Jump to content

Sony Ericsson P990i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οντως μαλλον μεχρι 15 του σεπτεμβρη θα το δουμε το κινητο απο πλαισιο.αχ αντε να δουμε επιτελους.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κοιτούσα στο site της Sony Ericsson και σε μια σύγκριση με το Κ800 δε φαίνεται να έχει και τόσες περισσότερες λειτουργίες το Ρ990.

 

Εντάξει, ίσως να μην μπορεί να συγκριθεί αλλά οι απορίες μου είναι:

 

1) Θα γραφούν αρκετά προγράμματα τα οποία θα το καθιστούν πολυλειτουργικό κινητό;

 

2) Θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ένα αξιόπιστο gps (με τον κατάλληλο εξοπλισμό βεβαίως) και υπάρχει κάποια ολοκληρωμένη έκδοση λογισμικού με χάρτες;

 

3) Η μπαταρία του (τελικά 900mAh ???) θα είναι ικανή να διαρκέσει τουλάχιστον ένα διήμερο με μέση χρήση;

 

4) Τελικα τι παραπάνω έχει από το Κ800 πέρα από την οθόνη αφής, την αναγνώριση καρτών και το wifi; όπως λέω και στο 1) το Symbian OS 9.1 θα υιοθετηθεί ή θα βγουν λίγες μόνο εφαρμογές;

 

5) Θα μπορεί να αναβαθμισθεί μελλοντικά στις επόμενες εκδόσεις Symbian OS, π.χ. 9.2, 9.3, κλπ ή θα μείνει στο 9.1;

 

Αυτά προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

1) Θα γραφούν αρκετά προγράμματα τα οποία θα το καθιστούν πολυλειτουργικό κινητό;

 

2) Θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ένα αξιόπιστο gps (με τον κατάλληλο εξοπλισμό βεβαίως) και υπάρχει κάποια ολοκληρωμένη έκδοση λογισμικού με χάρτες;

 

3) Η μπαταρία του (τελικά 900mAh ???) θα είναι ικανή να διαρκέσει τουλάχιστον ένα διήμερο με μέση χρήση;

 

4) Τελικα τι παραπάνω έχει από το Κ800 πέρα από την οθόνη αφής, την αναγνώριση καρτών και το wifi; όπως λέω και στο 1) το Symbian OS 9.1 θα υιοθετηθεί ή θα βγουν λίγες μόνο εφαρμογές;

 

5) Θα μπορεί να αναβαθμισθεί μελλοντικά στις επόμενες εκδόσεις Symbian OS, π.χ. 9.2, 9.3, κλπ ή θα μείνει στο 9.1;

 

1) NAI

 

2) iparxoun ta panta apo xartes

 

3) me mesi xrisi ola ta kinita tou eidous kratane 2+ meres...

 

4) exei leitourgiko opote mporei na ginei POLLA parapano apo to K800... to symbian UIQ panta exei ipostiriksi... esto kai kathisterimena...

 

5) giati exei vgei kati tetoio gia na se anisixei?...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

 

Σχετικά με τους χάρτες, εννοώ αν υπάρχουν πλήρεις και ενημερωμένοι για την Ελλάδα (με εκφώνηση στα Ελληνικά), και ποιας εταιρείας είναι οι καλύτεροι.

 

Σχετικά με το λειτουργικό, θα ήταν πολύ χρησιμο να μάθω αν οι επόμενες εκδόσεις μπορούν να εγκατασταθούν και λειτουργήσουν πλήρως στο Ρ990...

Link to comment
Share on other sites

2) iparxoun ta panta apo xartes

 

Έχεις υπ'όψη σου κάποιο software (για UIQ πάντα) που να έχει ολοκληρωμένους χάρτες Ελλάδας ; Γιατί αυτό είναι ένα θέμα μόνιμης συζήτησης και έρευνας από τους χρήστες των Pxxx ! Υπάρχει κάτι νεότερο ;

 

5) giati exei vgei kati tetoio gia na se anisixei?...

 

Έχει ανακοινωθεί και νεότερη version του λειτουργικού (βέβαια έχεις δίκιο, ΔΕΝ έχει "βγει" ακόμα), με διάφορες σημαντικές βελτιώσεις όπως π.χ. καλύτερη διαχείριση μνήμης. Δεδομένου ότι το 990 απ'ότι λένε τα reviews έχει μια σχετική αδυναμία στο συγκεκριμμένο τομέα (μνήμης), νομίζω ότι πολλοί θα ήθελαν μια έκδοσή του με το νεότερο λειτουργικό (όταν αυτό κυκλοφορήσει).

 

nixx

Link to comment
Share on other sites

kala den einai toso telioi oso tis ngi... alla iparxoun re paidia...

Οτι υπάρχουν, υπάρχουν!:D

Πάντως πλοήγηση δεν μπορείς να κάνεις.

Ίσως για browse στον χάρτη να γίνεται δουλειά.

Ίσα ίσα να πάρεις μια γεύση. Navigation για Ελλάδα στο P990 μάλλον ξεχάστε το.

Link to comment
Share on other sites

Σε απάντηση σχετικού email μου αναφορικά με την διαθεσιμότητα του κινητού στα vodafone shops, η vodafone γράφει:

"Η συσκευή που σας ενδιαφέρει θα είναι Vodafone Live και αναμένεται να την παραλάβουμε το πρώτο 15ήμερο του Σεπτεμβρίου. Σύμφωνα με τελευταία ενημέρωση, η λιανική τιμή του θα είναι 645? (ενδέχεται να διαφοροποιηθεί ελαφρά μέχρι τότε)"

 

Γνωρίζει κανείς από προηγούμενη εμπειρία (π.χ. αγορά P900 η P910 από Vodafone Shop) αν τα καταστήματα αυτά φέρνουν και κάποια κομμάτια που δεν είναι vf live;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε απάντηση σχετικού email μου αναφορικά με την διαθεσιμότητα του κινητού στα vodafone shops, η vodafone γράφει:

"Η συσκευή που σας ενδιαφέρει θα είναι Vodafone Live και αναμένεται να την παραλάβουμε το πρώτο 15ήμερο του Σεπτεμβρίου. Σύμφωνα με τελευταία ενημέρωση, η λιανική τιμή του θα είναι 645? (ενδέχεται να διαφοροποιηθεί ελαφρά μέχρι τότε)"

 

Γνωρίζει κανείς από προηγούμενη εμπειρία (π.χ. αγορά P900 η P910 από Vodafone Shop) αν τα καταστήματα αυτά φέρνουν και κάποια κομμάτια που δεν είναι vf live;

Πριν 2 χρόνια είχα πάρει το P900 μου από Vodafone Shop χωρίς VF Live, και πολύ σύντομα μετά κυκλοφόρησαν το 910 ΜΕ VF Live.

 

Έχω ακούσει ότι πλέον η VF δεν πουλάει κανένα μη-VF Live κινητό, αλλά δεν το έχω διασταυρώσει.

 

nixx

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι πλέον η VF δεν πουλάει κανένα μη-VF Live κινητό, αλλά δεν το έχω διασταυρώσει.

 

nixx

 

Ας ελπίσουμε να μην ισχύει αυτό και τουλάχιστον τις πρώτες ημέρες να έχουν το "μη πειραγμένο" κινητό....

 

EDIT:

Να επιβεβαιώσω κάτι: όσοι έχουν vf κινητό δεν μπορούν να κάνουν αναβαθμίσεις από το σπίτι, έτσι;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω κάτι: όσοι έχουν vf κινητό δεν μπορούν να κάνουν αναβαθμίσεις από το σπίτι, έτσι;

 

Πιστεύω ότι η εταιρία θα ανεβάσει και την αναβάθμιση του VL στο site της.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα ΤΙΜ shop το ειχε στη βιτρινα με τιμη 648 ευρώ.......

 

Στο κατάστημα ΤΙΜ της Καισσαριανής μου είπαν ότι έχει θεαθεί. Δεν μπορώ όμως να είμαι σίγουρος γιατί δεν εμπιστεύομαι και πολύ την πηγή μου! Ένα τηλέφωνο θα ήταν χρήσιμο από έναν για να μας πεί.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μερικές ερωτήσεις:

 

1) Μέχρι ποιο μέγεθος κάρτας υποστηρίζει; Ακόμα και αυτές των 4 ή 8 gb όταν βέβαια κυκλοφορήσουν;

2) Η μέγιστη - καλύτερη ανάλυση βίντεο που κάνει εγγραφή ποια είναι; (π.χ. 320x240?)

3) Εάν έχω Η/Υ με WiFi θα μπορώ να συνδέομαι με το κινητό και να χρησιμοποιώ το modem του για να μπαίνω στο internet?

 

....

 

 

 

2 . Σε 320x240 που ειναι η μεγαλυτερη διασταση που μπορει να βγαλει βιντεο , εχεις μονο 15 καρε το δευτερολεπτο και μερικες φορες λιγοτερα αναλογα με τις συνθηκες . Για παραδειγμα αν μετακινησεις την καμερα απο ενα σκοτεινο μερος σε ενα με περισσοτερο φως , μεχρι να προσαρμοστει ο φακος , το βιντεο καταγραφεται με μολις 2-3 καρε το δευτερολεπτο .

Φυσικα αυτο δεν ειναι προβλημα του Ρ990 συγκεκριμενα ειναι ομως ιδιαιτερα αισθητο .

 

3 . Μπορεις να χρησιμοποιησεις το Wi-fi ωστε να "συνδεσεις" το Ρ990 στο ιντερνετ αν βρισκεσαι σε καποια περιοχη που καλυπτεται απο καποιο hot spot , δεν μπορεις ομως να χρησιμοποιησεις το Ρ990 σαν μοντεμ και να συνδεσεις εναν υπολογιστη στο ιντερνετ μεσω wi-fi .

Η δυνατοτητα αυτη υπαρχει μονο μεσω bluetooth , υπερυθρων και φυσικα του καλωδιου .

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 χρόνια είχα πάρει το P900 μου από Vodafone Shop χωρίς VF Live, και πολύ σύντομα μετά κυκλοφόρησαν το 910 ΜΕ VF Live.

 

Έχω ακούσει ότι πλέον η VF δεν πουλάει κανένα μη-VF Live κινητό, αλλά δεν το έχω διασταυρώσει.

 

nixx

 

 

Eδω και πολυ καιρο πλεον η Vodafone δεν πουλαει μεσω των καταστηματων της συσκευες που υπαρχουν και σαν VF live . Αν τωρα μια συσκευη κυκλοφορησει πρωτα UnBranded και στην συνεχεια σαν VF live , δεν προκειται να πωληθει μεσω καταστηματων της vodafone σαν μη-live .

Οι συμφωνιες αυτες γινονται σε επιπεδο SE και Vodafone group με αποτελεσμα να γνωριζει η Vodafone σαν δεδομενο το αν η συσκευη θα υπαρξει και σαν Live (πολυ καιρο πριν κυκλοφορησει καθε συσκευη) και φυσικα να πουλαει μονο αυτες μεσω των καταστηματων της

Link to comment
Share on other sites

Οπως υποσχέθηκα από την προηγούμενη εβδομάδα...καιρός να ανεβάσω τις πληροφορίες...

Η παρακάτω φωτογραφία προς απάντηση όλων που με κατηγορούσαν για ανακρίβειες...

 

Ωστε RIP ειναι ανακρίβιες αυτα που λενε οι

'υπαλληλάκοι' του Κωτσόβολου
?:elephant: Ωστε η τιμή δεν ισχυει ε?...:elephant: :cool:

Να χαίρεσαι τις δικές σου αξιοπιστες πληροφορίες.........:elephant: :rolleyes:

 

Τα πρώτα 100 ΚΟΜΜΑΤΙΑ εφτασαν στις 16/8/2006 ημερομηνία ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ!TΙΜΗ 649!!!Δοθηκαν με σειρα προτεραιότητας στις προπαραγγελίες που έγιναν και ο λόγος που περίμενα και δεν εβγαζα την πληροφορία..(ΚΑΙ ΖΗΤΑΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ PM NA EΠIBEBAIΩΣOYN!!) ήταν ακριβώς για να τα πάρουν ΜΟΝΟ όσοι πραγματικά ξέρουν να ψαχνονται και ΟΧΙ να φλυαρουν μπροστα απο έναν υπολογιστή.........Τρεξτε να τα βρειτε τωρα.....END OF STORY!:cool::cool::cool:

 

http://img171.imageshack.us/img171/2648/dsc02997xb7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαι γιατί ανεβάζεις την photo μετά από μια εβδομάδα;

 

ps. Επειδή ο δάσκαλος παίζει να με έχει blacklist μεταφέρετε την ερώτησή μου! :p

Link to comment
Share on other sites

Kαι γιατί ανεβάζεις την photo μετά από μια εβδομάδα;

 

ps. Επειδή ο δάσκαλος παίζει να με έχει blacklist μεταφέρετε την ερώτησή μου! :p

 

 

μπας και τον πιστεψει επιτελους κανενας!!!!:lol::lol::lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

re paidia sinexizetai tis vlakeies....

to paidi to pire opos kai alloi 99 kai mpravo tous pou vgalan tetoia akri kai to exoun....

as mas poune entiposeis apo to kinito kai afiste tis kokoromaxies...

 

file sealover gia pes gia tin kamera kai kata poso einai stathero to leitourgiko???

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι εχει εξαντληθει πλεον το θεμα με το 990,καλο θα ηταν οποιος εχει οποιαδηποτε πληροφορια για το που μπορει να υπαρχει το κινητο να την δημοσιευει παρα να κανουμε παιδιαριστικα πραγματα στο thread και να τσακωνομαστε για ενα κινητο που στο κατω κατω δεν θα μας δωσει και τιποτα περα απο την ικανοποιηση οτι το πηραμε.ειναι αρκετοι αυτοι που περιμενουν πως και πως το συγκεκριμενο κινητο και δεν ειναι σωστο να φαγωνομαστε αναμεταξυ μας.ελεος πια.

η τιμη παντως στα 649 ευρω αν ισχυει που πιθανον ισχυει ειναι παρα πολυ καλη τιμουλα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson P990i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...