Οκ με την Χαλκιδικη.... Η Μανη που καιγεται απο χτες το πρωι? Ολη μερα χτες το Γυθειο ειχε φοβερα αποπνικτικη ατμοσφαιρα, με πολυ κοσμο να ανησυχει για το τι συμβαινει. Η φωτια εκτος ελεγχου μεχρι πριν απο λιγες ωρες, με τα αεροπλανα με δυσκολια να μπορουν να προσεγγισουν την φωτια εξ αιτιας των μεγαλων διαστασεων, του πυκνου καπνου και των υψηλων θερμοκρασιων που αναπτυσσονται. Οσο για τις επιγειες δυναμεις, ειναι αδυνατο να φτασουν κοντα στη φωτια λογω του δυσβατου της περιοχης. Το μοναδικο που μπορει να τους σωσει εκει ειναι να αλλαξει η διευθυνση του ανεμου και να βγει η φωτια στη θαλασσα.
Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

Η παραπληροφορηση σε όλο της το μεγαλείο.

Το δάσος καίγεται κι εμείς εδώ κοιτάμε πόσες παραθεριστικές κατοικιες καήκανε.

Στα τσάκια μας ποσες καήκανε.Εδώ πάει το δάσος,τεράστια οικολογική καταστροφή κι εσείς κοιτάτε μερικούς τόνους τσιμέντο.

Κεραυνός δεν ήτανε.Μην ακούω ********.Εμπρησμός ήταν..σβήσανε το ένα μέτωπο και παράλληλα άναβε αλλού.

Όλο το βουνο λαμπαδιάζει και τα κανάλια τραβούσανε το καμένο κτίριο τους Μασούτη.Βρε ουστ.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά, τι έγινε στην Χαλκιδική της *******ς το κάγκελο με το συμπαθείο.
Link to comment
Share on other sites

Finn τι γινετε εκει κατω τωρα?εδω λεει ερχετε προς τα εμας.

εννοειτε πως δεν ηταν κεραυνος(αυτα ακουγοντε εδω,κ τπτ δεν ειναι αποδεδειγμενο).μεγαλε kage ασε εμας τα μικρα να λεμε κ εσυ προσεχε πιο πολυ τι λες γιατι κανεις δεν ειναι σιγουρος για το αν ηταν κεραυνος η οχι.ασε που η φωτια δεν εσβησε.και οντως ειχε πανω απο 5 μετωπα απο την αρχη!

σε λιγο θα σταματησουν να πεταν τα αεροπλανα παλι κ να δουμε τι θα κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

Τεράστια ζημιά.Πολυ μεγάλη οικολογική καταστροφή.

 

Εδώ κάτω δεν έχει τπτ πλέον.Κάτι αναζοπυρώσεις προς Παλιούρι μεριά είναι υπό έλεγχο.

Προς Κασσανδρινό καιει...αλλά απ ότι βλέπω κι απ τον καπνό πρέπει να κώπασε.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Η παραπληροφορηση σε όλο της το μεγαλείο.

Το δάσος καίγεται κι εμείς εδώ κοιτάμε πόσες παραθεριστικές κατοικιες καήκανε.

Στα τσάκια μας ποσες καήκανε.Εδώ πάει το δάσος,τεράστια οικολογική καταστροφή κι εσείς κοιτάτε μερικούς τόνους τσιμέντο.

Κεραυνός δεν ήτανε.Μην ακούω ********.Εμπρησμός ήταν..σβήσανε το ένα μέτωπο και παράλληλα άναβε αλλού.

Όλο το βουνο λαμπαδιάζει και τα κανάλια τραβούσανε το καμένο κτίριο τους Μασούτη.Βρε ουστ.

 

Εγω να σου πω παλι κατι ! Δεχομαι οτι ηταν εμπρησμος . Ωραια ! Γιατι να μην υπάρχει η δασικη υπηρεσια που υπηρχε καποτε? γιατι να μην υπάρχουν ατομα που να ασχολουνται με το δάσος ?

Παιδια ολη η Ελλαδα εχει καει και θα καουν τα υπολοιπα γιατι δεν υπάρχει η θεληση να φτιαχθουν καποια πραγματα εδω στο Ελλαδιστάν

Και η Αυστρια εχει τρομερα δαση αλλα τα φυλανε

Εδω?? Και ερχονται βροχες μην το ξεχναμε !!! Τι θα λεμε παλι ? Ποιος θα φταιει ? ΟΕΟ ?

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μέτωπο κατασβέστηκε αμέσως...και αναψε αλλού την ίδια στιγμή.

Τι να πρωτοκάνεις.Αμα θέλει να σε κάψει ο άλλος σε καίει.

 

 

Εδω εμεις καιγόμαστε κι ο Κωστάκης θέλει να πάρει f-16 αντι να πάρει πυροσβεστικά της προκοπής

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ στεναχωρέθηκα πολύ...κάθε χρόνο πάω στη Χανιώτη κ Πευκοχώρι...πάει κ ο μώλος(το beach bar) κ τα σπίτια γενικά πάνω από το δρόμο κ κάτι άλλα ξενοδοχεία προς το Πευκοχώρι.Δεν μπόρεσαν πάντως να σώσουν κ πολλά..Απαράδεκτοι κατά τη γνώμη μου..δεν είχαν κανέναν συντονισμό μεταξύ τους κ γενικά επικρατούσε ένας πανικός.Την έβαλαν στο μάτι τη Χαλκιδική με τον τουρισμό που έχει φυσικά τις υπέροχες της παραλίες!
Link to comment
Share on other sites

Εγω να σου πω παλι κατι ! Δεχομαι οτι ηταν εμπρησμος . Ωραια ! Γιατι να μην υπάρχει η δασικη υπηρεσια που υπηρχε καποτε? γιατι να μην υπάρχουν ατομα που να ασχολουνται με το δάσος ?

Παιδια ολη η Ελλαδα εχει καει και θα καουν τα υπολοιπα γιατι δεν υπάρχει η θεληση να φτιαχθουν καποια πραγματα εδω στο Ελλαδιστάν

Και η Αυστρια εχει τρομερα δαση αλλα τα φυλανε

Εδω?? Και ερχονται βροχες μην το ξεχναμε !!! Τι θα λεμε παλι ? Ποιος θα φταιει ? ΟΕΟ ?

 

φιλικα

Δεν ξέρω αν ήταν εμπρησμός. Αν και είναι πολύ πιθανόν. Αλλά από οργάνωση είμαστε...

Δυστυχώς όταν επιτέλους καταφέρουμε να έχουμε την οργάνωση που όλοι ζητάμε, δεν θα υπάρχει δάσος για να το προστατέψουμε.

 

Η Αυστρία που κολλάει;

Οι πυργαγιές είναι "προνόμιο" του νότου και των χωρών με υψηλές θερμοκασίες και λίγες βροχές.

Link to comment
Share on other sites

Ενα θα πω.....

Η χαλκιδικι ειχε προβλημα με τα ελυθερα οικοπεδα για χτισιμο!

Οριστε λοιπον η λυση!!:rolleyes:

Τι τρωγεστε!

Αντε και σε λιγα χρονια θα θαυμαζουμε το μεγαλειωδες τοπιο της τσιμεντοποιημενης χαλκιδικης!!

Ετσι ρε παιδι μου για να μην αλλαζεις αποτομα περιβαλλον!

Ειπαμε ...φευγεις απο την τσιμεντουπολη σου? Ε! να μην βρεθεις αποτομα απο το γκρι στο πρασινο!! Δεν κανει:p

Link to comment
Share on other sites

Η Κασσάνδρα είχε ήδη τσιμεντοποιηθεί. Πιο πολύ με προάστιο της Θεσσαλονίκης μοιάζει το καλοκαίρι. Τώρα μπορούν να εκμεταλευτούν και τα υπόλοπα κομμάτια με το "ενοχλητικό" πράσινο.:mad: Για να βέπουμε επιτέλους παντού το όμορφο τσιμέντο και τα όμορφα σύρματα περίφραξης.:mad:

Και όταν ολοκληρώσουμε την ομορφιά να πάμε παρακάτω. Στην Σιθωνία.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση άσχετου με την περιοχή: Η φωτιά έφτασε και στο Ποσείδι? Αν ναι, υπήρξαν κι εκεί ζημιές? Ρωτάω γιατί έχουν προγραμματίσει οι γονείς μου διακοπές από την επόμενη εβδομάδα και τα έχουν χάσει λίγο τώρα...

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση άσχετου με την περιοχή: Η φωτιά έφτασε και στο Ποσείδι? Αν ναι, υπήρξαν κι εκεί ζημιές? Ρωτάω γιατί έχουν προγραμματίσει οι γονείς μου διακοπές από την επόμενη εβδομάδα και τα έχουν χάσει λίγο τώρα...

Από όσο ήξερα μέχρι πριν από μερικές ώρες δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα στο Ποσείδι. Αν έχω κανένα νεώτερο αργότερα από το μέτωπο θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...